Контакт

Култура

Арт институт – Тежок живот уметнички

Објавено пред

Сместен во просториите на поранешниот Геолошки институт во Скопје веќе шест месеци во оваа полуруинирана зграда функционира еден друг институт – Арт институтот

Арт институтот е создаден од група од петнесетина млади уметници – Далибор Тренчевски, Марија Сотировска, Кристина Хаџиева, Ангел Миов, Ана Ивановска, Марија Кировска, Никола Радуловиќ, Урош Вељковиќ, Борче Богоевски, Горан Боев, Марко Георгиевски, Тања Ристовска, Благојче Наумовски, Христина Зафировска, Зорица Зафировска, Игор Китановски, Весна Велевска и др., ентузијасти кои на современата ликовна сцена кај нас и‘ даваат еден поинаков тек од институционализираното претставување и афирмираат млади уметници. Ваквите уметнички појави не помрднуваат од оваа состојба на зачмаеност и повторување на домашната културна сцена. Еве како тие, како тим, ја објаснуваат својата уметност и активностЗа создавањето на Арт институт…„Идејата Арт институт беше зачната уште во нашите средношколски денови, како друштво во кое делевме различни мислења и потоа продолживме да работиме заедно како класа на Факултетот за ликовни уметности. По нашето дипломирање идејата доби шанса да се оствари со откривањето на неискористениот простор на Геолошкиот институт. За наоѓањето на просторот искрено му се заблагодаруваме на Мирослав Тренчевски. Нашите идеи и проекти најчесто ги остваруваме со исполнување на сите простории со дела. Со вакви групни проекти и дела на многу автори публиката добива шанса на еден ваков настан да пронајде нешто што ќе и‘ се допадне, со тоа добивајќи поширока слика за светот на уметноста.Поради недискриминативноста при изборот на уметниците, сите автори кои сакаат добиваат шанса да го изложат својот труд во догледно време и да наидат на реакции од публиката.“Во изминатите шест месеци беа организатори на неколку изложби, а бројот на посетителите на настаните постојано се зголемува. И во годината пред нас не застануваат со активностите„Нашиот впечаток е дека во изминативе шест месеци нашата публика е се‘ побројна, за што мислиме дека е резултат на ненаметливоста на настаните и свежината на делата. Во последниве шест месеци ги искусивме: „Let’s fuck them with purple“, „Обид нула“, „Ствари се дешаваат“, „Тежок живот уметнички“, во соработка со 5 на КУП(Б), „Купус парти“ – самостојна изложба на Александра Петрушевска, „Алтернативни заедници“ – изложба на германски автори, реализирана во соработка со Ф.Р.И.К банда. Следно кое ќе се служува во Институтот е изложба на наши членови на 6 февруари.

За финансиите и односот на државните институции кон независната уметничка сцена во МакедонијаПоради “големата ангажираност” на нашите културни институции во пронаоѓање на автори со нови дела, со нашиот сакаме да им пружиме реална конкуренција со тоа што се финансираме од сопствен џеб, што во денешно време е навистина тешко изводливо. Домашната културна сцена за овие уметници во моментов се наоѓа во најдобриот период во својата историја, но ангажирањето на новата генерација автори е она што недостасува.„Со остварување на проекти од големи и афирмирани автори, останува малку место за инафирмираните, арогантните и забавните аспекти од ликовната уметност. Постоењето на Арт институт е на никакво зависно ниво во однос на другите галериски и изложбени простории во Скопје. Арт институт егзистира самоиницијативно со своите идеи, поединечно од секој член.“©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

концерти

Гала оперски концерт во рамки на „Есенски музички свечености“

Објавено пред

На 4 ноември со почеток во 20 часот на сцената на Националната опера и балет ќе се одржи Гала оперски концерт, настанот кој е во рамките на фестивалот „Есенски музички свечености“ 2020.

Диригент е Иван Еминовиќ. Настапуваат оперските солисти Марјан Николовски, Марјан Јованоски, Елена Голомеова, Драган Ампов, Ристе Велков, Билјана Јосифов, Десанка Глигоријевиќ, Наде Талевска Спасовска, Ирена Кавкалевска, Зоран Сотиров, хорот и оркестарот на Националната опера и балет. Режисер е Дејан Прошев, концерт мајстор е Јане Бакевски, а хор мајстори се Јасмина Ѓоргеска, Ѓургица Дашиќ.

Настанот ќе се одржи според протоколите предвидени со моменталната состојба предизвикана од пандемијата Ковид-19 за одржување настани, одобрени од Комисијата за заразни болести. Задолжително е носење на заштитна маска, а влезот за публика ќе биде отворен еден час пред почетокот на настанот.

Билетите се во строго ограничен број.

Прикажи повеќе...

Култура

Битолскиот театар ги откажа претставите, потврдени се случаи на коронавирус

Објавено пред

Битолскиот театар ги откажа претставите по потврдени неколку случаи на коронавирус.

„Почитувана наша публико, со жалење ве известуваме дека ни НТБ не остана имун на вирусот Ковид-19. Веќе се изолирани неколку случаи и во тоа име, сакајќи да го заштитиме нашиот колектив, а секако и вас, драга публико, претставите и работата на новата претстава се одложуваат за одредено време“, соопштија од театарот.

Исто така, велат од таму, одговорно изјавуваме дека сите претстави, проби, промоции, концерти, кои беа организирани во изминатиот период, беа изведени под силни протоколи и по сите пропишани мерки за заштита.

Прикажи повеќе...

Изложби

Отворена ретроспективна изложба на Решат Амети во Даутпашиниот амам

Објавено пред

Ретроспективната изложба на академскиот сликар Решат Амети со наслов „30 години уметност“ беше отворена вчера во Даутпашиниот амам.

Министерката за култура, Ирена Стефоска, му посака успех на Амети во понатамошната сликарска кариера.

На отворањето беа присутни претставници од највисокиот протокол на политичкиот кор, претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој е и долгогодишен пријател на Амети, министри, пратеници, претставници на дипломатскиот кор, амбасадорите на Албанија и на Косово во РСМ, како и уметници и професори на државните и приватните универзитети.

Изложбата е достапна во Даутпашиниот амам секој ден, освен понеделник, од 10 до 18 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија49 минути

АЕК ќе спроведува физибилити студија за влијанието на 5G мрежата врз здравјето на луѓето

Агенцијата за електронски комуникации наскоро ќе распише меѓународен тендер за избор на компанија која ќе изработи физибилити студија за влијанието...

Македонија1 час

Задолжителна самоизолација од закажувањето тестирање за Ковид-19, казните се 50 евра

Со новите законски измени, самоизолацијата е задолжителна при тестирање за Ковид-19 од закажување на тестот или самото тестирање, па се...

Свет1 час

Во нападот во Ница убиени се три лица, една жена е обезглавена

Во нападот што се случи во Ница, за кој се сомнева дека е терористички, убиени се три лица со нож,...

Македонија3 часа

МОН најави реформа на учебниците по честите реакции за грешки и стереотипи во нив

Министерството за образование и наука формира работна група која развива концепт за целосна и суштинска промена на учебниците за основно...

Македонија3 часа

Стапија во сила новите мерки – забрането е групирање по 22 часот, казната е 500 евра

Од денеска забрането е групирање на отворено на повеќе од четири лица по 22 часот, а казната за непочитување на...

Свет4 часа

Едно од ретките места во светот без коронавирус ги забележа првите два случаја

Маршалските Острови, едно од последните места во светот каде што немаше коронавирус, ги забележаа првите два позитивни случаја, пишува Би-би-си....

Македонија4 часа

Од денеска маските се задолжителни на отворено

Собранието синоќа со 53 гласови „за“, 26 воздржани и ниту еден глас против ги изгласа измените во Законот за заштита...

Македонија4 часа

Седница на Советот за безбедност за состојбата со коронавирусот во Македонија

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“, со почеток во 11 часот, ќе се одржи седница на Советот...

Европа14 часа

(Видео) Од петок карантин во цела Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември. „Бранот се рашири низ цела...

Македонија15 часа

Славјанка Петровска позитивна на коронавирус, качила температура додека била на седница во Собранието

Актуелната пратеничка во Собранието од СДСМ и поранешна дополнителна заменичка на министерот за внатрешни работи во техничката влада Славјанка Петровска...

Македонија15 часа

Во Скопје рекорден број новозаразени, Аеродром надмина 700 активни случаи

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани рекордни 422 нови случаи на Ковид-19, а во тој период починале тројца...

Македонија16 часа

Рекордни 870 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 14 лица

Во последните 24 часа во Македонија 14 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 870 нови случаи од  2.647 тестирања,...

Свет18 часа

Германија воведе строги мерки: рестораните, кината и баровите ќе бидат затворени 4 недели

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека германските власти се согласиле на четиринеделен делумен карантин. Во овој временски период затворени...

Македонија21 час

МОН го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение

Министерството за образование и наука го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение поради несоодветна и дискриминирачка содржина. „Во...

Македонија22 часа

Пауновски: Нови вработувања ќе има в година, дотогаш ќе се снаоѓаме

Државниот пазарен инспекторат добил од Владата ветување дека в година ќе им бидат одобрени бараните 20 нови вработувања. Директорот на...

Македонија22 часа

Поради контакт со Спасовски, само едно лице е во изолација

Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал само едно решение за изолација на лице што било во контакт со министерот за...

Македонија22 часа

Пожарникарите протестираа пред канцеларијата на Шилегов

Пожарникарите на мирниот протест пред канцеларијата на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, порачаа дека не се откажуваат од своето барање...

Македонија23 часа

Поранешениот шеф на кабинетот на Мијалков, Тони Јакимовски, осуден на шест години затвор

Поранешениот шеф на кабинетот на ексдиректорот во УБК, Сашо Мијалков, Тони Јакимовски, е осуден на шестгодишна затворска казна во случајот...

Македонија23 часа

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – совет во учебник по македонски за шесто одделение

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – ова е совет во учебник по македонски за шесто одделение....

Македонија1 ден

Советот за безбедност ќе одржи седница за состојбата со коронавирусот

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“, утре, 29 октомври, со почеток во 11 часот, ќе се одржи...

Досие