Контакт

Култура

Концерт на Куфојанакис и Ангелова во Куманово

Објавено пред

Во вторник, (14-ти јуни) со почеток во 20 часот во малата сала на Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ уманово ќе се одржи концерт за виолина и пијано во изведба на Момчило Куфојанакис, виолина и Весна Ангелова, пијано

На програмата се дела од македонскиот композитор „Анданте за виолина и пијано“, од  Ј. С. Бах „Чакона за соло виолина од Партита бр. 2 во d-moll“, Л. ван Бетовен – „Соната за виолина и пијано во A-dur опус 47 – Кројцерова, Addagio sostenuto – Presto, Andante con Variazioni, Finale – Presto, од Вјењавски и „Фантазија на теми од операта Фауст од Ш. Гуно.Пијанистката Весна Ангелова основно и средно музичко образование заврши во ДМБУЦ „Илија Николивски-Луј“ во Скопје во класата на проф. Нина Среброва, а дипломира на ФМУ Скопје во класата на проф. Борис Романов. Во 2007 г. ги завршува и магистерските студии по пијано интерпретација на ФМУ – Скопје под менторство на Рита Кинка, професор од Академијата на уметностите во Нови Сад.Во текот на своето образование се усовршувала учествувајќи на мастер курсеви и семинари кај реномирани педагози и пијанисти, како А. Диков, Ј. Михајловиќ, летната француско-чешка академија во Телч каде работи со проф. Ј. Клепач, а добитник е и на стипендија од МММ за учество на меѓународниот курс по камерна музика во Варкесхајм – Германија, каде работи со врвни имиња од областа на камерната музика.Добитник е на први награди на државни натпревари по пијано (1992, 1995 и 1998), како и специјална награда на меѓународниот натпревар по пијано во Нови Сад – Република Србија.Весна Ангелова досега реализираше соло рецитали и камерни концерти, како и  серија рецитали со клавирско трио во повеќе градови во Македонија, а како солист во 1994, 1995 и 1999 година настапува со Македонската филхармонија. Ангелова настапува и надвор од Македонија во Германија,  Србија, Турција, Бугарија, Франција, Чешка…Остварува двомесечен културен престој и концерт во Париз во 2008 година, реализиран преку Министерството за култура на РМ. Член е на комисија на државниот натпревар по камерна музика (2008 и 2011 година).Вработена е како професор по пијано во ДМБУЦ Илија Николовски – Луј во Скопје од 2000 година, а работи и како надворешен соработник на Македонската филхармонија од 2008 година. Виолинистот Момчило Куфојанакис, исто така основно и средно музичко образование добива во ДМБУЦ „Илија Николовски-Луј“ во класата на проф. м-р. Ерхан Шукри, а сега е  апсолвент на ФМУ Скопје во класата на проф. м-р. Михаило Куфојанакис. Се усовршува кај врвните педагози Ирина Головина, Ара Богданјан, Благородна Танева и Евгенија Чугаева. Активен учесник е на семинарот за млади талентирани виолинисти на „Аркутино Мастер Класа-Приморско 2005„ под раководство на проф. Минчо Минчев од Германија, а во 2009 и 2010 година посетува интензивна Мастер класа во меѓународниот центар „E-Vivaldi“ во Венеција-Италија, каде работи со д-р Ино Мирковиќ, визитинг професор на Московскиот државен конзерваториум „П. И. Чајковски“ и на Ерменскиот државен конзерваториум во Ереван.Остварува редица целовечерни рециталски настапи во 2005, 2006, 2009 година во Скопје и ширум републиката. Како солист настапува со Македонската филхармонија, Симфонискиот оркестар при ДМБУЦ „Илија Николовски-Луј“ и  ФМУ-Скопје, Мандолинскиот оркестар Скопје и гудачкиот оркестар АРКО.. Настапува на фестивалот Скопско лето, манифестацијата Есенски музички свечености, интернационалниот фестивал на млади музичари ДАМ во Приштина-Косово. Особено забележителни се настапите во 2008 година со Камерниот оркестар на Македонската филхармонија изведувајќи два дупли Бахови концерти, целовечерен настап во Софија-Бугарија на тематска вечер посветена на Ј.С. Бах, со виолинистот Михаило Куфојанакис и пијанистот Тодор Светиев, како и рециталот во камерната сала Бугарија во 2009 година во Софија. Во 2010 година во Хрватска реализира заеднички настапи со виолинистот М. Куфојанакис и пијаниската Наталија Маричева од Русија.Има реализирано аудио и видео снимки за Македонската Телевизија и Телевизија Косово.Добитник е на следните награди: две специјални награди на државни натпревари (1999, 2002), како и три први награди на државен (2001 и 2011), регионален (2004) и меѓународен натпревар (2006 година).©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Култура

Концерт на Дарко Рундек во Охрид идниот месец

Објавено пред

По концертот на Амира Медуњанин, „Aвалон продукција“ најавува концерт на Дарко Рундек на Античкиот театар во Охрид на 15 август.

Дарко Рундек и „Екипа“ неодамна го најавија новиот албум „Брисани простор“ со два сингла, кои ќе бидат изведени и пред македонската публика, а во Охрид ќе настапи и со сите свои големи хитови, како и оние на еден од најкултните бендови во регионот на сите времиња, „Хаустор“.

Инаку, ова ќе биде прв концерт на Дарко Рундек и „Екипа“ во Охрид, а капацитетот за овој концерт ќе биде исто намален во согласност со протоколите за одржување јавни настани на отворено, само за 1.200 посетители, што доволно зборува за неговата екслузивност.

Влезниците ќе може да се набават онлајн на avalon.mk и продажната мрежа на „Авалон“ низ земјава за следниве цени и категории: трибини – 1.000 денари, ВИП – 1.500 денари.

Прикажи повеќе...

Култура

Објавен нов број на списанието „Македоника“

Објавено пред

Во најновото издание на списанието „Македоника“, двобројот 23-24, што го издава Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ од Скопје, меѓу другото, се објавени петнаесетина текстови тематски поврзани со Македонија.

Владимир Јанев пишува за демографската состојба во Македонија од 18 до почетокот на 20 век, во кој се изнесени голем број демографски податоци за населението на Македонија од разни извори.

Во овој број се објавени и неколку текстови за значајни личности од македонската книжевна и културна историја на Македонија од 19 и 20 век, и тоа Славчо Ковилоски објавува запис, односно прави своевиден портрет на Марко Цепенков, Дарин Ангеловски пишува за Григор Прличев, со посебен акцент на Прличевите препеви на Хомеровата „Одисеја“, Васил Тоциновски пишува за Кочо Рацин и изнесува некои нови и досега непознати податоци за Рацин, а Мирче Нешовски пишува за Никола Јонков Вапцаров и за неговото поетско вознесение кон Македонија.

Александар Симоновски прави анализа на паралелите меѓу АВНОЈ, Светосавскиот конгрес и АСНОМ во контекстот на прашањето на борбата за македонска државност, а Марјан Ивановски за македонското национално малцинство во Бугарија, осврнувајќи се на анализите на Комисијата за меѓународни врски на ЦК на Сојузот на комунистите на Југославија и на СО на ССРНЈ во 1957 година.

Предраг Димитровски пишува за тајната дипломатија за дедо Михаил (архиепископот Михаил), а Марјан Ивановски, пак, за односот на организацијата ДООМ и на Драган Богдановски кон другите емигрантски организации.

Во овој двоброј на „Македоника“ се објавени и повеќе британски документи за Македонија, а кои се однесуваат на периодот 1903 – 1904 година. Објавени се два рецензентски осврта на Ана Витанова-Рингачева за две книги тематски поврзани со Македонија, како и еден осврт на младиот хрватски македонист Ивица Баковиќ. На крајот се објавени и куси библиографски податоци на нови публикации за Македонија

Прикажи повеќе...

Изложби

„Ерос и Танатос“ – самостојна изложба на Весна Ничевска

Објавено пред

Вечерва, со почеток од 20 часот, во Галеријата на МКЦ, ќе се отвори изложбата „Ерос и Танатос“ од Весна Ничевска.

Академската сликарка ќе се претстави со 40-ина дела со фигуративна, но експресивна содржина, во разни техники: туш, акварел, акрилик, пастел и комбинирана техника.

Сензуалноста, еротиката и љубовта наспроти смртта и страста за живот инкорпорирани во сцени замрзнати во времето, а сепак толку живи претставени со брзи и експресивни, спонтани потези на хартија или платно.

Весна е родена 1977 во Скопје, дипломирала 2001 на Факултетот за ликовни уметности при Универзитетот „Кирил и Методиј“ – Скопје во класата на професор Родољуб Анастасов.

Учествувала на повеќе групни изложби, стрип-фестивали, објавувана е во повеќе стрип-ревии и илустрирала повеќе детски приказни.

Изложбата ќе трае до 20 јули.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот

Во ГОБ „8 Септември“ е излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија3 часа

Патниците од регионот не треба да приложуваат негативни тестови ако само транзитираат низ земјава

Главниот координативен кризен штаб ги објави насоките и пропозициите врз основа на кои државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и...

Македонија4 часа

Шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус. Оздравени се 336 заболени....

Македонија4 часа

Затворени две текстилни фабрики во Свети Николе, пријавени се случаи на коронавирус

Двете фабрики на конфекцијата „Мода“ во Свети Николе ги затворија погоните по појавата на случаи на коронавирус, соопшти градоначалникот на...

Македонија4 часа

Петровска за случајот во Штип: Не станува збор за поткуп на гласачи, туку за економски криминал

„Очајници прават очајнички потези“, напиша заменик-министерката за внатрешни работи, Славјанка Петровска, во врска со објавата на министерот Наќе Чулев за...

Македонија5 часа

(Видео) Јанушев: Очекуваме победа и ќе коалицираме со оние што ќе ја прифатат нашата програма

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ очекува победнички изборен резултат и мандат за формирање влада, изјави генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, во интервју...

Свет6 часа

Казахстан ги негира кинеските тврдења дека во земјата има пневмонија поопасна од Кoвид-19

Министерството за здравство на Казахстан ги отфрли кинеските тврдења дека во земјата циркулира непозната пневмонија, која е посмртоносна од коронавирусот....

Топ6 часа

Пронајдени 26 украдени велосипеди, приведени крадци во Скопје

Три лица се приведени под сомнение дека краделе велосипеди од подруми и станови во Скопје. Е. М. (24) и А....

Топ7 часа

Сопственик на продавница им ветувал на купувачите дека ќе им ги прости долговите ако гласаат за СДСМ

Сопственик на продавница во Штип ветувал дека ќе им избрише долг на неколку лица ако на изборите гласаат за СДСМ,...

Регион7 часа

(Видео) Протестите во Белград поминаа мирно, се играше и оро

Во Србија се одржаа нови протести против мерките воведени поради епидемијата на коронавирус и против владата на Александар Вучиќ. По...

Македонија8 часа

Гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ, порача Оливер Спасовски од Тетовско

Граѓаните се сигурни со концептот едно општество за сите, гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ и тие се опасност,...

Свет9 часа

СЗО: Итно е потребно понатамошно истражување за пренoс на коронавирусот преку воздухот

Светската здравствена организација (СЗО) објави нови насоки за коронавирусот, кои признаваат некои извештаи за пренесување на вирусот преку воздухот, но...

Македонија10 часа

Италија забрани влез за граѓани од Македонија и уште 12 земји

Италија ги затвори своите граници за 13 земји, вклучително и за Македонија, сметајќи ги за најризични места за ширење на...

Македонија10 часа

Хоспитализирани се 412 заразени лица во земјата

Во моментов низ болниците во земјава, хоспитализирани се 412 лица кои се позитивни на ковид-19. На Инфективната клиника вкупно се...

Македонија10 часа

Мицкоски: Се обврзуваме на минимална плата од 18.000 денари која ќе расте со просечната

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа посочи дека до крајот на мандатот на владата на ВМРО-ДПМНЕ минималната плата ќе стигне...

Македонија21 час

(Интервју) Најчевска: Уставниот суд носи скандалозни одлуки

За скандалозните одлуки на Уставниот суд, довербата во институциите, за максималното почитување на човековите права, заложбите за истополови бракови, декриминализација...

Македонија22 часа

Заев најави укинување на министрите без ресор и отворање агенции и директорати

Ќе градиме уште поотчетна и потранспарентна влада која ќе работи за народот, за унапредување на правата на сите граѓани, порача...

Македонија24 часа

Бојан Јовановски пријави 40 функционери и бизнисмени: „Ќе ме спречат само ако посегнат по мојот живот“

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски преку писмо соопшти дека кривично ќе гони 40-ина функционери и бизнисмени порди злоупотреба на...

Македонија1 ден

Косово бара да се преиспита одлуката за влез во земјава со негативен тест

Косовскиот министер за здравство, Арменд Земај, побара од Македонија да ја преиспита одлуката за задолжителни тестови за влез на косовските...

Македонија1 ден

Турски државјани врзале чаршав и преку прозорец избегале од државен карантин во Скопје

Двајца државјани на Турција синоќа избегале од државен карантин во Скопје, со чаршав кој бил врзан како импровизирано јаже. Од...

Досие