Контакт

Култура

Се разгоруваат судирите во ДР Конго

Објавено пред

Најмалку 50цивили се убиени во источниот дел на ДР Конго, соопшти денеска невладинатаорганизација Human Rights Watch(ХРВ) и побара повеќе војници наОбединетите нации.

Најмалку 50цивили се убиени во источниот дел на ДР Конго, соопшти денеска невладинатаорганизација Human Rights Watch(ХРВ) и побара повеќе војници наОбединетите нации.

„Според локалнитеизвори и цивилите што побегнале пред убиствата во градот Кивању, таму се убиенинајмалку 50 цивили, а повеќето убиства ги извршиле силите на бунтовничкиотлидер Лорен Нкунде, како одмазда кон оние што ги сметаат за соработници нанепријателот“, соопшти ХРВ.

ХРВ смета декабројот на убиените е уште поголем и бара итно зголемување на бројот навојниците на ОН за мисијата во Конго (Monuc), најголема мисија на ОН во светот со 17.000 луѓе.

Кивању веќе двенедели го контролира Лорен Нкунда, при што минатата недела дојде до судири меѓубунтовниците и провладината милиција Маи-Маи.

Портпаролот намисијата Монук ја обвини денеска регуларната војска на Конго за пљачкање нацивилите.

„Војниците наФАРДК (Вооружени сили на ДР Конго, кои се регуларна војска) почнаа одпонеделник навечер да го пљачкосуваат и грабаат имотот на цивилите во зонатаКањабајонга“, соопшти портпаролот на Монук, Жан Пол Дитрих.

Кањабајонга сенаоѓа северно од Гома, главен град на покраината Северен Киву во која траатсудирите меѓу регуларната војска на Конго и бунтовниците од народот Тутси,предводени од Лорен Нкунда.

Ситуацијата еуште посложена бидејќи во судирот се вмешале и бунтовниците од соседна Руанда,како и регуларната војска на Руанда, кои се борат на спротивни страни.

Поради ваквиотразвој на настаните светот стравува од повторно избувнување на војна, која воовој регион беснееше од 1998. до 2003. година.

ОН предупредидека хуманитарците не можат да доставуваат помош бидејќи се блокирани.

/крај/хн/ст

Copyright

2008

makfax

. Сите права се задржани. Текстов не смее да се печати илиемитува, во целина или во делови, без договор со makfax.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Култура

Eкипата на „Врба“ вечерва во Милениум ќе има средба со публиката

Објавено пред

Скопската публика вечерва ќе има ретка можност одблизу да поразговара со филмската екипа на „Врба“ и да постави прашања врзани со филмот. Веднаш по завршувањето на редовната проекција од 20 часот во киното „Милениум“, гледачите ќе присуствуваат на сесија прашања и одговори со главните актерки и актери во филмот.

Филмот, за 20 дена од македонската премиера, го гледале повеќе од 20.000 илјади гледачи во „Синеплекс“ и „Милиниум“ во Скопје и во речиси сите градови од земјава.

Приходот од проекцијата во Делчево на 3 декември ќе биде дониран во Дневниот центар за лицата со посебни потреби.

По светската гала-премиера во Рим, „Врба“ ја имаше азиската премиера на фестивалот во Тајпеј, каде Милчо Манчевски беше режисер во фокусот. Неколкуте проекции на „Врба“, како и проекциите на неговите останати филмови, беа целосно распродадени, а тој одржа и мастерклас за обожавателите.

Прикажи повеќе...

Култура

(Видео) Објавен трејлер за филмот „Дедо и внук“, наскоро премиера во Охрид

Објавено пред

По комплетирањето на техничките и продукциски делови, деновиве е објавен и првиот официјалниот краток спот за филмот „Дедо и внук“, првиот долгометражен филм на охридскиот режисер и сценарист Илија Пиперкоски.

Филмот почна да се снима кон средината на април 2017 година и е единствениот долгометражен игран филм во македонската кинематографија, по филмот на Димитрие Османли „Мирно лето“, кој е целосно снимен во Охрид.

„Во еден мал туристички град пензионерскиот живот на Никола е со секојдневна рутина. Последните години од неговиот живот ги минува како вдовец. Неговата жена е почината пред 10 години. Се има навикнато да живее како самец. Неговите комшии му се единствени пријатели кои го посетуваат и го проверуваат неговото здравје. Никола е свесен дека нема уште многу време за живеење. Последниот период го минува во тишина, размислувајќи за периодите од неговиот живот, на моментите на радост и тага, на поентата за живеењето, за одлуките кои ги донел, за работите кои ги направил, а и за тие кои не ги направил. Но, еден ден неговиот спокоен живот ќе биде нарушен со ненајавеното доаѓање на неговиот единствен внук кој нема дојдено кај Никола повеќе од 10 години“, открива дел од приказната режисерот Пиперкоски.

Главните улоги во филмот ги толкуваат Дејан Лилиќ, Салаетин Билал, Даниела Ивановска, Горан Стојаноски, Благој Веселинов и други актери, меѓу кои и тогаш 12-годишниот охриѓанец Наум Цветкоски.

Премиерата на филмот е закажана во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид, на почетокот на месец декември.

Прикажи повеќе...

Изложби

„Морфолошка дезагрегација“ – изложба на скулптури на Слободан Милошески

Објавено пред

Во Галеријата MЦ во Њујорк, САД, со почеток од 18 часот ќе биде отворена изложбата на скулптури од галериски формат со наслов „Морфолошка дезагрегација“ од авторот Слободан Милошески.

„Критичарите на уметноста го сметаат еден од најдобрите македонски скулптори Слободан Милошески – Цобе во групата уметници што работат во доменот на апстракно-минималистичкиот концепт поради тоа што користи едноставни геометриски форми и индустриско-импровизирани материјали за создавање дела од разни размери. Неговата минималистичката скулптура дава импресија на строгост и рационалност, која се потпира на однапред спремени постулати и идеи логично артикулирани. Слободан Милошески користи геометриски цврсти материи во скулптурата, но крајниот импакт не е тврд или статичен. Всушност, кога ги гледате неговите скулптури од неколку агли, тие не одаваат впечаток на совршена поставеност, туку се потпираат, навалуваат и искривуваат во неочекувани позиции. Ваквата конструкција на овие скулптури има дава човечки аспект и духовна страна. Покрај нив се добива чувство на вибративно движење и тактилност што доаѓа од нагласените прави линии и мрежи во повеќето минималистички дела. Очигледано дека уметникот Милошески ја реализирал својата основна замисла делото да биде спроводник за духовни работи и како целта да му е скулптурата да биде на работ од соништата.

Од друга страна, Милошески ја брани идејата дека уметноста е чисто објективна и владеат закони што ја третираат уметноста не како чин на имагинација, туку чин на набљудување, перцепција и манипулација со формата. Во контекст на оваа филозофија неговото разбирање на скулптурата е чисто субјективно, но управувано со закони што владеат во релацијата маса – простор. Аксиомите, кои се нагласени во неговата уметничка постава, акцентираат идеја дека скулптурата е покажување на точност и игра на закони во простор. Од овие премиси се развива неговата лична теорија за геометрија базирана на рационална естетика во рамките на интуитивна уметност, која побарува апсолутна математичка ригорозност, каде што ништо не треба да се додава, ниту да се отстрани. Чувството на целосна точност“, вели историчарот на уметност проф. др Џемил Бектовиќ во својата критика по повод оваа изложба.

Слободан Милошески е роден во Охрид во 1977 година. Тој дипломира на Факултетот за физичка култура во Скопје во 2001 година. Во 2009 година дипломира на Факултетот за ликовни уметности во Скопје, вајарски оддел, а магистрира на истиот факултет во 2011 година. Во 2018 година докторира на Национална уметничка академија во Софија, Р. Бугарија, на катедра та Скулптура.

Досега има реализирано 20 самостојни изложби , а учествувал на повеќе од 60 групни изложби во земјата и странство. Добитник е на 13 награди и признанија, од кои најзначајни се наградата за скулптура „Јордан Грабул“ доделена од Друштво на ликовните уметници на Македонија во 2012 и 2015 година, како и наградата за скулптура мал формат „Димо Тодоровски“ исто така доделена од ДЛУМ во 2014 година.

Во неговата биографија се забележливи реализираните скулптури во простор, меѓу кои: скулптурата на Живо Чинко, Ристо Шишков, спомен-облежјето на Првото заседание на АСНОМ, скулптурата на Кузман Шапкарев, Јоаким Крчоски, Муза (наменета за фасадата на објектот „Стар театар“), како и две скулптури наменети за фасадата на објектот на МНР. Авторот Милошески е член на ДЛУМ од 2009 година, а во моментот работи како доцент на Ликовната академија при Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип. Изложбата ќе биде отворена до 30.11.2019 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион21 минута

Откриен идентитетот на Србинот во шпионската афера

На видеото со рускиот воен разузнавач е потполковникот во српската војска З.К., а безбедносните служби проверуваат дали тој за пари...

Регион47 минути

Во БиХ годишно умираат 5.000 луѓе поради загадување на воздухот

Во Босна и Херцеговина, особено во Сараево, Тузла, Зеница и Бања Лука, годишно умираат 5.000 луѓе поради загадување на воздухот,...

Свет2 часа

Милијардерот Блумберг влегува во трка за претседател на САД

Милијардерот Мајкл Блумберг, кој е поранeшен градоначалник на Њујорк, направи уште едeн чекор кон официјалната кандидатура за претседател на САД....

Свет2 часа

Нетанјаху: Обвинението за корупција и земање мито е обид за пуч

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го отфрли обвинението за корупција и го нарече обид за пуч против него. Нетанјаху во јавно...

Македонија4 часа

Почнува бесплатната вакцинација против сезонскиот грип

Бесплатната вакцинација против сезонскиот грип почнува од денеска. Од Министерството за здравство вчера информираа дека оваа сезона се набавени вкупно...

Македонија4 часа

Пендаровски во официјална посета на Србија

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Република Србија. Денеска во...

Македонија14 часа

(Видео) Приведена негувателката којашто тепаше дете во игротека во Скопје

Жената којашто претепа дете во игротека, а беше пријавена од сопстеникот на кафулето „Дежаву“, е приведена од страна на полицијата....

Македонија16 часа

МЖСПП: Малите и евтини сензори не даваат сигурни резултати за квалитетот на воздухот

Во врска со сè позачестената појава на набавка и мерења на квалитетот на воздухот со мали и евтини сензори, кои...

Македонија17 часа

Зоран Заев е добитник на меѓународната награда „Иса-бег Исаковиќ“ за 2019 година

Премиерот Зоран Заев е добитник на годинашната меѓународна награда „Иса-бег Исаковиќ“, која ќе му биде врачена на традиционалната церемонија во...

Македонија19 часа

(Видео) Дескоска: Јанева ја носеа на маички, а ја урниса довербата на граѓаните

Министерката за правда, Рената Дескоска, во интервју, кое утре ќе биде објавено на „Макфакс“, рече дека е многу разочарана од...

Македонија19 часа

Државата ќе им плати речиси 10 илјади евра на адвокатите на Груевски во „Траекторија“

Државата ќе исплати судски трошоци 589.680 денари или 9,5 илјади евра за бранителите на експремиерот Никола Груевски на кого му...

Македонија21 час

(Видео) Мицкоски со нејасен одговор дали го поддржува договорот со Бугарија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, не даде јасен одговор на новинарско прашање дали го поддржува договорот со Бугарија, по објавеното...

Македонија22 часа

Бесплатната вакцинација против сезонски грип почнува од утре

Министерот за здравство, Венко Филипче, и директорот на Здравствен дом – Скопје, Виктор Исјановски, денеска информираа дека бесплатната вакцинација против...

Македонија23 часа

Франција го ратификува протоколот за членство во НАТО

Францускиот парламент го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО, објави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на „Фејсбук“....

Македонија1 ден

Борисов објави видео од средбата со Мицкоски: Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ кажа дека го поддржува договорот со Бугарија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов, во Загреб, му кажа дека партијата го поддржува...

Македонија1 ден

Јане испрати порака: Сакам да пораснам во човек кој ќе биде независен

Јане Велковски, 11-годишен застапник за правата на децата со попреченост, испрати силна порака до светските лидери: мене не ми пречи мојата...

Македонија1 ден

Боки 13 имал 25 прегледи во затворската болница, санитарните инспектори не нашле недостатоци

Државниот санитарен здравствен инспекторат информира дека вчера извршил вонреден инспекциски надзор во ординацијата што се наоѓа во склоп на затворот во...

Свет1 ден

Зеленски: Бродовите што ги врати Русија се во лоша состојба и без опрема

Украинскиот претседател Володимир Зеленски тврди дека на бродовите на украинската морнарица, кои Русија ги врати на неговата земја оваа недела,...

Свет1 ден

Лајен: Стоиме покрај Западен Балкан без оглед на сите процеси

Идната претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, им порача на земјите од Западен Балкан, неодамна блокирани од Франција...

Македонија1 ден

ЕПП донесе резолуција со која ја повикува ЕУ побрзо да ги почне преговорите со Скопје и Тирана

Европската народна партија (ЕПП) синоќа на собир во Загреб донесе резолуција за зајакнување на европската перспектива на Југоисточна Европа. Документот,...

Досие