Контакт

Култура

Путин:Заврши ерата на евтиниот гас

Објавено пред

Заврши ерата наевтиниот гас, изјави денеска рускиот премиер Владимир Путин.

Заврши ерата наевтиниот гас, изјави денеска рускиот премиер Владимир Путин.

         

 Резервите на гас постепено сетрошат, а се менуваат и географските точки од каде се црпи гасот, поради што сепоскап станува и неговиот транспорт“, изјави Путин на Форумот за земјиизвознички на гас, што се одржува во Москва.

          

 „Можам да изјавам дека рускитеинвестиции за изградба на инфраструктура за транспорт на гас, до полуостровотЈамал и Северно море, се искачија на десетици милијарди долари, што ќе сеодрази на цената на гасот“, појасни Путин./

крај/бг/мс

 

Copyright

2008

makfax

. Сите права се задржани. Текстов не смее да се печати илиемитува, во целина или во делови, без договор со makfax.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Изложби

Отворено студио со дела инспирирани од звукот на Бела Река

Објавено пред

Оваа сабота, во периодот од 12 до 17 часот, во галеријата и на отворено, на уметничкото гумно во селото Слоештица, ќе бидат изложени делата што 6 македонски уметници ги создадоа во изминатите 10-ина дена за време на гостувањето на ликовната колонија со наслов „Звукот на Бела Река“.

Заинтересираните посетители ќе имаат можност да се сретнат и да разговараат и со уметниците: Дијана Томиќ-Радевска, Сашо Саздовски, Пандора Апостолоска-Саздовска, Филип Велковски, Горан Ристовски и Кети Талевска. Имено, ова е првпат во меѓународниот центар за уметност и одржлив развој „Арт поинт – гумно“ да гостуваат македонски уметници.

Во целосен творечки карантин уметниците создаваа инспирирани од темата – во услови на изолација поради глобалната пандемија, природата, ненаметливо почна да ни се наметнува. Во отсуство на вревата што вообичаено ја создаваме ние луѓето, заитани кон материјалното, звуците што ги слушаме од природата како да нè канат да нурнеме подлабоко во нас самите. И, тогаш ни се отвораат прашања за суштината на битисувањето, за нашата врска со природата, за уметноста како можност, локално, но и глобално, да проговориме за таа релација, за водите што се поврзани и на тој начин го поврзуваат целиот свет, а особено сите уметници од светот.

Дијана Томиќ-Радевска во Слоештица се посвети на чудесните локални приказни и излегувајќи од својот препознатлив творечки јазик создава нови визури во класична сликарска техника.

Уметничката практика на Пандора Апостолоска-Саздовска и овој пат е насочена кон меѓучовечки односи истражувајќи ги аспектите на војната и насилството како политичка и социолошка појава, но и разните аспекти на ненасилна агресија во модерното живеење.

Сашо Саздовски се смета себеси за истражувач во културата. Неговите идеи се поврзани со теми што оставаат многу отворени прашања, а одговорот на секое прашање тој го дава со отворање ново прашање.

Горан Ристовски се наврати на една своја претходна творечка фаза и работи со т.н. стенсил-техника – пренесувајќи го својот минималистички творечки ракопис. Освен тоа, за време на престојот на оваа колонија тој прави и фотографии инспирирани од поднебјето.

Филип Велковски е интердисциплинарен уметник, кој на уметничкото гумно во Слоештица прави спој помеѓу традиционалните ракотворби и неговата современа сликарска практика.

Кети Талевска е млад фотограф од Битола. Таа од неодамна почна да се занимава со лумен принт-техника, која одлучи да ја примени и во Слоештица. Лумен принт е една од најстарите техники за изработување фотографии. Тоа е фотограм или цртање на фотохартија, која е сензитивна на светлина. Кети исто така го документира пулсирањето на Слоештица за време на колонијата.

Ликовната колонија е делумно поддржана од македонското Министерство за култура.

Отвореното студио ќе се одвива во согласност со протоколите за заштита од Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Култура

Со концерт на „Архангел“ на 11 октомври почнува „Таксират“

Објавено пред

Со концерт на „Архангел“ на 11 октомври во СЦ „Борис Трајковски“ почнува 22. издание на фестивалот „Таксират“.

„Со целовечерен концерт на ‘Архангел’, со мотото 30 години љубов, почнува официјалната музичка програма на фестивалот ‘Таксират’, кој повеќе од 20 години ја отсликува убавата страна на градот и игра значајна улога во градење на културата на нашите простори“, велат од „Пасворд продукција“.

Само една недела подоцна, на 23 октомври, програмата продолжува со соло концерт на Страјк.

Билетите се достапни онлајн и преку дистрибутивната мрежа на „Мктикетс“.

Во согласност со протоколот за реализирање настани во затворен простор, билетите се строго ограничени и исклучиво за седење, а салата е соодветно приспособена за одржување настан според сите мерки наведени во протоколот. Задолжително е носење маска, дезинфекција и одржување растојание во текот на целиот настан.

Во рамките на „Таксират“ ќе се одржи и седмото издание на првата и единствена музичка конференција – ПИН. Со поддршка од Делегацијата на Европската Унија годинава ПИН ќе се одржи во три програмски дена – од 26 до 28 ноември, на повеќе локации во Скопје.

Годинешното издание ќе биде фокусирано на здружување на силите на најдобрите и на најновите музички таленти од регионот, Европа и Македонија, како и најрелевантните имиња во музичката индустрија – промотори, менаџери, музичари, новинари.

„Преку конструктивни панели и дискусии, ќе се обидеме да најдеме релевантни решенија и начини на кои можеме да влијаеме врз подобрување на состојбата во музичката индустрија, која е една од најпогодените гранки од коронавирусот“, велат организаторите.

Поради ограничениот капацитет, задолжителна е претходна регистрација за конференцијата.

Прикажи повеќе...

Култура

Фестивалот за планински филм – ЕХО од 5 до 9 октомври

Објавено пред

Единаесеттото издание на Фестивалот за планински филм – ЕХО ќе одржи од 5 до 9 октомври во киното „Милениум“ и киното „Фросина“/МКЦ.

„Пред нас имавме голем предизвик оваа година да организираме класичен филмски фестивал, кој ќе обезбеди следење на филмската програма на големото платно, причините ги знаете сите, и поради истите тие причини, го поместуваме малку порано фестивалот на почетокот од октомври 2020 наместо вообичаено за нас резервираниот термин во ноември. Иако годинава, поради протоколите, нема да може да се дружиме лично со интернационални или домашни гости во форма на предавања и презентации, сепак ве уверуваме дека имаме одлична филмска програма, која нема да отстапи од курсот на ЕХО и пораката што ја пренесува“, велат организаторите.

Филмската програма ја сочинуваат 29 филма од автори од 15 земји, сите претставуваат македонска премиера, а има и неколку наслови, кои својата светска премиера ќе ја имаат на фестивалот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Четворица починати и 162 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.350 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на...

Регион1 час

Вучиќ: Ќе ги преиспитаме сите смртни случаи поврзани со Ковид-19

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска објави дека здравствените власти ќе ги разгледаат сите смртни случаи поврзани со коронавирусот коментирајќи ги...

Свет2 часа

Путин, Трамп и Макрон објавија заеднички став за судирот во Нагорно-Карабах

Претседателите на Русија, САД и на Франција усвоија заедничка изјава за состојбата во Нагорно-Карабах. Владимир Путин, Доналд Трамп и Емануел...

Свет3 часа

Азербејџанските сили тврдат дека уништиле ерменски ракетен систем во Нагорно-Карабах

Министерството за одбрана на Азербејџан во средата објави дека вооружените сили на земјата успеале да го деактивираат ерменскиот ракетен систем...

Македонија3 часа

Арсовски: Се разгледуваат сите можности и опции за импичмент на Пендаровски

ВМРО-ДПМНЕ не открива кога би можела да се очекува конечната одлука за импичмент на претседателот Стево Пендаровски, што беше навестена...

Топ4 часа

Приведени тројца малолетници, кои украле златни синџирчиња

Полицијата приведе тројца малолетници поради сомнение дека се сторители на кривично дело тешка кражба на дрзок начин. „На 22 септември,...

Регион5 часа

Границите со Грција остануваат затворени до 12 октомври

Грција ја продолжи забраната за патување државјани на трети земји до 12 октомври, пренесува МИА. Ограничувањата на копнените граници се...

Македонија5 часа

(Видео) Филипче побара разбирање и поддршка за одлуките во образованието

Знам дека многумина сакаат и бараат учењето да се одвива поинаку и, искрено, сите ги разбирам. Но, како здравствен работник...

Топ6 часа

Едно лице загина во сообраќајна несреќа меѓу мотор и машина за сечење дрва во Ченто

Едно лице загина во сообраќајна несреќа што се случила вчеравечер во скопската населба Ченто. Според информациите на МВР, во несреќата...

Македонија8 часа

МОН: На првиот училиштен час нема посериозни пречки за одржување на онлајн-наставата

Министерството за образование и наука е во постојана комуникација со тимот од ФИНКИ и Бирото за развој на образованието, кој...

Македонија8 часа

Почнува учебната година

Новата учебна 2020/2021 година почнува денеска, со еден месец одложување. Настава со физичко присуство ќе следат учениците од прво до...

Македонија21 час

Објавен распоредот на телевизиските часови за учениците кои немаат компјутери

Учениците кои немаат компјутер или таблет за да следат онлајн-настава преку платформата на Министерството за образование часовите ќе можат да...

Регион1 ден

Грчките свештеници загрижени за барањето до Вартоломеј за автокефалност на македонската црква

Грчките црковни кругови ги коментираа барањата на македонските власти до вселенскиот патријарх Вартоломеј за автокефалноста на македонската црква. Задната врата...

Македонија1 ден

Сојузот на средношколците најави бојкот во ноември ако не се дозволи комбинирана настава

Сојузот на средношколците најави бојкот на наставата од ноември доколу во октомври остане стабилна епидемиолошката состојба, а институциите не дозволат...

Македонија1 ден

Милошоски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против одлуките за вонредна состојба

Заврши координацијата на пратеничката група на коалицијата „За обнова на Македонија“ по што пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, информира дека...

Регион1 ден

Албанија го одложи почетокот на училишната година

Албанија го одложи почетокот на училишната година за ноември откога бројот на заразени од коронавирусот во еден ден се зголеми на...

Топ1 ден

Приведена дилерка на кокаин во Тетово

Полицијата приведе 45-годишна жена од Теотово осомничена за продажба на кокаин. Според информациите од МВР, таа ја криела и ја...

Свет1 ден

Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании: го зголемуваме производството на вакцини со невидена брзина

Фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании за да соработуваат во производството на вакцина против...

Македонија1 ден

Потрошени 6,7 милиони евра за итни набавки за заштита од Ковид-19, најмногу потрошило МВР

За итни набавки за заштита од коронавирусот, во првите шест месеци од кризата биле потрошени 6,7 милиони евра, покажува извештајот...

Македонија1 ден

Филипче на средба со медицинските сестри кои дадоа отказ од Инфективна – се обидел да ги убеди да останат

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово се сретнал со трите медицински сестри од Инфективната клиника кои дадоа отказ. Според објавата...

Досие