Контакт

Култура

„Синедејс“ од 18 до 24 септември на девет локации во Скопје

Објавено пред

Деветнаесеттиот меѓународен фестивал на европски филм „Синедејс“ годинава ќе се одржи од 18 до 24 септември, на девет локации во Скопје, а ќе бидат прикажани повеќе од 40 филма.

Со слоганот „Филм на секое платнo“, програмата на 19. фестивал на европски филм ќе се реализира низ Скопје на девет локации: Градскиот парк, МКЦ – парк, паркот „Ибни Пајко“, киното „Влае“, паркот во Кисела Вода, киното „Напредок“, киното во Маџари, Домот на градежниците „Кочо Рацин“ и на покривот на ГТЦ.

Во рамките на „Синедејс“ ќе бидат прикажани најновите остварувања на Озон, Пуиу, Винтенберг, Срѓан Голубовиќ, македонски филмови и копродукции што гравитираат во неколку нови и веќе познати програмски целини: Официјална селекција, Гала-програма, Музички документарци, МК во ЕУ, МК-премиери, SEE-програма, ФДУ-ретро, Детска програма, музичка селекција од концерти во специјалната програма на фестивалот – cinEmusic и др.

Отворањето на фестивалот е со светската премиерата на првиот македонски семеен детски филм „Стела“ на Стојан Вујичиќ, во продукција на „Дрим фактори“.

Затворањето на фестивалот е со македонската премиера на „Хомо“ на Игор Иванов – Изи.

Ова издание на „Синедејс“ ќе донесе и скопска премиера на филмот ТМ на Ивица Димитријевиќ, кој е единствен долгометражен филм во македонската кинематографија снимен со 0 денари буџет.

Во познатата селекција МК во ЕУ, ќе бидат прикажани филмовите на Виктор Чучков „18 % сиво“, во продукција на „Сектор филм“, и „Моето езеро“ на Ѓерѓ Џувани во продукција на „Фокус покус“.

Специјалната музичка програма – cinEmusic се отвора на 18.9. (петок) со настап на бендот „Љубојна“, која ќе се претстави со музика работена за филмот „Стела“. Следниот ден во паркот на МКЦ ќе настапат младите „Зулу 3.4“ – инструментален бенд од Скопје, формиран во март 2018 година. Членови на бендот се музички уметници во сферата на џез-музиката, чија цел е преку фузија на разни стилови да создадат уникатен звук и да внесат свежина на македонската музичка сцена.

За затворање на фестивалот ќе настапи „ЗЏМ колектив“ и овој пат ќе биде придружуван од страна на гудачки оркестар, кој е составен од музичари на Националната опера и балет и од Симфонискиот оркестар на Филхармонијата. Со нив ќе раководи мултиинструменталистот и диригент Џијан Емин, а на програмата ќе бидат изведени композиции создадени и аранжирани од страна на македонски џез-композитори, членови на ЗЏМ.

Билетите за годишното издание на „Синедејс“ ќе бидат за цена од 100 денари за сите филмови, освен за филмовите од POP-UP КИНО.

Влезот за музичката програма е бесплатен, освен концертот на „ЗЏМ колектив“ и гудачкиот оркестар за кој може да се набават билети за цена од 200 денари.

Поради ситуацијата предизвикана од Ковид-19, бројот на билети е редуциран.

Фестивалот е поддржан од Министерството за култура, Агенцијата за филм на РСМ и од Град Скопје.

Култура

Онлајн интернационален видеопроект на режисерката Теа Беговска

Објавено пред

Интернационалниот видеопроект „Револуција во живо” на режисерката Теа Беговска работен со театарска екипа во онлајн форма ќе има своја премиера во живо на социјалните медиуми н 30 септември.

Ова е прва онлајн изведба во живо која собра актерска екипа од пет држави: Босна и Херцеговина, Северна Македонија, Франција, Мексико и Турција. Во проектот исто така учествуваат и други актери, музичари и уметници од сите пет држави.

Во овој видеопроект се обработуваат пет теми: љубов, верба, надеж, храброст и вистина. Секој од актерите на свој начин, преку своето искуство зборува на овие теми, секој на својот мајчин јазик.

Станува збор за спој на актери од различни генерации кои преку овие теми зборуваат за нивната професија сакајќи да укажат на некои работи кои можеби сме ги заборавиле. Ова е нивната револуција за театарот, за актерите.

Проектот е подржан од Министерство за Култура. Пријатели на проектот: Teatro Rabinal, LA Belle Meunier, Tiyatrohane

Прикажи повеќе...

Култура

В сабота Бела ноќ во Скопје, работното време на локалите нема да биде продолжено

Објавено пред

Скопје и скопјани по 16. пат, в сабота, на 26 септември, ќе можат да бидат дел од Бела ноќ – градски културен настан кој стана традиционален.

Една недела порано од вообичаеното, на 10 локации (паркингот пред СРЦ Борис Трајковски, МКЦ, Зеленото пазарче, Ибни Пајко плоштадот, Музејот на современа уметност, Домот на култура „Кочо Рацин“, Архитектонскиот факултет, Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ и Даут-пашиниот амам), посетителите ќе можат да погледнат перформанси, концерти, изложби и другите културно-уметнички активности.

Бела ноќ, во организација на Универзалната сала, со поддршка на Град Скопје, на граѓаните со својот урбан концепт ќе им ја доближи уметноста, додавајќи и нова, културна димензија.

Годинава централниот настан „Скопските евергрини“ ќе се одржи на паркингот пред СРЦ „Борис Трајковски“, каде што најпознатите скопските хитови ќе бидат изведени од најголемите македонски музички ѕвезди, Влатко Стефановски, Тамара Тодевска, Јаков Дренковски, Дарио и други, во придружба на Баги Биг Бендот, под диригентската палка на Љупчо Мирковски.

Влезниците за „Скопските евергрини“ пред СРЦ Борис Трајковски и концертот на платото пред МКЦ, се бесплатни и истите можат да се подигнат на билетарниците на МКЦ и на Универзална сала.

Со почитување на мерките и препораките на Министерството за здравство и Град Скопје за заштита од пандемијата од коронавирусот, настаните од Белата ноќ в сабота ќе почнат од 19:00 часот и ќе траат до 24:00 часот, работното време на локалите нема да биде продолжено по 24:00 часот, нешто што беше вообичаено за оваа манифестација изминатите години, а граѓаните за локациите и програмата дополнително можат да се информираат и на официјалната веб-страница.

Прикажи повеќе...

Култура

Пендаровски со сопругата домаќини на камерен концерт на млади музичари од Фондацијата „Томислав Зографски“

Објавено пред

Претседателот Стево Пендаровски со сопругата Елизабета Ѓоргиевска вчеравечер беа домаќини на камерен концерт на млади музичари од Фондацијата „Томислав Зографски“.

Меѓу присутните гости беа министерката за култура, Ирена Стефоска, претставници на дипломатскиот кор во земјава, како и претставници од областа на културата.

Ова е прв концерт од ваков вид што се организира во Вила Водно, а целта на оваа иницијатива е промоција на млади изведувачи на класична музика, како и промоција на делата на познати македонски композитори.

Поздравувајќи ги присутните на концертот, директорката на Управниот одбор на Фондацијата „Томислав Зографски“, Панда Зографска-Беличанец, истакна дека веќе петнаесет години оваа фондација успешно работи на афирмирање на музичкото творештво на Зографски, кое е дел од културното наследство на земјава, како и на поттикнување на развојот на музичката култура во државата и во странство.

На камерниот концерт младите музичари: Стефан Неделковски, Јана Каевска, Пандорка Јанакиева, Ева Богоевска, Ѓорѓи Трајков, Маја Витанова, Анел Селим и Леонардо Димоски се претставија со репертоар од познатите композитори: Томислав Зографски, Рио Нода, Лудвиг ван Бетовен, Гоце Колароски, Џон Вилијамс, Игор Стравински, а беа исполнети и обработки на две народни песни „Елено ќерко Елено“ и „Јовано Јованке “.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа34 минути

Лукашенко ненајавено положи заклетва за претседател

Александар Лукашенко денеска ненадејно и без најава положи заклетва за новиот претседателски мандат, пренесува државната новинска агенција „Белта“. Церемонијата за...

Европа1 час

Жестоки реакции против новите мерки во Британија, можно е да се вмеша и војската

Новите рестриктивни мерки што ги објави премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, против ширењето на коронавирусот, наидоа на жестоки реакции...

Свет2 часа

Jапонска компанија тврди дека има лек кој го скратува времето на закрепнување од Ковид-19

Jапонската компанија „Фуџифилм“ објави дека нејзиниот лек „Авиган“, веќе одобрен за потешките групи, обезбедил статистички значајно намалување на времето за...

Македонија2 часа

Анализа: Најголемо зголемување на вработените во полицијата, а најголемо намалување во одбраната

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ги објави истражувањето и базата на податоци на вработувањата во министерствата и општините во последните...

Македонија3 часа

Заев со писмо до Вартоломеј побара писмена одлука за автокефална Македонска православна црква

Премиерот Зоран Заев испратил писмо до патријархот Вартоломеј, поглавар на Цариградската патријаршија, во кое се навраќа на средбата во Истанбул...

Македонија16 часа

Во 169 основни и 4 средни училишта ќе се следи настава со физичко присуство

Во 169 основни и четири средни училишта ќе се одвива настава со физичко присуство. Ваквата одлука доаѓа откако попладнево Владата...

Македонија16 часа

Јанакиески ќе бара да биде додаден во листата на оштетени во предметот „Таргет-Тврдина“

Миле Јанакиески ќе достави барање до Кривичниот суд за да биде додаден во листата на оштетени во предметот „Таргет-Тврдина“ за...

Македонија17 часа

„Водовод“ не најде бактерии во градската мрежа во Скопје по паниката што се прошири на социјалните мрежи

Водата од градскиот водовод во скопски Бутел нема бактерии и исправна е за пиење, а веста што се прошири на...

Свет18 часа

Одложен самитот на ЕУ – претседателот на Европскиот совет ставен во карантин

Состанокот на ЕУ, кој требаше да се одржи на 24 и 25 септември, е одложен за 1 и 2 октомври,...

Македонија21 час

Пет лица починаа од коронавирус, потврдени се 88 нови случаи во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на...

Македонија22 часа

(Видео) Филипче: Состојбата со вирусот повторно се влошува, ако е потребно ќе има рестрикции

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција најави дека за есенва се размислува за воведување на повеќе мерки како...

Македонија24 часа

Мицкоски ги повика граѓаните утре да излезат на протест против неправдата и мафијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на нов протест што ќе се одржи утре во 18.30 часот. Како што порача...

Економија24 часа

(Видео) Бектеши: Субвенциите за етнички вработувања се дел од изгласаната владина програма

Вработувањата кои ќе поттикнат добри меѓуетнички односи се вметнати во Владината програма која е изгласана од Собранието, изјави министерот за...

Свет1 ден

Русија очекува до 15 октомври да регистрира втора вакцина против коронавирус

Русија очекува до 15 октомври да регистрира уште една, втора по ред, потенцијална вакцина против коронавирус, јави агенцијата ТАСС повикувајќи...

Европа1 ден

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

Шведската влада нема да препорача вакцина против коронавирусот за деца на возраст под 18 години. Според шведските експерти, децата го...

Спорт1 ден

Италијански судија убиен во својот дом

Италијанскиот фудбалски судија Даниеле Де Сантис (33) и неговата девојка Елеонора Манта (30) биле убиени во домот на судијата во...

Македонија1 ден

Училишниот час ќе трае пократко од 40 минути, постои можност и учебната година да заврши порано

Собранието вчера вечерта ги изгласа измените на Законите за основно и средно образование со кои се обезбедува непречено организирање на...

Македонија1 ден

Од почетокот на пандемијата во Македонија починаа 700 лица

Од почетокот на пандемијата досега починаа 700 лица, откако вчера беше потврдена смртта на уште 7 пациенти. Меѓу починатите вчера...

Свет1 ден

„Сите мораме да соработуваме“, порачаа светските лидери на годишнината на Обединетите нации

Светските лидери за време на специјалната сесија на ООН посветена на 75-годишнината од основањето на таа организација се согласија дека...

Македонија1 ден

Собраниска седница за избор на заменик-министри во Владата

Собранието денеска треба да ја одржи 13-тата седница на чиј дневен ред е предлогот за именување на заменик-министри во Владата....

Досие