Контакт

Македонија

АВМУ: Се прекршуваат правилата за референдумско рекламирање, ќе има и казни

Објавено пред

Со мониторингот на медиумското претставување за време на референдумот кај повеќе радиодифузери, Агенцијата за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги информира дека констатирала неколку прекршувања на правилата за емитување платена јавна пропаганда.

„Не се почитува дозволеното време за емитување на рекламните пораки ‘за’ референдумот, вакви реклами се емитуваат и во програми во кои тоа не е дозволено, во случајот во посебни информативни програми, и рекламирањето во врска со референдумот не е означено и не е јасно одвоено од другите реклами на радиодифузерите“, се вели во соопштението.

Во согласност со упатството за медиумско претставување за време на референдум, АВМУ потсетува дека рекламните пораки „за“ референдумот може да траат најмногу 4 минути и 30 секунди на секој реален час емитувана програма.

Истото важи и за рекламните пораки „против“, односно за бојкот на референдумот;
вкупното времетраење на сите рекламни пораки поврзани со референдумот може да изнесува 9 минути на секој реален час емитувана програма.

Редовното време за емитување реклами од 12 минути не смее да се користи за емитување платена јавна пропаганда, која треба да биде јасно одвоена од другите реклами. Платената јавна пропаганда не смее да се емитува во вести, посебни информативни програми, за време на директни преноси од верски, спортски, културни, забавни и други настани, како и во  програми за деца и млади.

Агенцијата апелира до сите радиодифузери веднаш да го усогласат емитувањето на платената јавна пропаганда со упатството и информира дека за сите прекршувања констатирани наредните денови, ќе бидат изречени соодветни мерки.

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Атанасов направи храбар чекор и ѝ кажа не на неработливата и криминална Влада

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ ја поздрави одлуката на Петар Атанасов да се повлече од функцијата заменик министер за образование.

„ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува одлуката на Атанасов да го напушти бродот што тоне и да не биде повеќе учесник во криминалното работење на власта. Атанасов направи храбар чекор и и кажа не на неработливата и криминална Влада, која потроши повеќе од две години од животот на граѓаните, а притоа не направи ниту еден проект.

Ги повикуваме сите функционери во власта, кои имаат личен кредибилитет и морал, да се охрабрат и да не бидат повеќе соучесници во криминалната влада на Заев.

Функционерите во власта треба да се одважат и да му кажат не на криминалното работење на Зоран Заев.

Атанасов за разлика од другите одговорни во министерството за образование призна одговорност за неуспехот на СДСМ. За разлика од Рената Дескоска, која бесрамно смени министерства, Атанасов призна дека СДСМ нема кредибилитет затоа што ништо не направи“ порача партијата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Сугарески: Силно сме фокусирани на изградба на водоводи и канализаци

Објавено пред

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, за време на денешната посета на Струмица изјави дека Министерството реализирало над двесетина проекти во комуналната сфера со вкупна вредност од 10 милиони евра. Од почетокот на мандатот, рече дека, покрај патиштата и гасификацијата, фокусот го ставиле и на изградба на канализации и водоводи сè со цел подобрување на животот.

Сугарески заедно со градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски, изврши увид во изградба на канализацискиот систем во населените места Дабиле и Просениково.

„Вкупната инвестициска вредност е околу 650 илјади евра. Се предвидува изградба на 16 километри канализациски систем, 8 км во Дабиле и 8 км во Просениково, со што решаваме еден крупен проблем за речиси 3.000 жители во овие населени места. Очекувам до септември ова да биде завршено, проектот се реализира преку Министерството за транспорт и врски во соработка со Општината. Ова е дел од вкупните капиталните проекти што ги реализираме во моментот. Во овој дел од државата инвестираме над 100 милиони евра во капитални проекти“, изјави министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески.

Тој додаде дека во Струмица и Струмичко во тек е изградба на патот од Старо до Ново Коњарево, понатаму се реконструира патниот правец од Струмица до Ново Село, а до крајот на месецот ЈП за државни патишта ќе почне со реконструкција на делницата од Василево до Добрејци.

Исто така, оваа година во согласност со програмата на ЈПДП, ќе се распише и јавен повик за изработка на проект за изградба на експресен пат од Струмица до границата со Бугрија, потенцира министерот Сугарески.

Според градоналачникот Коста Јаневски, ова е многу значаен проект за подобрување на животот на жителите во Дабиле и Просениково.

„Во непосредни средби со граѓаните канализациските системи беа на прво место во нивите барања, кои требаше да ги реализираме. Овој проект е резултат на добрата соработка меѓу Општината и централната власт. Во Просениково веќе е завршена изградбата, овде во Дабиле останува да се доработат уште стотина метри, така што на огромно задоволство на жителите ќе се реши долгогодишниот проблем. Останува заложбата на Општината да дозиградби неколку краци и поврзување на домаќинствата“, истакна Коста Јаневски, градоначалник на општина Струмица.

Градоначалникот најави дека Општина Струмица работи на уште неколку други комунални проекти во населените места во Струмица.

Прикажи повеќе...

Македонија

Јанкулоска не оди во затвор, Врховен ѝ го прифати барањето за одлагање

Објавено пред

Врховниот суд ѝ го прифати барањето на поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, за одлагање на извршувањето на казната во случајот „Тенк“ за набавката на луксузниот „мерцeдес“.

„Врховниот суд на РСМ до Основниот кривичен суд – Скопје достави решение со кое барањето на Г. Ј., осудена со пресуда на Основниот кривичен суд – Скопје со КОК бр. 21/18 и пресуда на Апелациониот суд – Скопје со КОКЖ бр. 46/18, од Обвинителството означена како ‘Тенк’, за одлагање на извршувањето на казната – се уважува“, се наведува во соопштението на Основниот кривичен суд.

Во овој случај ексминистерката беше прогласена за виновна за кривичното дело злоупотреба на службената положба и овластувањето и осудена на казна затвор во траење од 4 години.

Во соопштението се додава дека извршувањето на казната се одлага сè до одлучување по поднесените барања за вонредно преиспитување на правосилната пресуда од страна на Врховниот суд.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Јанкулоска не оди во затвор, Врховен ѝ го прифати барањето за одлагање

Врховниот суд ѝ го прифати барањето на поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, за одлагање на извршувањето на казната...

Свет2 часа

Момчињата што беа спасени од пештерата на Тајланд не смеат јавно да зборуваат за тоа

Помина една година откако младинскиот фудбалски тим со нивниот тренер влезе во туристичката пештера на Тајланд и остана заробен. Беа...

Македонија2 часа

Атанасов до Заев: Поднесувам оставка

Заменик-министерот за образование, Петар Атанасов, на „Фејсбук“ му се обрати на премиерот Заев порачувајќи му дека поднесува оставка од функцијата...

Топ5 часа

Камион поклопи маж при истовар на стока

Педесет и седумгодишен маж од село Скудриње вчера почина кога бил поклопен од неговиот камион ТАМ. Несреќата се случила кога...

Регион6 часа

Напнато на Медитеранот, грчките воени сили во состојба на готовност

Грчките вооружени сили се во состојба на готовност поради продолжување на можниот турски провокативен настап на истокот од Медитеранот, пишува...

Регион6 часа

(Видео) Во Банат падна град со големина на тениско топче

Само во Белград во попладневните часови за помалку од еден и пол час падна повеќе дожд од просекот за овој...

Регион6 часа

(Видео) Белград под вода, бликнаа ,,фонтани” на улиците

Невреме проследено со пороен дожд, а во некои места и град со големина на тениски топчиња, го погоди северниот, западниот...

Свет7 часа

Ердоган и ја честиташе победата на опозицијата, на улиците еуфорично се славеше

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган му ја честита на кандидатот на опозицијата Екрем Имамоглу победата на повторените избори за...

Македонија18 часа

,,Октомври е близу, наскоро ќе добиете датум”, порача Вајгл

Тројката европратеници Едвард Кукан, Кнут Флекенштајн и Иво Вајгл, доцна вечерва заедно со претседателот на Собранието, Талат Џафери, од законодавниот...

Топ19 часа

Трагедија во Битола – ја убил сопругата, по што се застрелал

Убиство и самоубиство се случи попладнево во Битола. По расправија, маж ја застрелал сопругата по што си го одземал животот....

Регион21 час

Топлотен бран и се заканува на Европа со температури над 40 степени

Европејците следната недела ги очекува топлотен бран со температури кои ќе достигнат над 40 степени, кои се невообичаени за јуни,...

Македонија1 ден

Нови министри во Владата се Димковски, Нуредини, Исмаили и Милевски

Премиерот Зоран Заев, денеска од Валандово, го соопшти предлогот со имињата за нови министри како дел од реконструкцијата на Владата...

Македонија1 ден

(Видео) За 24 часа регистрирани два случаи на незаконско исфрлање медицински отпад

Инспекторатот на град Скопје и Државниот санитарен и здравствен инспекторат, по дојава од граѓани, на 20.06.2019 и 21.06.2019 извршија вонреден...

Македонија1 ден

Заев ќе биде и министер за финансии и премиер

Премиерот Зоран Заев го соопшти предлогот на новите имиња на министри, што ќе го достави до Собранието во текот на...

Македонија1 ден

(Видео) Учесниците на Парадата на гордоста ќе бидат безбедни, гарантира МВР

Организаторите на првата парада на гордоста која треба да се случи идниот викенд во Скопје, заедно со портпаролот на МВР,...

Свет1 ден

Ким Џонг-ун доби „одлично“ писмо од Трамп

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, доби лично писмо од американскиот претседател Доналд Трамп, објавија државните медиуми. Ким го пофалил...

Регион1 ден

Повторни избори за градоначалник во Истанбул

Граѓаните на Истанбул денеска повторно избираат градоначалник, откако беа поништени претходните изборни резултати, од изборите на 31 март. На претходните...

Свет1 ден

САД изведоа хакерски напади врз одбранбениот систем на Иран

САД изминатата недела извеле компјутерски напади на иранскиот систем за лансирање ракети и на шпионската мрежа, по што Техеран го...

Топ1 ден

Кривична против 18-годишник поради дистрибуција на детска порнографија

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Берово поднесе кривична пријава против Б.М.(18) од село Русиново, беровско, поради постоење основи на сомнение...

Свет2 дена

(Видео) Трамп му се закани на Иран со уништување ако дојде до војна

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека не сака војна, но го предупреди Иран дека ако дојде до војна ќе се...

Досие