Контакт

Македонија

„Анима мунди“ повика на усвојување на програмата за работа на „Лајка“

Објавено пред

Уутре, на седницата на град Скопје е закажана расправа за усвојување на Програмата за работа на ЈП Лајка.

dobivaj vesti na viber

Од „Анима мунди“ велат дека програмата која за 2024 година планира да ја спроведе ЈП Лајка е темелна и сеопфатна, насочена кон сериозни и амбициозни резултати, постои итност истата да биде усвоена за претпријатието да функционира и ги повикуваат сите советници на град Скопје да ја поддржат и да биде изгласана.

„Лајка работи во услови каде резултатите се мерливи, но ефектот зависи од сите нас, граѓаните, а првенствено од креаторите на политиките и законите. Надлежноста на Лајка е таква што само санира последици, без да има ингеренции да влијае на врз коренот на проблемот, законската регулатива која пропишува што да се прави и кој е се надлежен. Се работи чесно и посветено, со средства кои се сведени на третина од минатогодишниот буџет, каде човечкиот фактор, поддржан од граѓаните и активистите дава се од себе бездомни кучиња во Скопје повеќе да нема.

Но, кучињата не познаваат административни граници, така што во Скопје завршуваат и кучиња од други општини, но најголем прилив е секојдневното исфрлање нови легла, нечии довчерашни миленици, по улиците. По стоти пат укажуваме дека решение, одржливост не може да се има, без да се третира и затвори изворот 1) неодговорното сопствеништво, неконтролирано размножување и напуштање; 2) нерегулирана трговија и подарување животни, 3) институционално непостапување во случај на занемарување и насилството врз животни, 4) општини кои не превземаат ништо, го игнорираат проблемот или превземаат грешни чекори.
Советници на град Скопје, во Советот поддржете ја програмата на ЈП Лајка, зошто е сепфатна, ефикасна, хумана, неопходна за да се гарантира здравствената заштита и безбедноста на граѓаните и животните. Кренете рака утре, за да се изгласа. НО НЕ ЗАПИРАЈТЕ ТУКА. За доброто на градот, државата, граѓаните, животните, во Вашите партии промовирајте ги и поддржете нашите барања за итна промена на Законот за заштита и благосостојба на животните, строго уредување на обврските кои подразбираат одговорно сопствеништво, регулирање на продажната дејност со миленици, забрана за неконтролирано размножување на милениците, па дури и мандаторна стерилизација.

Ова се прашања кои не засегаат сите и ова не е невозможна туку возможна мисија, доколку секој ја спроведува совесно, свесно, ревносно, својата одговорност“, велат од „Анима мунди“.

Македонија

Позитивен знак е желбата на претседателката за средба, Бугарија очекува промена на реториката и крај на јазикот на омразата, порача Радев

Објавено пред

Република Северна Македонија мора да покаже дека навистина сака да биде дел од обединета Европа со тоа што ќе ги исполни сите барања што ѝ ги поставува ЕУ како што беше за секоја земја членка. Ова го изјави бугарскиот претседател Румен Радев пред новинарите во Рим.

dobivaj vesti na viber

Мојата порака до претседателката на Република Северна Македонија е дека Бугарија очекува промена на реториката и конечно крај на јазикот на омразата, додаде шефот на државата, пренесуваат бугарските медиуми.

Претседателот објасни дека бугарската делегација не можела да се сретне со делегацијата на Република Северна Македонија, која престојува во Рим.

Претседателката на Република Северна Македонија, Гордана Силјановска-Давкова, ја предводи државно-црковната делегација на земјата во Италија и Ватикан по повод 24 мај, а настанот е под мотото „Македонија во чест на Св. Кирил“. Од кабинетот на Силјановска информираат дека таа ќе има аудиенција кај поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско, а на 23 мај ќе се сретне и со државниот секретар на Светата столица, монсињор Пјетро Паролини, пишуваат бугарските медиуми.

„Позитивен знак е што претседателката на РСМ покажа стремеж за ваква средба“, одговори Радев на прашањето дали е побарана средба меѓу него и Силјановска-Давкова во Рим.

Тој објаснил дека програмата е исполнета до минута.

„Очекувам дека таква средба ќе има наскоро, додаде тој. Вчера имавме многу продлабочен и пријателски разговор со претседателите на Италија, Португалија и Грција“, рече Радев. Претседателот на РСМ со години го поканувам во Бугарија. Ја поканувам, секако“, одговори Радев на прашањето дали сега ја кани Силјановска-Давкова.

„Сметам дека желбата на PCM за дијалог е позитивен знак. Само преку дијалог ќе ја зајакнеме меѓусебната доверба, ќе ги решиме сите спорни прашања и ќе ја отвориме вратата на РСМ кон ЕУ. Се надевам и мој апел е дека оваа средба ќе се случи час поскоро. На ред е претседателот на РСМ, ако не се лажам, да дојде во Бугарија“, коментира шефот на државата.

Прикажи повеќе...

Македонија

„Ги знам јас сите, и обвинители и судии, се дружиме, пиеме кафе, на крајот ќе излезе дека ништо противзаконито не сум сторил“, рече Мемети

Објавено пред

Денеска, дојдовме на покана на судијата во предистражна постапка и донесе решение за мерка за претпазливост, друго не би сакал повеќе да зборувам, а тоа е мислам и добра работа затоа што од мој интерес и од интерес на јавноста е што побргу органите да ја завршат целата работа, изјави пред новинарите Иџет Мемети откога судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје постапи по предлогот на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција и му определи мерки на претпазливост и одземање на патната исправа. Тој е второосомничениот во истрагата поврзана со примање награда за противзаконито влијание.

dobivaj vesti na viber

На прашањето дали му биле презентитрани докази за предметот, Мемети кусо одговори: „Не“.

Мемети пред новинарите рече дека времето ќе покаже дека ништо противзаконито нема сторено.

„Видете, ова секако дека како човек ме погодува, меѓутоа и вчера имав изјава, не е добро да зборувам пред медиумите за работа што се води по судски пат. Но, ве уверувам дека многу бргу ќе заврши и на крајот ќе излезе дека ништо противзаконито не сум сторил“, рече тој.

Прашан за релациите со првоосомничениот во случајот, судијата Наќе Георгиев, тој рече дека се познава и со судиите и со обвинителите.

„Ги знам јас сите, и обвинители и судии, и се дружам, разговараме, пиеме кафе“.

Покрај одземањето на патната исправа, Мемети дополнително ќе мора повремено да се јавува на службено лице во судот.

Судијата Наќе Георгиев и заменик-претседателот на Советот на јавните обвинители, како што соопшти ОЈО ГОКК, во вторникот се осомничени за кривичното дело примање награда за противзаконито влијание по член 359 од Кривичниот законик (КЗ) и против нив е отворена истрага.

Прикажи повеќе...

Македонија

Конститутивната седница на Собранието ќе се одржи на 28 мај во 11 часот

Објавено пред

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Јован Митрески, врз основа на член 9 став (2) од Деловникот на Собранието, денеска одржа состанок со претставници на политичките партии застапени во новоизбраното Собрание, на кој консензуално беше одлучено конститутивната седница по одржувањето на единаесеттите парламентарни избори, да биде на 28 мај 2024 година, вторник, во 11 часот.

dobivaj vesti na viber

Во согласност со Деловникот, со конститутивната седница до изборот на новиот претседател треба да претседава највозрасниот по години пратеник. Во новоизбраниот состав тоа е пратеничката Мерита Колчи-Коџаџику.

Претседателот Митрески ги информира присутните дека дневниот ред на конститутивната седница, според Деловникот, ќе има три точки, односно избор на верификациска комисија, избор на комисија за прашања на изборите и именувањата, како и избор на претседател на Собранието.

Конститутивната седница, според новиот Деловник, трае најмногу три дена, а Собранието е конституирано со изборот на претседателот на Собранието.

На денешниот состанок присуствуваа Никола Мицески од коалицијата „Твоја Македонија“ – ВМРО-ДПМНЕ; Оливер Спасовски од коалицијата „За европска иднина“ – СДСМ; Арбер Адеми од коалицијата „Европски фронт“; Халил Снопче од коалицијата „Влен“; Борислав Крмов од партијата Левица и Бобан Карапејовски од Движењето ЗНАМ – За наша Македонија.

На состанокот присуствуваше и Мерита Колчи-Коџаџику како највозрасна пратеничка, како и генералната секретарка на Собранието, Цветанка Иванова.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

Позитивен знак е желбата на претседателката за средба, Бугарија очекува промена на реториката и крај на јазикот на омразата, порача Радев

Република Северна Македонија мора да покаже дека навистина сака да биде дел од обединета Европа со тоа што ќе ги...

Македонија1 час

„Ги знам јас сите, и обвинители и судии, се дружиме, пиеме кафе, на крајот ќе излезе дека ништо противзаконито не сум сторил“, рече Мемети

Денеска, дојдовме на покана на судијата во предистражна постапка и донесе решение за мерка за претпазливост, друго не би сакал...

Македонија1 час

Конститутивната седница на Собранието ќе се одржи на 28 мај во 11 часот

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Јован Митрески, врз основа на член 9 став (2) од Деловникот на Собранието,...

Топ2 часа

110 пушки од Првата светска војна пронајдени при ископ во старата касарна во Битола

На 21 мај, во 10.48 часот, во СВР Битола, вработен во градежна фирма пријавил дека при вршење ископ во старата...

Македонија3 часа

Милошоски: Новата влада се очекува до 20 јуни, веројатно ВМРО-ДПМНЕ, „Вреди“ и Знам

„Новата влада се очекува до 20 јуни, најверојатно, ВМРО-ДПМНЕ, ‘Вреди’ и Знам“, напиша Антонио Милошоски, актуелен пратеник од редовите на...

Македонија3 часа

Одземен пасошот на Иџет Мемети, ќе треба да се јавува во суд

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје постапи по предлогот на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал...

Македонија5 часа

ЦУК: Поплави и штети од пороен дожд и град и препорака за внимателност при нагли метео-промени

Центарот за управување со кризи информира дека вчера имало повеќе дојави за поплавувања и штети од пороен дожд, град, а...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Освоивме повеќе гласови од СДС, имаат најмал број пратеници во Собранието и го имаат најслабиот резултат во историјата

ВМРО-ДПМНЕ освои повеќе гласови од СДС. 436 илјади гласа пред 154 илјади на СДС е огромна одговорност за ВМРО-ДПМНЕ. СДС...

Свет5 часа

Кинеската армија го опколи Тајван, почнаа воените вежби: „Ова е казна за сепаратистичките потези“

Источната команда на Народноослободителната војска на Кина соопшти дека почнала заеднички воени вежби во кои учествуваат армијата, морнарицата, воздушните сили...

Македонија5 часа

(Видео) Граѓаните на протест против деструкцијата на ,,Бехтел и Енка”, Левицата дава поддршка

Прилепчани и граѓани од цела Македонија десетина дена прават протесна блокада на патот кон село Ореовец и не дозволуваат машини...

Свет6 часа

(Видео) Најмалку пет лица загинаа, а десетици се повредени во торнадо во Ајова: прогласена вонредна состојба

Пет лица загинаа, а 20-ина се повредени кога торнадо го погоди градот Гринфилд во американската сојузна држава Ајова. Одделот за...

Свет6 часа

Трамп во страв: Сакаат да ме убијат

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврди дека Министерството за правда (ДП) сакало да го убие и дека претседателот Џозеф Бајден...

Свет6 часа

(Видео) Се урна бина на изборен митинг во Мексико: има загинати и најмалку 50 повредени

Најмалку девет лица загинаа, а 50-ина се повредени кога се урна бина на предизборен митинг во Мексико, соопштија локалните власти....

Македонија16 часа

„14 пратеници“, обзнанија Таравари и Хасани: Коалицијата „Вреди“ добила пратеник повеќе во однос на Европскиот фронт по прегласувањето

По прегласувањето на избирачко место во Општина Желино, кое е во рамки на изборната единица 6, според претставникот на „Вреди“,...

Македонија20 часа

Ковачевски се повлече од претседателската функција во СДСМ, и го повика целото раководство да го направи истото

На денешната седница на Извршниот одбор на СДСМ, Димитар Ковачевски го потврди повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ којашто ја...

Македонија22 часа

Директорот на „Идризово“ по пожарот со четворица задушени чувари: Се запали душек од сунѓер, кој може да пламне и од догорче од цигара

Четворицата задушени чувари од затворот „Идризово“ се во добра состојба и се очекува утре да бидат пуштени дома, вели директорот...

Македонија23 часа

Спорните договори за вработување се само со потписот на Иљази – ДСЗИ влезе на Токсикологија

Државниот санитарен и здравствен испекторат извршил контрола на Клиниката за токсикологија во однос на договорите за вработување на лицата за...

Свет1 ден

Кои земји досега ја признаа Палестина

Речиси три четвртини од земјите во светот ја признаа државата Палестина, која ја прогласи палестинското раководство во егзил пред повеќе...

Македонија1 ден

На скопскиот аеродром спречен влез на 1,7 тони медикаменти, кои се штетни за здравјето на граѓаните

Царинските службеници на влез на Меѓународниот аеродром „Скопје“ спречија влез на 1,7 тони медикаменти, „силденафил цитат упс“ и „сибутрамин“, кои...

Македонија1 ден

Велигденов: Владата да се заземе за интересот на „Македонска пошта“ бидејќи 2.000 вработени ќе останеме на улица

Првиот синдикалец на „Пошта“ информира дека и покрај претходните протести не е регулирано прашањето на редовно примање плата и не...