Контакт

Македонија

Ахмети: Албанците се гордеат со кадрите на ДУИ

Објавено пред

Демократската Унија за Интеграција (ДУИ) синоќа од Липково продолжи со предизборен собир во Куманово каде што ја презентираше изборната програма и листата на кандидати за советници во оваа општина предводена од Арта Мехмети Адеми.

На присутните во Куманово им се обратија претседателот на Демократската Унија за Интеграција Али Ахмети, првиот вицепремиер Артан Груби и носителот на листата на кандидати за советници во оваа општина, Арта Мехмети Адеми.

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети во својот говор изрази максимална поддршка за листата на советници за општина Куманово.

„Навистина се чувствувам горд на оваа инвестиција и националното богатство што го направивме во текот на овие 18 години. Нема поголемо задоволство и инвестиција кога ќе ја видите листата составена од професори и квалитетни кадри. Тоа беше сон многу години бидејќи во многу сектори, во многу институции немаше вработени, но барањата се зголемија и ние инвестиравме во националната агенда, во застапеноста на Албанците. Нашите населени места треба да се разубават и развијат како што напредувале земјите од ЕУ“, кажа лидерот на ДУИ, Али Ахмети во Куманово.

Првиот вицепремиер Груби истакна дека предизборното патување започна од Гостивар и продолжи во другите општини како ветер на победата.

„Вие сте апсолутно одлучувачи кој ќе биде следниот градоначалник на Куманово, без наш глас, без ваш глас, ниту советот, ниту градоначалникот нема да бидат избрани. Затоа, не оставајте врата без да тропнете, не оставајте никого без да сретнете, не оставајте работа без да ја направите. Го започнавме ова многу долго изборно патување од Гостивар, за да продолжиме во Тетово, Липково и Дебар во сите други општини каде што има работа пред нас, секаде браќа и сестри мириса на победа, мириса на пресврт, мириса на обновувањето на Демократската Унија за Интеграција “, изјави првиот вицепремиер, Артан Груби.

Носителката на листата кандидати за советници во општина Куманово, Арта Мехмети Адеми потенцираше дека е дојдено време да се грижиме со нашите сили за зелена иднина.

„ДУИ долги години беше посветена за доброто на Албанците што се гледа и се чувствува во многу области. На овие локални избори доаѓаме со Зелената агенда за трансформација на општината и населените места во поразвиени. Дојде време да се грижиме со нашите сили и да ја градиме нашата иднина, за нас и нашите деца “, изјави носителката на листата на кандидати за советници, Арта Мехмети Адеми.

Демократската Унија за Интеграција, денеска ќе ја продолжи изборната кампања во општина Чаир, каде ќе го претстави кандидатот за градоначалник Висар Ганиу и листата на кандидати за советници со носител на листа Сермине Пурини.

Македонија

Сончево со мала до умерена облачност и температури до 18 степени

Објавено пред

Денеска времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност, претпладне во западните делови со зголемена облачност.

Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец.

Минималната температура ќе биде во интервал од 2 до 9, а максималната ќе достигне од 14 до 21 степен.

Во Скопје се очекува сончево време со мала облачност и со слаб северозападен ветер.

Минималната температура ќе се спушти до 6, а максималната ќе достигне 18 степени.

Прикажи повеќе...

Македонија

Познато како ќе изгледа составот на новиот Совет на Град Скопје

Објавено пред

Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Даштевски, соопшти дека во Советот на Град Скопје, ВМРО-ДПМНЕ со 78.538 гласа ќе има 17 советници, СДСМ со 52.431 глас има 12 советници, ДУИ со 26.338 гласа има 6 советници, Левица со 20.070 гласови има 4 советници, ЛДП и ДОМ со 9.152 гласа имаaт 2 советника, Алијанса за Албанците и Алтернатива имаат 11.447 гласови и исто така 2 советника, колку што доби и независната листа на Зелен хуман град со 9.062 гласа.

Во делот на градоначалник за Скопје, Петре Шилегов има 77.852 гласа и оди во втор круг со Данела Арсовска која освоила 85.657 гласови, соопшти Даштевски.

Прикажи повеќе...

Македонија

По првиот круг градоначалници се избрани во 34 општини

Објавено пред

По првиот круг од локалните избори што се одржа вчера, избрани се градоначалници во 34 општини, покажуваат првичните податоци на Државната изборна комисија.

Во првиот круг кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ победиле во 22 општини, на СДСМ во девет, на ДУИ во три.

Сега течат роковите за приговори, а конечните резултати за 80 општини и Град Скопје ќе бидат објавени по завршување на постапката за приговори.

Првиот круг од локалните избори во општините Центар Жупа и Маврово Ростуше ќе се повтори, затоа што не излегле потребните 33 отсто од регистрираните избирачи.

Во вториот круг во најголем дел од општините ќе се избира меѓу кандидатите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, додека во седум општини трката ќе биде меѓу кандидати на Алијанса за Албанците и ДУИ. Во две општини во вториот круг се кандидати на ДУИ и БЕСА…

Втор круг за две недели ќе има во 46 општини и во Градот Скопје.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

Турција нареди нови апсења, 33 војници се меѓу 158 осомничени во врска со Ѓулен

Турското обвинителство нареди апсење на 158 осомничени, вклучително и 33 припадници на војската, во опсежна операција насочена против лица наводно...

Регион2 часа

Извештајот за напредокот на Македонија ќе биде објавен денеска во Стразбур

Се очекува денеска во Стразбур да биде усвоен Пакетот за проширување на земјите од Западен Балкан. Пакетот за проширување вклучува...

Свет3 часа

Северна Кореја лансираше ракета во морето

Северна Кореја лансираше неидентификувана ракета во морето, соопшти јужнокорејската војска. Ракетата е лансирана во морето источно од полуостровот, соопшти армијата...

Македонија13 часа

По првиот круг градоначалници се избрани во 34 општини

По првиот круг од локалните избори што се одржа вчера, избрани се градоначалници во 34 општини, покажуваат првичните податоци на...

Македонија13 часа

ДИК: Арсовска освои 7.805 гласа повеќе од Шилегов во првиот круг

Според податоците што вечерва ги соопшти претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски, скопјани во вториот круг за челник...

Македонија18 часа

19 починати и 107 заболени од Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.668 тестирања, а регистрирани се 107 нови случаи на...

Македонија21 час

Шилегов очекува победа во вториот изборен круг

Петре Шилегов, кандидатот на СДСМ за Град Скопје, вели дека влегува во изборната трка во втор круг, со изедначен број...

Македонија21 час

Арсовска: Во вториот круг влегувам со голема предност, време е за модерно и современо Скопје

Независната кандидатка за градоначалничка на Скопје Данела Арсовска со повик до скопјани и во вториот круг да ја поддржат на...

Македонија22 часа

Поткуп на гласачи, изнуда, дошол пијан да гласа – Јавното обвинителство постапува по изборните нерегуларности

Во текот на организирањето и спроведувањето на локалните избори заклучно со првиот круг на гласање одржан на 17 октомври 2021...

Македонија22 часа

ВМРО-ДПМНЕ победи во 20, а СДСМ во 9 општини во првиот круг, според досега целосно обработените податоци

Oд целосно обработените податоци од Државната изборна комисија (ДИК), на локалните избори во првиот круг избрани се  32 градоначалници. Според...

Економија23 часа

Горивата поскапуваат

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Македонија23 часа

ДИК го заврши пребројувањето во Куманово – Димитриевски води со 22 гласа пред Илиевски

Актуелниот градоначалник на Куманово, Максим Димитриевски, води пред кандидатот на СДСМ Оливер Илиевски за 22 гласа, согласно последната промена направена...

Топ1 ден

Прилепчанец со автомобил удрил во четворица пешаци, од кои две деца

Дваесет и деветгодишен прилепчанец со автомобил удрил во четворица пешаци, од кои двајца малолетни. Едно лице се здобило со тешки...

Свет1 ден

Напад со нож во трговски центар во Мелбурн – избодени двајца мажи

Двајцата мажи се пренесени во болница откако биле избодени со нож во трговски центар во Мелбурн. И двајцата се здобиле...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: На крајот СДСМ ќе има повеќе градоначалници oд ВМРО-ДПМНЕ

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека СДСМ и коалицијата победуваат или имаат водство во повеќе од 30 општини во...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски соопшти каде победи ВМРО-ДПМНЕ, а каде има предност: „Ова е победа на народот“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски презентираше резултати од изборите кои според аналитичкиот центар на партијата донеле победа во првиот круг....

Македонија1 ден

(Видео) Николовски: СДСМ води во Скопје и уште во најмалку 25 општини

СДСМ победува во Скопје и води во првиот круг од локалните избори, изјави Љупчо Николовски, генерален секретар на партијата и...

Македонија2 дена

Алијанса за Албанците и Алтернатива прогласија победа во Гостивар и Дебар

Алијанса за Албанците и Алтернатива прогласија победа во Гостивар и Дебар. Партискиот претседател на Алијансата, Зијадин Села соопшти дека во ...

Македонија2 дена

(Видео) Зурли и тапани пред штабот на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје, симпатизерите радосни за изборниот резултат

Со зурли, тапани, гласна музика и пиротехнички средства, симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ слават пред централниот штаб во Скопје. Присутните се радуваат...

Македонија2 дена

Ахмети прогласи победа во Сарај, Липково и Пласница

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, прогласи победа во Сарај, Липково и Пласница. Ахмети рече дека партијата е во водство во...

Досие