Контакт

Македонија

Бачев: Ниту ќе дојде до промена на името ниту Македонија ќе стане членка на НАТО

Објавено пред

Единствена Македонија одржа прес-конференција за, како што беше речено, приватната забава на Заев и Ципрас за некаков договор за промена на името.

dobivaj vesti na viber

На прес-конференцијата претседателот на Единствена Македонија, Јанко Бачев, изјави дека марионетската влада во Скопје силно го вознемирила македонскиот народ со големата лага дека има меѓународен договор за промена на името меѓу Македонија и Грција.

Бачев порача дека ваков договор нема да има бидејќи, како што рече, за валидноста на еден меѓународен договор, за кој се подразбира слободна согласност без уцени и закани, потребно е да бидат исполнети и два општи услова.

„Прво, да биде склучен од страна на надлежни органи. Зоран Заев не може да се смета за овластено лице за склучување меѓународен договор бидејќи е избран од Собранието со кое претседава нелегален претседател и според домашното право вакви договори не може да склучува Владата, туку надлежноста ја има претседателот на Република Македонија. Второ, да постои дозволен предмет на договарање. Договарања за име преставува недозволен предмет бидејќи според меѓународното право името на една држава е прашање на внатрешната надлежност, а не на меѓународното право. Според тоа, меѓународниот договор за името е ништовен, со што се отвора патот на која било власт во државата таквиот договор да биде лишен од правно дејство“, рече претседателот на Единствена Македонија на пресот.

Тој истакна дека во една претпоставена сиутација и да дојде до склучување и ратификација на меѓународен договор за промена на името, новата легална власта на Единствена Македонија веднаш ќе го поништи таквиот нелегаен договор.

„Она што е најбитно, ја користам шансата да го рефаирмирам нашиот став. Ниту ќе дојде до промена на името ниту Македонија ќе стане членка на НАТО. Единствена Македонија е дел од еден поширок процес за пораз на погубната политика на марионетската власт во Скопје, а јасно изразената намера на македонскиот народ за историски стратешкиот сојуз со Русија и членство на Македонија во Евроазиската економска унија ќе биде остварена“, изјави Бачев.

Сепак, додаде тој, ќе остане големиот срам за државата од марионетската власт купена и корумпирана од странски центар и истакна дека Зоран Заев веќе целосно го изгубил компасот во својот поход за рушење на Македонија и Македонците.

„Да замислиме една претпоставена ситуација во која странските газди на Заев ќе му помогнат да го фалсификува референдумот за промена на името. Тоа ќе биде невидена бламажа и срам за Македонија, сè сме промениле, а нема договор и сè се враќа на почеток. Значи, ќе го уништиме и овој драгоцен капитал што го имаме со признавањето на уставното име од над 140 држави кои ќе треба потоа пак да ги молиме дека сме Република Македонија. Севкупно, јавноста треба да знае дека нема никаков договор, туку има само приватна забава меѓу Заев и Ципрас. Единствена Макеоднија останува на својот веќе промовиран став дека ниту Македонија ќе го промени името ниту ќе стане членка на НАТО“, рече претседателот на партијата.

 

Македонија

Не сум основал медицински факултет во Струга, туку тригодишни студиски програми за медицински сестри, вели Шаќири

Објавено пред

Од одредени политички субјекти сум прозван дека сум основал Факултет за здравствени науки при Меѓународниот универзитет во Струга. Некои пак споменуваат Факултет за медицински науки, а тоа се два различни поими. Нема да навлегувам во причините за ваквите објави, дали се тенденциозни или од незнаење, но оваа информација категорично ја демантирам, вели министерот за образование и наука во заминување Јетон Шаќири.

dobivaj vesti na viber

„Би сакал да појаснам дека министер не може да основа високообразовна установа. Тоа е цела постапка во која се инволвирани повеќе надлежни институции и органи, а меѓу нив и Министерството за образование и наука кое во суштина, има најмалку надлежности“, вели Шаќири преку соопштение до јавноста.

Тој вели декa како и за повеќе други факултети, така и за овој – Факултет за здравствени науки каде ќе има тригодишни студиски програми за медицински сестри, а не студии за доктори.

„По доставениот извештај од страна на комисијата во МОН, потпишав Решение за исполнетост на условите за почеток со работа на високообразовната установа. Ништо противзаконски и ништо самоволно“, вели министерот за образование.

Дополнува дека основањето на една високообразовна установа, во случајов факултет во состав на веќе постоечки универзитет започнува со иницијатива на самиот универзитет, која прво треба да добие позитивно мислење, односно согласност од Владата. Потоа, Одборот за акредитација при Агенцијата за квалитет на високото образование го акредитира проектот доставен од универзитетот. Понатаму, следи носење на акти за основање и работа на факултетот од страна на матична комисија при универзитетот и дури потоа, по завршување на овие фази, врз основа на мислење на комисија за увид во исполнетост на условите за работа, во рамки на МОН, министерот за образование и наука носи одлука за исполнетост на условите и дозвола за почеток со работа. Во меѓувреме, Одборот за акредитација спроведува постапка за акредитирање на студиските програми, до чие завршување факултетот не може да запишува студенти. Оваа постапка е во тек, посочува Шаќири.

Неговото соопштение доаѓа по информациите дека на Меѓународниот универзитет во Струга, зад кој стои струшкиот градоначалник Рамиз Мерко, ќе се студираат и медицински науки.

Прикажи повеќе...

Македонија

Гаши се сретна со германската амбасадорка Дрекслер

Објавено пред

Претседателот на Собранието Африм Гаши денес оствари средба со Амбасадорката на Сојузна Република Германија во Република Северна Македонија, Н.Е. Петра Дрекслер.

dobivaj vesti na viber

Беше искажано особено задоволство од реализација на средбата и благодарност за германскиот проактивен пристап и поддршка во остварувањето на нашите стратешки цели, претходно членството во НАТО и нашите тековни напори кон поноправно членство во Европската унија. Претседателот Гаши ја поздрави инцијативата и активностите кои произлегуваат од Берлинскиот процес, вклучително и неодамнешната парламентарна димензија и поддршката од специјалниот пратеник за Балканот Сарацин. Несомнено меѓу најзначајните, е благодарноста за Резолуцијата на Бундестагот за нашиот пат кон ЕУ, особено признанието на македонската култура, идентитет и јазик, како еден важен сегмент од интензивната соработка на сите нивоа меѓу двата парламента. Истакната беше и програмата ИПС за млади лица која треба да продолжи и во иднина, како и поддршката на Фондациите Фридрих Еберт и Конрад Аденауер на политичките партии земјата.

Амбасадорката Дрекслер, упатувајќи честитки на Претседателот Гаши, му посака успех во водењето на оваа функција во период со многу предизвици. Ја потврди одличната соработка меѓу двете држави и двата парламента, изразувајќи благодарност за нашиот пристап кон ИПС прорамата и задоволство за корисноста на програмите на двете германски фондации кај домашните политички чинители. Во однос на Берлинскиот процес, информираше за овогодинешниот десетгодишен јубилеј и одржувањето на Самит во Берлин, притоа изразувајќи надеж за учество и на парламентарна делегација на овој настан. Амбасадорката изрази надеж дека во периодот што следи, земјата ќе продолжи на својот евроинтегративен пат со несмалено темпо и со спроведувањето на досега преземените обврски.

Двајцата соговорници разменија мислења за идните можности за соработка и за потенцијалите во доменот на економијата, развојот на пазарното стопанство и други области од взаемен интерес.

Прикажи повеќе...

Македонија

Уште еден успешен Министерски состанок во Скопје – Османи: Уште еднаш ја потврдивме нашата позиција на меѓународната сцена

Објавено пред

Денеска во Скопје, го заокруживме нашето едногодишното претседавање со Процесот за соработка во Југоисточна Европа, во рамките на кое се постигнаа два значителни успеси за регионалната иницијатива: номинирање на Амер Капетановиќ за нов Генерален Секретар на Советот за регионална соработка, како и со консензусот за Декларацијата од Скопскиот Самит, со што Република Северна Македонија стави потпис на уште еден успех на меѓународен план.

dobivaj vesti na viber

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи на завршната прес конференција истакна дека со овој чин е зачувана стабилноста, континуитет и функционалноста на Советот за регионална соработка, со тоа и на целиот Процес. „Уште еден успех за Република Северна Македонија после претседавањето со ОБСЕ во 2023 година. Нашата земја, уште еднаш, ја потврди својата позиција на меѓународната сцена“, рече Османи, при што додаде дека идејата беше амбициозна, но целта првенствено беше наменета да се обезбеди платформа за плодна интелектуална и политичка дебата и дијалог, како и да произведе идеи и да поттикне нови перспективи за регионот на Југоисточна Европа.

Османи заклучи дека како претседавачи со Процесот особено е горд на ова постигнување. “Покажавме дека сме способни да го сочуваме кредибилитетот на регионалната сопственост и лидерството кои ги градевме и надградувавме низ годините наназад преку оваа значајна регионална иницијатива”.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

Несреќа кај мостот Беласица, огромни гужви кај Транспортен центар

Огромни гужви кај Транспортниот центар во Скопје поради сообраќајна незгода. Две возила се судрија кај мостот „Беласица“. Колони возила некое...

Македонија12 часа

Османи – Пападопуло: Почитувањето на преспанскиот договор и поддршката од Грција клучни за нашата европска интеграција

На маргините на Состанокот на министрите за надворешни работи на процесот за соработка на Југоисточна Европа кој се одржува во...

Економија15 часа

„Лидл“ почнува да го гради првиот маркет во Скопје, за 9,5 милиони евра го купи објектот на „Бриколаж“

Лидл почна со подготовки за градежни активности на местото на некогашниот Бриколаж. За таа цел Лидл го купи имотот од...

Македонија15 часа

Прекршувањето на договорот од Преспа ќе ја доведе до егзистенцијален предизвик иднината на Северна Македонија, велат Заев и Ципрас

Поранешните премиери на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во заедничката колумна на веб-порталот „Еуроактив“ велат дека преспанскиот...

Македонија16 часа

Левицата: ДПМНЕ институционално го подреди трудот на работниците под економските и бизнис-интересите

Законските измени спроведени на иницијатива на ДПМНЕ и Мицкоски, преку кои трудот се распределува под Министерството за економија, овозможува супер...

Македонија16 часа

Пронајдено исчезнатото 19-годишно момче од Битола

Вчера, имаше потрага по исчезнато лице во општина Битола, соопшти ЦУК. Регионалниот ЦУК Битола информира дека лице на 19 години...

Македонија16 часа

Мечка нападнала стадо овци во Гостиварско

Вчера како што информира Центарот за управување со кризи на нивниот повикувачки број за итни случаи 112, имало пријавен напад...

Свет17 часа

(Видео) Солзавец и водни топови на протестите во Буенос Аирес: илјадници луѓе излегоа на улиците против реформите на владата

Илјадници луѓе излегоа на улиците на Буенос Аирес за да протестираат против реформите на владата. Протестите беа организирани недалеку од...

Свет17 часа

(Видео) Тепачка во италијанскиот парламент: пратеник беше изнесен од салата во инвалидска количка

Член на италијанската опозиција вчера беше изнесен од италијанскиот парламент во инвалидска количка по расправија и тепачка за време на...

Свет17 часа

Петгодишно момче загина во одрон во Австрија

Вчера имаше одрон во Австрија во кој загина момче. Како што јавуваат австриските медиуми, поради обилните дождови изминатиот ден во...

Топ1 ден

Скопјанец истепан од неколку лица пред кафеана во Аеродром, со убодни рани пренесен во болница

Вчера во СВР Скопје, 48-годишниот А.Л. од Скопје пријавил дека на 08.06.2024 пред угостителски објект на подрачјето на општина Аеродром...

Македонија1 ден

Поради високите температури, МОН препорачува основните училишта да работат со скратени наставни часови

Со оглед на високите температури кои ја зафатија територијата на Република Северна Македонија, а имајќи предвид дека наставната година за...

Македонија1 ден

Мицкоски: Македонија во фуриозен стил ќе биде дел од европското семејство, ќе го откочиме патот

Мандатарот за состав на нова влада, Христијан Мицкоск, очекува Македонија фуриозно да влезе во Европската Унија. Одговарајќи на новинарско прашање...

Македонија1 ден

Мицкоски: Лога ја урна довербата во судството, а следната влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе се обиде да ја зголеми

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ на новинарско прашање поврзано со изјавата на Кренар Лога дека предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за распуштање...

Македонија2 дена

Искинати кабли, уништени огради, детските игралишта навечер се места за пиење алкохол, Герасимовски апелира на подигање на свеста

Во текот на изминатите денови непознати сторители уништиле дел од урбаната опрема во Капиштец, на Водно и во Дебар Маало....

Македонија2 дена

Левицата: Партнерот на Мицкоски, Африм Гаши, одби амандман затоа што не пишува „Северна“

Новиот претседател на Собранието на Република Македонија избран со гласовите од пратениците на ДПМНЕ, ЗНАМ и ВЛЕН – Африм Гаши,...

Македонија2 дена

ОЈО ги повлече основните две-три обвиненија против Цветан Панделевски за случајот „Империја“

Обвинителството мината недела донесе одлука да се повлече од двете дела против Цветан Панделевски во случајот „Империја“. OJO со овој...

Македонија2 дена

Хан: Ме загрижува случајот со Северна Македонија, сите инволвирани страни да се држат до договорот од Преспа

Јоханес Хан, еврокомесарот за буџет и администрација, го изрази својот поттик до сите страни, вклучително и новата влада на Северна...

Македонија2 дена

Силјановска-Давкова се сретна со германскиот претседател Штајнмајер: разменети мислења и очекувања за спроведување на реформите на евроинтегративниот пат

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова вчеравечер присуствуваше на приемот, што за учесниците на Конференцијата за обнова на Украина во Берлин го...

Регион2 дена

Во Грција најавени пеколни горештини: затворија и училиштата

Во Грција денеска се најавени пеколни горештини, а многу високите температури, според најавите, ќе траат до викендот. Највисоки температури се...