Контакт

Македонија

Болницата „Жан Митрев“ го критикува начинот на кој се презентираат бројките на починати од Ковид-19

Објавено пред

Болницата „Жан Митрев“ реагира на начинот на кој Министерството за здравство ги презентира бројките на оздравени и починати пациенти од Ковид-19.

Преку допис испратен до Министерството за здравство, министерот Венко Филипче и до Институтот за јавно здравје, односно директорот Шабан Мемети, болницата бара извинување за вчерашните објавени бројки во однос на смртните случаи настанати како последица на Ковид-19 во болницата „Жан Митрев“.

Ова се случи откако во вчерашното соопштение на Министерството во однос на бројката на оздравени и починати лица беше соопштено дека вкупно починале 20 лица, со забелешка дека за 24 часа починале шест, а другите 14 луѓе се од Клиниката „Жан Митрев“, кои починале во периодот од 4 до 30 јануари годинава.

Според приватната болница, ваквиот начин на известување остава негативен впечаток кај сите читатели и ја искривува реалната слика наведувајќи ги читателите на заклучок дека само во нивната институција умираат огромен број луѓе.

„Во случајот искористени се нашата транспарентност, детаљното и ревносно известување за комплетно погрешни цели. За жал, реалноста е комплетно поинаква. Бројките од анализата на смртни случаи покажува нешто сосема друго. Во согласност со податоците што се јавно достапни во Институтот за јавно здравј,е резултатите се следни: од вкупниот број на сите починати во јануари, кој изнесува 328, поточно во наведениот период од 4 до 31 јануари изнесува 286, во ‘Жан Митрев’ се 14. Пресметано во проценти тоа изнесува 4,9 %. Ако земеме предвид дека од почетокот на пандемијата бројката на вкупно починати е 2.893, процентот на вкупно починати во нашата институција е 5 %. Клиниката ‘Жан Митрев’ како институција од самиот почеток на пандемијата секојдневно се бори за животите на најтешките пациентите, па дури и за оние од кои сите други се откажале. Уште од самиот почеток на пандемијата ги ставивме на располагање нашите капацитети за интензивно лекување, а нашите методи на третирање на најтешките облици на болеста се публикувани, цитирани и признати во светски рамки. Потрагата по сензационални вести и бројки, т.е. сензационалистичкиот начин на соопштување бројки надвор од контекст, не е првпат, но се надеваме дека е последен. Очекуваме комуникацијата и соработката како со Министерството за здравство така и со Институтот за јавно здравје да продолжи со несмален интензитет“, велат од „Жан Митрев“.

Од таму замолуваат транспарентно да се споредат бројките на сите институции и тие да се испратат до медиумите со извинување за настанатата ситуација.

Македонија

Османи во Рим на средба со секретарот за односи со државите на Ватикан

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во Рим се сретна со секретарот за односи со државите на Светата столица, монсињор Пол Ричард Галагер.

Од МНР соопштија дека централно место во разговорите била перспективата на меѓусебните релации и поактивната улога на нашата земја во промовирањето на меѓурелигискиот дијалог и почитувањето на верските слободи. Соговорниците се согласиле дека историското апостолско патување на папата Франциско во Република Северна Македонија во мај 2019 година донело нова димензија во речиси тридецениските односи исполнети со пријателство и заемна почит.

„Сите дипломатски напори и висок приоритет на нашата надворешна политика се насочени кон унапредување на добрососедските односи и регионалната соработка во функција на обезбедување европска перспектива како за Северна Македонија така и за целиот регион. Темелите на нашето уредување, како мултиетничко и мултиконфесионално општество, претставуваат вредносен модел кој е дел од системот на вредност на западната цивилизација“, рекол Османи, при што биле поздравени нашите напори и била споделена надеж дека интеграцијата на Северна Македонија ќе се развие на начин што ќе биде од полза за целиот Западен Балкан.

Биле разгледани и можностите за интензивирање на секторската соработка меѓу двете земји, пред сè, во сферата на културата, заштитата на културно-историското наследство, образованието и здравството.

Прикажи повеќе...

Македонија

Шахпаска: Родова еднаквост е еднакво вреднување за вложениот труд и еднакво учество на жените во сите сфери

Објавено пред

На тема „Последиците од кризите никогаш не се родово неутрални – како женското лидерство влијае за остварување родова еднаквост за време на Ковид-19?“, денеска зборуваше министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, како дел од учесниците на 12. издание на „Вечери на женските права“, во организација на Институт за човекови права.

„Кругот на жени се проширува, бројот на жени што се подготвени да го кренат својот глас и да испорачаат правда во општеството и во родовата еднаквост секој ден станува сè поголем и поголем“, истакна министерката Шахпаска. Притоа се осврна на веќе донесените закони, како Законот за прекин на бременоста, Законот за спречување и заштита од дискриминацијата, Законот за спречување и заштита од насилство врз жените и семејното насилство, последните донесени со силна поддршка и од опозицијата и власта.

Министерката Шахпаска информира дека Министерството за труд и социјална политика има подготвено нацрт-верзија на закон за родова еднаквост, која ќе биде испратена до Советот на Европа, Венециската комисија, ОБСЕ и делегацијата на Европската комисија во нашата земја за првични коментари, а конечната верзија ќе биде испратена до јавноста за широка дебата.

„Родовата еднаквост претставува еднаква видливост, еднакво вреднување за вложениот труд на жените кога имаат исти професионални квалификации и капацитет со мажите за истите работни места. Законот за родова еднаквост треба да испорача еднакво учество на жените во сите сфери на општествениот живот и рамноправно учество во семејството, креираањето политики и особено родово одговорно буџетирање“, потенцира Шахпаска.

Таа додаде дека останува и закон за мобинг, на кој работната група работи. Со тоа, додаде таа, се заокружува законската регулатива на прашањата што се однесуваат, пред сè, на жените.

Шахпаска ги посочи храброста и свесноста на жените и нивната подготвеност да одговорат на предизвиците што ги донесе пандемијата.

„74 отсто здравствени работници, жени, беа на фронтот со Ковид-19, но и исто така и текстилните работнички и жените што работат во трговијата. Сите тие свесни и одговорни за ризикот од пандемијата на кој се изложуваат, но храбри да се соочат и да се справат со неа“, истакна Шахпаска.

Таа порача дека борбата за родова еднаквост, за еднаква плата за еднакво вложен труд, за рамноправно учество на жените во општеството е високо на агендата на Министерството за труд и социјална политика и е нешто на кое интезивно ќе се работи во периодот што доаѓа.​

Прикажи повеќе...

Македонија

Изет Меџити се повлече од позицијата координатор на пратеничката група на ДУИ

Објавено пред

Пратеникот Изет Меџити се повлече од позицијата координатор на пратеничката група на ДУИ. Тој вели дека продолжува да биде гардијан на политиките и идеалите на претседателот на ДУИ, Али Ахмети, како и на волјата на гласачите на ДУИ.

Во продолжение интегрално го пренесуваме писмото на Меџити до претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Почитуван претседател на Собранието на Република Северна Македонија, г. Талат Џафери,
Ве известувам дека се повлекувам од позицијата координатор на пратеничката група на ДУИ.

Дозволете ми, како координатор на пратеничката група на Демократската унија за интеграција, да изразам искрени честитки за вашата повеќе од конструктивна улога и вашата неприкосновена посветеност, што секогаш резултира со ефикасност во работата на највисокото законодавно тело на РСМ и придонесе за дополнителни демократски вредности во домот на демократијата.

Инаку, таа, демократијата, секогаш не само што дозволува туку и ја промовира и иницира дебатата, а со тоа и различното мислење не само во општеството и во храмот на демократијата, републичкиот парламент, туку дури и во рамките на еден политички субјект.

Јас во текот на овие 20 години активен политички живот секогаш докажував дека сум приврзаник и бранител, без никакво двоумење во себе, на двата главни принципа на демократијата: гласот на слободната мисла и силата на гласот на мнозинството на гласачкото тело.

Различното мислење е повеќе од здраво за едно демократско општество, а силата на гласот на мнозинство гласачи е главната одредница за концептуалноста на демократијата на сите нивоа.

Од оваа причина, стоејќи достоинствено зад овие принципи, останувајќи силно зад личните ставови, досега често изразени во јавноста, дека во политичкиот субјект на кој припаѓам од првите денови на нејзиното основање, се развиваат случувања што на никаков начин не може да одат во прилог на најголемата политичка сила на Албанците на РСМ и што е уште поважно, ни во прилог на неприкосновениот лидер на Албанците, претседавачот г. Али Ахмети, но и поради несоздавање забуна ниту кај еден мој колега во Собранието, а од друга страна, со намера да дадам поширок простор на мојата интенција за подостоинствена елаборација на позицијата зад која силно стојам, Ве известувам дека се повлекувам од позицијата координатор на пратеничката група на ДУИ.

Продолжувам да бидам гардијан на политиките и идеалите на претседателот Али Ахмети, како и на волјата на гласачите на ДУИ, кои во сите изборни циклуси ни го дадоа најсилното оружје во наши раце, за да го оствариме она што го ветивме и за што сме се заложиле пред нив. Ова беше и ќе остане мој идеал, а не личните позиции и привилегии.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Потврдени 316 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 316 нови случаи на коронавирус, 681 оздравен пациент и 11 починати, соопшти...

Македонија7 часа

Јавно обвинителство: Од „Телеграм“ засега немаме добиено никакви податоци за случајот „Јавна соба 2“

Од Јавното обвинителство велат дека активно постапуваат за утврдување кривична одговорност во предметите поврзани со групите „Јавна соба“, во пресрет...

Македонија8 часа

Грција не ги отвора границите за Македонија, продолжена забраната за патници од трети земји

Грција ја продолжи забраната за пристигнување патници од околните земји по воздушен, копнен и морски пат, а тоа правило важи...

Македонија8 часа

Филипче: Предложивме од среда да се воведе полициски час, најмногу поради непочитувањето на мерките

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку објава на својот фејсбук-профил ја објасни причината за барањето на ресорното министерство за воведување...

Европа8 часа

Европска агенција за лекови засега не одобрува користење на руската вакцина во ЕУ

Високата службеничка на Европската агенција за лекови (ЕМА), Криста Виртумер-Хохе, апелираше до членките на Европската Унија да не го одобрат...

Свет8 часа

Меган Маркл: Сакав да се самоубијам, а не смеев да побарам помош

Во интервјуто кое се емитуваше на „CBS“, војвотката од Сасекс, Меган Маркл изјави дека имала суицидни мисли додека била бремена....

Свет9 часа

Американците тврдат дека пронашле лек за коронавирусот, во употреба за шест месеци

Новиот антивирусен лек „молнупиравир“ може да го смени текот на епидемијата на коронавирусот, бидејќи за време на експерименталното истражување е...

Забава11 час

Меган тврди монархијата одбила да го направи Арчи принц поради бојата на кожата

Меган, сопругата на принцот Хари, изјави дека пред раѓањето на нејзиниот син Арчи постоела загриженост дека неговата кожа ќе биде...

Македонија12 часа

„Држава што не постапува е држава што силува“ – марш за женските права по повод 8 Март

Денеска по повод Меѓународниот ден на жената, со почеток во 15 часот, од пред Министерство за внатрешни работи ќе започне...

Свет24 часа

Зошто е речиси невозможно да се заразите со коронавирус на отворено?

Аеросолите, ситни честички што лебдат во воздухот, се главниот виновник за пренесување на коронавирусот. Според наодите на научниците, ова особено...

Свет1 ден

Градоначалник во Италија даде оставка откако јавноста дозна дека се вакцинирал преку ред

Градоначалникот на сицилијанскиот град Корлеоне денес објави дека дава оставка откако преку ред се вакцинира против Ковид-19, а полицијата отвори...

Македонија1 ден

Во Македонија 333 нови случаи на коронавирус, починаа 10 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 333 нови случаи на коронавирус, 268 оздравени и 10 починати лица, соопшти...

Македонија1 ден

Филипче: Состојбата на Мицкоски е стабилна

Состојбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој се лекува од коронавирус е стабилна, кажа министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија1 ден

Пристигна првата пратка од руските вакцини во Македонија

На скопскиот аеродром попладнево пристигна првата пратка од руската вакцина „спутник В“. Министерот за здравство Венко Филипче заедно со рускиот...

Европа1 ден

Скандал во Бундестагот: Пратеници профитирале со трговија со маски за време на ковид-кризата

Скандал ја тресе Германија. Пратеници од Бундестагот оствариле профит од трговија со заштитини маски на самиот почеток на пандемијата на...

Свет1 ден

Семејства на починати од коронавирус го тужат британскиот премиер

Британскиот премиер Борис Џонсон, го тужат околу 2.000 семејства кои изгубиле еден или повеќе членови на семејството поради коронавирусот. Досега...

Македонија1 ден

Досега попишани 32.752 лица од дијаспората

Државниот завод за статистика соопшти дека досега се попишани 32752 лица од дијаспората. Оттаму велат дека бројот на попишани расте...

Македонија1 ден

Лекарска комора: Ковид може да предизвика сериозни стомачни крварења, да не се занемарат симптомите

Пациенти кои имаат инфекција со SARS-CoV-2 вирусот може да развијат сериозни компликации на гастроинтестиналниот систем кои во некои случаи се...

Македонија1 ден

(Видео) Пресечени меѓународни канали за транспорт на дрога

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во две одделни акции пресече два канала за меѓународен транспорт...

Европа1 ден

Нови ограничувања во цела Италија

Во Италија, во последните 24 часа, имало 307 смртни случаи од коронавирус и повеќе од 23.000 нови инфекции, пренесува агенцијата...

Досие