Контакт

Македонија

(Видео) Ангеловски: Изборниот процес се одвива мирно

Објавено пред

До сега Министерството за внатрешни работи нема регистрирано посериозни нарушувања на јавниот ред и мир во текот на гласањето, кое, генерално, се одвива мирно, без проблеми, соопшти на денешната прес конференција портпаролот на МВР Тони Ангеловски.

„ По отворањето на гласачките места до 11.00 часот регистрираме два настани во Кичево и еден во Тетово. Полициски службеници од Полициската станица Кичево го лишиле од слобода Б.К.(64) од Кичево затоа што во 07.45 часот го искинал гласачкото ливче откако гласал на избирачко место бр.0745 во Кичево. По насоки на Јавен обвинител на Б.К. ќе му биде поднесена кривична пријава за сторено кривично дело „уништување на изборен материјал“. Во 08.25 часот во Полициската станица Кичево, од избирачкиот одбор во с.Премка било пријавено дека на избирачко место бр.0796 во с.Премка, А.У. од село Премка го фотографирал гласачкото ливче. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. Во 09.15 часот во СВР Тетово, заменик претседателка на гласачко место бр.1972 во основно училиште „Братство Миѓени“ во Тетово пријавила дека С.Д. сакала да го оствари своето право на глас без приложување на соодветен документ за идентификација, односно се обидела да гласа прикажувајќи фотографија од нејзината патна исправа на мобилниот телефон, а откако и било кажано дека тоа е противзаконски започнала агресивно да се однесува кон неа. Се работи на расчистување на случајот“, соопшти Ангеловски.

Регистрирани се и пријави за агитација во Кочани и Кратово, но за сега овие пријави не се докажани.

„Апелирам до граѓаните и до учесниците во изборите и во останатиот дел од гласањето да се воздржат од инциденти, а доколку има било какво нарушување на изборниот процес граѓаните веднаш да ја известат полицијата или на бројот 192 или да пријават во најблиската полициска станица“, рече Ангеловски.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

(Видео) Груби – Ангелов: Конструктивен и интензивен дијалог помеѓу Скопје и Софија

Објавено пред

Првиот вицепремиер и министер за Политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби се сретна со Амбасадорот на Република Бугарија, Ангел Ангелов.

Груби му се заблагодари на амбасадорот Ангелов за брзата интервенција на бугарските власти со цел целосно расветлување на трагичниот настан во кој животот го изгубија 45 патници од Македонија, како и за третманот и укажаната грижа кон преживеаните.

Брзото и успешно затворање на спорот меѓу двете земји беше една од дискутираните теми на оваа средба помеѓу Груби и Ангелов, со цел да се
забрза процесот на интеграција на Македонија во Европската Унија.

Груби на средбата ја истакна посветеноста на Владата на стратешките цели кои таа ги има, почитувањето на Договорот за добрососедство и
Преспанскиот Договор.

Груби и Ангелов се согласија дека со Договорот за пријателство, добрососедство и соработка, двете земји поставиле одлични основи за добра соработка меѓу двете земји.

Двајцата соговорници, се согласија дека двете земји ќе продолжат посветено да го имплементираат договорот и да ја зајакнат соработката
помеѓу двете земји, во позитивна насока и со поголема волја за решавање на сите предизвици.

Прикажи повеќе...

Македонија

Од утре променливо облачно со врнежи од дожд и снег

Објавено пред

Утре времето ќе биде променливо облачно со умерен, повремено засилен јужен ветер. Попладне и во вечерните часови ќе има локални врнежи од дожд, а на повисоките планини од снег. Минималната температура ќе биде во интервал 2 до 8, а максималната од 10 до 16 степени.

Во Скопје, променливо облачно со умерен, повремено засилен јужен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 3, а максималната ќе достигне до 13 степени.

Од утре следува период на променливо облачно време со врнежи од дожд, а на планините од снег, освен во сабота кога ќе настапи преодно стабилизирање. Повремено врнежите ќе бидат пообилни. Во почетокот на идната седмица поради заладување, врнежите ќе преминуваат во снег и на некои пониски места. Утре ќе дува умерен до засилен јужен ветер.

Прикажи повеќе...

Македонија

Министерот Спасовски на билатерални средби со високи европски претставници

Објавено пред

На маргините на Министерскиот форум ЕУ-Западен Балкан, што се одржува во Брдо кај Крањ во Република Словенија, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски оствари билатерални средби со Координаторот на ЕУ за борба против тероризмот, Илка Салми, Еврокомесарката за внатрешни работи, Илва Јохансон и директорката на Европската канцеларија за поддршка во областа на азилот (ЕАСО), Нина Грегори.

„Постигнувањата на земјата во однос на исполнување на препораките од заедничкиот Акционен план за борба против тероризмот се неспоредливо позитивни во изминатиот период. Посебно значајни резултати постигнавме во 2020, кога беше сузбиена 11-члена терористичка организација, а во рамки на случајот беше запленета и поголема количина оружје, муниција и експлозив“, истакна министерот Спасовски на средбата со европскиот Координатор за борба против тероризмот Салми.

На средбата беа поздравени остварувањата во текот на 2020/2021 од аспект на 11 донесени правосилни пресуди од областа на борба против тероризам, со кои е изречена казна затвор на 11 лица, како и преземената солидарна одговорност на Република Северна Македонија, како земја членка на НАТО, активно да се вклучи во заложбата на меѓународната заедница да ги заштити цивилите изложени на ризик во Авганистан, кои биле вклучени во демократските промени во земјата и работеле со меѓународни организации и агенции.

Билатералната средба со еврокомесарката Илва Јохансoн помина во знакот на повеќе прашања од аспект на внатрешните работи, а акцентот беше ставен на миграцијата и борбата против организираниот криминал. За време на разговорите беше нотиран значителниот напредок на државата во областа на правдата, слободата и безбедноста и вложените напори за исполнување на потребните критериуми, што резултираше со препорака за отворање на пристапните преговори без никакво одлагање согласно последниот извештај на Европската комисија.

Министерот Спасовски истакна дека формалниот почеток на пристапните преговори, вклучувајќи ги и поглавјата 23 и 24, ќе овозможи продлабочување на реформите и постигнување на подобри резултати во воведувањето на ЕУ стандардите кои ќе донесат добросостојба на сите граѓани.

„Продолжуваме со имплементацијата на ЕУ реформите во нашето општество. Во тој дух, реформскиот план на Владата на РСМ – ‘Европа дома’ беше усвоен за да се насочи реформската агенда во избраните приоритетни области, вклучувајќи ги и темите што ги дискутиравме на овој Министерски форум. Дополнително, Владата ја усвои Националната програма за усвојување на правото 2021-2025, како сеопфатен клучен стратешки документ кој ги дефинира реформските приоритети, временската рамка и потребните ресурси за севкупниот процес на пристапување“, објасни министерот Спасовски во текот на средбата со еврокомесарката Јохансон.

Министерот Спасовски истакна дека определбата на РСМ да биде дел од глобалниот одговор за управување со миграциските текови се рефлектира и во изготвувањето на новата Резолуција за миграциска политика, која во моментов е во фаза на усвојување од страна на Собранието, а со цел зајакнување на систематско регистрирање мигранти и заштита на профилирање на чувствителни податоци, со поддршка на ФРОНТЕКС, со кој соработката се продлабочува во сите области, ќе се работи на подготовка на Мастер-план за регистрација на мигранти кој претставува основа за развивање на таков ИТ-систем кој ќе биде во можност да се приклучи кон ЕУРОДАК веднаш по пристапувањето на државата кон ЕУ. Притоа, беше изразено задоволство од усогласеноста на законодавството на Северна Македонија во делот на азилот со законодавството на ЕУ.

На средбата беше дискутирано за отпочнување со онлајн регистрација и спроведување на главно интервју, како одговор на предизвиците кои ги наметна пандемијата, со цел континуирано да се обезбеди пристап до постапката за азил, што наиде на позитивен повратен одговор од страна на сите чинители во постапката. Министерот Спасовски објасни дека во изминатиот период се финализираа предвидените активности за обуки на основните модули на ЕАСО за вработените на Секторот за азил, додека за Стандардните оперативни процедури, чија македонска верзија уште минатата година беше доставена до ЕАСО, е предвидено нивно дополнување, како одговор на потребата за нивно прилагодување со новонастаната состојба.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

333 нови случаи на Ковид-19 и 16 починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.440 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на...

Македонија2 часа

Граѓаните утре ќе можат да им оддадат последна почит на загинатите во автобуската несреќа

Министерството за надворешни работи информира дека утре (3 декември), во 9 часот, на скопскиот аеродром се очекува да пристигнат посмртните...

Европа5 часа

Курц се повлекува од политиката: Не сум ниту светец, ниту злосторник

Поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц се повлекува од политичкиот живот, објавија австриските медиуми. Курц денеска излезе пред новинарите и најави...

Економија5 часа

Цената на кесите да се зголемува постепено, примената на законот да се одложи, бараат стопанските комори

Заштитата на животната средина и одржливо располагање со ресурсите е важен општествен приоритет, но за оваа цел да биде реализирана...

Македонија7 часа

Јовески: Oбвинителите и судиите да работат непристрасно и професионално

Предизвикот на обвинителите и судиите во битката за обезбедување на владеењето на правото и еднаков пристап до правдата е секојдневен....

Европа7 часа

Зголемени тензиите на Западен Балкан, предупредува Столтенберг

Тензиите на Западен Балкан се зголемени , вклучително и во БиХ и Косово, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг....

Македонија8 часа

Сарафов: Идентификувани се сите 45 жртви од автобуската несреќа на автопатот Струма

Заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов за БТА изјави дека веќе се идентификувани сите 45 жртви...

Свет9 часа

Гутереш: Затворањето на африканските граници поради омикрон е неправедно

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, рече дека затворањето на границите поради новиот сој на коронавирус омикрон е многу неправедно,...

Македонија23 часа

(Видео) Во СДСМ и во Алтернативата неделава партиски консултации за преговорите помеѓу Заев и Гаши

Се очекува до крајот на оваа недела да се обезбеди усогласување за влез на Алтернативата во Владата. Партиските тела на...

Македонија23 часа

(Видео) Имаме напредок, рече Гаши по средбата со Заев

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на Алтернативата, Африм Гаши, по четири часа средба, заедно го напуштија Клубот на...

Македонија1 ден

Нови 410 заразени со Ковид-19, починале 11 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.674 тестирања,...

Свет1 ден

СЗО со прва проценка за омикрон – заразените се со благи симптоми

Раните индикации сугерираат дека повеќето случаи на омикрон имаат благи симптоми, изјави претставник на Светската здравствена организација. Зборувајќи во име...

Македонија1 ден

Владата предлага да се продолжи кризната состојба за уште 6 месеци

Владата го утврди текстот на предлог-одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба во снабдувањето со...

Македонија1 ден

Ковачевски ја поднесе кандидатурата за претседател на СДСМ – побара поддршка од членството и граѓаните

Заменик-министерот за финансии, Димитар Ковачевски, поднесе кандидатура за претседател на СДСМ. Тој кажа дека поднел и програма која се базира...

Македонија1 ден

Филипче: Не се исклучува задолжителна вакцинација доколку не помогнат апелите на матичните лекари

Само со апели од матичните доктори, без дополнителни мерки ќе се стимулира вакцинацијата и спречувањето на ширење на коронавирусот. Ова...

Македонија1 ден

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ. Таа кажа дека Димитар Ковачевски има поддршка во кандидатурата од...

Свет1 ден

Eксперти: Новиот сој на коронавирус омикрон може да биде најава за крај на пандемијата

Новиот сој на коронавирус омикрон е откриен во Јужна Африка, а потоа следат повеќе информации од оваа земја во кои...

Македонија1 ден

Утрово два земјотреса во Кичево

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија...

Македонија1 ден

Стартува забраната за бесплатни пластични кеси

Од денеска стапува на сила обврската за наплата на кесите за носење стоки. Пластичните кеси ќе чинат 15 денари за...

Европа1 ден

Со третата доза на „Фајзер“ над 80 проценти заштита од коронавирус

Третата доза од вакцината против коронавирус на „Фајзер“ го намалува ризикот од инфекција за дополнителни 80 проценти или многу повеќе...

Досие