Контакт

Македонија

(Видео) Богдановиќ: Наместо со празни обвинувања, ВМРО-ДПМНЕ да се вклучат со конкретни предлози

Објавено пред

„ВМРО-ДПМНЕ и вчера, по којзнае кој пат, повторно излезе со паушални и шпекулативни обвинувања за работата на градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ.За Мартин Талески, член на ВМРО-ДПМНЕ, таканаречениот „мораториум на градби“, односно Одлуката за неспроведување на деталните урбанистички планови е само една голема лага.Општина Центар и градоначалникот Саша Богдановиќ, категорично ги отфрлаат овие обвиненија како тенденциозни и неосновани“, се вели во реакцијата.

Според нив, ВМРО-ДПМНЕ имаа доволно време за да ги решат проблемите на Центар и на центарци, но освен криминален кич, разни преплатени споменици и неквалитетни градби кои попуштија веќе на првиот дожд и за кои сведоци се сите граѓани, друго ништо посебно не направија. Одлуката за неспроведување на деталните урбанистички планови, која Советот на Општина Центар по втор пат ја донесе откако Уставниот суд ја поништи првата Одлука и покрај сите притисоци, на долг рок се покажа како издржано решение, со цел да се стави ред во урбанистичкото планирање во општината. Првичната одлука за неспроведување на плановите во себе вклучуваше 31 ДУП, 6 веќе планови се веќе донесени, а на останатите се работи интензивно.

„Се наоѓаме на една од локациите, тоа е познатиот памп-трак кој што го изгради Град Скопје, во соработка со Општина Центар. На ова место во плановите од 2012-та година тогашните советници, предводени од ВМРО-ДПМНЕ и тогашното раководство на ова место вцрта хотел од 6 спрата и поткровје, а ново општинско раководство заедно со Советот ја избриша таа маркица и денес тука имаме памп-трак, односно место што е во корист на граѓаните, а не во корист на бизнис кои ги имало општинското раководство на ВМРО-ДПМНЕ. Ова е само еден пример. Имаме неколку вакви примери каде што се дислоцирани сите објекти кои претставуваа пречка на граѓаните, избришани се неколку катни гаражни, неколку згради и објекти, а на нивно место се вцртани паркови, детски игралишта, сѐ на барање на жителите“, изјави градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ.

Ова раководство на Општина Центар, за разлика од минатите, кога Детални урбанистички планови се гласаа доцна во ноќта и без присуство на јавноста, во целост го почитува процесот на донесување на ДУП-овите. Граѓаните и стручната јавност се вклучени во изработката на ДУП-овите и информациите за постапката и фазите на донесување на сите планови се објавени на општинската веб страна. Општина Центар работи во интерес на граѓаните, а не за нечии бизнис интереси, нешто што беше карактеристично за локалните раководства, но и централната власт во време на ВМРО-ДПМНЕ. Ги повикувам колегите од ВМРО-ДПМНЕ, додаде Богдановиќ, да дадат конкретни и конструктивни предлози како да дојдеме до подобри и похумани планови за живеење, а не како плановите што ги имаат донесено во нивно време, каде освен за бизнис интереси, воопшто не се размислувало за јавниот интерес.

„Општина Центар најде начин, даде решение и веќе има резултати. Доколку ВМРО-ДПМНЕ се толку загрижени, нека го кажат нивниот став што мислат за Деталните урбанистички планови донесени во 2012-та и порано, со кои што луѓето се незадоволни и нека го кажат ставот за донесувањето на плановите на Општина Центар денес“, се додава во реакцијата.

Македонија

Казнети 230 возачи во Скопје, од кои 42 за брзо возење

Објавено пред

Полицијата вчера казнила 230 возачи во Скопје, од кои 42 за брзо возење, а 36 затоа што немале возачка дозвола.

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (19.1.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

Само на територијата на град Скопје изречени се вкупно 230 мерки, меѓу кои за возење без возачка дозвола 36 санкции, 17 мерки за технички неисправни и нерегистрирани возила, 24 за користење мобилен телефон.

Изречени се 42 санкции за непочитување на брзината на движење, седум за минување на црвено светло, 33 мерки за непрописно паркирани возила и 11 санкции за неносење заштитна маска.

„Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот“, велат од МВР.

Прикажи повеќе...

Македонија

ИЈЗ: Намален бројот на нови позитивни случаи, зголемен бројот на оздравени лица

Објавено пред

Во периодот од 11 до 17 јануари е забележано намалување на бројот на нови позитивни случаи и на процентот на позитивни од тестирани во споредба со претходната недела, покажа извештајот на Институтот за јавно здравје. Во истиот период е забележано зголемување на бројот на оздравени лица за разлика од претходната недела.

Од 11 до 17 јануари биле тестирани вкупно 14.111 лица, со зголемување од 8,4 % во однос на минатата недела.

Регистрирани сe 2.397 нови позитивни случаи од 34 града во државата со намалување од 3,0 % во однос на минатата недела. Најголем дел од регистрираните случаи е од Скопје.

Процентот на позитивни од тестирани во периодот на известување се движи од 11 до 19 %, просечно 16 %, што претставува намалување од 3 % во споредба со минатата недела.

Регистрирани се заболени лица во сите возрасни групи. Најзастапена е возрасната група на лица на возраст над 60 години, а најмал број е регистриран кај децата од 0 до 9 години.

По добиени два негативни теста или со употреба на новиот алгоритам, како оздравени се водат 5.785 лица, кои биле хоспитализирани или на домашно лекување, 29,7 % повеќе во споредба со минатата недела.

Во периодот на известување пријавени се 79 смртни случаи од 23 града, со зголемување од 6,8 % во однос на минатата недела. Во однос на возраста, 62 лицa биле над 60 години, 13 лица на возраст од 50 до 59 години, 3 лица на возраст од 40 до 49 години и едно лице од 30 до 39 години.

Прикажи повеќе...

Македонија

Заев пред амбасадорите на земјите членки на ЕУ: Во дијалогот со Бугарија имаме црвени линии за кои не се преговара

Објавено пред

Во просториите на Владата вчера се одржа редовниот годишен состанок на шефовите на дипломатските мисии на државите членки на ЕУ во земјата, на која премиерот Зоран Заев ги информира амбасадорите за актуелните и најважни активности во процесот за интеграција на земјата во ЕУ.

Како што информираат од владината прес-служба, пред амбасадорите, предводени од шефот на делегацијата на ЕУ, Дејвид Гир, Заев детаљно го образложил континуитетот на реформските процеси додавајќи дека членството на Северна Македонија во ЕУ нема алтернатива и дека е важно да се продолжи дијалогот со Бугарија во духот на меѓусебно почитување.

„Истовремено, остануваме цврсто определени за одредени прашања, кои се наши црвени линии, како што е македонскиот идентитет и македонскиот јазик, за нив не преговараме“, нагласил Заев.

За време на дебатата премиерот ја поздравил изразената поддршка за проширувањето од страна на амбасадорката на Португалија, Вирџинија Пина, додавајќи дека е многу важен ставот на португалското претседателство дека почетокот на преговорите со Северна Македонија е меѓу приоритетите.

Премиерот воедно изразил благодарност за поддршката на Брисел за вклучување на земјите од Западен Балкан во набавката на вакцини против Ковид-19 и изразил очекување дека ќе има забрзување на оваа постапка.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија35 минути

ИЈЗ: Намален бројот на нови позитивни случаи, зголемен бројот на оздравени лица

Во периодот од 11 до 17 јануари е забележано намалување на бројот на нови позитивни случаи и на процентот на позитивни...

Топ43 минути

МВР го пронајде тетовецот кој објави видео како незаконски поминува на наплатна рампа

Тетовската полиција го расчисти случајот со видео-клипот кој неодамна преку социјалната мрежа „Тик-ток“ се појави во јавноста, а се однесува...

Свет1 час

(Видео) Кина гради голем камп за карантин

Кина забрзано гради огромен камп за карантин, кој може да прими над 4.000 луѓе, пишува Си-ен-ен. Десетици милиони луѓе во...

Свет2 часа

Џо Бајден денеска ќе стане 46. претседател на САД

Џо Бајден денеска ќе положи заклетва како 46. претседател на САД. За разлика од претходните церемонии, традиционалните говори, настапи и...

Македонија2 часа

Во делови од Македонија почувствуван земјотрес со епицентар во Албанија

Земјотрес со локална Рихтерова магнитуда од 4,0 степени во соседна Албанија бил почувствуван во делови од државата синоќа околу 3.29...

Свет15 часа

Германија воведува уште построги мерки до 14 февруари

Германија ќе воведе уште построги мерки на заклучување и нивно продолжување до 14 февруари. Канцеларката Ангела Меркел се состана со...

Свет15 часа

ЕУ очекува до лето да биде вакцинирано најмалку 70 проценти од населението

Земјите од Европската унија треба до лето да имаат за цел да вакцинираат најмалку 70 проценти од нивната возрасна популација,...

Македонија16 часа

Матурантите ќе го бојкотираат почетокот на второто полугодие

Средношколскиот сојуз ги повика матурантите да го бојкотираат почетокот на второто полугодие кое стартува во четврток. Како образложение го наведуваат...

Македонија16 часа

Во Македонија нови 400 заболени и 11 починати од коронавирус

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2327 тестирања, а регистрирани се 400 нови случаи на...

Македонија18 часа

Владата го усвои планот за распределба на административните службеници

Владата денеска на својата 40-та седница го усвои планот за распределување на административните службеници вработени преку програмата К5, соопшти првиот...

Македонија21 час

Угостителските објекти од четврток ќе работат до 21 часот

Донесена е одлука угостителските објекти да работат до 21 часот, наместо до 18 часот како што беше претходно. За ова...

Македонија21 час

Влада: Нема да се гради ски-центар на Галичица, ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје

Нема да се гради ски-центар на Галичица, а ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје, велат од Владата по...

Македонија1 ден

Повеќе нема да се лекуваат пациенти со коронавирус на очна и на клиниката за уво, нос и грло

Ковид центарот на Клиниката за Очни бочести од вчера е затворен. Од Министерството за здравство информираат дека во текот на денешниот...

Македонија1 ден

Вучиќ: Помошта со вакцини за Северна Македонија е братски и пријателски потег

Сепскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска истакна дека не вреди за Србите да бидат здрави, ако луѓето во околината имаат милион...

Свет1 ден

Истражување: Една третина од излекуваните од коронавирус повторно се разболуваат

Една третина од луѓето кои се лекувале од коронавирус по пет месеци морале повторно да бидат згрижени во болница, според...

Македонија1 ден

Водици годинава без скокање по крстот

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето...

Македонија1 ден

Не е исклучена можноста жените да одат во пензија и на 62 години

Во однос на дилемите во јавноста за задолжителното пензионирање на 64 години возраст и 15 години стаж, Министерството за труд...

Свет2 дена

Објавено ново видео од упадот во Конгресот на САД

Објавено е ново видео од упадот на приврзаниците на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп во зградата на американскиот Конгрес...

Спорт2 дена

Чиле „падна“, Македонија во главната рунда на Светското првенство

Македонската ракометна репрезентација по двата високи порази во пресметките со Шведска и домаќинот Египет, ја забележа првата победа на Светското...

Македонија2 дена

Во Македонија 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа, а 176 оздравеа, соопшти...

Досие