Контакт

Македонија

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од градоначалникот на Демир Хисар

Објавено пред

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, му порача на градоначалникот на Демир Хисар, Марјанче Стојановски, да поднесе оставка од морални причини и да престане да се заканува.

„Денес јавноста е сведок на продолжение на скандалот со градоначалникот на општина Демир Хисар, кој јавно, пред наставничките и пред децата, малолетни деца, ученици, среде училница во училиште се закануваше дека прислушува и ги следи граѓаните затоа што работел во МВР.
Овој лик, денес, наместо да се извини и да си поднесе оставка, се дрзнува уште да се заканува со тужби. Ова е таа матрица на СДСМ, прислушувај ги граѓаните, ако те откријат, заканувај се и сеј страв меѓу јавноста, медиумите, народот“, рече Арсовски.

Тој додаде дека скандалот отвора сомнежи дали граѓаните се прислушувани и потоа уценувани за политички цели.

„Овој скандал говори дека администрација се соочува со огромен притисок од власта и од СДСМ. Овој скандал отвора сомнеж дека постои партиска структура на СДСМ во МВР, која се користи и служи со старите удбашки методи од едноумитето. Тоа се сталинистички, а не европски вредности, со кои ги мами граѓаните. Затоа јавноста бара одговори, но и одговорност. Прво, градоначалникот Марјанче Стојановски да си поднесе веднаш оставка, второ, Обвинителството уште веднаш да отвори случај за овие скандалозни одговори и, трето, Заев и Оливер Спасовски да одговорат дали овие снимки со кои се заканува градоначалникот на Демир Хисар се нелегално прибавените снимки со кои располагаше Заев и кои наводно само тој ги слушал и кои наводно му ги предал сите на СЈО“, порача Арсовски.

Претходно, денеска, Стојановски рече дека станува збор за монтирано видео и дека тоа нема никаква врска со упатување закани кон граѓаните на Демир Хисар за претстојниот референдум.

Македонија

Започна реконструкцијата на улицата ,,Антон Попов”

Објавено пред

Од

Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски заедно со градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов го означија почетокот на реконструкцијата на улицата Антон Попов.

Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски, информираше дека заради тоа што улицата Антон Попов, е една од најоштетените на територијата на општината во соработка со Градот Скопје беше донесена одлука оваа улица да биде меѓу првите која ќе се реконструира. Воедно, Темелковски најави дека во текот на оваа недела ќе започнат и активности за реконструкција на улицата Теферич.

Додека, во своето обраќање до јавноста, градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов изјави дека со градежните зафати на улицата ќе биде извршена реконструкција на потегот од крстосницата со улицата Павел Шатев, до Шампионче, во должина од 590 метри, со што улицата ќе добие комплетно нови коловозни ленти во ширина од 3,5 метри. Покрај ова, Шилегов додаде дека периодов Градот Скопје работи на реконструкција на повеќе улици и булевари во Скопје, меѓу кои Партизанска, Лондонска и Брадфордска, се со цел овозможување на поволни услови за одвивање на сообраќајот. Работните активности на улицата ќе се одвиваат во наредните 30 дена.

Прикажи повеќе...

Македонија

Започнуваат градежни работи на патот за Теферич

Објавено пред

Од

Општина Кисела Вода ги информира граѓаните дека утре ќе започне со изведување на градежни активности на дел од патот за Теферич. Локалната самоуправа ги замолува сите учесници во сообраќајот за трпение и разбирање, додека на улицата се извршуваат градежните активности. Истите според предвиденото ќе се одвиваат 2 месеци.

Прикажи повеќе...

Македонија

Сончево и свежо, со температура до 22 степени

Објавено пред

Од

Времето ќе биде сончево и свежо со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен до засилен ветер од североисточен правец. Минималната температура ќе биде од 1 до 9, а максималната од 13 до 22 степени.

Во Скопје ќе биде сончево со мала облачност и со умерен ветер од североисточен правец. Температурата ќе се движи од 3 до 18 степени.

До сабота времето ќе биде стабилно со ниски утрински температури, преку денот претежно сончево со пораст на дневните температури. Утре ќе продолжи да дува умерен до засилен североисточен ветер. Од недела ќе преовладува променливо облачно со повремен локален дожд.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион51 минута

Брутално убиство на 33-годишен геј активист ја бранува Атина

Геј активист почина во Атина откако брутално беше претепан. Зак Костопулос, 33-годишен активист на грчкиот ЛГБТИ, почина по брутален напад...

Свет13 часа

Бил Козби осуден на 3 до 10 години затвор за сексуален напад

Познатиот комичар Бил Козби е осуден на три до 10 години во државен затвор за дрога и сексуално малтретирање на...

Регион15 часа

(Видео) Пожар на Пељешац, гори борова шума – жителите ги бранат куќите

Во пожар што избувна кај местото Мокало на хрватскиот полуостров Пељешац гори густа букова шума. Според последните информации, огнот го...

Македонија16 часа

Се намалуваат трошоците во постапките пред нотарите и извршителите

На предлог на Министерството за правда, Владата ги прифати предлог-законите за изменување и дополнување на Законот за извршување и на...

Македонија17 часа

Заев: Одлучуваат тие што гласаат, тие што не гласаат не се ни бројат

За успешноста одлучуваат тие што гласаат, а тие што не гласаат не се ни бројат, порача премиерот Заев пет дена...

sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok
Крвав четврток18 часа

Чавков наредил да им ја отворам вратата на колегите од УБК, сведочеше собраниска полицајка за oдзмените харддискови

По наредба на директорот на БЈБ, обвинетиот Митко Чавков, било одземањето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието, потврди собраниската...

Крвав четврток18 часа

Судот им ги одби гаранциите на Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов да се бранат од слобода

Обвинетите пратеници Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов, како и активистот Богдан Илиевски и обезбедувачот Оливер Радулов, и натаму остануваат во...

Топ19 часа

Градоначалникот на Куманово добивал закани, поднесена кривична пријава против едно лице

Градоначалникот на Куманово до СВР Куманово пријавил дека во два наврата му биле испратени СМС-пораки со заканувачки содржини кон него...

Крвав четврток20 часа

Се надевам дека ќе одговараат нарачателите за 27 април, рече обвинителката Русковска

По првиот дел од судењето во кривичниот суд за настаните од 27 април, обвинителката Вилма Русковска, на новинарско прашање, рече...

Investigative story21 час

Антикорупциската комисија се сомнева во злоупотреби со монографии на Филозофскиот факултет

Антикорупциската комисија има доставено иницијатива за поведување постапка за кривично гонење поранешен декан на Филозофскиот факултет до Јавното обвинителство,поради сомневања...

Крвав четврток22 часа

„Влатко Ѓорчев ги молеше како Господ да не нè напаѓаат“, се расплака телохранителот на Оливер Спасовски

(Фото: Ацо Ангеловски во средина) „Лево од мене слушнав наредба – убијте ги! Масата одеднаш тргна кон нас. Бидејќи не...

Регион22 часа

Додик: Јавна тајна е дека опозицијата подготвува немири на улиците

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека е јавна тајна дека опозицијата во тој српски ентитет има план да...

Виница Виница
Македонија23 часа

Вонредни контроли по масовното труење со храна во Виница

Aгенцијата за храна и ветеринарство во наредните денови во Виница ќе изврши вонредни контроли кај сите оператори што произведуваат, подготвуваат...

Свет23 часа

Кина: САД ни ставаат „нож под грло“, губиме и едни и други

Продолжувањето на кинеско-американските трговски преговори е тешко откако САД на Кина и ставија „нож под грло”, рече заменик-министерот за трговија...

Свет23 часа

САД ја предупреди Русија: С-300 во Сирија ќе биде голема грешка

САД ја предупредија Русија дека распоредувањето на модерниот анти-ракетен систем С-300 во Сирија е голема грешка и дека одлуката треба...

Топ24 часа

Осумнаесетгодишно момче од Скопје загина во сообраќајна несреќа

На улицата „Јадранска магистрала“ во Скопје ноќеска се случила сообраќајна несреќа во која животот го загуби 18-годишниот Д.К. од Скопје....

Свет1 ден

НАСА откри две нови далечни планети

Орбиталниот телескоп на НАСА, кој е во потрага по нови светови надвор од Сончевиот систем, открил две нови далечни планети...

Спорт1 ден

Модриќ е „кралот“ на светот

Лука Модриќ очекувано е избран за најдобар фудбалер во изборот на ФИФА, комплетирајќи ја неверојатната година во која со Реал...

Македонија2 дена

„Најди некој со сила од Унијата на жени, некој непознат“, Јанакиески вртел телефони за да бара противкандидат за градоначалник

На продолжението од судењето за предметот на специјалното јавно обвинителство, познат со кодното име „Титаник“, во доказната постапка се репродуцираат...

Македонија2 дена

(Вознемирувачки фотографии) Смртоносни отрови расфрлани во повеќе градови, реагира „Анима мунди“

Исклучително силни смртоносни отрови се расфрлани во повеќе градови и села во целата држава – Валандово, Велес, Охрид, Куманово, Тетово,...

Досие