Контакт

Македонија

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ ќе бара рачно пребројување на гласовите

Објавено пред

На овие избори има огромен број неважечки ливчиња, над 30 илјади, кои се несвојствени за избори со ваков одѕив, изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

Тој рече дека функционери и експоненти блиски до СДСМ јавно воделе кампања да се пречкртуваат ливчиња и лажно тоа го преставувале дека е повик на ВМРО-ДПМНЕ.

„Повеќето од тие ливчиња носат гласови за ВМРО-ДПМНЕ, а кои сега се сметаат за неважечки, што значи дека се поништува волјата на гласачите“, кажа Арсовски.

Затоа, додаде тој, ние ќе побараме како политичка партија рачно пребројување на гласачките ливчиња.

„Потребно е во овие моменти да се заштити волјата на граѓаните. Да се штити демократијата во Република Македонија. Институциите им го должат ова на граѓаните и затоа мора да го реализираат“, изјави Арсовски.

Дополнително, додаде тој, во јавноста предизвика забуна што на официјалната веб-страница на ДИК стоеја податоци што не кореспондираа со записниците направени од избирачките одбори, но и во однос на нашата евиденција што ја имаме.

 

Македонија

Елементарна непогода во рудниците на РЕК „Битола“

Објавено пред

Обилните врнежи од дожд во Битолско предизвикаа поплава на јагленовите откопни полиња во рудникот „Суводол“ на РЕК „Битола“. Ископот и транспортот на јаглен во моментот се во прекин и се вложуваат натчовечки напори за санирање на состојбите. На терен e и генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски, заедно со директорот на РЕК „Битола“, Златко Ќурчиевски, како и комплетното раководство на комбинатот и стручните служби на РЕК „Битола“. Според вработените, ваква елементарна непогода, со интензивни и обилни врнежи од дожд, во рудникот „Суводол“ не е забележана во последните 20 години.

За состојбите во рудникот „Суводол“ на РЕК „Битола“ известени се Владата, како и Центарот за управување со кризи, Дирекцијата за заштита и спасување, Армијата преку Министерството за одбрана. Сите тие ги ставија своите ресурси на располагање за интервенција доколку има потреба.

И покрај елементарната непогода со која се соочува РЕК „Битола“, континуираното производство на електрична енергија од комбинатот засега не е е доведено во прашање и тоа продолжува во согласност со планот и потребите на електроенергетскиот систем.

Слична е состојбата и во рудникот „Брод Гнеотино“, каде што во моментот се копа кровна јаловина. Се преземаат напори и таму да се санираат штетите за да се подготви рудникот за дисконтинуиран ископ на јаглен на почетокот на септември со цел да се добијат потребните колични за грејната сезона 2020/2021 година.

Ова е трета поплава на рудникот „Суводол“ во РЕК „Битола“ во рок од два месеца. Во сите активности што се преземаат за санација на последиците од обилните дождови приоритет останува безбедноста на вработените, а потоа и опремата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Нови 113 заболени и шестмина починати, меѓу кои и 22-годишен пациент

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.543 тестирања, а регистрирани се 113 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје – 35, Куманово – 12, Штип – 23, Прилеп – 1, Тетово – 5, Струга – 1, Битола – 7, Охрид – 6, Гостивар – 15, Кочани – 2, Пробиштип – 1, Демир Хисар – 2, Македонски Брод – 1, Валандово – 1, Виница – 1.

Денеска, Институтот за јавно здравје регистрира 259 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 103, Куманово – 13, Дебар – 1, Штип – 75, Тетово – 31, Битола – 2, Кавадарци – 2, Гостивар – 19, Кочани – 2, Пробиштип – 2, Демир Хисар – 1, Кратово – 2, Свети Николе – 4, Ресен – 2.

Починати се 6 лица, тројца пациенти од Скопје (64, 22 и 83 години), пациент од Куманово (72), пациент од Струга (48) и пациент од Охрид (75). Пет пациенти се починати во болнички услови, еден вонболнички.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11.399, бројката на оздравени пациенти е 7.480, на починати е 517, а во моментот бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.402. Денес се евидентираат три контролни теста. Во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 5.000, активни 1.231
• Куманово 1.114, активни 260
• Дебар 208, активни 117
• Штип 910, активни 381
• Прилеп 337, активни 47
• Тетово 1.071, активни 186
• Струга 470, активни 187
• Велес 227, активни 22
• Битола 153, активни 71
• Охрид 288, активни 80
• Кавадарци 83, активни 61
• Гостивар 513, активни 283
• Гевгелија 23, активни 12 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци)
• Струмица 39, активни 23
• Крива Паланка 25, активни 11
• Радовиш 29, активни 16
• Крушево 16, активни 8
• Кочани 108, активни 20
• Пробиштип 58, активни 21
• Демир Хисар 36, активни 27
• Македонски Брод 42, активни 36
• Пехчево 6, активни 0
• Берово 8, активни 4
• Валандово 7, активен 1
• Виница 26, активни 22
• Делчево 5, активни 4 (*4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 14, активни 5
• Свети Николе 230, активни 130
• Кичево 179, активни 109
• Ресен 146, активни 19
• Неготино 28, активни 8 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1.543 теста се преку: ИЈЗ – 591, ЦЈЗ Скопје – 24, „Авицена“ – 166, „Биотек“ – 195, МАНУ – 133, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 202, „Систина“ со PCR-метода – 161, Судска медицина – 10, ЦЈЗ Битола – 43, Инфективна клиника – 9, ГАК – 9. Досега во земјата се направени вкупно 109.946 тестирања на Ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.
На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 83 пациенти. На кислородна поддршка се 49 пациенти, 1 на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 15 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19 и 6 деца позитивни на вирусот.
Во ГОБ „8 Септември“ примени се 10 нови, вкупно хоспитализирани се 78 пациенти. На респираторна машина се 3 пациенти.

Во болницата во Битола хоспитализирани се 30, а во болницата во Штип – 48 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и во Струга хоспитализирани се 120 пациенти позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини во Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 164
• Аеродром – 139
• Бутел – 80
• Гази Баба – 121
• Центар – 101
• Карпош – 110
• Сарај – 54
• Кисела Вода – 129
• Ѓорче Петров – 88
• Студеничани – 42
• Шуто Оризари – 100
• Арачиново – 21
• Илинден – 22
• Петровец – 17
• Чучер Сандево – 8
• Сопиште – 20
• Зелениково – 6
• Странец – 4
• Нераспределен – 5

Прикажи повеќе...

Македонија

Црвениот крст на Македонија отвори телефонски линии за донации за Бејрут

Објавено пред

Црвениот крст на Република Северна Македонија се приклучува кон хуманитарната донација со цел ублажување на последиците и давање помош и поддршка на настраданото население во Бејрут, главниот град на Либан, по силната експлозија на пристаништето.

Сите заинтересираните правни субјекти и граѓани може да се вклучат со обезбедување парична помош на:
– сметката на Фондот на солидарноста на Црвениот крст на РСМ: 300000001327966, даночен број: 4030984271620 АД Комерцијална банка, со назнака: помош за настраданото население во Либан;
– како и да се донираат 100 денари со повик на телефонските броеви 070/075/077 143 400.

Средствата може да се донираат од 7.8.2020 до 20.8.2020 година и тие ќе бидат префрлени на Црвениот крст на Либан за настраданото население во Бејрут.

Црвениот крст изразува длабоко сочувство за жртвите и нивните семејства во разорната експлозија во Бејрут.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија51 минута

Нови 113 заболени и шестмина починати, меѓу кои и 22-годишен пациент

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.543 тестирања, а регистрирани се 113 нови случаи на...

Регион2 часа

Црна Гора го прошири списокот за влез без ограничувања, Македонија повторно ja нема

Црна Гора го прошири списокот на земји чии граѓани имаат право да влезат во земјата без ограничувања. Од утре граѓаните...

Македонија3 часа

МЖСПП: Опасниот отпад од ОХИС ќе биде изнесен од државата кога ќе дозволат временските услови

Винилхлоридмономерот од поранешната фабрика ОХИС ќе се преточи и ќе се транспортира од државата веднаш штом ќе дозволат временските услови...

Македонија3 часа

Кривична пријава против шест полицајци од СВР Скопје

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до Основното јавно обвинитество за гонење организиран криминал и корпуција –...

Македонија4 часа

Бочварски: Родителите да бидат ослободени од паушалот за градинките за периодот април – август

Градоначалникот на општина Штип, Благој Бочварски, бара од градинките да ги ослободат родителите од плаќањето на паушалот за април, мај,...

Свет6 часа

Во Кина дневно се тестираат 4,8 милиони луѓе на коронавирус

Во Кина се пријавени 37 симптоматски случаи на коронавирус и 20 асимптоматски случаи, според податоците на Националната комисија за здравство на...

Свет7 часа

Во Северна Кореја тестиран првиот сомнителен случај на Ковид-19, резултатот нејасен

Во Северна Кореја е тестиран првиот сомнителен случај на коронавирус, но резултатите не се јасни, изјавил претставникот на СЗО во...

Свет7 часа

(Видео) Либан во тридневна жалост – спасувачите ги пребаруваат урнатините, се очекуваат уште жртви

Либанските спасувачки екипи и денеска продолжија со потрагата по преживеани меѓу урнатините по стравотната експлозија во Бејрут, во која животот...

Свет7 часа

(Видео) Експлозијата во Бејрут трета по моќност во историјата по бомбите во Хирошима и Нагасаки

Експлозијата во Бејрут е трета по моќност во историјата, веднаш по експлозиите на нуклеарните бомби во Хирошима и Нагасаки, вели...

Свет20 часа

Објавени сателитски снимки од Бејрут пред и по експлозијата

Руската вселенска агенција „Роскосмос“ објави сателитски фотографии од пристаништето во Бејрут пред и по вчерашната експлозија. Покрај нив, фотографии објави...

Свет21 час

Првиот руски авион со мобилна болница полета за Бејрут

Авионот со воздухопловна мобилна болница, лекари и спасувачи полета од регионот Жуковски во Москва кон Бејрут, главниот град на Либан....

Свет21 час

Само 1,5 милиони Италијанци развиле антитела на ковид-19, што е далеку од колективен умунитет

Речиси 1,5 милиони луѓе во Италија развиле антитела на Ковид-19. Ова го покажуваат резултатите од серолошките тестови спроведени и анализирани...

Регион21 час

Црна Гора планира да ги отвори границите за регионот

Заменик-директорот на институтот за јавно здравје на Црна Гора, Сенад Бегиќ, изјави дека се размислува за отворање на границите и...

Свет23 часа

Домашен притвор за сите пристанишни службеници во Бејрут

Либанската влада денеска донесе одлука да ги стави во домашен притвор сите пристанишни службеници во Бејрут кои го надгледувале складирањето...

Економија1 ден

РКЕ: Поскапувањето на струјата нема да влијае на зголемување на цената на другите производи

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги ги оценува како неточни, неосновани и нестручни наводите дека зголемените цени на електричната...

Македонија1 ден

Шестмина починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа од коронавирус починаа шест лица, две пациентки од Скопје, пациент од Куманово, пациент од Гостивар, пациент...

Топ1 ден

Петмина повредени во две сообраќајни несреќи на патот Охрид – Кичево

Две несреќи се случија утринава на патот Охрид – Кичево, а повредени се пет лица. Пред влезот во Охрид се...

Свет1 ден

СЗО: Нема чудотворен лек за коронавирусот, вакцината би можела да штити неколку месеци

Во време кога експертите од целиот свет работат на пронаоѓање вакцина, кога некои од нив се во последната фаза на...

Македонија1 ден

Министерството за одбрана: Македонските војници во Либан се безбедни

Министерството за одбрана информира дека припадниците на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата на Обединетите нации во Либан, УНИФИЛ,...

Свет1 ден

СЗО: Ковид-19 е шест пати посмртоносен од сезонскиот грип

Според најновите процени на Светската здравствена организација, просечната смртност на заболените од Ковид-19 е 0,6 проценти. Ова го прави коронавирусот...

Досие