Контакт

Македонија

(Видео) Заев и Шекеринска: Овој носач на авиони веќе е дел од нашата одбрана

Објавено пред

Претседателот на Владата, Зоран Заев, и министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, оценија дека сме дел од најмоќната воена и политичка сила на светот – НАТО, а носачот на авиони „Хари С. Труман“ веќе е дел од нашата одбрана.

Двајцата, заедно со претседателот на Собранието, Талат Џафери, началникот на Генералштабот, Васко Ѓурчиновски, и амбасадорката на САД, Кејт Брнз, остварија средба со адмирал Џејмс Фого, командантот на американските поморски сили за Европа и Африка и командант на Здружените сојузнички сили во Неапол, која се одржа на носачот на авиони „Хари С. Труман“.

Заев и Шекеринска на носачот беа заедно со премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, и министерот за одбрана во бугарската влада, Красимир Каракачанов.

„Минатата недела во Лондон осетивме што значи да се биде дел од семејството на земјите членки на НАТО. Бевме рамо до рамо со политичките лидери на алијансата. Со посетата на носачот на авиони ‘Хари С. Труман’, еден од најимпресивните репрезенти на моќта и на комплексниот систем за ефикасни оперативни задачи за одржување на безбедноста, мирот и сигурноста во светот, и со средбата со адмирал Џејмс Фого, ја комплетираме сликата за најмоќната воено-безбедносна алијанса на светот и за припадноста на Северна Македонија во најсилниот систем на колективна безбедност што обединува речиси 1 милијарда граѓани од демократскиот свет. Најсилните земји во светот се наши сојузници, Северна Македонија е партнер и сојузник со сите нив“, истакна во изјавата за јавноста премиерот Заев.

Тој нагласи дека средбата со адмирал Фого на носачот „Хари С. Труман“ е јасен сигнал за активното учество на нашата земја во глобалните процеси што носат мир во светот, како и во процесите во кои заедно со сојузниците се справуваме со сите конвенционални и хибридни закани за сигурноста и безбедноста.

„Стануваме членка на НАТО во еден исклучителен геостратегиски момент, особено важен момент за зоната на влијанија на Југоисточна Европа, во црноморскиот басен и во Средоземното Море, од кое се контролираат три континенти. Но, поддршката на нашите стратешки партнери, особено на САД и на другите членки на НАТО, создаде услови поканата за членство воопшто да не биде доведена во прашање. Ние сме дел од безбедносниот штит на најмоќниот воен сојуз во светот. Северна Македонија е фактор за стабилност во регионот, гарант на безбедност. НАТО е најсилната гаранција за нашата стабилност, сигурност, неменливост на граници и за зачувување на територијалниот интегритет. А безбедноста и сигурноста се основата на секоја економија – основата за странски инвестиции, за повисоки плати, за добри работни места, за просперитет“, потенцира премиерот Заев и додаде дека гаранцијата за нашата безбедност и стабилност треба да биде поттик сите фактори во земјата да се заложат за спроведување на реформите, за демократија, за владеење на правото и за почитување на човековите права и слободи како вредности што ги делат земјите членки на НАТО.

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, во својата изјава за јавноста рече дека присуството на нашата делегација на едниот носач на авиони „Труман“, кој е дел од НАТО-флотата на Медитеранот, покажува што ќе значи ова за нашата држава.

„И тој носач на авиони ‘Труман’ е дел веќе од нашата одбрана. И тие авиони на носачот и овие денеска во базата се дел од нашата одбрана. Сите тие, повеќе од 5.000 војници на носачот на авиони, се дел од нашата одбрана, исто како што нашите капацитети се дел од НАТО-системот. За ова се боревме, за ова работевме и за ова нашата држава вложи многу“, нагласи министерката Шекеринска потенцирајќи што значи да се биде дел од најголемиот и најмоќен воено-политички сојуз.

„Сега е шансата да ги собереме плодовите од НАТО-членството, да имаме повеќе шанси за домашни и странски инвестиции, да создадеме повеќе шанси за работни места и повисоки плати и да покажеме дека само со сигурна земја се создава и просперитетна иднина“, рече Шекеринска.

„Хари С. Труман“ еден од 10-те носачи на авиони од класата Nimitz, со должина од 333 мети и носивост од 100.000 тони. Работат на нуклеарен погон, развиваат максимална брзина од 30 наутички јазли (56 км/ч) и максимална сила од 260.000 коњски сили. Бидејќи се на нуклеарен погон, може да бидат активни на море над 20 години пред да имаат потреба од нова енергија, а работниот век им е над 50 години.

Оваа генерација носачи се најголемите воени бродови што ги имаат САД и кога пловат, се придружени од неколку други бродови (Carrier Strike Group). Носачите Nimitz на авиони се екипирани со високоразвиена технолошка опрема и вооружување (за дефанзивна и офанзивна употреба) и екипаж од 6.250 воени лица, вклучително и пилотите, има капацитет да смести 90 летала (авиони и хеликоптери) и писта со големина од 1,8 ha.
Тоа е првиот носач на авиони во светот на кој имаат слетано и полетано воени беспилотни летала (воени дронови) во 2012. Пуштен е во употреба во 1998 година и има добиено 17 награди.

Македонија

Богојески од Старата скопска чаршија: Старите занаетчиски дуќани се обележјето на Чаршијата, кое треба да се зачува

Објавено пред

Чаршијата е единственото автентично нешто што остана од Скопје и старите занаетчиски дуќани се обележјето на Чаршијата, вели Петар Богојески, носител на листа во ИЕ1 за Македонски концепт.

За жал, како што истакна Богојески, сè помалку луѓето го ценат занаетот, а одржувањето на вековните занаети на златари, чевлари, ткајачи, кожари, плетачи се на работ на изумирање. Денес вредните занаетчии можеме да ги изброиме на прсти.

„Старата чаршија е најчестата дестинација за странските туристи што го посетуваат Скопје, како и за локалното население. Потребна е вистинска помош од државата преку субвенционирање на занаетчиството и занаетчиите, како и програми за поттик и поддршка на младите, со што ќе се насочат кон изучување и продолжување на традицијата на овие прекрасни занаети. Занаетчиството е потреба на граѓаните, но и придобивка за македонското стопанство“, вели Богојески.

„Старите мајстори од Чаршијата со кои разговаравме денеска посочија дека не им е доволна поддршката што ја добиваа досега, како и потребата од квалификуван кадар, кој може да ги наследи. Ние од Македонски концепт се бориме да ги насочиме младите кон вистинските вредности на оваа држава, зачувување на Чаршијата и нејзините вековни традиции, задржување на младите кадри овде во Македонија, насочување на нивните таленти и нивно дообразовање. Занаетчиството е една од тие области на кои ќе посветиме особено внимание. Гласот за број 10 е глас за зачувување на историјата на секој агол од Чаршијата и развој на занаетчиската дејност“, додава Богојески.

Прикажи повеќе...

Македонија

Спасовски во Чучер Сандево: Годишна поддршка за земјоделството и руралниот развој од 200 милиони евра

Објавено пред

„Силно сме посветени на рамномерниот регионален развој на градските и на руралните средини и на развивање на стопанските дејности во регионите, истакна носителот на листа во ИЕ 2, Оливер Спасовски, кој попладнево беше на средби во Чучер Сандево.

„Тука најразвиена стопанска гранка е земјоделството. Многумина од вас се занимаат овде со земјоделство и да знаете – кога велиме нова развојна економија, мислиме и на модерно, европско земјоделство. Во програмата се обврзуваме на годишна финансиска поддршка од 200 милиони евра за земјоделството и руралниот развој. Се обврзуваме на целосно бесплатна 100-проценти субвенционирана зелена нафта за сите земјоделци до крајот на мандатот (до 2024 година). Се обврзуваме на двојно повеќе пари за поврат на персоналниот данок за земјоделците, да продолжиме по правиот пат“, рече Спасовски.

Тој нагласи дека европските перспективи што ги отворивме носат сигурна иднина и повеќе пари за граѓаните на нашата држава, а со тоа и на земјоделците.

„По НАТО-членството, од вчера испишуваме нова историја кон ЕУ бидејќи ЕК го утврди предлогот за преговарачката рамка за преговори за членство и го достави до државите на Унијата. Европските перспективи носат развој на сите области. Со отворањето на поглавјата – 2,5 милијарди евра од европските фондови ќе бидат достапни за новата развојна економија, за зелена нафта за земјоделството, за конкурентност, за капитални инвестиции, канализации, патишта, водоводи. Продолжуваме по правиот пат, со грижа за сите, во едно општество за сите, во сигурна држава членка на НАТО и идна членка на ЕУ. И ќе има и современо европско земјоделство во Македонија“, рече Спасовски.

На средбите се разговараше и за сработеното во изминатите три години.

„Ние за овие три години овозможуваме вкупна, директна и индиректна поддршка во земјоделството во историски рекорден износ од над 430 милиони евра. Поддршката за проектот ‘Млад земјоделец’ ја зголемивме од 10.000 на 20.000 евра. Ја воведовме зелената нафта. 200 милиони денари завршија кај 55.000 земјоделци. Субвенциите се поголеми, редовните, а ги исплативме и заостанатите субвенции од времето на режимската власт, која ве делеше, потценуваше, уценуваше за државни пари што ви следуваат според законот. Обновата на режимот е опасност, коалицијата ‘Можеме’ обезбедува сигурна иднина за сите, затоа да заокружиме број 3 на изборите на 15 јули“, повика Спасовски во Чучер Сандево.

Прикажи повеќе...

Македонија

Затвореникот од „Идризово“ се заразил на викенд, 18 затвореници се во самоизолација

Објавено пред

Осумнаесет затвореници од затворот „Идризово“ се во самоизолација поради контакт со осуденик што се заразил со коронавирус. Директорот Боби Мојсовски вели дека целото крило во приземјето е изолирано и така ќе остане во наредните 14 дена. Меѓу изолираните, поради контакт со заболениот осуденик, е и Сеад Кочан, кој издржува казна затвор од четири години и осум месеци.

„Затвореникот беше на викенд од 24 до 27 јуни. На 30 јуни имаше покачена температура поради што веднаш беше изолиран. Му беше направен тест на коронавирус, кој беше позитивен. Целото крило е во самоизолација во траење од 14 дена бидејќи сите затвореници се соба до соба и имале меѓусебен контакт“, вели Мојсовски за „Макфакс“.

Тој додава дека ниту еден затвореник досега не развил симптоми ниту, пак, имало бурни реакции поради тоа што во затворот е евидентиран случај на заразен со вирусот. Мојсовски се надева дека нема да има зголемен број заболени во затворот, но доколку се случи тоа, алтернативата е да се лекуваат во објектот на затворот, кој е во склоп на Клиничкиот центар во Скопје.

„Очекувавме да се случи и ова, иако сме заштитени со протокол, затворениците потпишуваат изјава при излегување, запознаени се со сите работи. Ним им беше забранет викендот, но тие сакаа да одат. Речиси 300 луѓе имаа право да искористат викенд. Ако не ги пуштевме, тие ќе реагираа, па ќе реагираа народниот правобранител, Хелсиншкиот комитет и така натаму. Тие се запознаени дека треба да ги почитуваат мерките за заштита, да носат заштитна маска, да одржуваат дистанца, да не се групираат“, додава Мојсовски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Затвореникот од „Идризово“ се заразил на викенд, 18 затвореници се во самоизолација

Осумнаесет затвореници од затворот „Идризово“ се во самоизолација поради контакт со осуденик што се заразил со коронавирус. Директорот Боби Мојсовски...

Свет7 часа

СЗО: Ризикот за смртност од коронавирус е поголем кај пушачите

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека пушењето цигари може да предизвика потежок облик на болеста Ковид-19 и поголема смртност кај...

Македонија10 часа

Милошоски со втор негативен тест на Ковид-19

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, објави на социјалните мрежи дека и вториот тест на Ковид-19 му е негативен. „Почитувани пријатели,...

Македонија10 часа

Градоначалникот на Охрид бара поддршка за уривање на дивоградбите на охридското крајбрежје

„Процесот на рушење на дивоградби во Охрид ќе трае и можеби ќе треба да го продолжи некој друг градоначалник по...

Македонија10 часа

15 починати и 173 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на...

Македонија11 час

Утре ќе се разговара за затворање на границите со Србија и Косово

Министерството за здравство информира дека, со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести на...

Спорт13 часа

Ѓоковиќ и сопругата се негативни на Ковид-19

Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена се негативни на вирусот Ковид-19, покажале резултатите од последните ПЦР тестови кои на сопружниците...

Економија14 часа

(Видео) Ангеловска: Резултатите се подобри од очекуваното, економијата почна да закрепнува

„Она што го почнавме на почетокот на оваа ковид-криза, а во духот на транспарентноста и отчетноста, односно навремено па дури...

Македонија15 часа

Османи: Процедурите за попис на населението ќе почнат по изборите

Вицепремиерот  Бујар Османи, кој истовремено е висок функционер во ДУИ, најави дека подготовки за спроведување на пописот ќе започнат по...

Македонија16 часа

(Видео) Заев: Се забрзува интеграцијата во ЕУ, да запрат лагите дека сме го изгубиле македонскиот јазик

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференција пред Собранието порача дека македонската интеграција во Европската Унија се забрзува, а за...

Свет16 часа

Пресечена пратка за Европа: Запленети 7,5 тони кокаин, вреден 286 милиони долари

Во заедничка акција на полицијата на Колумбија и САД, запленети се 7,5 тони кокаин во вредност од 286 милиони долари,...

Свет16 часа

Трамп се предомисли: Сите треба да носат маски

Американскиот претседател, Доналд Трамп, кој се противеше на тоа да го покрива лицето во јавноста, рече дека е за тоа...

Македонија17 часа

Со донација на коскена срцевина, македонски дарител му помогна на пациент од Бугарија

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека во изминатите два дена било спроведено колекционирање на хематопоетски матични клетки од доброволен...

Свет17 часа

Вооружен напад на рехабилитациски центар во Мексико – 24 убиени

Најмалку 24 луѓе се убиени, а седум се ранети во вооружен напад во нерегистриран центар за лекување зависности од дрога...

Македонија17 часа

Санкционирани 461 лице за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие (1/2.07.2020 година) на територијата на целата држава по однос на мерката за неносење лична заштита...

Свет17 часа

По низа грешки, министерот за здравство на Нов Зеланд поднесе оставка и се нарече идиот

Новозеландскиот министер за здравство, Дејвид Кларк, денеска поднесе оставка по низа лични грешки за време на пандемијата на коронавирусот. Кларк...

Свет17 часа

Голема трагедија во рудник во Мјанмар, загинаа најмалку 50 рудари

Најмалку 50 рудари загинаа во одрони во рудник за жад на северот на Мјанмар, соопштија властите. Се претпоставува дека бројот...

Свет18 часа

По два месеци пауза, коронавирусот се врати во Токио

Во Токио се забележани над 100 новозаболени од коронавирус што е најголем број на нови случаи во последните два месеци....

Свет1 ден

Советот за безбедност на ОН ја усвои резолуцијата за прекин на сите конфликти поради коронавирусот

Советот за безбедност на ОН денеска едногласно ja усвои резолуцијата со која се бара прекинување на конфликтите низ целиот свет...

Македонија1 ден

Нови 120 заболени и четворица починати oд Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на...

Досие