Контакт

Македонија

(Видео) Мицкоски по средбата со коалицијата: Многу е важно што повеќе граѓани да се охрабрат да гласаат

Објавено пред

„Добив едногласна поддршка за изборите на 15 јули, каде што ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За обнова на Македонија“ ќе остварат убедлива победа над актуелната власт. Ги информирав дека се прифатени условите за кои преговаравме и разговаравме со власта. А тоа се протоколи за заштита на здравјето на граѓаните и мисија на ОБСЕ/ОДИХР. За нас беше многу важно да се утврдат строги правила за заштита на здравјето на граѓаните, со што се овозможи сите ранливи категории, хронично болни опфатени со мерките на претпазливост, соодветно да се пријават за гласање и да бидат посетени од ДИК доколку тие одлучат своето право на глас да го остварат од дома. Целосно ќе бидат заштитени при гласањето. И целосно нивното право за глас ќе биде тајно. Така што ги охрабрувам сите и да гласаат гарантирајќи го нивното здравје на денот на изборите или деновите пред 15 јули. Што се однесува до другите граѓани, тие ќе може во безбедни услови да излезат да гласаат на 15 јули“, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по средбата со претседателите и претставниците на политичките партии од коалицијата „За обнова на Македонија“, со кои разговараше за актуелната состојбак како и за подготовките за изборите што претстојат.

Според него, многу е важно да има голем одѕив и што повеќе граѓани да се охрабрат да гласаат.

„Затоа што од нивниот глас зависи судбината на државата и таа е во нивни раце. Тие одлучуваат дали ќе ја променат грдата реалност кон подобро или ќе биде полошо. Изборот е јасен. Изборот е помеѓу кризи, кои ги прави власта, или обнова, што ја нудиме ние. Помеѓу измами и напредок, помеѓу ова раководство на СДСМ и Зоран Заев или Македонија. За сето она што го ветуваме, стоиме до последен збор. И тоа ќе го оствариме. Знам дека и сите други политичари ова го говорат, но видовме дека ова раководство на СДСМ и Зоран Заев не умеат да исполнат.

Изборот сега е помеѓу ова раководство на СДСМ и Зоран Заев, кои докажано не исполнуваат, и коалицијата „За обнова на Македонија“, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, за која се знае дека работи и исполнува. И знаете дека овој пат го имате мојот личен збор, дека обновата доаѓа. Нам ни треба извесна иднина, во која ќе можете да планирате и да се потпрете. Да, дојде крајот на времето на искушенија, несигурности и постојани кризи. Треба вистински да се нормализираат работите, вредностите да дојдат до израз. Нема да се задржувам на празни флоскули. По 15 јули, нè чека многу работа затоа што нашиот проект е обнова, која ќе донесе силна економија, повисоки плати за 25 отсто или најмалку 6.500 денари повеќе од сега. Повисоки пензии од 20-ина проценти во еден мандат или повеќе од 3.000 денари за секој пензионер, невработеност под 10 отсто, намалување на даноците, рамен данок од 8 отсто, 4 милијарди евра домашни и странски инвестиции за 4 години. Целосна реконструкција на повеќе од илјада километри регионални и државни патишта, 150 километри експресни патишта во целата држава, енергетска обнова на домовите на граѓаните, нова фасада и оков на секој дом, при што инвестицијата половина ќе ја покрие државата. Природен гас за секое домаќинство, бесплатен приклучок на гас за секое домаќинство“, вели Мицкоски.

Тој ветува и поголеми плати за професорите и наставниците, 100.0000 денари за редовните универзитетски професори, 80.000 денари за вонредните професори, 60.000 денари за доцентите, 45.000 денари за асистентите на факултетите. Изградба на национална мрежа на 4 нови клинички центри и многу други проекти.

„Следува напорна работа и многу резултати. Власт која нема да биде непријател, туку партнер со народот. Подгответе се да бидете сведоци на нов почеток и многу причини зошто ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ‘За обнова на Македонија’ се поинакви од СДСМ и коалицијата ‘Можеме’. Има зошто да ги поддржите ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ‘За обнова на Македонија’“, вели Мицкоски.

Македонија

MЗ: Нова операциона сала и болнички оддел на Клиниката за торакална и васкуларна хирургија

Објавено пред

На почетокот од оваа година е пуштена во употреба новата операциона сала, како и новиот болнички оддел на Клиниката за торакална и васкуларна хирургија, велат од Министерството за здравство.

Како што нагласуваат, салата е една од најсовремените операциони сали во земјава и регионот и ги исполнува највисоките стандарди за давање на квалитетна здравствена услуга на граѓаните. Просторот претходно бил целосно запуштен и воопшто не се користел.

„Салата е изградена од темел и опремена е со најсовремена медицинска опрема. Во изминатиот период ги подобривме условите во повеќе од 30 јавно-здравствени установи. Спроведуваме политики кои овозможуваат квалитетно и модерно здравство за сите граѓани во Република Северна Македонија“, велат од Министерството преку соопштение.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Арсовски: Зоран и Вице Заеви фатени во рекет афера од 6 милиони евра

Објавено пред

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, на прес-конференција го објави аудио-записот што денеска беше споделен на „Јутуб“, за се однесува на претседателот на СДСМ, Зоран Заев.

Арсовски вели дека на снимката се слуша дека сите пари од рекетот кој го зимала владата на СДСМ, завршувале кај Зоран и Вице Заеви.

„6 милиони евра, 6 милиони евра е сумата која Зоран Заев ја бара и зема преку адвокатот Димишков, имено брат на судијката Димишкова.
Зоран Заев е шефот на рекетарската група која го изврши најголемиот рекет за кој слушнала јавноста во Република Македонија. Претходно во друг аудио запис граѓаните слушнаа како самиот Димишков вели дека Зоран и Вице Заеви забегале во барањето на огромни суми на рекет, односно дека барале 6 милиона евра и дека тој ќе се обидел да намали. Очигледно по денешната снимка видовме дека Зоран Заев бил дециден и дека немал намера да намали помалку од 6 милиона евра рекет. Затоа предлагам и замолувам да ја чуеме онаа снимка од адвокатот Димишков каде што објаснува за 6-те милиони евра кои што ги побарале директно Зоран и Вице Заеви“, рече Арсовски.

Тој додаде дека во оваа снимка се потврдува оти Зоран Заев и Вице Заев диктирале која е сумата на рекетот која треба да биде платена. Арсовски истакна и дека Заев јавно на ТВ дуел со Христијан Мицкоски ја лажел јавноста дека не го познава адвокатот Димишков.

Прикажи повеќе...

Македонија

СДСМ за новата „бомба“: Заборавиле да го исечат она „марш“ што го кажува Заев

Објавено пред

Конечно слушнавме како звучи сечено-лепено, ама заборавиле да го исечат она марш на претседателот Зоран Заев, велат од СДСМ по објавувањето на аудио-запис од Заев.

„На последниот ден од кампањата за парламентарните избори и официјално зариба машината за лажни вести во белиот дворец. Конечно цела јавност гледа како звучи сечено-лепено. Во очаен обид да исценира некаков скандал во белиот дворец до толку се занеле во сечењето што на крајот заборавиле да го исечат она „марш“ од претседателот Заев во разговорот“, велат од СДСМ.

„Од материјалот јасно се слуша и гледа дека Заев одбива мито, „јас велам марш“ и влегува во борба со криминалот и корупцијата. Ова е уште една потврда на заложбите на Зоран Заев за градење силна правна држава и нулта толеранција за корупција. Тоа ќе се потврди и на 15 јули со нив силен пораз за ВМРО ДПМНЕ и Мицкоски, последните бранители на криминалот и одговорност за секој што го прекршил законот“, додава СДСМ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија35 минути

Во Скопје има 1.830 активни случаи, најмногу во Чаир, Гази Баба и Аеродром

Во Скопје во моментов има 1.830 активно заболени лица од ковид-19. Според информациите по општини, најголем број од заболените се...

Топ46 минути

Бегајќи од полиција скокнал во Вардар, а по него во реката влегол и полицаецот кој се повредил

Бркотница се случувала вчера во Скопје, кога 33-годишен скопјанец (Е.А.) бегал од полициски службеник. Полицаецот вршел обезбедување врз Е.А. кому...

Македонија1 час

Денеска се регистрирани 136 нови случаи, починаa 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 991 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на...

Свет4 часа

Унгарија воведува нови мерки за влез од ризични земји како Македонија

Унгарија воведува нови рестрикции за патници на граничните премини поради спречување на ширењето на коронавирусот, најави унгарскиот премиер Виктор Орбан....

Топ7 часа

Се удави скопјанец во езерото Младост

Дваесет и осумгодишен скопјанец вчера се удави во водите на езерото Младост во Велес. Според информациите од МВР, М.С. влегол...

Регион7 часа

Ребиќ: Странски служби ја рушат Србија

Директорот на српската полиција, Владимир Ребиќ истакна дека зад насилните протести во Србија, стојат странски разузнавачки служби. Според него, тие...

Топ7 часа

Приведени и казнети „диви тркачи“ од скопските улици

Секторот за сообраќајни работи при Бирото за јавна бебзедност во координација со Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за...

Свет8 часа

Турист во Шпанија загинал по пад од тераса, а усмртил уште еден човек

Турист во Шпанија починал откако паднал од тераса на хотелот каде бил сместен, а усмртил и друг маж, кој во...

Свет8 часа

Во Бразил над 35 илјади нови случаи, сопругата и ќерките на Болсонаро негативни на ковид-19

Во Бразил во последните 24 часа се регистрирани нови 35.512 случаи на ковид-19, а починале уште 1.071 пациент. Од почетокот...

Свет8 часа

Трамп првпат во јавност се појави со заштитна маска

Американскиот претседател Доналд Трамп ја посети воената болница во предградие на Вашингтон и првпат во јавност носеше маска поради пандемијата...

Македонија9 часа

Мицкоски со писмо до народот: Ви ветувам макотрпна работа и обнова на државата

Кус е периодот во кој можевте да ме запознаете, да стекнете впечаток за мене и за она што го преставувам...

Регион21 час

(Видео) Петти ден протести во Србија, демонстрантите во Нови Сад ја блокираа полициската станица

И вечерва граѓаните на Нови Сад излегоа на протест на улиците и на половина час ја блокираа полициската станица „Стар...

Македонија23 часа

Од коронавирус почина 24-годишна пациентка од Тетово, немала хронични заболувања

Вчера на Инфективната клиника почина 24 годишна пациентка од Тетово од Ковид-19. Таа е еднa од најмладите пациенти во земјава...

Македонија1 ден

Нови 199 заболени и осум починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1545 тестирања, а регистрирани се 199 нови случаи на...

Топ1 ден

Мaж нападнал четири лица во авто-кампот „Градиште“, има повредени

Доцна синоќа во полицијата било пријавено насилство кое се случило во авто-кампот „Градиште“ во Охрид. Според пријавеното, А.К.(32), кој претходно...

Регион1 ден

Хрватска, Албанија и БиХ бележат рекордни бројки на новозаразени од појавата на пандемијата

Во регионот деновиве забележан е пораст на бројот на заболени од ковид-19. Во Хрватска, Албанија и БиХ денеска е регистриран...

Македонија1 ден

Пендаровски за геноцидот во Сребреница: Идеите за етнички чисти територии секогаш водат кон трагедии

Претседателот, Стево Пендаровски, упати порака по повод 25-годишнината од геноцидот во Сребреница. „Пред 25 години се случи геноцидот во Сребреница...

Регион1 ден

Грција бара санкции за Турција: „Ердоган направи историска грешка“

Атина ќе изврши притисок врз меѓународните организации и ЕУ да воведат санкции кон Турција, поради промената на статусот на музејот...

Македонија1 ден

Уште два дена кампања

Уште два дена ќе трае предизборната кампања за парламентарните избори кои ќе се одржат в среда. Денеска и утре политичките...

Македонија1 ден

Свети Николе станува ново жариште на коронавирусот, двете фабрики се затворени

Во Свети Николе вчера беа регистрирани 29 новозаразени од ковид-19, за првпат во овој град, кој станува ново жариште на...

Досие