Контакт

Македонија

(Видео) Обвинителката до манијакот: Не е доволно да се извиниш, да покажуваш полов орган – не смееш, побарај стручна помош

Објавено пред

Обвинителката Лидија Раичевиќ, која го гонеше манијакот што се задоволуваше пред девојчиња пред влезови на згради и во автобуси, на рочиштето му се обрати директно на обвинетиот Сонер Арслан, но и до жртвите и до јавноста. Раичевиќ му порача на Арслан: „Најмногу ќе му се обратам на обвинетиот за она што ќе го кажам да го изнесе како тежина од оваа судница и го памети целиот свој живот“.

dobivaj vesti na viber

„Сведочиме за измени во Кривичниот законик, кои се радикални, кои бараат од нас како носители на овие функции еден сосема поинаков пристап. Пристап што ќе ги натера луѓето да се однесуваат во склад со моралот и сфаќањата за половна слобода. Но, јас ве прашувам како? Каде е изградена таа и дали она што Сонер денес го призна, вадењето на половиот орган на јавно место и задоволување на половите страсти, спаѓа во групата тешки полови повреди? Јас како обвинител сведочам секојдневно за полови дејства врз деца, за телесни повреди при вршење полови дејства, за едно сурово и недолично однесување во таа сфера. И при постапувањето на овој предмет се прашував која ми е задачата. А таа е следна: да им кажам на оштетените дека никој не смее пред нив да покажува полова манифестација и затоа се тука. Да им кажам дека ако очекувале дека ќе им биде дадена заштита од страна на државата – ова е начинот на кој го правиме тоа за да ве заштитиме. Но, не само вас. Туку преку процесот на ова судење да пуштиме порака дека секое вакво однесување ќе биде казнето“, порача Раичевиќ.

Обвинителката потоа додаде: „Но, најмногу од сè во овој процес поради кој сме тука е важна личноста на Сонер“.

„Тој немаше можност да се брани, таква е процедурата. Но, јавниот обвинител го сослуша. Преку записникот навлезе во неговата психолошка потреба да го прави тоа. Тој и пред обвинителот, а гледам и пред судот, се однесува во манир како со гласот така и со држење на телото и со изговорените зборови дека се кае, дека е спремен некому да му се извини. Ама тоа не е доволно. Сонер Арслан, на оваа територија и каде било, да покажуваш полов орган и на тој начин да задоволуваш сопствена сексуална желба не смее да се прави. И ако не ти е јасно зошто, тоа е затоа што немаш согласност од другата страна. Затоа што другиот не сака тоа да го гледа во тој момент. И ако постои дилема дали тоа е единствениот начин да се доживее сексуално задоволство, јас одговорно тврдам дека треба да се побара стручна помош. Зошто? Зашто во ера кога зборуваме за полови слободи, за какво било однесување, велам дека треба да се бара помош? Нели сè е доволно? Да, ама границата е во согласноста. И не толку поради етиката и моралот бидејќи и јас не сум сигурна кој ги гради етиката и моралот во половиот свет, но знам дека од какво било полово дејство никој не смее да биде исплашен, згрозен, посрамен. Поради признанието, не ги слушнавме оштетените како се чувствувале. Ама мојот влог е барем една сфера од животот да остане и да се гради во нешто што е добро и што им одговара на луѓето, а не патологија поради која денес се судиме. Кривично-правната заштита ќе ја дадете вие преку одлуката за казна и тоа се надевам дека ќе се одлучите за казна што кога Сонер Арслан ќе ја чуе, ќе направи сè што е можно своето однесување од овој момент да го промени, дека тоа ќе биде казна што оштетените ќе ја доживеат како праведна, а се разбира, и сите оние надвор што ќе чујат дека се судело за вакво кривично дело и дека за тоа се одговара, ќе се воздржат во иднина од правење такво нешто. Јас сум обвинител, меѓутоа си ја вршам својата функција како гарант за човековите права“, посочи Раичевиќ во судницата.

Обвинетиот Сонер Арслан призна вина пред судот. Процесот го суди судијката Љубинка Башевска.

Македонија

Познат идентитетот на Македонката која загина во тешка сообраќајна незгода во Грција, тешко повредени уште две девојки

Објавено пред

Министерството за надворешни работи соопшти дека денеска во 12 часот по локално време, на автопатот Егнатиа, во Република Грција, се случила тешка сообраќајна несреќа, во која М.Н. (1995), државјанка на Република Северна Македонија го изгуби животот.

dobivaj vesti na viber

„Претставниците на Генералниот конзулат на Северна Македонија во Солун, кои од времето на настанатата трагедија беа во контакт со блиски на жртвата, остануваат на располагање за асистенција во врска со преносот на останките на починатата во земјата.

Воедно, информираме дека засегнати се и три наши државјанки, сопатници на починатата, А.К (2000) и М.Р (2000), кои добиле тешки повреди и И.Ј (1999) која не е повредена, при што се соодветно хоспитализирани“, соопшти МНР.

Генералниот конзулат останува во постојана комуникација со надлежните институции и на располагање на повредените наши државјанки и нивните семејства при евентуална потреба за помош, до нивното враќање дома.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Хеликоптер на МВР исфрли над 20 тони вода врз пожар во кичевско

Објавено пред

Денеска хеликоптер Бел-412 од Одделот за воздухопловни единици на МВР, по добиено барање од ЦУК, дејствуваше на пожарот на отворено во атар на село Цер во општина Кичево, извести МВР.

dobivaj vesti na viber

Хеликоптерот исфрли над 20 тона вода и го стопира кракот што се наближуваше да зафати букова шума, соопшти МВР.

Прикажи повеќе...

Македонија

Топлото време продолжува и во наредните денови, утре температурите до 40 степени

Објавено пред

Времето утре ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Попладне облачноста ќе се зголеми. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 15 до 23, а максималната ќе достигне од 33 до 40 степени. UV=9

dobivaj vesti na viber

Во Скопје сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од западен правец. Минималната температура ќе се спушти до 21, а максималната ќе достигне до 40 степени.

Во деновите од викендот нашето подрачје и понатаму ќе биде под влијание на многу топла воздушна маса од југ поради што времето ќе биде претежно сончево и натпросечно топло. Од понеделник во попладневните часови ќе има локален развој на нестабилна облачност со краткотраен пороен дожд и грмежи. Дневните температури ќе бидат во постепено благо опаѓање.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Познат идентитетот на Македонката која загина во тешка сообраќајна незгода во Грција, тешко повредени уште две девојки

Министерството за надворешни работи соопшти дека денеска во 12 часот по локално време, на автопатот Егнатиа, во Република Грција, се...

Регион8 часа

(Видео) 11 загинати во пожари во Турција, и Грција се бори со огнот

Најмалку единаесет лица загинаа, а десетици се повредени во пожар со ниска вегетација што ветрот го прошири во неколку села...

Регион8 часа

Црногорците и Албанците ја објавија причината за историскиот прекин на струја

Историски прекин на струја ги погоди денеска Црна Гора, Босна и Херцеговина, Албанија и поголемиот дел од хрватското крајбрежје. Бизнисите...

Македонија10 часа

(Видео) 30-годишна Македонка загина во сообраќајна несреќа кај Солун, објавија грчките медиуми

Тешка сообраќајна несреќа со смртни последици се случила на патот Игнација Верија – Солун, денеска напладне. Беше околу 12 часот,...

Регион11 часа

Почна да се враќа струјата во Хрватска и БиХ, „падна далноводот меѓу Грција и Албанија“

По хаосот и прекините во електроенергетскиот систем, електричната енергија е вратена во многу градови низ Босна и Херцеговина. Се врати...

Македонија14 часа

Меџити: Нема да играм фудбал со министрите во кабинетот и нема да се занимавам со бизнисите на Лотарија и Соравиа

Денеска, од оваа промотивна конференција на програмските столбови и новиот владин тим, накратко ќе ги претставам нашите предизвици во наредните...

Македонија14 часа

Деспотовски: Изборите на 30 јуни се референдум за СДСМ – продолжуваме по старо или одиме по ново

Кандидатот за претседател на Социјалемократскиот сојуз на Македонија, Јован Деспотовски порача дека престојните претседателски избори во партијата се референдум на...

Македонија14 часа

Сообраќајка на патот Прждево кон Демр Капија, сообраќајот во целосен прекин

Oд 12:10 часот на регионален пат 1102 – село Прждево кон Демр Капија, поради сообраќајна незгода, сообраќајот е во целосен...

Европа16 часа

(Видео) Дрон удри во рафинерија за нафта во Русија

Беспилотно летало ја погоди рафинеријата за нафта Илски во руската област Краснодар, при што беа повредени две лица и предизвикан...

Македонија16 часа

Филипче: Ќе ја отвориме работата на комисиите – политиките ќе се градат врз основа на широка стручна дебата

Венко Филипче, кандидат за претседател на СДСМ, вчера во Куманово пред партиското членство ги образложи главните постулати на неговата програма....

Регион17 часа

Жена е пронајдена на плажа во Полихроно, мислеле дека е онесвестена

Неидентификувана жена е пронајдена онесвестена, во четврток попладне на плажа во Полихроно во општина Касандра на Халкидики. Жената била преземена...

Македонија17 часа

Планинарска спасителна служба извлече повреден турист во Охридско, лицето е пренесено во болница

Регионалниот ЦУК Охрид, извести дека вчера Планинарска спасителна служба од 13.40 до 15.00 часот, имала спасителна акција на територија на...

Свет17 часа

Путин и се закани на Јужна Кореја

Рускиот претседател Владимир Путин ја предупреди Јужна Кореја дека ќе направи „голема грешка“ доколку ја вооружи Украина во војна против...

Свет18 часа

Трамп предлага зелен картон за странците кои дипломираат во САД

Републиканскиот претседателски кандидат Доналд Трамп вчера предложи луѓето кои дипломираат на универзитетите во САД автоматски да добијат зелен картон, или...

Свет19 часа

Северна Кореја гради ѕид на границата со Југот

Северна Кореја гради ѕид на неколку локации во близина на границата со Јужна Кореја, откриваат сателитски снимки анализирани од Би-би-си....

Свет20 часа

(Видео) Нетанјаху објави снимка во која ги критикува САД; Белата куќа: Длабоко сме разочарани

Белата Куќа изрази длабоко разочарување поради критиките на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху кон САД, во услови на тензии меѓу двата...

Македонија20 часа

Зголемена фреквенција за излез од државата, се чека околу 45 минути

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози, извести АМСМ. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од...

Свет1 ден

Руте е идниот шеф на НАТО – верен сојузник на Украина и жесток критичар на Путин

Холанѓанецот Марк Руте, кој ќе стане нов генерален секретар на НАТО, е жесток критичар на рускиот претседател Владимир Путин и...

Македонија1 ден

Сиљановска и американската амбасадорка разговараа за ЕУ: „Поцесот не смее да трпи притисоци од други земји-членки“

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ја прими амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Анџела Агелер. На средбата беше разговарано за можностите...

Регион2 дена

Бомбашки напад во Црна Гора, убиени двајца припадници на озлогласен мафијашки клан

Две лица загинаа, а три се повредени утринава на Цетиње во Црна Гора, кога била активирана експлозивна направа во близина...