Контакт

Македонија

(Видео) Пуштен во употреба новиот објект на основното училиште „Вера Јоциќ“ во Хиподром

Објавено пред

Претседателот на Владата, Зоран Заев, министерот за образование и наука Арбер Адеми и градоначалникот на општина Гази Баба, Борис Георгиевски, денеска го пуштија во употреба новиот објект на основното училиште „Вера Јоциќ“, во населбата Хиподром.

Истакнувајќи дека објектот е едно од 4-те основни училишта коишто се изградени во последниот период, Заев посочи дека во тек е изградбата на уште два нови објекти за основни училишта. Паралелно, како што рече премиерот Заев, се реконструираат 8 стари основни училишта.

„Тоа значи дека некаде преку 4500-тини дечиња само од основното образование следната учебна година ќе ја почнат во нови објекти, во нови училишни клупи. Драго ми е што сите овие капитални инвестиции во образованието ги овозможуваме и ги подобруваме условите во основното образование“, подвлече Премиерот Заев.

Министерот за образование и наука, Арбер Адеми пред претставниците на медиумите истакна дека модернизацијата на образованието е цврста определба и врвен приоритет утврден во програма за работа на Владата на Република Северна Македонија.

„Имајќи предвид дека интервенција преку санација на постоечките бараки немавме можност да направиме, денеска го пуштаме објектот во употреба. Опфаќа површина од 2125 квадратни метри, со капацитет од 600 ученици, односно по 300 во една смена. Училиштето има приземје, има спрат, подрумски простории, 12 училници, 6 кабинети, простор за наставниците, за библиотека и ги задоволува сите услови и стандарди за реализација на воспитниот образовен процес како што треба, на квалитетен начин. Инвестирањето е околу 60 милиони денари. Конкретно 55 милиони денари објектот и 3,4 милиони денари чини мебелот“, потенцираше министерот Адеми.

Новиот објект на основното училиште „Вера Јоциќ“, како што посочи градоначалникот на општина Гази Баба, Борис Георгиевски се отвора на 75-годишнината на патронот на училиштето.

 

Македонија

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Објавено пред

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“, на состаноците на мешовитата историска комисија за историски и образовни прашања помеѓу Северна Македонија и Бугарија.

Средбите ќе се одржат онлајн денеска и утре.

Членовите на комисијата претходно се состанаа за да разговараат за содржините во македонските учебници по историја за средновековниот период и раноосманлискиот периоди и образовни прашања. Како што информираа копретседателите на комисиите по завршувањето на тој состанок, малку било разговарано за Гоце Делчев и немало никакво поместување во однос на дебатата за заедничко чествување на неговиот лик и дело.

Говорејќи за средбите на комисиите, бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, утрово оцени дека засега не е постигнат значителен напредок.

Прикажи повеќе...

Македонија

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Објавено пред

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина.

„Станува збор за 100.000 дози и преку претставници од руската амбасада, ќе се обидеме да добиеме информации кога поточно би пристигнале во нашата земја“, рече Филипче.

Тој најави дека во следните денови ќе ги има конкретните датуми.

За кинеските вакцини, Филипче рече дека се надева оти деновиве ќе го имаат и конкретниот датум кога тие ќе пристигнат во земјава.

Прикажи повеќе...

Македонија

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Објавено пред

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска ги соопшти министерот за здравство Венко Филипче.

Испитувањата на МАНУ се во тек и регистрирано е зголемување на бројот на заболени во земјата, истакна министерот.

Филипче не ја офрли можноста понатаму да бидат воведени нови рестрикции, но смета дека во моментов не се потребни.

Во моментов, како што нагласи, има слободни болнички кревети во ковид-центрите.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“,...

Македонија16 минути

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија21 минута

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија45 минути

Захариева: Нема да поглегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа55 минути

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Регион2 часа

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја зедовте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше „Астразенека“ за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа13 часа

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија19 часа

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија21 час

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ23 часа

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет24 часа

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија1 ден

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија1 ден

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет1 ден

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија1 ден

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија1 ден

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет2 дена

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Македонија2 дена

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба...

Македонија2 дена

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни...

Македонија2 дена

И без сознанија за бегство, одреден куќен притвор за Миле Јанакиески

Определен нов куќен притвор за ексминистерот Миле Јанакиески за предметот ТНТ откога обвинителите забележале дека не може да му го...

Досие