Контакт

Македонија

(Видео) Специјалци велгоа во Арачиново, разбиена група која тргувала со дрога и оружје

Објавено пред

Министерството за внатрешни работи денеска сузби организирана криминална група инволвирана во активности од областа на недозволената трговија со оружје и дрога, соопшти портпаролот на МВР, Тони Ангеловски.

„Во рамките на повеќемесечната истрага обезбедени се доволен број докази, кои ја потврдуваат инволвираностa на членовите во недозволена трговија со оружје и дрога и документирани се продажби на дрога и оружје. Денеска (28 април), во раните утрински часови, од страна на Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал, со поддршка на Одделот за специјални полициски операции и Одделот за криминалистичка полиција, лишени се од слобода членовите на организираната криминална група. Приведени се девет лица (осуммина од селото Арачиново и едно од Свети Николе), а едно лице – член на групата од претходно е на издржување мерка притвор“, соопшти Ангеловски.

Врз основа на издадени наредби од надлежен суд извршени се претреси во домови и други простории на повеќе локации на подрачјето на Арачиново и на една локација на подрачјето на Свети Николе. При извршените претреси пронајдени и одземени се и рамки за автоматска пушка, куршуми во разен калибар, седум возила, мобилни телефони, како и други предмети поврзани со истрагата.

Х. Б. (54) и А. М. (44) создале организирана криминална група инволвирана во вршење кривични дела од областа на недозволена трговија со оружје, муниција и дрога и раководеле со групата која подолг период дејствувала на територијата на нашата држава, а кон неа се приклучиле Ф. Б. (22), В. Б. (25), Д. Б. (44), И. С. (48), И. Ј. (45) (полициски службеник), Љ. А. (31), И. А. (40) и Р. А. (16), кои на заинтересирани лица им го продавале нелегалните оружје, муниција и дрога.

„При спроведувањето на повеќемесечната истрага и презамањето мерки и активности, документирани се повеќе од 20 случаи на купопродажба на дрога, оружје и муниција, при што се обезбедени доволен број докази, кои ја потврдуваат нивната инволвираност за кривичните дела за кои се товарат овие лица. Исто така, во рамките на ова криминалистичко истражување, по преземените мерки и активности, реализирани се повеќе случаи на недозволена трговија со дрога (најмногу хероин, но и марихуана и хашиш), како и оружје и муниција, за што веќе од МВР се поднесени кривични пријави за уште 12 лица (девет за недозволена трговија со дрога и три лица за недозволена трговија со оружје и муниција). Оваа криминална група е поврзана и со претходно реализиран случај во Кичево на 10 ноември минатата година, каде што се запленети голема количина оружје и муниција“, рече Ангеловски.

Македонија

Толковниот речник на македонскиот јазик достапен и во електронска верзија

Објавено пред

Премиерот Зоран Заев денеска ја промовираше дигиталната платформа makedonski.gov.mk на која е поставен „Толковниот речник на македонскиот јазик“ на Институтот за македонски јазик „Крсте Петков Мисирков“ со над 100 илјади зборови.

Според него, makedonski.gov.mk е веб – платформа за негување на македонскиот јазик, која Владата како што рече ја промовира точно на денот на македонскиот јазик, во рамките на Програмата за одбележување на 100 годишнината од раѓањето на Блаже Конески, еден од кодификаторите на современиот македонски литературен јазик.

„На веб платформата на која е поставен „Толковниот речник на македонскиот јазик“ со над 100 илјади зборови, наскоро ќе биде поставен со истите можности на интерактивност и „Правописот на македонскиот јазик“, со што го подигаме степенот на дигитализација на правописот на начин каков што беше предвидено уште во првичната идеја. Дигиталниот толковен речник на македонскиот јазик им стои на располагање на сите што сакаат да го користат македонскиот јазик, граѓаните на Северна Македонија, нашите сонародници од севкупната македонска дијаспора и останатите заинтересирани поединци, научници и деловни луѓе во целиот свет“, рече премиерот.

Ова, како што истакна премиерот, ќе овозможи да си го негуваме јазикот, но и да го проучуваме подобро и побрзо од било кога.

Според него, во наредната фаза планирана е и надоградба на веб-платформата со можност за автоматизирано поврзување на сите кои сакаат да го користат толковниот речник за развивање на свои софтвери и апликации. Со други зборови, како што информираше, Владата ќе го стави дигиталниот материјал и кодот на толковниот речник на располагање на истражувачите, компаниите и програмерите кои развиваат софтвери, за да можат да креираат корисни апликации кои ќе ја олеснат употребата на македонскиот јазик, ќе ја направат истата поинтересна и ќе придонесат во развојот на јазикот.

„Огромно е значењето на Толковниот речник за македонскиот народ. Тој претставува историско научно остварување со кој се потврдува дека Македонците се народ со богата лексика, со долга јазична традиција и многу богато лексичко наследство, кое не може да се оспори“, истакна Заев.

Прикажи повеќе...

Македонија

Царовска: Образованието е клучен столб во градење општество што се темели на граѓански вредности

Објавено пред

Образованието е клучен столб во градењето општество што се темели на граѓанските вредности, истакна министерката за образование и наука, Мила Царовска, на панел-дискусијата на тема: „Недискриминација и мултикултурализам во училиштата“, во организација на „Цивил“.

Според Царовска, новата концепција за основно образование, која ќе се имплементира во следните 5-6 години, првпат ги поставува инклузивноста, родовата рамноправност и интеркултурноста како клучни принципи, кои директно се поврзани со националните стандарди за образование. На овој начин, како што рече таа, ги јакнеме мултикултурализмот, почитувањето на различностите и создавањето едно општество за сите.

„Сите бевме сведоци дека со години се објавуваа дискриминирачки содржини во учебниците. Денеска водиме дебата за тоа каква форма на учебници треба да имаме, притоа зборувајќи за законско решение, кое експлицитно преку повеќе филтри превенира влез на вакви содржини во учебниците и воопшто во дидактичките материјали“, рече Царовска.

Министерката информира дека веќе 2 учебника, кои имаат дискриминаторна содржина, се повлечени од употреба и дека тоа е покажување системска волја нешто да се смени. Во согласност со новата концепција за основно образование, како ќе се изработуваат новите наставни програми така ќе се почнуваат и постапки за изработка на нови учебници, информира Царовска.

„Не е дозволиво да се носат закони за дискриминиција и инклузивност, а во реалноста има дискриминаторни содржини во училиштата, содржини што навредуваат и директно да се создава атмосфера на незадоволство“, рече Царовска потенцирајќи дека работите интензивно почнуваат да се менуваат.

Прикажи повеќе...

Македонија

Затворски казни за издавање лажни пасоши на странци со криминално досие

Објавено пред

Четири затворски казни и една условна за лицата што признаа дека изработувале лажни пасоши на странци со криминално досие. Судечкиот совет на Кривичниот суд на Денис Баруфи му изрече 2,7 месеца затворска казна, на Ален Личини му изрече 2,3 години казна затвор, на Ѓорѓе Велков му изрече две години затвoрска казна, а на Фарух Беља му изрече 2 години условна казна затвор.

Сите овие лица се вработени во управните служби на МВР. На обвинетата Наздрие Зековиќ, која од здравствени причини не беше присутна на судењето, а преку адвокатот се изјасни како виновна, ќе ѝ биде изречена казна на наредното рочиште.

„Обвинетите, за да обезбедат материјална корист, изработувале лажни патни исправи за претходно креирање двојни идентитети користејќи податоци на лица што имаат право, но никогаш не побарале и не стекнале македонска патна исправа. Ваквото постапување довело до загрижувачки последици, односно издавање патни исправи на лица со криминално досие, лица што биле барани со меѓународни потерници за тешки кривични дела, со што овозможиле слободно преминување на државните граници“, рече судијката Оља Ристова.

Обвинетите Фарук Буки, Весна Колевска, Оливера Софрониевска, Бранислава Владичевска и Шемседин Јашари рекоа дека не се чувствуваат виновни за делото што им се става на товар по што постапката за нив беше раздвоена и продолжува на 7 мај годинава.

Во случајот обвинети се 11 лица, од кои десетмина вработени во одделението за управни работи во МВР се товарат дека го сториле кривичното дело продолжена злоупотреба на службената положба и овластувањето, а едно лице е обвинето за поттикнување.

Според обвинението, во периодот од јуни 2017 до крајот на 2020 година биле издадени пасоши на 214 странски и еден македонски државјанин.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Затворски казни за издавање лажни пасоши на странци со криминално досие

Четири затворски казни и една условна за лицата што признаа дека изработувале лажни пасоши на странци со криминално досие. Судечкиот...

Македонија2 часа

323 нови случаи на Ковид-19, починати се 24 лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени...

Македонија5 часа

Филипче: Одлуката за полицискиот час не ја донесов сам, туку по телефонска консултација со членовите на Комисијата

Одлуката за скратување на полицискиот час и за продолжување на работното време не е политичка, изјави министерот за здравство, Венко...

Македонија6 часа

Шахпаска: Состојбата во градинките е стабилна, побаравме зголемување на групите

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, се сретна со претставнички на мајките коишто се на породилно отсуство. На...

Македонија7 часа

Министерство за здравство: Граѓаните кои добиле порака да се вакцинираат во друг град, сами ја згрешиле локацијата

Граѓаните при закажување на веб-страницата vakcinacija.mk сами направиле погрешен избор на локација каде сакаат да се вакцинираат и поради тоа...

Македонија7 часа

Заев: Не верувам дека Црвенковски ќе формира нова партија

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, не верува дека експретседателот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ќе формира нова партија....

Свет8 часа

Вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ ја намалуваат хоспитализацијата на стари лица за 94 проценти

Вакцинацијата со вакцините на „Модерна“ или на „Фајзер“ значително го намалува ризикот од хоспитализација на стари лица, покажуваат податоците на...

Регион8 часа

Вучиќ: Вакцинираните ќе добијат парична помош како награда

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека е донесена одлука за обезбедување дополнителна парична помош за оние кои се вакцинирани...

Свет8 часа

(Видео) Израел ја рaкетираше Сирија, има и жртви

Израел рано утрово ja ракетираше северозападна Сирија при што загина најмалку еден човек, а повредени се шестмина. Авиони на израелското...

Свет8 часа

Бајден: Нашата цел е до 4 јули да бидат вакцинирани 70 отсто Американци

Американскиот претседател, Џо Бајден, изјави дека целта е до 4 јули барем со една доза вакцина против коронавирус да бидат...

Македонија10 часа

Полициски час од 23 часот, угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот

Од денеска полицискиот час ќе почнува од 23 часот, а угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот, одлучи...

Регион21 час

Борисов: Жртвата на Гоце Делчев да биде пример за Бугарија и Република Северна Македонија

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на денешното одбележување на 118-годишнината од смртта на Гоце Делчев рече дека тој е еден од...

Свет22 часа

Колкy заработи „Фајзер“ оваа година од вакцините против коронавирусот

Минатата година во трката за развој на вакцина против Ковид-19 компанијата „Фајзер“ донесе голема одлука. За разлика од конкурентите, кои...

Свет22 часа

(Видео) Масакр во Бразил: тинејџер со мачета влегол во градинка и убил три деца и учителка

Осумнаесетгодишно момче со мачета влегло во градинка и убило три деца и учителка во Саудадес во бразилската држава Санта Катарина....

Македонија23 часа

Од Австрија пристигна првата количина вакцини од „Фајзер“

Mинистерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со Каролине Едштадлер, сојузна министерка за ЕУ и Устав на Австрија. „Денеска, од...

Македонија1 ден

Регистрирани 67 новозаболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 1.169 тестирања, а регистрирани се 67 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопе...

Европа1 ден

Шефот на СЗО за Европа: Гледаме светлина на крајот од тунелот

Шефот на канцеларијата на СЗО во Европа, Ханс Клуге, изјави во Сараево дека е претпазлив оптимист и верува дека светот...

Македонија1 ден

Поднесено обвинение против Оливер Дерковски за набавката на софтверот за изборите

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против поранешниот претседател на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, и...

Економија1 ден

Дизелот поскапува

Од ноќеска на полноќ дизелот поскапува за половина денар, а цената на бензините останува иста, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Свет1 ден

Светски научници: Нема да се постигне имунитет на стадо, вирусот брзо мутира

Меѓу научниците постои растечко верување дека имунитетот на стадото кога станува збор за коронавирус нема да се постигне во блиска...

Досие