Контакт

Македонија

(Видео) Стоилковски: Зошто министерството брзаше да објави тендер за стерилизација на само еден ден пред стапување на сила на новиот закон за јавни набавки

Објавено пред

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски, на прес-конференција посочи на последната приватизација на СДСМ, за столбот на социјалниот мир и столбот на македонското здравство, услугата за стерилизација на клиниките. Тој рече дека Филипче и Дончев сè уште должат одговори на прашањето, уште кога се објави тендерот на 29 март оваа година, односно последниот кога можеше да се објави тендер по стариот закон.

„За да се дојде до одговорите на прашањата што и тогаш ги поставивме и за да се добие почиста слика во стилот на образложувањата на Ден Дончев ќе се послужам со прашања, со бројки и со компарација на профитите поради којшто овој мега тендер можеби наликува на случајот „Диамед“.

1. Зошто министерството брзаше да објави тендерот за стерилизација на само еден ден пред стапувањето на сила на новиот закон за јавни набавки? Повторувам, на последниот ден по стариот закон се објавува тендер со милионски износи, односно околу 13 милиони евра и времетраење од 15 години, односно до 2034 година.

2. Зошто јавноста не беше и не е известена дека цената за услугите за стерилизација ќе биде зголемена од досегашните 422 денари, односно 6.8 евра, на неверојатни 150 евра? Дали директорите на хируршките клиники посочиле на проблемите со коишто ќе се соочат кога ќе почнат да пристигаат астрономските цени и фактури од лукративниот бизнис. Како тогаш ќе функционира и така задолженото македонско здравство и така задолжените клиники. Ќе имаме ли ново зголемување на даноците за да можеме да ја преживееме и оваа приватизација од СДСМ.

3. Зошто македонската јавност не е известена дека на годишно ниво трошокот за стерилизација ќе порасне на неверојатни 13 милиони евра?

4. Зошто сè уште претставува државна тајна физибилити студијата за еден ваков суштински проект и дали се вистински информациите дека истата е изведена користејќи податоци само од Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје и дали со ова се всадуваат нови непредвидени трошоци и анекси во веќе и така астрономски висок проект?

5. Бидејќи постојано слушавме за мистериозната структура на сопственост во „Диамед“, сега прашуваме: Дали Филипче и Дончев знаат кој е вистинскиот сопственик на компанијата „ДИАЕВИТА“ која учествуваше на тендерот, знаејќи дека структурата е составена од фирми од Албанија, Косово, Италија, Турција, Холандија итн.? Знаат ли кој се крие зад мрежите од фирми и удели и дали знаат дека оваа компанија е веќе под истрага во Албанија. Го прашуваме господинот Дончев со цел да ги извести домашните власти исто онака како што ги извести сопствениците на „Диамед“ од Шведска пред потпишување на договорот.

6. Дали е вистина дека несудениот ЦАР НА РЕАГЕНСИТЕ е повторно во игра и за овој бизнис иако нема буквално никакво искуство, предзнаење или, пак, допирна точка со овој бизнис?

7. Зошто беа поставени такви тендерски услови коишто може да ги исполни само една компанија во светот – компанијата што аплицираше „Евита“ Албанија?

8. Дали Дончев и Филипче се свесни дека со еден ваков ексклузивен договор каде што се монополизира апсолутно целата стерилизација, потрошен материјал и инструменти за период од 15 години е спротивен на ЕУ-регулативи. Дали со ова се обврзуваат клиниките нивните и така мали буџети да бидат испразнети до крај од мистериозни странски компании?

Потребни се одговори на овие десетина прашања, пациентите очекуваат одговори, сè помалиот број на медицински персонал и доктори во македонските клиники очекуваат одговори, очекуваат одговори сета јавност. Одговори и одговорност од Венко Филипче и од Ден Дончев“, порача Стоилковски.

Македонија

Заев: Очекувам на „Отворен Балкан“ наскоро да се приклучат и Приштина, Сараево и Подгорица

Објавено пред

Балканот повеќе не е темпирана бомба, туку симбол на пријателство, а регионалната иницијатива „Отворен Балкан” создава многу можности за подобар живот на граѓаните во сите земји во регионот, вели премиерот Зоран Заев во интервју за српската агенција „Танјуг“.

Заев истакнува дека кога го кажува тоа ги пренесува мислите и на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, и на премиерот на Албанија, Еди Рама.

Додава дека во претстојниот период и покрај воздржаните или негативните реакции што доаѓаат од Приштина, Сараево и Подгорица, во врска со „Отворен Балкан“, Косово, Босна и Херцеговина и Црна Гора ќе се приклучат на иницијативата бидејќи, како што вели, сите истражувања покажуваат дека граѓаните на овие земји гледаат позитивно на потенцијалот на придобивките што го носи регионалната соработка и отворените граници.

„Единствените начини како ние можеме да го подобриме животот во регионот е да го донесеме тоа што го имаат граѓаните во Германија, во една Франција, во една Австрија, Италија, Швајцарија овде во регионот. Да го направиме и нашиот регион поврзан и заеднички и отворен пазар. За разлика од минатото кога преовладуваше политичко непријателство, кавги, проблеми сега сите заедно во „Отворен Балкан“ работиме на интеграцијата на регионот во ЕУ со забрзување на процесот за европски, поквалитетен живот за граѓаните“, истакна премиерот Заев во интервјуто за „Танјуг“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Утре сончево и многу топло време

Објавено пред

Времето утре ќе биде сончево и многу топло, информира УХМР. Од пладне ќе дува умерен до засилен ветер претежно од западен правец.

Минималната температура ќе биде во интервал од 14 до 24, а максималната од 36 до 43 степени. УВ=9.

Во Скопје, сончево и многу топло со умерен до засилен ветер од западен правец. Минималната температура ќе биде 21, а максималната ќе достигне до 41 степен.

Продолжува периодот на стабилно и особено топло време. Максималните температури особено во појужните делови од Повардарието ќе бидат за 2 до 3 степени повисоки од 40 степени.

Насекаде ќе биде активно портокаловото ниво за опасност од високи температури. Од средината на следната недела за некој степен температурите ќе бидат пониски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Во Македонија 72 нови случаи на коронавирус, нема починати

Објавено пред

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 72 нови случаи на коронавирус, нема починати, соопшти Министерството за здравство.

Направени е 5.759 тестирања, а најголем број нови случаи се регистрирани во Скопје – 20, Куманово – 14 и Тетово – 10.

Во Гостивар – 9, Битола – 7, Струмица – 5, Охрид – 3, Кавадарци, Струга, Кичево и Берово – по 1
Регистрирани сe 9 оздравени пациенти од: Скопје – 3, Куманово и Штип – по 2, Струмица и Кочани – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 982.469 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.452 бројката на оздравени пациенти е 150.371, на починати е 5.493, а бројот на активни случаи изнесува 588.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет9 часа

(Видео) Судири меѓу демонстрантите и полицијата на протест против корона-мерките во Берлин

Денеска во Берлин се одржа протест против ограничувањата воведени во борбата против пандемијата, а како што јавија локалните медиуми, дошло...

Македонија9 часа

Во Македонија 72 нови случаи на коронавирус, нема починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 72 нови случаи на коронавирус, нема починати, соопшти Министерството за здравство. Направени е...

Регион11 час

Четиригодишно девојче починало откако со часови било затворено во автомобил во БиХ

Четиригодишно девојче е пронајдено мртво во автомобил во двор на семејна куќа во БиХ. Според медиумите, причината за смртта била...

Македонија12 часа

Пендаровски непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски за утрешното чествување на Илинден

Претседателот Пендаровски е крајно непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски, според која, утрешното чествување на најголемиот македонски празник – Илинден,...

Македонија12 часа

(Видео) Мицкоски: Нема да бидеме дел од циркускиот церемонијал на Пендаровски

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ нема да биде дел од циркускиот церемонијал предводен од претседателот Стево Пендаровски, рече денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

Европа13 часа

Германија воведе нови мерки за влез во земјата, но нема кој да ги контролира

Од денес, секој што влегува во Германија, како и туристите што се враќаат дома, мора да имаат потврда за вакцинација...

Свет13 часа

(Видео) Над 200.000 луѓе на улиците во Франција против задолжителните ковид-пропусници

Француското Министерство за внатрешни работи синоќа објави дека повеќе од 200.000 луѓе се собрале низ целата земја на протести. Трета...

Европа15 часа

Медитеранот гори – се гасат пожари во Грција, Турција и Италија

Најмалку четири лица загинаа во пожарите што го зафатија медитеранскиот туристички регион Анталија и егејското туристичко место Мугла. Илјадници туристи...

Топ15 часа

Спречен меѓународен транспорт на дрога во вредност од околу 250.000 евра

Полициски службеници од Полициската станица за Граничен надзор „Охридско Езеро“, во соработка со Одделението за прекуграничен криминал при РЦ за...

Македонија15 часа

„Зелен хуман град“: Учеството на независни граѓани во изборната трка не може да биде предмет на пазарење

Од Иницијативата „Зелен хуман град“ велат дека се крајно револтирани од последната изјава на премиерот Зоран Заев, за зголемувањето на...

Македонија16 часа

Oд денес аплицирање за субвенциониран студентски оброк

Од денес започнува аплицирањето за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк, во месечен износ од 2400 денари за 9...

Свет16 часа

Милиони луѓе во Австралија во строг карантин

Австралиските држави на источниот брег, Нов Јужен Велс (НЈВ) и Квинсленд, денеска се соочија со ново ширење на делта-сојот. Милиони...

Спорт18 часа

Дресел е првата ѕвезда на Олимпијадата со пет златни медали!

Американскиот пливач Кејлеб Дресел стигна до своето петто злато на Олимпијадата во Токио комплетирајќи едно од најголемите спортски остварувања во...

Регион1 ден

(Видео) Евакуирани четири села во Грција поради пожари

Шумските пожари што избија денеска на западниот дел на Пелопонез ги принудија грчките власти да евакуираат четири села, како и...

Свет1 ден

Британскиот премиер го очекува своето седмо дете

Сопругата на британскиот премиер Борис Џонсон, Кери, објави дека е бремена по втор пат. Таа објави на Инстаграм дека двојката...

Свет1 ден

(Видео) Протести во Париз против задолжителната вакцинација, полицијата употреби солзавец

Француската полиција употреби солзавец против демонстрантите во Париз кои протестираат против задолжителната вакцинација и воведувањето на задолжителни ковид-пасоши. Планирани се...

Топ1 ден

Нападната вработена во Ургентниот центар во Куманово

Вработена во Ургентниот центар во Куманово пријавила дека додека била на работното место ја нападнало едно лице. Инцидентот се случил...

Македонија1 ден

Расте бројот на заболени – потврден 81 нов случај на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија е потврден 81 нов заболен со коронавирус, соопшти Министерството за здравство. Направени се 5.315...

Македонија2 дена

Две дози вакцина во Македонија примиле над 390.000 граѓани

Прва доза вакцина вчера примиле 3.302 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.545 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 904.583...

Свет2 дена

„Локдаун“ во уште еден град во Австралија

Милиони Австралијци се погодени од новото заклучување, пренесува Би -Би -Си. Властите воведоа тридневно заклучување во југоисточниот дел на Квинсленд,...

Досие