Контакт

Македонија

(Видео) Трибина на ВМРО-ДПМНЕ: Новиот договор е трасирање на патот по кој треба да се движи државата

Објавено пред

Костурот на државата е скршен. Новиот договор кој го промовира ВМРО-ДПМНЕ е трасирање на патот по кој треба да се движи државата, истакнаа говорниците на денешната трибина на ВМРО-ДПМНЕ, на тема „Нов договор – заеднички патриотизам“.

Професорката и пратеник Гордана Силјановска Давкова, посочи дека потребно ни е враќање на европските темели каде се цени индивидуата, партизацијата на институциите и бркање на способните и стручните млади е реалност.

Силјановска Давкова: Костурот на државата е скршен, потребен ни е нов општествен договор

„Демократскиот политички лепак е граѓанството, затоа треба да се зборува за неговото височество граѓанинот и индивидуата како извор на суверенитетот, тој конститутивен елемент обединува, ние можеме да се натпреваруваме и да бидеме рамноправни пред Уставот и законите како индивидуи, а кај нас за жал дури и она начело кое можеше да биде многу важно правична и соодветна застапеност не функционира“, посочи Силјановска Давкова.

Таа додаде дека институциите во Македонија се наполнија со партиски војници, се’ се „фамилијализираше“ и така се скрши костурот на државата, па по тоа потребен ни е нов концепт и за да не се распадне општеството треба да посегнеме по европските темели, тоа е знаењето, стручноста и компетентноста на индивидуата.

Пратеничката Иванка Василевска, на трибината нагласи дека новиот договор кој што го промовираше претседателот Христијан Мицкоски на 17тиот Конгрес претставува трасирање на патот по кој треба да се државата.

Иванка Василевска: Новиот договор кој го промовира ВМРО-ДПМНЕ е трасирање на патот по кој треба да се движи државата

„Зошто сме денеска на ова дереџе и зошто е апатијата кај македонските граѓани толкава? Веќе забележавте дека Македонците без разлика на етничката припадност, младите генерации што побрзо гледаат да заминат од државата, и тоа не затоа што не се испочитувана нивната етничка, верска припадност, туку затоа што немаат рамномерен статус во општеството и не можат да се класираат ниту на пазарот на труд, ниту пак да ги исполнат сите свои соништа. И затоа одат некаде во друг правец, барајќи ја својата среќа и тоа е многу поразително, бидејќи ние можевме и моравме да знаеме претходно дека требаше да мислиме малку понапред“, рече Василевска.

Портпаролката на ВМРО-ДПМНЕ, Марија Митева посочи дека нема реални политики без почитување на законите, а кога станува збор за меѓународната политика, односно прашањето за преговорите со Бугарија, вели дека почитувањето на резолуцијата за националните интереси изгласана во македонското Собрание е знак на прашање дали истата ќе биде почитувана од новиот премиер.

Марија Митева: Во спорот со Бугарија да се почитува резолуцијата за националните интереси

„Резолуцијата којашто ја донесовме во Собранието беше доказ дека сите општествени чинители се согласија со истата и ја изгласаа, ќе си дозволам да кажам дека овој харвардски премиер од соседството ќе ја почитува сопствената декларација донесена таму, но се прашувам дали овој премиер тука исто со харвардско образование ќе ја почитува оваа резолуција донесена во македонското Собрание?“ – праша Митева на денешната трибина.

Пратеникот Миле Лефков истакна дека власта се занимава само со криминал и го труе општеството. Токму затоа, рече Лефков, излезе потребата од формирање на овој нов општествен договор, а со него ВМРО-ДПМНЕ се обидува на граѓаните да им даде нова надеж.

„Ако ги погледнете резултатите од локални избори ќе видите дека Македонија очекува многу од нас и како политичари, и како политика партија“, рече Лефков.

Арсовски: Со одбивањето Гаши да биде премиер Албанец до избори, СДСМ и ДУИ покажаа дека важна им е само фотелјата

Македонија

Андоновски: Крводарителите да се ослободат од плаќање паркинг на просторот на Клиника

Објавено пред

На денешната седница на Град Скопје советникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Стефан Андоновски го поздрави досегашното кратко работење на Градски паркинзи и побара како дел од субвенциите да бидат предвидени средства за ослободување од плаќање на паркинг на крводарителите на просторот на клиничка болница.

„ Го поздравувам тоа што во првата недела се започна со чистење на паркинзите изминатите години не бевме научени дека паркинзите може да бидат и чисти па можеби и тоа е дел од развојната компонента“, нагласи Андоновски.

Тој апелираше да бидат предвидени средства за предизборно ветување а тоа е ослободување од плаќање паркинг на крводарителите на паркинг просторот на клиничка болница.

„ Она што би сакал да апелирам сега како дел од овие субвенции да бидат предвидени средства од овие субвенции за едно предизборно ветување кое што ние го имавме како советничка група а тоа е за ослободување од плаќање паркинг на крводарителите на паркинг просторот на клиничка болница. Имено праксата коај што беше воспоставена до 2017 година е крводарителите во трансфузиологија да бидат ослободени од еден час паркинг или два часа паркинг колку што е потребно да ја напрват оваа хумана дејност но претходниот градоначалник Петре Шилегов заедно со раководството во паркинзи ја укинаа оваа можност и крводарителите плаќаа паркинг четири години, јас сум еден од нив таму има и други категории на лица кои што би можеле да бидат ослободени од паркинг, па така апелирам да управниот одбор на Градски Паркинг го разгледа ова прашање кога ќе ја разгледува програмата за работа за оваа година и да го предвиди, заклучи Андоновски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Утре облачно и студено со врнежи од снег

Објавено пред

Времето утре ќе биде облачно и студено со повремени врнежи од снег, особено претпладне. Врнежите ќе бидат пообилни во западните делови. Насекаде ќе се формира нова снежна покривка, освен во долниот тек на Повардарието. Поради ниските температури, ќе има појава на голомразица. Ќе дува умерен, по должина на Повардарието засилен северен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од -7 до -1, а максималната ќе достигне од -2 до 4 степени.

Во Скопје, облачно и студено со повремени врнежи од снег, особено претпладне. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до -2, а максималната ќе достигне до 1 степен.

За време на викендот и во почетокот на наредната седмица ќе преовладува променливо облачно, ветровито и многу студено време со повремен слаб локален снег. Утринските температури на места ќе се спуштаат под -10 степени, а дневните на повеќето места ќе се задржат под нула.

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Ако Георгиевски е сигурен во своето домаќинско работење веднаш нека покрене тужба за изнесените информации

Објавено пред

За 103 дена да се реализираат налози во вредност од 11 милиони денари е практично и физички невозможно, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

„ Податоците се евидентни што и обичен лаик воочи дека е невозможно за само 103 дена да се исцрпат 7 милиони денари за реконструкција на улично осветлување и уште 4 милиони за инсталација на 15-тина нови линии за улично осветлување. Доколку Борис Георгиевски е сигурен во своето домаќинско и чесно работење, уште веднаш нека покрене тужба за изнесените информации, бидејќи податоците говорат друго.

Јавно го повикуваме актуелниот градоначалник на Гази Баба да направи ревизија и да формира комисија за да ја утврди фактичката состојба на терен, бидејќи согласно нашите информации тврдиме дека не соодветствуваат записниците за реализирани работи на терен со фактичката и актуелна состојба на терен, а за што е потпишано од надзорот“, порачуваат од партијата.

Оттаму додаваат дека тоа е начинот на испумпување на парите на граѓаните. Цели 11 милиони денари.

Воедно, граѓаните следните денови ќе дознаат и за други сомнителни договори што се склучувани од кадрите на СДСМ, секако на штета на граѓаните, се додава во соопштението.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Нови 13 починати и 1.172 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.021 тестови,...

Македонија3 часа

(Видео) Катица Јанева сака лично да ги следи судењата во кои Камчев ѝ бара да му врати дел од милионот

Експецијалната јавна обвинителка, Катица Јанева, има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски-Боки 13, Зоран Милески-Кичеец,...

Македонија4 часа

Камчев не сака Кичеец да му врати дел од милионот, парите ги бара од Јанева, Боки-13 и државата

Бизнисменот Орце Камчев нема да бара од Зоран Милевски-Кичеец, осуден во случајот „Рекет“, да му врати дел од 1,5 милион...

Свет5 часа

Си-ен-ен: Папата Бенедикт XVI знаел за злоупотребата на деца во Црквата

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година,...

Македонија6 часа

Бектеши: Нема да се намалува топлината на парното

Министерот за економија, Крешник Бектеши, тврди дека нема да се скратат часовите во кои скопјани ќе добиваат топлинска енергија. Од...

Македонија6 часа

Радев: Има позитивни сигнали од посетата на Кирил Петков во Скопје, но да не ги заборавиме главните прашања

Секој чекор што ја продлабочува нашата врска мора да биде поддржан, изјави бугарскиот претседател Румен Радев, прашан за посетата на...

Свет8 часа

Москва одговори на заканите на Бајден: Санкциите повеќе ќе ја погодат Америка отколку Русија

Забраната на руските банки да користат долари повеќе ќе ѝ нанесе удар на Америка отколку на Русија бидејќи големите светски сили,...

Свет8 часа

(Видео) Еколошка катастрофа во Перу – по ерупцијата во Тонга, дошло до силно излевање нафта

Властите во Перу соопштија дека излевањето нафта кај брегот на земјата предизвикало еколошка катастрофа. Имено, од рафинеријата „Ла Пампила“ протекоа...

Спорт8 часа

Ѓоковиќ ќе ја тужи Австралија за 3.800.000 евра

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, ќе ја тужи Владата на Австралија. Ѓоковиќ. во неделата, беше депортиран од Австралија. Федералниот суд...

Европа8 часа

Британскиот министер за здравство: 20.000 луѓе годишно умираат и од грип, па не ја затвораме земјата

Британија мора да научи да живее со Ковид-19 бидејќи болеста може да остане меѓу нас засекогаш, рече британскиот министер за...

Македонија1 ден

Регистрирани 2.051 нов случај на коронавирус, починаа 14 лица

Во последните 24 часа направени се 6.353 тестови, а регистриран е 2.051 нов случај на Ковид-19: Скопје – 1.027, Битола...

Македонија1 ден

„Спијте мирно, нема да ни го земат Банско“, рече Борисов по посетата на Петков

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов рече дека по вчерашната посета на бугарскиот премиер Кирил Петков на Скопје спиел мирно, бидејќи...

Македонија1 ден

Петков по посетата во Скопје: Постигнавме огромен успех

Вчерашната посета на Скопје беше огромен успех, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков пред новинарите во Народното собрание. „Од една страна...

Македонија1 ден

Горан Николовски го фати светиот крст во Скопје

Светиот крст кој беше положен во водите на реката Вардар во Скопје, годинава заврши во рацете на Горан Николовски. Точно...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: СДСМ да не ја продолжува агонијата и да одиме на избори

“Позади нас е една прилично тешка и предизвикувачка година. Година во која што имавме голем предизвик пред се со КОВИД...

Свет1 ден

Генералниот секретар на СЗО предупредува: Пандемијата не е ни блиску до крајот

Генералниот директор на Светската здравствена организација ги предупреди светските лидери дека пандемијата на коронарниот вирус „не е ни блиску до...

Македонија1 ден

Германија, Финска и Хонг Конг со нови Ковид протоколи за македонските државјани

Заради ситуацијата со Ковид 19- пандемијата, Сојузна Република Германија ја врати Република Северна Македонија на листата на ризични земји. Со...

Македонија2 дена

Рекордни 2.269 нови случаи на коронавирус во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.038 тестови, а регистрирани се 2.269...

Македонија2 дена

Учебната година ќе заврши на 10 јуни и покрај одложеното второ полугодие

Владата најави измена на наставните програми со цел учебната година да заврши стандардно на 10 јуни, и покрај тоа што...

Македонија2 дена

(Видео) Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, порача Пендаровски на средбата со бугарскиот премиер

Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, со цел засилување на добрососедските односи и политичкиот дијалог за почувствителните прашања....

Досие