Контакт

Македонија

(Видео) Трибина на ВМРО-ДПМНЕ: Новиот договор е трасирање на патот по кој треба да се движи државата

Објавено пред

Костурот на државата е скршен. Новиот договор кој го промовира ВМРО-ДПМНЕ е трасирање на патот по кој треба да се движи државата, истакнаа говорниците на денешната трибина на ВМРО-ДПМНЕ, на тема „Нов договор – заеднички патриотизам“.

dobivaj vesti na viber

Професорката и пратеник Гордана Силјановска Давкова, посочи дека потребно ни е враќање на европските темели каде се цени индивидуата, партизацијата на институциите и бркање на способните и стручните млади е реалност.

Силјановска Давкова: Костурот на државата е скршен, потребен ни е нов општествен договор

„Демократскиот политички лепак е граѓанството, затоа треба да се зборува за неговото височество граѓанинот и индивидуата како извор на суверенитетот, тој конститутивен елемент обединува, ние можеме да се натпреваруваме и да бидеме рамноправни пред Уставот и законите како индивидуи, а кај нас за жал дури и она начело кое можеше да биде многу важно правична и соодветна застапеност не функционира“, посочи Силјановска Давкова.

Таа додаде дека институциите во Македонија се наполнија со партиски војници, се’ се „фамилијализираше“ и така се скрши костурот на државата, па по тоа потребен ни е нов концепт и за да не се распадне општеството треба да посегнеме по европските темели, тоа е знаењето, стручноста и компетентноста на индивидуата.

Пратеничката Иванка Василевска, на трибината нагласи дека новиот договор кој што го промовираше претседателот Христијан Мицкоски на 17тиот Конгрес претставува трасирање на патот по кој треба да се државата.

Иванка Василевска: Новиот договор кој го промовира ВМРО-ДПМНЕ е трасирање на патот по кој треба да се движи државата

„Зошто сме денеска на ова дереџе и зошто е апатијата кај македонските граѓани толкава? Веќе забележавте дека Македонците без разлика на етничката припадност, младите генерации што побрзо гледаат да заминат од државата, и тоа не затоа што не се испочитувана нивната етничка, верска припадност, туку затоа што немаат рамномерен статус во општеството и не можат да се класираат ниту на пазарот на труд, ниту пак да ги исполнат сите свои соништа. И затоа одат некаде во друг правец, барајќи ја својата среќа и тоа е многу поразително, бидејќи ние можевме и моравме да знаеме претходно дека требаше да мислиме малку понапред“, рече Василевска.

Портпаролката на ВМРО-ДПМНЕ, Марија Митева посочи дека нема реални политики без почитување на законите, а кога станува збор за меѓународната политика, односно прашањето за преговорите со Бугарија, вели дека почитувањето на резолуцијата за националните интереси изгласана во македонското Собрание е знак на прашање дали истата ќе биде почитувана од новиот премиер.

Марија Митева: Во спорот со Бугарија да се почитува резолуцијата за националните интереси

„Резолуцијата којашто ја донесовме во Собранието беше доказ дека сите општествени чинители се согласија со истата и ја изгласаа, ќе си дозволам да кажам дека овој харвардски премиер од соседството ќе ја почитува сопствената декларација донесена таму, но се прашувам дали овој премиер тука исто со харвардско образование ќе ја почитува оваа резолуција донесена во македонското Собрание?“ – праша Митева на денешната трибина.

Пратеникот Миле Лефков истакна дека власта се занимава само со криминал и го труе општеството. Токму затоа, рече Лефков, излезе потребата од формирање на овој нов општествен договор, а со него ВМРО-ДПМНЕ се обидува на граѓаните да им даде нова надеж.

„Ако ги погледнете резултатите од локални избори ќе видите дека Македонија очекува многу од нас и како политичари, и како политика партија“, рече Лефков.

Арсовски: Со одбивањето Гаши да биде премиер Албанец до избори, СДСМ и ДУИ покажаа дека важна им е само фотелјата

Македонија

(Видео) Бизнисмен призна вина во „Империја“, Панделевски не го разбира ниту обвинението, брокерот ќе размислува

Објавено пред

Еден бизнисмен призна вина на провото рочиште за „Империја“, друг ќе докажува дека е невин, додека третиот бараше и доби одложување на судењето за да разлисли дали е виновен. Сопственикот на компанијата „Езимит“, Зоранчо Митревски посочи дека чувствува вина за делата кои му се ставаат на товар. Сопственикот на „Пелистерка“, Цветан Панделески и пред судот кажа дека не е виновен. Берзанскиот брокер Јованче Тасковски на следното рочиште ќе се произнесе за вина.

dobivaj vesti na viber

„Злоупотреба на службена положба и овластување се чувствувам виновен. За перење пари и други приноси се чувствувам виновен. Признанието го давам доброволно, не сум приселен, здравствената состојба ми е одлична“, кажа бизнисменот Зоранчо Митревски, сопственик на „Езимит“.

Панделески, не призна вина, а ниту го разбрал обвинението.

„Обвинението не можам да го разберам, не се чувствувам виновен. Со оглед дека многу адвокати и правници не можат да го разберат, не барајте од мене, економист да го разберам. Таму пишува по претходни договори, за кои не е наведен настан, време, место“, кажа Панделевски.

Беше побарана пауза, по која, се бараше одложување на рочиштето.

„Се консултирав со клиентот. Условно кажано тој се двоуми да признае вина, но и да не признае вина. Поради тоа што се работи за специфичен кривично правен настан. На клиентот му кажав дека има трошоци на постапка, а тој не може да ги покрие. На Тасковски му треба временски период, за тоа да се консултира со своите членови на семејството“, кажа Мерџан Даути, адвокат на Тасковски.

Судијката Васка Николовска-Масевска дозволи одлагање на рочиштето.

„Се дозовлува одлагање“, кажа судијката.

Од 19 лица, кои беа опфатени во предистражната постапка, само овие тројца осомничени ќе ја докажуваат невиноста пред суд. Панделески се гони за злоупотреба на службената положба, перење пари и измама. Митревски се гони за злоупотреба на службената положба и овластувањето и за перење пари. Брокерот Тасковски се гони за овие две дела, како и за измама.

Претходно, обвинителката Лиле Стефанова пред судот кажа дека има докази со кои ќе докаже вина кај сите обвинети.

Прикажи повеќе...

Македонија

Стефанова очекува тројцата бизнисмени од „Империја“ да бидат осудени: Да им се одзеде имотната корист

Објавено пред

Обвинителката Лиле Стефанова е децидна дека ќе докаже оти тројцата бизнисмени кои не се спогодија за „Империја“, се виновни за делата кои ги сториле. Таа пред судот посочи дека за предметот имало обемна истрага во која се собрани голем број докази. Стефанова му посочи на судот дека очекува осудителна пресуда. Таа побара судот да им ја одзеде и имотната корист.

dobivaj vesti na viber

„Обвинителниот акт против обвинетите Цветан Панделески, Зоранчо Митревски и Јованче Тасковски, за кривичните дела кои се наведени е резултат на една обемна и долготрајна истрага. Во оваа постапка, предмет на истражување беа повеќе осомничени лица, повеќе кривични дела сторени во подолг временски период, а дел од обвинетите кои беа предметот во таа истрага го завршија предметот со внесување на пресуди врз основа на спогодби. За обвинетите кои се предмет на ова обвинение, по завршување на истрагата, иако дел беа под истрага и за други кривични дела, Јавното обвинителство собра доволно докази за да очекува осудителна пресуда за дејствијата кои се опишани во диспозитивот на обвинението“, кажа обвинителката Стефанова.

Таа во детали раскажуваше кои од фирмите на обвинетите, колку приход добиле, со како што рече, сторувањето на кривичните дела.

„Пред судот ќе изведам повеќе материјални и вербални докази од кои судот со сигурност ќе ја утврди фактичката состојба од обвинителниот акт. Преку материјалните докази и исказите на сведоците, ќе се утврди дека, обвинетите Цветан Панделески и Зоранчо Митревски заедно со осудениот Ванче Мијалчев, ги искористиле своите ингеренции во АД Бетон Штип, па прибавиле значителна имотна корист за правни лица на кои тие биле сопственици“, додаде Стефанова.

Обвинителката тврди дека ќе докаже и како Панделески и Митровски, ги префрлале парите за кои знаеле дека се од сторени кривични дела.

„Обвинетите постапувале по веќе создаден план за стекнување на противправен имот. Иако знаеле дека градежно земјиште е лоцирано во Центар, кое било во сопственост на правно лице, немало одобрение за градба, нема проценка на уделот, земјиштето веќе било дадено под хипотека за кредит од Стопанска банка АД Битола, ги искористиле своите овластувања и на седница на одборот на директори, потпишале записник со предлог одлука за добивање на зделка со заинтересирана страна, да се откупат уделите на правното лице Омега Билдинг, кое како единствен имот го имал ова земјиште“, посочи Стефанова.

Во вториот дел на обвинителниот акт се опфатени берзанскиот брокер Јованче Тасковски, заедно со Цветан Панделевски.

„Наликува на сложена измама од највоск вид за која судот сигурно ќе го убедиме, при што успеале да измамат долгогодишен стопанственик и да заработат милионски суми. Ќе докажеме дека Ненад Јосифовиќ, Јордан Камчев и обвинетите Јованче Тасковски, заедно со Цветан Панделевски со намера да прибават противпривна имотна корист, со лажно прикажување на факти, како соизвршители, ја довеле во заблуда оштетената Кираца Трајковска, да презема дејствија со кои си нанела значителна имотна штета на себе и правното лице, а притоа, биле искористени и поголем број акционери на правното лице ‘Ферпшед’. Од доказите кои ќе ги изведеме, судот ќе се увери дека обвинетите знаејќи дека акциите од‘Ферпшед’ кои ги поседувала Трајковска и правното лице, се заложени да се земе кредит од Комерцијална банка и Еуростандард банка, истите не се во можност да ги сервисираат своите обврски. Јордан Камчев со претходен договор со Цветан Панделевски, имале цел акциите на Кираца и правното лице, да бидат продадени Штеријо Наков. Знаејќи дека Кирацата Трајковска нема да се согласи со таквата продажба, ја довеле во заблуда дека ќе и помогнат за исплата на кредитот, а таа да помогне на правно лице од странство“, кажа Стефанова.

Објаснуваше и што направил обвинетиот брокер Тасковски.

„Обвинетиот Јованче Тасковски ги оневозможил акционерите слободно да тргуваат со акциите. И затоа нагло пораснала цената на слободните акции на Фершпед. За да ги земат акциите по помала цена од таа на берзата, создале план, по кој постапиле и акциите кои ги имала Кираца Трајковска и правното лице, ги запишале како основачки влог на ново правно лице, а притоа, Панделевски продолжил да купува акции од Фершпед. Па во неработен ден, во просториите на брокерската куќа во присуство на Тасковски, Јосифовиќ и нотарот Сашо Писаровски, Кираца Трајковска добила документација за потпишување, со која се основа ново правно лице. За управител го поставиле Ненад Јосифовиќ, а со документацијата дале да потпише и документација за отуѓување на правното лице. Следниот ден, правното лице бил пренесен на правното лице ‘Син фајненс ДООЕЛ’, правен следбеник на друга фирма. Правното лице било користено на неговата сметка да биде пренесена имотната корист“, додаде таа.

Прикажи повеќе...

Македонија

За извозот да не ги поскапи јајцата, Бектеши ќе обврзе првин да се обезбедат за дома

Објавено пред

Забраната на извозот на јајца ќе донесе санкции за државата, па затоа не се разгледува како опција, но за да се спречи скок на цените, министерот за економија, Крешник Бектеши, вели дека ќе ги обврзат производителите одреден процент да одвојат за домашниот пазар доколку сакаат да имаат извоз. За ограничувањето со проценти, министерот вели дека Владата ќе одлучи утре, истовремено со замрзнувањето на цените на јајцата и оризот.

dobivaj vesti na viber

„Се зголемува извозот на јајца. Зголемена е побарувачката од други држави со поголеми цени од нашиот пазар. Ако донесеме одлука за забрана на извозот, тоа ќе биде спротивно на договорите ЦЕФТА и ЕУ и ќе имаме санкции. За да ги зачуваме цените, утре нема да донесеме само одлука за замрзнување на цените, туку ќе го обврземе производството за да се обезбеди домашниот пазар. Процентуално ќе се прави извозот. Ќе се ограничи колку може како производство да излезе надвор од Македонија“, вели министерот Бектеши.

На утрешната седница Владата ќе ги замрзне цените на јајцата и на оризот. Министерот Бектеши уверува дека нема да се дозволи цените да скокнат поради Велигден и Рамазан-бајрам.

Цените на брашното и шеќерот, пак, ќе се следат. Владата очекува да се намалуваат, но доколку трговците не го направат тоа, ќе има замрзнување на цените и за брашното и шеќерот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

(Видео) Бизнисмен призна вина во „Империја“, Панделевски не го разбира ниту обвинението, брокерот ќе размислува

Еден бизнисмен призна вина на провото рочиште за „Империја“, друг ќе докажува дека е невин, додека третиот бараше и доби...

Свет21 минута

(Видео) Моќна порака на кинескиот претседател во Москва: Кина е подготвена да застане зад Русија

Кинескиот претседател Шји Џинпинг изјави денеска во Москва дека Кина е одлучно подготвена, заедно со Русија, да го поддржи меѓународниот...

Македонија29 минути

За извозот да не ги поскапи јајцата, Бектеши ќе обврзе првин да се обезбедат за дома

Забраната на извозот на јајца ќе донесе санкции за државата, па затоа не се разгледува како опција, но за да...

Македонија2 часа

Костовски: Грешка беше што ја поддржав Арсовска, сега лично се пресметува со мене

Градоначалникот на Бутел, Дарко Костовски, по една и пол година признава дека направил грешка што ја поддржал градоначалничката на Скопје,...

Македонија2 часа

Со 4.500 амандмани опозицијата гo блокира зголемувањето на платите на судиите и обвинителите

Опозициските партии ВМРО ДПМНЕ и Левица денес поднесоа 4.500 амандмани со цел стопирање на 4-те закони со кои се предвидува...

Топ4 часа

Македонецот што загина во сообраќајната несреќа кај Врање имал 25 години, се враќале кон кафеаната поради заборавен телефон

Тешка сообраќајна несреќа се случи вчера на улицата Партизански пат во Врање. Како што пишуваат српските медиуми, во несреќата животот...

Македонија5 часа

(Видео) Судир меѓу четири возила на „Партизанска“, вклучени заштитните перничиња: одекна силен удар

Верижен судир се случи на булеварот Партизански одреди во Карпош 4, спроти трговскиот центар „Антико“. Во несреќата учествуваа четири возила,...

Македонија5 часа

Ова е список на најсреќните нации во светот: Македонија најнесреќна во регионот

Финска е прогласена за земја со најсреќна популација шеста година по ред, според Светскиот извештај за среќа објавен денеска. Македонија...

Свет5 часа

Институтот за војна: Руското темпо се намалува, Путин се плаши

Во неделниот извештај, Институтот за проучување на војната вели дека можната украинска контраофанзива во близина на Бахмут предизвикува зголемена загриженост...

Свет6 часа

Северна Кореја изведе нуклеарни вежби: Ова е предупредување до непријателот

Војската на Северна Кореја изведе нуклеарни воени вежби симулирајќи нуклеарен контранапад на САД и Јужна Кореја. Вежбите ги надгледуваше севернокорејскиот...

Европа21 час

Украина за доаѓањето на Путин во Мариупол: Криминалецот секогаш се враќа на местото на злосторството

Рускиот претседател Владимир Путин го посети Мариупол, град кој падна во рацете на Русија минатата година по страшното уништување, прикраднувајќи...

Вести1 ден

(Видео) Вучиќ тврди дека немаат обврски кон Приштина: Се надевам ќе има заедница на српски општини, се плашам дека ќе биде потешко од што мислам

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, пред јавноста објаснуваше зошто ништо не е потпишано со косовската страна. И покрај ова, тој...

Свет1 ден

Германски министер се закани: Ќе го уапсиме Путин ако стапне во Германија

Ќе го уапсиме претседателот на Русија, Владимир Путин, доколку дојде во Германија, изјави германскиот министер за правда Марко Бушман за...

Свет1 ден

(Видео) Путин изведе шоу во Мариупол: Среде ноќ им влезе дома на луѓето, а тие го пречекаа со храна на масата

Рускиот претседател Владимир Путин во текот на ноќта го посети окупираниот украински град Мариупол, кој руската армија прво го уништи,...

Регион1 ден

Петте клучни точки од вчерашните маратонски преговори меѓу Вучиќ и Курти во Охрид

Последната рунда од дијалогот меѓу Белград и Приштина, чиј фокус беше договорот за имплементација на европскиот предлог за Косово, се...

Македонија1 ден

Грчкиот суд ја отфрли тужбата против Центарот за македонски јазик: „Во иднина да се отворат приватни македонски училишта“

Локалниот грчки суд во Леринско ја отфрлил тужбата против Центарот за македонски јазик. Веста ја потврдија од Обединетата македонска дијаспора...

Свет1 ден

(Видео) Расте бројот на загинати во Еквадор: многу луѓе се затрупани, се трага по преживеани

Најмалку 15 загинати и 126 повредени по силниот земјотрес што вчера го погоди Еквадор, соопшти Националната служба за управување со...

Свет1 ден

(Видео) Путин во Мариупол: посети неколку места и разговараше со жителите

Руската новинска агенција РИА Новости објави видео за кое тврди дека го прикажува рускиот претседател Владимир Путин како вози автомобил...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски: Им честитам на претседателот Вучиќ и премиерот Курти за храброста и визионерството

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски им честиташе на српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти за храброста и...

Регион2 дена

„Бега од потпишување“, посочи Курти за Вучиќ по средбата, па остави ЕУ да најде начин за обврските да бидат обврзувачки

Косовскиот премиер, Албин Курти го обвини претседателот на Србија, Александар Вучиќ дека бега од потпишување на договор, а со цел...