Контакт

Македонија

(Видео) Форум за управување со интернет: Најголем непријател на лажните вести е вистината

Објавено пред

На третиот Форум за управување со интернет, што денеска се одржа во Скопје, говореа министерот Роберт Поповски, задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, заменик-министерот за информатичко општество и администрација, Александар Бајдевски, и Марјан Забрчанец, посебен советник за односи со јавност на претседателот на Владата на Северна Македонија Зоран Заев.

dobivaj vesti na viber

Министерот Поповски во своето обраќање рече дека иако терминот управување подразбира дека управувањето со интернетот е одредена рамка на правила, управувањето со интернет мора да се погрижи интернетот да остане глобален, отворен и слободен простор и простор каде што луѓето уживаат исти права и имаат ист степен на заштита.

„Во нашата земја, која не многу одамна имаше сериозни проблеми со слободата заради репресивните политики во сферата на медиумите и слободата на изразувањето, интернетот беше единственото место за слободоумната мисла. Затоа, наша обврска е да ги направиме можностите на интернет отворени за сите: со намалувањето или целосното укинување на дигиталниот јаз, со гаранции за еднаков пристап и со овозможување на придобивките од мрежата да им припаѓаат на сите. Без исклучок. Во таа насока на Форумот за управување со интернетот – Македонија гледам како на точка од која на креирањето на нашата визија ќе ѝ посветиме поизострен фокус и поголема енергија со колку што е можно пошироката инклузивност на сите засегнати страни. Интернет-просторот им припаѓа на сите. Ниту една страна нема ниту може да има ексклузивно право во оваа сфера“, рече министерот Поповски во своето обраќање.

Посебен акцент на овој настан министерот Поповски стави на справувањето со манипулативната пропаганда на интернет како мрежа преку која изворите на лажните вести се пуштени на максимум.

Како една од мерките за борба против лажните вести од планот за одлучна акција против ширењето на лажните вести на Владата на Северна Македонија, ја издвои медиумската писменост која ќе биде многу позастапена во образованието и дека во еден процес на активно партнерство со граѓанскиот сектор ќе се спроведат програми и тренинзи за медиумска писменост и за вработените во државната администрација.

Заменик-министерот за информатичко општество и администрација, Александар Бајдевски, во дел од своето обраќање се задржа на имплементацијата на 5Г во Република Северна Македонија за значителен пораст на квалитетот на интернетот за корисниците, за поголема сигурност и за проширување на бројот на понудени услуги за граѓаните.

„Клучната мерка за поддршка на Националниот оперативен бродбенд-план е создавањето јавна оптичка мрежа, која главниот фокус го става на максимизирање на поволностите од имплементацијата на 5Г, вклучително и развојот на економскиот пазар преку поддршка и развој на нови услуги во разни вертикални сегменти на пазарот“, истакна заменик-министерот за информатичко општество и администрација, Александар Бајдевски.

Во делот на панелот на Форумот за управување со интернетот посветен на темата „Mедиуми – медиумска писменост, регулација – саморегулација – борба против дезинформации“, Марјан Забрчанец, посебен советник за односи со јавност на претседателот на Владата, Заев, истакна дека Владата тргнува од својата програмска и стратешка определба за објективно и транспарентно информирање за своето работење и дека следејќи ги овие принципи, од последна во регионот, денеска е лидер по транспарентно работење и информирање на јавноста за своите политики.

„Најголем непријател на лагата е вистината и затоа напорите и политиките на сите засегнати страни треба да одат во насока на обезбедување канали за ширење на вистината. Треба да го поттикнуваме сомнежот и да создаваме критички настроена јавност која ќе има капацитети да ги препознава лагите и да ја шири вистината. Најважно е да се прашаме што можеме сите ние да направиме во борбата против лажните вести и дезинформации, сите засегнати од овој феномен, за да се справиме со оваа појава, која сериозно ги поткопува демократските вредности, ги поттикнува омразата и конфликтите. Медиумската писменост е само една од мерките и за таа цел веќе е поведена иницијатива со граѓанскиот сектор, кој има одлично искуство во оваа сфера, и со институциите на Владата, пред сè, Министерството за образование и наука и Бирото за развој на образованието, да се исцртаат контурите за најдобар, применлив и одржлив модел за медиумска писменост во образованиот процес“, информира Забрчанец и додаде дека во делот на соработката со медиумите на овој план Владата целосно ќе ја поддржува саморегулацијата како методологија според која медиумите самите ќе понудат решенија според професионалните кодекси и стандарди и во таа насока истакна дека од особен придонес е листата на медиуми, кои се придржуваат до овие начела што ја подготвуваат Советот за етика во медиумите и Здружението на новинарите.

Македонија

Пожарот кај Милетино се гасне и од воздух – гори борова шума

Објавено пред

Центарот за управување со кризи (ЦУК), известува дека полета еден авион на ДЗС, а втор авион се подготвува, за дејствување на реактивираниот пожар на тешко пристапни места кај селото Милетино во Општина Брвеница, каде што пожарот зафати борова шума.

dobivaj vesti na viber

Инаку, Регионалниот ЦУК Тетово информира дека врз пожарот на терен, од разденување, утрово интервенираат 15 лица вработени во ЈП „Македонски Шуми“ подружница „Лешница“, три пожарникари од Територијалната противпожарна единица (ТППЕ) Тетово со едно специјализирано 4Х4 противпожарно возило – џип и со една цистерна за дотур на вода, а и два полициски службеника.

Прикажи повеќе...

Македонија

Георгиевски: Над 50 милиони евра поддршка преку ИПАРД и „Млад земјоделец“

Објавено пред

Младите земјоделци во фокусот, над 50 милиони евра поддршка преку ИПАРД и „Млад земјоделец“, изјави на прес-конференција, Гоце Георгиевски од Комисијата за земјоделство, шумарство и водостопанство на СДСМ.

dobivaj vesti na viber

Тој рече дека младите земјоделци се во фокусот на развојните мерки, програми и политики на СДСМ.

„На располагање се над 50 милиони евра од ИПАРД програмата како и мерката „Млади земјоделец“. Огромна можност, огромен потенцијал за развој, огромна шанса за успех. Во тек е нов повик за млади земјоделци за поддршка од 10.000 евра по корисник, од Националната програма за рурален развој. За прв пат од оваа година, авансна исплата во износ од 40% за младите кои ќе добијат грант за мерката “Млад земјоделец” и тоа веднаш по потпишувањето на договорот. Во тек е и програмата ИПАРД 3 која нуди дури до 70% кофинасирање во инвестиции“, рече Георгиевски.

Ги повика сите млади земјоделци да аплицираат и да ги искористат средствата.

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ контра СДСМ: Да видиме на избори дали е толку очајна ситуацијата како што тврдите

Објавено пред

Ако е толку очајна ситуацијата како што СДС вели, нека закаже избори, па тогаш ќе видат колку поразени ќе бидат, реагира ВМРО-ДПМНЕ откако СДСМ констатира дека во опозициската партија се случува распад поради суети.

dobivaj vesti na viber

„СДС наместо да пишува соопштенија полни со лаги и манипулации, нека си ги решат прво проблемите во својот двор.

И ако е толку очајна ситуацијата како што СДС вели преку своите гласила, тогаш нека се осмели да закаже избори, па тогаш ќе видат колку поразени ќе бидат.

Вознемиреноста на СДС секој ден се воочува и е се поочигледна.

Јасно може да се воочи дека СДС е највознемирена поради две работи, првата е пропаста на стратегијата и кампањата дека Груевски ја води ВМРО-ДПМНЕ, a втората е дека пропаѓа оската ДУИ-СДС и делови од опозицијата за уставни измени“, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија32 минути

Пожарот кај Милетино се гасне и од воздух – гори борова шума

Центарот за управување со кризи (ЦУК), известува дека полета еден авион на ДЗС, а втор авион се подготвува, за дејствување...

Македонија3 часа

Османи до Македонците во Албанија: Слободно да ја изразите вашата припадност на пописот

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, порача до Македонците во Албанија во следните шест недели слободно да ја изразат својата...

Македонија4 часа

СДСМ: Мицкоски е бледа копија на Груевски, распадот на ДПМНЕ е поради суети и големо внатрешно незадоволство

Расколот, внатрешните проблеми, со еден збор распадот на ДПМНЕ не е заради вредности туку заради суети и големо внатрешно незадоволство,...

Култура4 часа

Под мотото „Прекрасното непознато“ почнува 44. издание на фестивалот „Браќа Манаки“

Под мотото „Прекрасното непознато“ Фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“ вечерва ќе го започне своето 44. издание. Свеченото отворање е...

Свет5 часа

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки вчера му порача на украинскиот претседател Володимир Зеленски да не ги навредува Полјаците, продолжувајќи со својата...

Македонија5 часа

Пендаровски: Со измените на Кривичниот законик, Груевски не се враќа во Македонија

Пендаровски во интервју за Гласот на Америка, по неговиот говор пред светските лидери во ОН, вели дека со последните измени...

Македонија5 часа

Oсмани-Кравињо: Преговарачкиот пакет се заснова на европски принципи, да не се пропушти шансата

На маргините на 78-то заседание на Генералното собрание на Обединетите нации, министерот за надворешни работи Бујар Османи, оствари средба со...

Македонија23 часа

„Сè што ми направи мене, сега ти го прават тебе“: му порачува Георгиевски на Груевски

Лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, во објава на социјалните мрежи му упати порака на својот поранешен сопартиец Никола Груевски...

Економија23 часа

Бислимоски: Ако не се постави цевководот на мостот „Беласица“, ќе имаме ценовно цунами со парното греење во Скопје

Скопјани ќе плаќаат повисока цена за парно греење ако не се стави цевковод на опожарениот мост „Беласица“. Претседателот на Регулаторната...

Македонија1 ден

35-годишен маж загина во пожарот во зградата во Хром

Триесет и петгодишен скопјанец е пронајден изгорен во стан во пожарот што избувна утрово во скопската населба Хром. Според информациите...

Македонија1 ден

Бугарија јавно ќе ги објавува имињата на сите македонски граѓани што извадиле бугарски пасоши

Бугарските пратеници со 180 гласа „за“ и ниту еден против или воздржан на прво читање гласаа за измените во Законот...

Македонија1 ден

Беќаровски за забраната од Хрватска: Пиперките што се продаваат на нашите пазари се со многу поголема концентрација на пестициди

Во врска со оспорената пратка на пиперки во Хрватска, која вчера беше потврдена и од страна на Агенцијата за храна...

Македонија1 ден

Отворена закана на Стојанов до Македонците во Пустец: „Ќе ви ги одземеме пасошите ако не се пишете Бугари“

Претседателот на бугарската фондација Македонија Виктор Стојанов упати закана до Македонците од Пустец предупредувајќи ги дека ако не се попишат...

Македонија1 ден

Во дворските игри и дилови Мицкоски да не не меша, сам да си ги решава кавгите, велат од СДСМ

„ДПМНЕ се распаѓа. Внатрешни кавги, дворски игри, обвинувања и препукувања. Големи се внатрепартиските проблеми во ДПМНЕ и анти ЕУ кампусот....

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Во Македонија не владее правото, туку владее мафија, криминалот и корупцијата се главниот приоритет на владата

Во Македонија не владее правото, туку владее мафијата. Во Македонија криминалот и корупција се основниот приоритет на владата на СДС...

Регион1 ден

Габриел Ескобар: Не е точно дека САД не сакаат Срби во новата влада на Црна Гора

Специјалниот американски претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, изјави дека Вашингтон очекува новата црногорска влада да биде проевропска и реформистичка...

Европа1 ден

Зеленски по средбата со Бајден: Токму тоа им треба сега на нашите војници

Американскиот претседател Џо Бајден му рече синоќа на украинскиот претседател Володимир Зеленски дека САД ќе ја задржат силната поддршка за...

Свет1 ден

Криптоменувачница во Хонг Конг под истрага, користеле инфлуенсери и измамиле илјадници луѓе

Полицијата во Хонг Конг ги истражува наводите за измама против платформата за тргување со криптовалути, JPEX, кога инвеститорите се пожалија...

Европа1 ден

Експлозија во руски град, илјадници луѓе без струја

Најмалку 5.000 дома останаа без струја во рускиот град Тула, јавува руската режимска агенција РИА. Се наведува дека имало „тен...

Свет1 ден

(Видео) Се преврте училиштен автобус во САД, двајца загинати

Автобус со членови на средношколски оркестар на екскурзија во музички камп излета од автопат по стрмен насип во државата Њујорк...