Контакт

Македонија

(Видео) Царовска и Петровска во увид на реконструкцијата на Офицерскиот дом во Битола

Објавено пред

Заменичката на претстедателот на Владата задолжена за економски прашања, Мила Царовска, придружувана од градоначалничката на општина Битола, Наташа Петровска, денес ја посети оваа општина, при што направи увид во текот на градежните работи на потпроектот „Реставрирање и адаптирање на Офицерскиот дом заедно со партерното уредување“.

Овој потпроект, кој е во вредност од 959 илјади евра, е дел од Проектот за локална и регионална конкурентност, се спроведува со финансиски средства на Владата на Република Северна Македонија и Европска Унија и во соработка со канцеларијата на Светската банка.

По извршениот увид на текот на градежните работи, вицепремиерката за економски прашања посочи дека Офицерскиот дом е објект кој има голема историја и душа и со неговото завршување се очекува да се зголеми атрактивноста за привлекување домашни и странски туристи во градот.

„Наша интенција како Влада е да инвестираме во локалниот и регионалниот развој. Со овие инвестиции ја придвжуваме и локалната и регионалната економија. Ваквите објекти, нивното одржување и промоција, создавањето приказни за нивната историја, може да привлечат и домашни и меѓународни туристи, со што би се придвижила локалната економија. Владата, во партнерство со Делегацијата на ЕУ и канцеларијата на Светската банка, инвестира речиси 960 илјади евра во реконструкција на Офицерскиот дом, со очекување в година да се креира програма со културни и други содржини, која ќе им се понуди и на битолчани и на сите други граѓани на нашата држава“, нагласи вицепремиерката Царовска.

Градоначалничката на Битола, Наташа Петровска, истакна дека Офицерскиот дом е исклучително важен објект за градот. Таа рече дека Општината за зголемување на атрактивноста на оваа локација реализира и други проекти, како што се уредување на канализацискиот систем, реконструкција на околните улици и партерно уредување на околината.

„Покрај оние 58 милиони денари, обезбедени преку Проектот за локална и регионална конкурентност за реставрација на Офицерскиот дом, Општина Битола обезбеди дополнителни 2 милиона денари за современ канализациски систем, со кој домот ќе биде приклучен на градската канализациска мрежа. Воедно, сакам да истакнам дека проектот за реконструкција на улицата Македонска фаланга, која е во непосредна близина на овој објект, е целосно завршен, сега е на ревизија, по што следуваат активности за контролирано регулирање на сообраќајното решение за овој дел од градот. Се предвидуваат и зафати на хортикултурно партерно уредување и со завршување на сите активности, овој дел од градот ќе добие една сосема поинаква слика, сосема поинаква душа, а притоа да не се изгуби она што како традиција сме го имале во минатото и кое е многу значајно за битолчани“, нагласи градоначалничката Петровска.

Со реконструкцијата на Офицерскиот дом, Битола ќе добие модерен дом на уметноста, каде што ќе се реализираат низа културни настани и каде што ќе може да се организираат и настани на невладини организации и бизнис-заедницата од градот, како и за флексибилни музејски поставки за археолошки артефакти, кои во моментот се наоѓаат складирани во депоа и подруми и кои ниту битолчани не ги виделе.

Македонија

Жерновски: Зошто Чулев толерира беззаконие?

Објавено пред

„Борбата за власт е легитимна, но не по цена на здравјето на граѓаните и по цена на човечки животи.Оваа предизборна кампања, која се води во специфични услови поради пандемијата, бара огромна сериозност и посветеност од сите нас. Самата кампања, меѓу другото, е сликата за партиите кои претендираат да победат и формираат Влада“, изјави заменик-министерот за надворешни работи Андреј Жерновски.

„Бев вчера во Кичево и тоа што го видов, ме запрепасти. Нашите политички противници имаа собир, во присуство на нивниот претседател Мицковски и носител на ИЕ, Дурловски. Во буквален смисол на зборот беа прекршени сите можни протоколи и мерки за заштита и превенција од ширењето на коронавирусот. Не само што тоа беше класичен политички митинг, каде со интенција се погази протоколот за максималниот број на препишани 50 граѓани на партиски предизборен собир, не само што не се одржуваше неопходната и обврзувачка физичка дистанца, туку на прсти можеа да се избројат партиските приврзаници кои носат заштитни маска“, вели тој.

„Како е можно тоа да (си) го дозволат? Каде е тука грижата за здравјето на луѓето?Разочарувачки е да се види како партијата, која навидум ја ставаше грижата за граѓаните на прво место, организира партиски собири на кои партиското раководство, на чело со самиот Мицковски, ги прекршува сите правила за јавни собири.За жал, ова ВМРО-ДПМНЕ е поопасно дури и од она претходното, бидејќи денеска финционира како проширена и надоградена варијанта на безмилосното и монструозно однесување на режимот, кој цела деценија ја држеше државата во заложништво. Токму затоа не смееме во ниту еден момент да заборавиме што сѐ се подготвени да сторат и колку далеку можат да одат во намерите да спречат демократија, владеење на право и правичност, реформи и интеграција на државата.

За крај, јавно го прашувам техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, зошто не сака да ги види овие фотографии и зошто не сака да го санкционира ваквото штетно и погубно однесување на неговиот партиски шеф, Мицковски? Та нели токму здравјето на граѓаните, кое неговата партија толку извикано го претставуваше како аргумент за бесконечно одложување на изборите, беше нивниот врвен приоритет?Или, повторно се работи за хипокризија“, додава Жерновски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Утре ќе се разговара за затворање на границите со Србија и Косово

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека, со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести на утрешниот состанок ќе разговара за евентуално повторно воведување режим со границите на Србија и Косово или затворање на граничните премини со овие земји.

Комисијата за заразни болести активно ја следи епидемиолошката состојба со коронавирусот во регионот и соседните земји и можното враќање на мерките е во насока на превенција од потенцијални ризици по здравјето на населението во Северна Македонија.

По состанокот на Комисијата за заразни болести, Министерството за здравство ќе информира за одлуките на комисијата.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Николовски: 200 милиони евра годишна поддршка за земјоделство конкурентно на светските пазари

Објавено пред

За кратко време, овозможивме директна и индиректна поддршка во земјоделството во историски рекорден износ од над 430 милиони евра, а во идниот мандат продолжуваме со поддршка од 200 милиони евра годишно, рече генералниот секретар на СДСМ и носител во ИЕ 3, Љупчо Николовски во Чешиново-Облешево.

„Ја воведовме зелената нафта, 200 милиони денари завршија назад кај 55.000 земјоделци. Сега покриваме 50 проценти, а во наредниот мандат ќе ја покриваме целосно 100 проценти! Зелената нафта ќе биде целосно бесплатна“, порача тој.

Истакна и дека поддршката за млад земјоделец е зголемена од 10.000 на 20.000 евра.

„Градиме три нови откупно дистрибутивни пунктови во Ресен, Скопје и Струмица, за сигурен пласман и поконкурентно производство. Продолжува и поддршката кон младите земјоделци, кон жените земјоделки. Ја субвенционираме платата по 3.000 денари на нововработен работник во земјоделско стопанство помлад од 25 години“, нагласи кандидатот на СДСМ.

Николовски ги повика земојделците од овој регион да не дозволуваат да си поигруваат со нивните чувства, бидејќи како што рече, опозицијата не нуди ништо, туку само пропаганда.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт2 часа

Ѓоковиќ и сопругата се негативни на Ковид-19

Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена се негативни на вирусот Ковид-19, покажале резултатите од последните ПЦР тестови кои на сопружниците...

Економија3 часа

(Видео) Ангеловска: Резултатите се подобри од очекуваното, економијата почна да закрепнува

„Она што го почнавме на почетокот на оваа ковид-криза, а во духот на транспарентноста и отчетноста, односно навремено па дури...

Македонија4 часа

Османи: Процедурите за попис на населението ќе почнат по изборите

Вицепремиерот  Бујар Османи, кој истовремено е висок функционер во ДУИ, најави дека подготовки за спроведување на пописот ќе започнат по...

Македонија5 часа

(Видео) Заев: Се забрзува интеграцијата во ЕУ, да запрат лагите дека сме го изгубиле македонскиот јазик

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференција пред Собранието порача дека македонската интеграција во Европската Унија се забрзува, а за...

Свет5 часа

Пресечена пратка за Европа: Запленети 7,5 тони кокаин, вреден 286 милиони долари

Во заедничка акција на полицијата на Колумбија и САД, запленети се 7,5 тони кокаин во вредност од 286 милиони долари,...

Свет5 часа

Трамп се предомисли: Сите треба да носат маски

Американскиот претседател, Доналд Трамп, кој се противеше на тоа да го покрива лицето во јавноста, рече дека е за тоа...

Македонија5 часа

Со донација на коскена срцевина, македонски дарител му помогна на пациент од Бугарија

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека во изминатите два дена било спроведено колекционирање на хематопоетски матични клетки од доброволен...

Свет5 часа

Вооружен напад на рехабилитациски центар во Мексико – 24 убиени

Најмалку 24 луѓе се убиени, а седум се ранети во вооружен напад во нерегистриран центар за лекување зависности од дрога...

Македонија5 часа

Санкционирани 461 лице за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие (1/2.07.2020 година) на територијата на целата држава по однос на мерката за неносење лична заштита...

Свет6 часа

По низа грешки, министерот за здравство на Нов Зеланд поднесе оставка и се нарече идиот

Новозеландскиот министер за здравство, Дејвид Кларк, денеска поднесе оставка по низа лични грешки за време на пандемијата на коронавирусот. Кларк...

Свет6 часа

Голема трагедија во рудник во Мјанмар, загинаа најмалку 50 рудари

Најмалку 50 рудари загинаа во одрони во рудник за жад на северот на Мјанмар, соопштија властите. Се претпоставува дека бројот...

Свет6 часа

По два месеци пауза, коронавирусот се врати во Токио

Во Токио се забележани над 100 новозаболени од коронавирус што е најголем број на нови случаи во последните два месеци....

Свет17 часа

Советот за безбедност на ОН ја усвои резолуцијата за прекин на сите конфликти поради коронавирусот

Советот за безбедност на ОН денеска едногласно ja усвои резолуцијата со која се бара прекинување на конфликтите низ целиот свет...

Македонија23 часа

Нови 120 заболени и четворица починати oд Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на...

Македонија24 часа

Ако има потреба ќе бидат воведени рестриктивни мерки, велат Спасовски и Филипче

Ако има потреба ќе бидат препорачани и воведени рестриктивни мерки. Вака техничкиот премиер Оливер Спасовски и министерот за здравство, Венко...

Македонија24 часа

Oколу 900 патници поминале низ двата аеродрома кои денеска беа отворени

Околу 900 патници денеска поминале низ скопскиот и охридскиот аеродром, на првиот ден од нивното отворање, по неколкумесечниот застој поради состојбата...

Македонија1 ден

Независна пратеничка група: Мицкоски кочел закони за да штити криминал поради личен интерес

Мицкоски нé лажеше дека се грижи што ќе се уништи партијата, а имал гајле само за некого, свој личен интерес...

Македонија1 ден

Филипче: Воведовме 7 нови лекови за лицата со ретки болести и во услови на Ковид-19

Министерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со претставници на Здруженијата на лица со ретки болести во нашата земја, при...

Регион1 ден

Граничниот премин Евзони повторно затворен

Граничниот премин Евзони требаше да биде отворен од денес, но сепак, во краток временски период овој граничен премин беше затворен,...

Македонија1 ден

Кривична пријава и државен карантин за синот на починатата кој учествуваше во инцидентот пред „8 Септември“

Обид насилно да се изнесе тело на почината од коронавирус е причината за инцидентот што вчера се случи во болницата...

Досие