Контакт

Македонија

(Видео) Шилегов: Додека некој правеше фасади од стиропор, ние реконструираме средни училишта

Објавено пред

Денес, сакам да потсетам на уште една клучна разлика меѓу движењето напред кон прогресот и развојот на Скопје и влечењето назад заради нечии криминални интереси. Оваа година ја почнавме реконструкцијата на објектот на средното училиште „Кочо Рацин“ во скопската општина Ѓорче Петров. За оваа реконструкција инвестиравме 52 милиона денари од буџетот на Град Скопје. „Кочо Рацин“ е последното 14-то училиште што добива нова енергетски ефикасна фасада, а други реконструкции на објектите беа направени во сите 23 средни училишта на Град Скопје, рече градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, на денешната прес-конференција.

„Овие реконструкции на фасадите ги почнавме пред 3 и пол години со пренамена на средства во висина од 70 милиони денари, кои тогаш беа наменети за барокни фасади во центарот на градот како дел од криминалниот проект ‘Скопје 2014’. И токму тука е главната разлика на она што го правиме денес и она што некој друг го правеше во минатото. Додека некој правеше фасади од стиропор и споменици од бронза, ние реконструираме средни училишта, градиме нови булевари, развиваме велосипедска мрежа“, нагласи Шилегов.

„Нашите приоритети ги одредија граѓаните, нивните ги одредува Груевски, кој сега токму поради тоа е во Будимпешта. Денес со гордост можам да кажам дека ја остваривме и оваа цел – сите средни училишта на Град Скопје да имаат енергетски ефикасни фасади и просторни услови за нормално одвивање на образовниот процес“, порача Шилегов.

Тоа го направивме, како што рече, и за учениците и за вработените во училиштата.

„Чистата енергија што води до чиста животна средина е наша важна стратешка заложба, која се проткајува низ речиси сите проекти што ги реализиравме во изминатиот период. Скопје може и мора да биде енергетски ефикасен град бидејќи Скопје е град за сите и Скопје е една поинаква приказна“, додаде Шилегов.

„Скопје може и мора да продолжи напред со создавањето квалитетни услови за образование на нашите деца, на нашите најсакани. За да можеме да продолжиме заедно во оваа насока, в недела е потребен вашиот глас. Ајде да се обединиме за прогресот на Скопје. Секој глас е важен. Секој глас одлучува. Да не дозволиме Скопје да се врати назад и наместо да вложуваме во едукација и образование, да трошат на камен, стиропор и бронза. Вие одлучувате. Скопје мора да продолжи напред. Нашите деца, сите ние го заслужуваме тоа“, повика Шилегов на крајот од денешната прес-конференција.

Македонија

Јовески и Русковска на меѓународна конференција во Република Бугарија

Објавено пред

Владеењето на правото е една од темелните вредности на уставниот портедок на секоја демократска држава. Притоа, правото мора да биде еднакво достапно до секој граѓанин, а институциите да обезбедат тоа да важи за сите подеднакво, бидејќи селективната правда е најголема неправда, истакна денеска Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески во онлајн обраќањето на Меѓународната конференција „Судска реформа. Специјализирано правосудство“, што ја организираше Јавното обвинителство на Република Бугарија.

„Борбата со организираниот криминал и корупцијата нема да ја постигне својата цел ако се води селективно и по желба и интерес на политички и економски моќници. Таа треба да биде неселективна и да се спроведува со заеднички напори на сите одговорни во државата, во согласност со меѓународните стандарди и добрите практики на развиените демократии“, нагласи Јовески.

Во тој контекст, тој особено ја потенцираше важноста на меѓународната соработка, но и на специјализирани јавни обвинители кои постапуваат против овој вид тешки кривични дела.

За улогата на специјализираното Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во македонскиот правосуден систем зборуваше основниот јавен обвинител на ова обвинителство Вилма Русковска.

„Структурата на кривичните дела што се во надлежност на Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, а кои многу често се извршени во организирана форма, од страна на група, која во бројни случаи е и меѓународна, резултира со спроведување на обемни и сложени предистражни и истражни постапки, кои често опфаќаат и примена на посебни истражни мерки. Сето ова укажува на динамиката и комплексноста на работата на јавните обвинители во Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција при совладување на приливот“, рече Русковска во своето онлајн обраќање.

Конференцијата ја прогласи за отворена Главниот јавен обвинител на Република Бугарија Иван Гешев, кој констатираше дека и земјите-членки на европската унија се соочуваат со потребата од реформи во правосудството, но и со реални опасности за владеењето на правото и основните демократски вредности.

На форумот учествуваа и претседателот на Комисијата за правни прашања на Европскиот парламент Адриан Лазара, претседателот на ЕUROJUST Ладислав Хамран, генералниот секретар на Меѓународната асоцијација на јавните обвинители Хан Мораал, како и високи претставници од обвинителствата на Шпанија и Италија.​

Прикажи повеќе...

Македонија

Филипче: Благодарност до колегите од „Пирогов“ за помошта на нашите сограѓани

Објавено пред

Министерот за здравство, д-р Венко Филипче, во знак на благодарност, денеска им е домаќин на колегите лекари од болницата „Пирогов“ од Софија, Република Бугарија, чиј медицински тим им даде максимална здравствена нега и поддршка на нашите сограѓани кои беа повредени во тешката сообраќајна несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија.

Министерот Филипче и проф. д-р Иван Поромански, директор на софиската болница, д-р Маја Аргирова, началник на Клиниката за изгореници и пластична хирургија и главната сестра на болницата, ја посетија Клиниката за пластична и реконструктивна хирургија, како и Клиниката за неврохирургија во Скопје, каде што беа префрлени пациентите повредени во нереќата.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Јанчева: Арсовска не ја почитува јавноста

Објавено пред

Градоначалничката Данела Арсовска преку претседавачот Трајко Славески закажа седница на Советот, без притоа благовремено да ги покани медиумите, кои редовно ја следат работата на Советот, истакна на денешната прес-конференција Љубица Јанчева, координаторка на советничката група на СДСМ во Советот на Град Скопје.

Таа додава дека ваквиот потег на Данела е невиден преседан во досегашната работа на Советот, чии седници секогаш биле достапни за јавноста преку медиумите.

„Ова бегање од јавноста е непочитување на медиумите, но и на граѓаните чии претставници се советниците.
Ако сака Данела да скрие нешто, нема да може. Уште во првите месеци од мандатот Арсовска покажува непочитување кон јавноста и непознавање на надлежностите на Градот. Ова е срамно, неодговорно однесување, кое скопјани не го заслужуваат“, изјави Јанчева

На денешната седница како точка на дневен ред не беше ставена донацијата, односно бесплатното украсување на градот.

„Данела Арсовска и Трајко Славевски треба да знаат дека секоја донација до Градот мора да мине со одлука на Советот, ниту градоначалничката ниту кој било друг нема право самостојно да одлучува по однос на донации“, додава Јанчева.

Според неа, добро е што Советот посредно го прифати предлогот на советниците од СДСМ и коалицијата и се зголеми износот на средствата за помош на семејствата на настраданите во несреќата во Бугарија.

Неодговорно, несериозно и нечесно работење, тоа е одликата на првиот месец од работата на Арсовска, изјави Јанчева.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

168 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.478 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на...

Економија3 часа

ЕСМ повторно не достави понуда за тендерот на „ЕВН хоум“

АД ЕСМ попладнево соопшти дека не доставиле понуда до универзалниот снабдувач „ЕВН хоум“ за снабдување на домаќинствата и малите потрошувачи....

Македонија3 часа

(Видео) Запленета дрога вредна 600.000 евра, пресечен канал за шверц од Косово

Во координирана акција на полицијата, во текот на вчерашниот ден (8 декември) бил пресечен меѓународен канал за транспорт на дрога...

Македонија4 часа

Со караница помеѓу обвинетиот Бојан Јовановски и судијката заврши рочиштето за Меѓународниот сојуз

Со караница помеѓу обвинетиот Бојан Јовановски и судијката Софче Гаврилова-Ефремова заврши рочиштето за Меѓународниот сојуз Јовановски побара нејзино изземање од...

Свет4 часа

Од компанијата „Фајзер“ со најава: Можеби ќе биде потребна четврта доза за заштита од омикрон-сојот

Фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бионтек“ велат дека две дози од нивната вакцина не обезбедуваат силна заштита од омикрон-сојот, па затоа...

Свет6 часа

Бајден: Дали да испратам војска во Украина доколку Русите нападнат – тоа не е опција

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека нема да нареди испраќање американски војници во Украина како одговор на можна руска инвазија....

Европа7 часа

(Видео) Tепачка во турскиот парламент

Синоќешната расправа за буџетот во турскиот парламент завршила со тепачка меѓу пратениците, јавуваат медиумите во регионот. Имено, додека се расправало...

Свет8 часа

Aкутната фаза на пандемијата на коронавирусот ќе заврши во 2022, предвидува Бил Гејтс

Акутната фаза на пандемијата на коронавирусот ќе заврши во 2022 година, предвиде основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, на својот блог,...

Македонија23 часа

Бектеши: Цената на струјата нема да поскапи повеќе од 10%

Поскапувањето на струјата нема да биде повеќе од 10%, изјави денеска министерот за економија, Крешник Бектеши. „Согласно сите проекции, зголемување...

Македонија23 часа

419 новозаразени и 14 починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.285 тестирања,...

Свет1 ден

Три дози од вакцината на „Фајзер“ штитат од омикрон – официјална изјава од појавата на новиот сој

Фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бионтек“ денеска објавија дека нивните три дози од вакцината против коронавирус за време на лабораториски тест...

Европа1 ден

Олаф Шолц официјално избран за канцелар на Германија

Германскиот парламент го избра Олаф Шолц за наследник на Ангела Меркел како канцелар на Германија. Лидерот на Социјалдемократската партија (СПД),...

Свет1 ден

Швајцарија одобри капсула за евтаназија: Смртта настапува за помалку од една минута

Еутаназијата е поддржана легално во Швајцарија, а оние што ја сакаат ќе имаат на располагање нов метод. Капсулите Сарко го...

Европа1 ден

Рации во Германија поради трговија со работници од Балканот – има уапсени и запленет имот

Германските полицајци и цариници денеска спроведоа десетици рации ширум земјата со цел да ја потиснат наводната трговија со привремени работници...

Свет1 ден

(Видео) Јапонски милијардер стана првиот руски турист во вселената

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава денеска полета до Меѓународната вселенска станица (ISS) во својот прв вселенски лет. Руското вселенско летало Сојуз,...

Свет1 ден

Објавена фотогафија од омикрон со помош на електронски микроскоп

Универзитетот во Хонг Конг објави фотографија од новиот сој на коронавирусот, омикрон, добиена со помош на електронски микроскоп. Омикрон првпат...

Свет1 ден

(Видео) Во Индија се урна хеликоптер во кој бил шефот за безбедност и неговата сопруга

Индиски воен хеликоптер утрово се урна во Тамил Хад. Според светските медиуми, во авионот бил и шефот на индискиот безбедносен...

Свет1 ден

Во разговорот на Путин и Бајден покрај сериозни теми имало и шеги

Разговорот помеѓу претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Џо Бајден бил деловен, но се слушале и шеги и...

Европа2 дена

Белорусија воведува ембарго за производи од непријателски земји, меѓу нив и Македонија

Официјален Минск од следната година ќе воведе ембарго на стоки од земји кои водат непријателска политика кон Белорусија, соопшти прес-службата...

Европа2 дена

Банкнотите на еврото преку нов дизајн ќе промовираат различност и инклузивност

Европската централна банка (ЕЦБ) во понеделникот објави дека планира да ги редизајнира банкнотите на еврото во следните три години за...

Досие