Контакт

Македонија

(Видео) Јанушев: Неспособната власт 3 години не успеа да го заврши патот Крупиште-Пробиштип

Објавено пред

Она што жителите на Пробиштип замолуваат да биде пренесено и секако ние како ВМРО-ДПМНЕ земаме обврска сето тоа да го преточиме во нашата изборна програма за претстојните избори во април 2020 година, е всушност она што го гледаме секојдневно на ниво на цела држава, нешто што се случува во овие речиси повеќе од 3 години во Република Македонија, рече Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев во Пробиштип.

„Негрижата на оваа, буквално најнеспособна влада во историјата на државата го гледаме и овде во Пробиштип. Како еден од поголемите примери е изградбата на патот, на главната артерија која што Пробиштип го поврзува со остатокот од Република Македонија, тоа е патниот правец Крупиште – Пробиштип кој еве веќе 3 години оваа неспособна власт не успева да го заврши.

Меѓутоа тука е проблем и со јаловината, којшто исто така е едно предизборно ветување, кое што е поврзано со здравјето на жителите, но и со заштитата на животната средина, не е започнато да се решава овој проблем. Изградбата на втората и третата фаза на пречистителната станица, односно од делот на хидросистемот Злетовица.

Тоа е она што го гледаме овде во Пробиштип, исто како и многу други нерешени проблеми, бидејќи уште еднаш ќе повторам станува збор за една криминално – рекетарска влада, кои што единственото нешто е што гледа како да ги полни сопствените џебови, а не интересот на граѓаните.

Меѓутоа овде од Пробиштип денес ќе порачаме дека Заев паѓа, обновата почнува и дека на следните избори кои што ќе се случат за неколку месеци Македонија ќе почне со обновата“ порача Јанушев.

Македонија

Жерновски: Добиваме нови 6 милиони долари по основ на сукцесијата од поранешна СФРЈ

Објавено пред

По четири годишна пауза, денеска во Загреб се одржа 5-от состанок на Постојаниот мешовит комитет за примена на Спогодбата за сукцесија на поранешна СФРЈ, на којашто високите претставници од државите сукцесори ја анализираа примената на сите анекси кои се составен дел на Спогодбата и ги разгледаа другите релевантни прашања во врска со овој процес, а особено прашањата за поделба на средствата во мешовитите банки.

На овој состанок учествуваше заменик министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, кој е назначен за висок претставник на Република Северна Македонија во овој Комитет.

Високите претставници од државите сукцесори, застапувајќи ги интересите на своите држави, настојуваа на состанокот да се постигне консензус за секое од прашањата кои беа предмет на дневниот ред, утврден со правилникот за постапување на Комитетот. Жерновски на состанокот го изнесе интересот на Република Северна Македонија за доследна примена на претходно усвоените препораки на овој Комитет, инсистирајќи да се забрза процесот на поделба на дипломатско- конзуларниот имот на поранешна СФРЈ, потоа да се разгледаат и да се уредат прашањата со распределба на финасиските обврски и побарувања на поранешна СФРЈ, да се интензивира процесот на поделба на архивите, како и генерално да се унапреди и забрза работата на овој комитет како надлежен за ефикасна имплементација на Спогодбата за прашањата на сукцесијата.

Жерновски истакна дека постојат евидентни резултати по однос на примената на Анексот Б, кој се однесува на поделбата на дипломатско-конзуларните имоти на поранешна СФРЈ. Република Северна Македонија очекува добивка од околу 4 милиони САД долари од продажбата на објектот на резиденцијата на СФРЈ во Њујорк, објектот на Амбасадата на СФРЈ во Бон, Берн и Мисијата на СФРЈ во Њујорк.

„Ме радува податокот дека пред една недела е постигнат договор во рамките на Комитетот за Анексот В, за поделба на депозитите во „Адриа Банка” во Виена. Учеството на Република Србија во депозитите е намалено од 38% на 20%, на сметка на претходно еднострано користење на депозити од оваа Банка. Република Северна Македонија се очекува да добие околу 2 милиони долари од оваа распределба”, изјави Жерновски.

На предлог на македонската делегација, постојаниот мешовит комитет на овој состанок усвои неколку препораки до Владите на државите сукцесори поврзани со активностите кои треба да се преземат заради унапредување на примената на Спогодбата за прашањата на сукцесијата. Воедно, се постигна согласност следниот состанок на Постојаниот мешовит комитет да се одржи во јуни наредната година во земјава.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мас: Германија ќе го поддржи патот на Северна Македонија кон ЕУ

Објавено пред

Германија ќе даде свој придонес за продолжување на патот на Северна Македонија кон ЕУ, објави денеска германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, пред да замине за Скопје.

„Северна Македонија припаѓа цврсто на Европа. Ние сакаме ЕУ да го одржи својот збор кон Северна Македонија и Албанија. Земјата постигна историски договор со Грција. Германија ќе придонесе за продолжување на овој пат. Не станува збор само за кредибилитетот на ЕУ, туку и за нашиот стратешки интерес за стабилен и безбеден регион во срцето на Европа“, се вели во неговото соопштение, а пренесува агенцијата „Танјуг“.

Мас вели дека заедничка цел е да се започнат преговори што е можно поскоро.

„Ова ќе го разговарам денес со мојот колега од Северна Македонија, Никола Димитров. Со нетрпение очекувам да разговарам и со премиерот Заев и претседателот Стево Пендаровски. Сега е важно да се пристапи кон очекувањата и надежите на граѓаните на Северна Македонија“, подвлече тој.

Мас додаде дека патот кон реформите и владеењето на правото мора доследно да продолжи и дека Германија е подготвена да ја поддржи Северна Македонија на нејзиниот пат кон ЕУ.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Зеќир Рамчиловиќ изгласан за потпретседател на Собранието

Објавено пред

Со 62 гласа за, 16 против и без воздржани, пратеникот Зеќир Рамчиловиќ е изгласан за потпретседател на Собранието.

Тој за оваа функција беше предложен од страна на пратеници од ДУИ и СДСМ.

Рамчиловиќ на местото потпретседател на Собранието доаѓа по оставката на Весел Мемеди.

Претходно, Рамчиловиќ, кој беше дел од Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ, преку писмен допис го извести собранискиот спикер, Талат Џафери, дека ја напушта пратеничката група.

„Рамчиловиќ требаше да биде функционер на Груевски, но заврши како кадар на Заев“,  рече пратеникот, Антонио Милошоски во дебатата за изборот на потпретседстел.

„Ова е политичка трговија. Рамчиловиќ беше подготвуван за функционер на Груевски, но се испазари кај Заев“, рече тој.

И за пратеникот Ѓорчев не е прифатливо што пратеникот, како што рече, бил избран од една партија а се пазари за функција во друга.

На изнесеното од пратениците на ВМРО ДПМНЕ, одговори пратеникот Горан Мисовски од НСДП: „Многу ми е драго кога го гледам ВМРО-ДПМНЕ како лее крокодилски солзи. Но, тоа е така затоа што сте толку отворени и демокрстиски настроени. Ете се покажа на дело. Да бевте добри ќе остснеше со вас“, рече Мисовски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија23 минути

Мас: Германија ќе го поддржи патот на Северна Македонија кон ЕУ

Германија ќе даде свој придонес за продолжување на патот на Северна Македонија кон ЕУ, објави денеска германскиот министер за надворешни...

Македонија29 минути

Зеќир Рамчиловиќ изгласан за потпретседател на Собранието

Со 62 гласа за, 16 против и без воздржани, пратеникот Зеќир Рамчиловиќ е изгласан за потпретседател на Собранието. Тој за...

Македонија3 часа

Во Швајцарија уапсени членови на „Пинк Пантер“, меѓу кои и еден Македонец, ограбиле златарница

Швајцарската полиција уапси двајца црногорски државјани, двајца германски државјани, едно лице од Босна и Херцеговина и едно од Северна Македонија...

Македонија3 часа

Груевски нема да одговара за „Траeкторија“ поради застареност на делото

Експремиерот во бегство, Никола Груевски, нема да одговара за кривичното дело во предметот „Траекторија“, кое се однесува на изградбата на...

Македонија3 часа

Полиција го обезбедува паркингот кај „Аутомакедонија“, каде што ќе се гради барокна катна гаража

Полициска екипа утрово го обезбедува паркингот кај „Аутомакедонија“ во центарот на Скопје, каде што од денес може да почне да...

Македонија4 часа

Закажано првото рочиште за „Рекет“

Првото рочиште за предметот „Рекет“, во кој се обвинети Бојан Јовановски – Боки 13, поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, и...

Македонија5 часа

Заев: „Југохром“ ќе биде затворен додека не се стават филтрите

„Југохром,“ додека не се стават филтрите, нема да функционира, истакна премиерот Зоран Заев пред вчерашната владина седница во Тетово зборувајќи...

Европа5 часа

(Видео) Венеција под вода, регистриран вториот најголем бран во историјата

Венеција е погодена од вториот најголем бран на плима во историјата, кој ја поплави историската базилика и многу од градските...

Македонија5 часа

Игор Јанушев ќе биде шеф на изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница едногласно одлучи генералниот секретар Игор Јанушев да биде шеф на Републичкиот изборен штаб...

Македонија5 часа

Заев: Побогатите граѓани да ги сменат системите за греење за да помогнат против загадувањето

Премиерот Зоран Заев во изјава за медиумите пред почетокот на вчерашната владина седница во Тетово даде одговор на новинарски прашања...

Македонија5 часа

Пендаровски во Париз предаде копија од книгата на Глигоров „Македонија е се што имаме“

Претседателот Стево Пендаровски за време на посетата во Париз, во библиотеката на Парискиот мировен форум дал копија од книгата „Македонија е...

Свет6 часа

Хилари Клинтон : Под голем притисок сум да го предизвикам Трамп на изборите

Поранешниот државен секретар на САД и кандидат на последните претседателски избори во САД, Хилари Клинтон, вели дека е „под голем...

Свет6 часа

Жанин Анес и официјално стана наследник на Моралес во Боливија

Уставниот суд го призна решението опозициската сенаторка Жанин Анес да ја преземе функцијата привремен претседател на Боливија. Таа синоќа во...

Македонија6 часа

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас во Скопје

Министерот за надворешни работи на Германија Хајко Мас во текот на денешната работна посета на Северна Македонија е планирано да...

Спорт7 часа

Лука Модириќ е „Golden Foot“

Капитенот на фудбалската репрезентација на Хрвтаска Лука Модриќ во Монте Карло доби уште едно големо признание во кариерата, наградата „Golden...

Македонија17 часа

Заев во Тетово: Владата заседава во 10 региони за одблиску да го слушне гласот на граѓаните

Премиерот Зоран Заев во изјава за медиумите пред одржувањето на редовната 165. седница на Владата во Тетово, истакна дека организацијата...

Регион17 часа

Рама: Приштина ја загрозува надворешната политика на Албанија

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека политичарите во Приштина, спротивставувајќи се на заедничката иницијатива за создавање на балканскиот мини шенген,...

Регион20 часа

Црна Гора не го прифаќа предлогот за мини шенген

Министерката за економија на Црна Гора, Драгица Секулиќ, во понеделникот рече дека приклучувањето кон иницијативата мини шенген за балканските држави...

Европа21 час

Зелено светло за 13 нови одбранбени проекти на ЕУ

Владите на ЕУ дадоа зелено светло за 13 нови одбранбени проекти насочени кон развој на поголема воена моќ независна од...

Македонија23 часа

Холандија го ратификува протоколот за НАТО

Холандскиот сенат попладнево го ратификува протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО, соопшти министерот за надворешни работи, Никола Димитров....

Досие