Контакт

Македонија

Вкупно 15 починати и 361 нов случај на Ковид-19

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.028 тестирања, а регистрирани се 361 нов случај на Ковид-19, и тоа во: Скопје – 166, Прилеп – 41, Битола – 30, Кавадарци – 22, Кочани – 14, Куманово и Велес по 12, Тетово – 8, Гевгелија – 6, Неготино, Радовиш и Делчево по 5, Кичево, Берово, Валандово и Македонски Брод по 4, Струмица – 3, Гостивар, Штип, Охрид, Богданци и Пехчево по 2 и по еден заразен во Крива Паланка, Пробиштип, Кратово, Демир Хисар, Крушево и Дојран.

Во текот на изминатото деноноќие пријавени се 8 починати лица – 4 од Скопје (61, 71, 71 и 83 години), 3 од Битола (70, 74 и 84 години) и едно починато лице од Куманово (47). Сите пријавени се починати во болнички услови.

Во согласност со регистарот на починати со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, дополнително се пријавени 7 смртни случаи во периодот од 26 ноември до 8 декември. Меѓу починатите, тројца се од Тетово и по двајца од Скопје и Гостивар. Лицата биле на возраст од 47 до 88 години, а од нив черворица се починати во домашни, а тројца во болнички услови.

Во изнинатите 24 часа регистрирани сe и 433 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 182, Битола – 37, Прилеп – 32, Куманово – 23, Штип – 21, Кавадарци – 20, Гевгелија – 14, Тетово – 13, Струмица – 11, Велес и Делчево по 10, Кочани – 8, Крива Паланка – 6, Берово и Охрид по 5, Неготино, Радовиш, Валандово и Македонска Каменица по 4, Македонски Брод и Кратово по 3, Кичево, Богданци, Демир Хисар, Виница и Демир Капија по 2 и по еден оздравен од Крушево, Дојран, Свети Николе и Ресен.

Направените 3.028 теста се преку: ИЈЗ – 312, ЦЈЗ Скопје – 47, ЦЈЗ Битола – 63, ЦЈЗ Прилеп – 44, ЦЈЗ Тетово – 9, ЦЈЗ Куманово – 74, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 1, Судска медицина – 3, лабораторија во болницата во Козле – 18, УК Пулмологија со алергологија – 2, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 80, „Авицена“ – 156, „Биотек“ – 220, „Систина“ – 77, лабораторија „Лаор“ – 114, „Синлаб“ – 16, „Ремедика“ – 12, „Плодност“ – 49, „Генеа“ – 13, „Никоб лаб“ – 365, „ВФВ медикал“ – 54, „Ели медика“ – 49, „Ројал медика“ – 27, „Спектра-ММ“ – 10, „Рапид лаб“ – 4, „Жан Митрев Струмица“ – 17, „Нова лаб дијагностика“ – 4, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 1.188.

Досега во земјата се направени вкупно 1.496.479 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 218.723, бројот на оздравени пациенти е 205.303, на починати е 7.710, а бројот на активни случаи изнесува 5.620.

Според епидемиолошките анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 95.753, Активни 2.739
Куманово 12.979, Активни 178
Тетово 11.361, Активни 79
Прилеп 10.426, Активни 348
Битола 8.913, Активни 484
Гостивар 8.077, Активни 21
Велес 7.374, Активни 167
Кавадарци 7.142, Активни 245
Штип 6.635, Активни 97
Охрид 6.560, Активни 209
Струмица 6.160, Активни 105
Кичево 4.241, Активни 45
Кочани 4.055, Активни 111
Струга 3.913, Активни 35
Гевгелија 2.828, Активни 75
Неготино 2.586, Активни 42
Свети Николе 2.128, Активни 39
Крива Паланка 1.914, Активни 65
Ресен 1.770, Активни 60
Радовиш 1.765, Активни 62
Берово 1.470, Активни 54
Дебар 1.456, Активни 0
Делчево 1.435, Активни 99
Виница 1162, Активни 15
Пробиштип 1.128, Активни 23
Валандово 962, Активни 41
Кратово 779, Активни 25
Богданци 648, Активни 18
Демир Хисар 623, Активни 49
Крушево 596, Активни 32
Македонски Брод 510, Активни 16
Демир Капија 426, Активни 2
Македонска Каменица 421, Активни 23
Пехчево 355, Активни 9
Дојран 172, Активни 8

 

 

 

 

Македонија

Засиелни инспекциски контроли за сузбивање на дивите превозници најави Град Скопје

Објавено пред

Од Град Скопје информираат дека инспекторите за патен сообраќај вршат редовни контроли со цел сузбивање на дивите превозници на подрачјето на градот и во текот на изминатиот месец биле проверени 18 превозници а на 6 им биле изречени казни.

„Екипи на Инспекторатот на Град Скопје изминатата недела извршија засилени контроли на терен за почитување на комуналниот ред и јавната чистота, и изречени се 3 казни за прекршување на Законот за јавна чистота. Градот Скопје го продолжува засилениот инспекциски надзор за да овозможи почитување на прописите, a инспекторатот продолжува со засилени контроли и на јавните површини. Неселективно ќе се санкционираат сите што не го почитуваат законот, ја загадуваат животната средина и го загрозуваат животот и здравјето на граѓаните“, велат од оваа институција.

Прикажи повеќе...

Македонија

Каевски избран за потпретседател на Парламентарното собрание на Советот на Европа

Објавено пред

Пратеникот од редовите на СДСМ, Дарко Каевски, е избран за потпретседател на Парламентарното собрание на Советот на Европа.

Потпретседателите го менуваат претседателот кога тој не е во можност да заседава со седницата, а по функција се и членови на Бирото на Собранието – тело кое ги координира активностите на Собранието и на комисиите.

Каевски исто така е и шеф на делегацијата на Собранието на Република Северна Македонија во Парламентарното собрание, објаснуваат од СДСМ.

Додаваат дека овие денови Парламентарното собрание на Советот на Европа ја одржува редовната зимска сесија каде на дневен ред се повеќе важни за државите во Европа.

Прикажи повеќе...

Македонија

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Објавено пред

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година во 10:26 часот, добил закана по неговиот живот.

„Препорачаната пратка со заканата е напишана на македонски и на англиски јазик. Заканата се однесува на конкретен кривичен предмет по кој постапката е завршена во декември 2021 година, со тоа што во предметот е донесена резолуција со која постапката е запрена бидејќи е утврдено дека нема место за јавнообвинителско постапување“, стои во писменото известување.

Заканата, како што се наведува во писмата, е од терористичка организација која се бори и убива за неправда и нејзините членови се подготвени да гинат за целите на организацијата, информираа од Jавното oбвинителство.

„Јавниот обвинител на Северна Македонија истакнува дека се залудни ваквите закани и во оваа пригода нагласува дека заканите, па дури и да се по живот, нема да го поколебаат во примената на законите и во професионалното и одговорно постапување на Јавното обвинителство“, е наведено во писмениот допис.

Пратката, велат од оваа институција, ќе биде доставена до Министерството за внатрешни работи заради испитување на содржината на наводите и лицето кое ја експедирало пратката.

Јавниот обвинител ја става на увид на јавноста содржината на писмената пратка која ја доби на 26.1.2022, посочуваат од институцијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ23 минути

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа24 минути

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија2 часа

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа3 часа

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Европа4 часа

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при...

Македонија17 часа

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Македонија17 часа

Се намалува периодот на карантин на седум дена

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство...

Македонија19 часа

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија20 часа

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Топ21 час

(Видео) Разбиена криминална група, запленетa марихуана вредна 50.000 евра

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал денеска донело наредба за истрага против три лица за кои постои сомнение дека...

Македонија22 часа

Преку снимки од надзорните камери околу мостот Гоце Делчев ќе се расветлуваат причините за несреќата

Обвинител од скопското основно јавно обвинителство извршил увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа...

Топ23 часа

Пешак прегазен пред мостот Гоце Делчев

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска, нешто по 11 часот, во центарот на Скопје. Пешак бил прегазен во близина на...

Македонија23 часа

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Дополнување на дневниот ред, со точка за предлог-закон за изменување на Законот за Владата на Република Македонија по скратена постапка,...

Топ24 часа

Фатална сообраќајка во Лисиче – загина возач, а тешко повредена е неговата 15-годишна ќерка

Дежурен обвинител од скопското Основно јавно обвинителство извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа што се случила синоќа околу...

Македонија1 ден

Лекарската комора бара промени на казнената регулатива на Фондот

Лекарската комора остро реагира на наплатата на изречените казни за матичните лекари од страна на Фондот за здравствено осигурување. Оттаму...

Свет1 ден

Италијанските болници одбиваат да лекуваат невакцинирани пациенти, новинари снимиле со скриена камера

Италијанските болници одбиваат да ги лекуваат и оперираат невакцинираните и оние кои не биле заразени. Откако минатата недела во емисијата...

Македонија1 ден

Загадениот воздух предизвикува над 30.000 предвремени смртни случаи во Западен Балкан

Загадувањето на воздухот во Западен Балкан предизвикува голем број предвремени смртни случаи, а последиците вклучуваат пократок животен век и влошување...

Свет1 ден

Русија почна големи поморски вежби во Арктикот

Руски воени бродови денеска влегоа во Баренцовото Море за да вежбаат заштита на главната рута на бродскиот сообраќај на Арктикот,...

Свет1 ден

Холандија ги олабавува мерките и покрај силниот бран на инфекции – кафулињата и рестораните ќе работат до 22 часот

Холандија од денеска отвора ресторани, театри, музеи и кина и покрај силниот бран на инфекции со варијантата омикрон на коронавирусот,...

Свет1 ден

СЗО: Бројот на заразени со Ковид-19 во светот надмина 350 милиони

Вкупниот број на потврдени случаи со Ковид-19 ширум светот надмина 350 милиони, додека бројот на починати надмина 5,6 милиони, соопшти...

Досие