Контакт

Македонија

Владата ќе дели платежни картички на ранливите категории за да купуваат македонски производи

Објавено пред

Владата воведува платежни картички, ваучери, како и парична помош за граѓаните кои се погодени од коронавирусот. Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, посочи дека ова е директна поддршка за стопанството, но и социјално загрозените семејства, лицата кои ја изгубиле работата, младите. Прва од презентираните мерки, од третиот сет на Владата е платежната картичка со 9 илјади денари со кои може да се купуваат македонски производи.

„Воведуваме платежни картички за граѓаните, за поголема потрошувачка и за развој на домашните дејности. Како прво, околу 100 илјади граѓани на нашата земја ќе добијат платежна картичка вредна 9 илјади денари за македонски производи и услуги. Оваа мерка е достапна за сите невработени лица, баратели на работа, кои немаат над 15 илјади месечни приходи, како и приматели на гарантирана минимална помош. Со оваа мерка се зајакнува домашната потрошувачка, се зголемуваат безготовинските плаќања и се зголемува куповната моќ на граѓаните и се олеснува животот. Оваа платежна картичка може да се користи само за домашни компании, производи и услуги во период од 30 дена. Вредноста на оваа мерка е 16 милиони евра“, кажа Спасовски.

Во третиот сет мерки кои се усвоени се и ваучерите за поттикнување на домашниот туризам. Односно, Владата одлучила граѓантие да добијат 6 илјади денари за летување и платежна картичка од 3 илјади денари. Техничкиот премиер Спасовски ги кажа и условите.

„Околу 100 илјади наши граѓани, ќе добијат ваучер за домашен туризам од 6 илјади денари и домашна платежна картичка од 3 илјади денари. Граѓаните ќе можат да се одморат и да летуваат дома, а со тоа ќе го зајакнеме и домашниот туризам. Со оваа мерка се опфатени сите вработени граѓани што примаат нето плата помала од 15 илјади денари месечно и немаат други приходи во 2018 година според УЈП, по годишната даночна пријава, да потврдиме која година треба да биде тоа. Ваучерот може да се користи во домашните хотели и другите сместувачки капацитети, додека со платежната картичка поттикнуваме купување на домашни производи и услуги“, рече Спасовски.

За младите се предвидува парична поддршка од 6 илјади денари и картичка со 3 илјади денари за кофинансирање на обуки за информатички вештини.

„Следува мерката парична поддршка за млади до 6 илјади денари, платежна домшна картичка од 3 илјади денари и ваучери за кофинансирање за обуки за ИТ и дигитални вештини. Ова е силна поддршка за младите за да продолжи образовниот процес непречено и за да се обезбеди куповната моќ како придонес кон студентскиот и ученичкиот стандард. Мерката опфаќа ваучери од најмногу 6 илјади денари за покривање на партиципација на универзитет или за сместување во ученички домови во регистрирани капацитети, за студенти и средношколци кои домаѓаат од семејства со ниски приходи. Мерката вклучува и платежна картичка за млади во вредност од 3 илјади денари за домашните производи и услуги“, додаде Спасовски.

Владата едногласно одлучила да спонзорира и тренинзи и обуки на млади, со ваучери од 30 илјади денари.

„Воведуваме и ваучери од 30.000 денари за кофинансирање на обуки, тренинзи и курсеви за ИТ и дигитални вештини за млади. Со покривањето на трошоците за тренинзи и обуки, ги поддржуваме младите да стекнат знаење и вештини од информатичка технологија кои ќе им овозможат брзо вработување во новата развојна економија. Оваа мерка ќе опфати 100 илјади млади сограѓани, во вредност од 12 милиони евра“, соопшти техничкиот премиер.

Уште една од низата мерки во третиот сет и „викенд без ДДВ“, мерка, која ќе треба да донесе 20 милиони евра во стопанството.
„Воведуваме викенд без ДДВ за сите граѓани. Преку поевтини цени за граѓаните, поттикнуваме потрошувачка и раст на приходи во одредени продажни сектори како продавници за гардероба, бела техника, санитарија, школки прибор и книги. Очекуваме и дополнителен приход од 20 милиони евра кои ќе се слеат во македонското стопанство“, кажа Спасовски.

Помош е предвидена и за лицата кои останале без работа.

„Паричен надоместок за сите лица кои останале без работа од 11 март до 30 април 2020 година. Со оваа мерка сите лица кои ја изгубиле својата работа, вклучувајќи ги и оние кои го прекинале работниот однос преку спогодба или писмена изјава, ќе добиваат надоместок“, кажа тој.

За овие мерки, Владата предвидела 355 милиони евра.

„Сите три пакети за поддршка на економијата во својот фокус ги имаат граѓаните, нивните работни места, социјалната сигурност, солидарноста и креирањето амбиент за полесно надминување на економските последици од коронавирусот. Оваа определба ја задржавме и во третиот сет мерки, па така, нашето внимание е целосно насочено кон граѓаните, со нагласка на невработените лица, социјално ранливите категории, домаќинствата со ниски примања, вработените во јавниот здравствен сектор и граѓаните од други категории. Вредноста на мерките од третиот пакет изнесуваат 355 милиони евра и прек нив ќе бидат опфатени 730 илјади корисници. Со овој пакет, вкупната помош за економијата од трите сета на мерки изнесуваат 550 милиони евра или 5,5% од бруто домашниот производ“, кажа Спасовски.

Македонија

Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј одбележан во Рим

Објавено пред

Во чест на Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј, 24 Мај, денеска во базиликата Сан Клементе во Рим, делегации на Република Северна Македонија и Република Бугарија, положија цвеќе на гробот на Св. Кирил.

Делегациите ги предводеа вршителите на работи во амбасадите на Република Северна Македонија при Светиот Престол и Република Италија, Александар Спирковски и Магдалена Димова, како и нивните хомолози од бугарска страна, амбасадорите Богдан Паташев и Тодор Стојанов. Беа присутни и вработените во амбасадите, а на делегациите им посака добредојде отец Стивен Хачинсон, јереј во базиликата Сан Клементе.

Шефовите на делегациите одржаа кратки пригодни говори, при што беше истакнато одбележувањето на 1151-вата годишнина од смртта на Св. Кирил во Рим, неговиот историјат, значењето на светите браќа просветители за целокупната словенска писменост, но и за историјата и доближувањето на македонскиот и бугарскиот народ, како и основата што ја создаваат за градење на добрососедските односи и во иднина.

Од страна на македонската делегација на гробот на Св. Кирил беше положен венец во име на претседателот Стево Пендаровски, како покровител на годинешната манифестација – Денот на Св. Кирил во Рим, а сите присутни дадоа пригодна почест и на олтарот во базиликата, каде денес е положен фрагмент од моштите на Св. Кирил.

Заради актуелната состојба со пандемијата на КОВИД-19, традиционалните манифестации поврзани со одбележувањето на Денот на Св. Кирил во Рим, се одложени за подоцна, во текот на годината.

Прикажи повеќе...

Македонија

Чулев: Да ги почитуваме мерките за наскоро животот да се врати во нормала

Објавено пред

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев денеска оствари работна средба и ги посети полициските службеници кои се распоредени на полициските пунктови во околината на Тетово и Гостивар.

На средбата министерот Чулев беше запознаен со активностите кои се преземаат за контрола на мерките и одлуките на Владата, со посебен акцент на одлуката која е на сила, а се однесува на ограничување на движењето на време на продолжениот празничен викенд.

„Денес граѓаните празнуваат два големи и значајни празници, еден верски и еден државен. Тука сум пред се на колегите, а потоа и на сите граѓани да им ги честитам двата празници. Соработката, меѓусебната доверба и почитување се основата на која се темели полициското постапување и полициската работа и токму на вакви значајни и важни денови добро е уште еднаш да се потсетиме на вредности кои му даваат смисла на живеењето, а општеството го прават средина во која секој го добива местото што го заслужува“, истакна Чулев.

Тој се заблагодари на полициските службеници и на сите граѓани кои и во деновите за празнување покажуваат исклучително високо ниво на меѓусебна почит, но и ги почитуваат одлуките и мерките кои се донесени од страна на Владата, а имаат за цел превенција од коронавирусот.

„Времето во кое живееме и предизвикот со кој се соочуваме секојдневно не потсетуваат дека битките кои ги водиме во професионалниот и приватниот живот не познаваат етничка, национална, професионална или било каква припадност, а тоа е уште еден доказ и потврда дека соработката и сплотеноста е единствениот начин преку кој можеме да ја постигнеме и оствариме оваа цел. Мостовите на соживот кои ние заеднички ги градиме денес, се основата по која ќе чекорат идните генерации“, потенцираше Чулев.

Министерот на крајот упати апел до граѓаните да останат во своите домови за време на ограничувањето на движењето овие неколку дена, да ги почитуваат мерките за користење заштитна опрема и изрази искрена надеж дека многу наскоро животот и секојдевните обврски ќе се вратат во нормала.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Спасовски: Заедно ќе успееме да ги пребродиме последиците од кризата

Објавено пред

Во име на Владата, техничкиот премиер Оливер Спасовски, им го честита на сите граѓани од исламска вероисповед празникот Рамазан Бајрам.

Видео-обраќањето на премиерот Спасовски го пренесуваме во целост:

„На сите припадници на Исламската вероисповед во нашата земја, во мое, и во име на Владата на Северна Македонија, упатувам најискрени честитки по повод големиот муслимански верски празник Рамазан Бајрам.Оваа година Рамазан Бајрам, како празник на обновата на духовната сила којашто ја зајакнува вербата на луѓето во доброто, вистината, правдата и поттикнува желба за меѓусебна почит, разбирање, солидарност, има посебно значење заради актуелната здравствено-економска криза предизвикана од пандемијата на Ковид-19.

Светиот месец Рамазан е најблагородниот и најсреќниот месец за граѓаните од исламската вероисповед.Крајот на постот и дарбите што се стекнуваат за време на месецот на одрекувањето и воздржувањето, ги украсуваат верниците со дух на трпение, несебичност и дарежливост за да се споделат благодатите на празникот со членовите на семејствата, роднините, пријателите и соседи.

Во овие услови, Рамазан Бајрам не повикува да се соочиме со предизвиците, кои ги носи оваа глобална здравствено-економска криза и врз начелата на почитување и солидарност да продолжиме заедно по патот што го избравме, здружено и единствени.Градиме заедно едно општество за сите граѓани, со еднакви шанси за секој и знам дека само заедно ќе успееме најбрзо и најбезболно да ги пребродиме сите, па и овие последиците од кризата.

Во духот на празникот Рамазан Бајрам како одговорни граѓани кон себе, кон своето семејство и кон државата, да ги почитуваме препораките за предострожност и заштита со носење на заштитна опрема и за одржување безбедна физичка дистанца. Оваа година да прифатиме дека со почитувањето на здравствените безбедносни препораки ќе се заштитиме себе си, нашите блиски и сите околу нас.На крајот дозволете ми да ви посакам празничните денови да ги поминете во радост и спокојството на домот, во добро здравје и духовна сила“, се вели во честитката.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Во Црна Гора веќе нема заразени од Ковид-19

Во Црна Гора воопшто нема пациенти заразени со новиот коронавирус, по 68 дена од првиот регистриран случај, објави денеска Институтот...

Европа2 часа

Австрискиот претседател го прекршил полицискиот час, полицијата го нашла во ресторан по полноќ

Австрискиот претседател, Александер Ван дер Белен, се извини денеска откако полицијата во друштво на неговата сопруга Дорис Шмидауер, по полноќ...

Европа3 часа

На миса во Франкфурт се заразиле 107 лица

Најмалку 107 лица се заразиле со коронавирус на миса на Баптистичката црква во Франкфурт, објави денеска локалниот министер за здравство....

Свет8 часа

„Њујорк Тајмс“ на насловната страница ги објави имињата на починатите од Ковид-19

Весникот Њујорк Тајмс на насловната страница ги објави имињата на починатите од Ковид-19. Вообичаени текстови, фотографии и цртежи се заменети...

Македонија9 часа

Нови 37 случаи на коронавирус во земјава, нема починати

Во последните 24 часа направени се 508 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на коронавирус и тоа: – Скопје...

Спорт9 часа

Мечот Ливерпул-Атлетико е „одговорен“ за 41 починат од коронавирусот

Анализата на податоците на Британската здравствена служба (НХС) открива дека мечот од осминафиналето од Лигата на шампионите на Ливерпул против...

Свет9 часа

Десетдневна жалост поради жртвите на коронавирусот во Шпанија

Шпанскиот премиер Педро Санчез изјави дека во јули ќе се отворат граници за странските туристи и најави дека ќе се...

Македонија9 часа

Филипче: Иван е добар, следува најважниот период од неговото закрепнување

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, утрово во Клиниката за Државна Кардиохирургија го посети пациентот на кого му беше...

Регион11 час

Хрватска од идната недела ја отвора летната туристичка сезона

Откако хрватскиот министер за туризам го претстави планот за отворање на летната туристичка сезона, во кој се предвидува дека до...

Европа12 часа

Португалски град ќе ги тестира сите жители за коронавирус

Крајбрежниот град Каскаис во близина на Лисабон планира да биде првиот во Португалија којшто ќе ги тестира сите 200 000...

Спорт12 часа

Тајсон: Сите ќе бидете шокирани од името на мојот прв противник (видео)

Мајк Тајсон тврди дека договорот за неговиот камбек во боксерскиот ринг ќе се потпише следната недела и додава дека мистериозниот...

Регион13 часа

Бугарски новинар пронајден мртов во езерото Варна

Бугарскиот новинар Георги Александров бил пронајден мртов, удавен во езерото Варна во езерскиот канал близу Аспарухово, додека работел на сторија...

Свет24 часа

И Амазонската дождовна шума погодена од коронавирусот

И, Амазонската дождовна шума, значајна за балансирање на климата во светот и борбата против климатските промени, страда од пандемија на...

Спорт1 ден

Маса: Знам, но нема да откријам во каква состојба е Шумахер

Фелипе Маса поранешниот тимски колега на Михаел Шумахер тврди дека има информации за состојбата во која се наоѓа легендарниот возач...

Европа1 ден

(Видео) Поради коронавирусот илјадници Шпанци излегоа на улиците

Илјадници демонстранти излегоа на улиците на Шпанија на повик на десничарската партија Вокс, барајќи оставка на владата на премиерот Педро...

Топ1 ден

Од две возила со автоматски пушки пукано кон скопјанец во населбата Бутел

Скопјанец пријавил дека попладнево од две возила биле испукани стотина куршуми кон него. Престрелката се случила во скопски Бутел 2....

Македонија1 ден

Васил Огњановски: Му благодарам на семејството што спаси три животи, од кои едниот е татко ми

„Операцијата се направи. Полека го будат. Очекувањата се големи. Еднаш докторите го спасија, го вратија меѓу живите, сега тоа го...

Македонија1 ден

Филипче: Бевме немоќни да го спасиме Иван – сега тој доби шанса за втор живот

„Сите ние, а и самиот пациент Иван Огњановски бевме свесни дека тој ги живее последните недели од својот живот, бидејќи...

Свет1 ден

(Видео) Американската морнарица претстави моќно ласерско оружје кое може да уништи авион во лет

Американската морнарица успешно тестираше ново оружје на воен брод. Станува збор за високо-енергетски ласер што може да сруши борбен авион...

Свет1 ден

СЗО: Јужна Америка е нов епицентар на пандемијата, најпогоден е Бразил

Јужна Америка е нов епицентар на пандемијата на Ковид-19, при што Бразил е најзагрозен, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО)....

Досие