Контакт

Македонија

Владата ќе ја одржи редовната 65-та седница

Објавено пред

Владата, денеска, со почеток во 12 часот, ќе одржи редовна седница со повеќе точки на дневен ред.

На 65-тата седница, според предложениот дневен ред, министрите, по предлог на Министерството за образование и наука, ќе ги разгледуваат предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за наставниците и стручните соработниците во основните и средните училишта и предлог-законот за учебници и други наставни и дидактички материјали во основното и средното образование.

На седницата на Владата, која ќе се одржи преку видеоконференциска врска, ќе се разгледува и информацијата за реализација на проектот за изградба на интерконективен гасовод меѓу Република Северна Македонија и Република Грција поднесена од Акционерското друштво за вршење енергетски дејности „Национални енергетски ресурси“ – Скопје во државна сопственост.

За донесените одлуки и заклучоци од 65-тата седница јавноста ќе биде известена преку соопштение веднаш штом ќе заврши седницата.



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Заев на средба со претседателката на шпанскиот Сенат: Вечно ќе го паметиме гестот за ратификација на членството во НАТО

Објавено пред

Премиерот Зоран Заев, придружуван од вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров, во рамките на работната посета на Шпанија како прв македонски премиер во посета на оваа земја, оствари средба со претседателката на Сенатот на Шпанија, Марија Пилар Љоп Куенка.

„Граѓаните на Северна Македонија се особено благодарни и вечно ќе го паметат гестот што го направи шпанскиот Сенат кога овозможи електронско гласање на протоколот за ратификација на членството на Северна Македонија во НАТО и тоа во исклучително драматични моменти на почетокот на пандемијата“, истакнал премиерот на средбата со претседателката на Сенатот.

Заев додал дека тој гест, како и поддршката на сите други земји членки на НАТО, бил охрабрување и за евроинтеграцискиот процес.

Претседателката на Сенатот, Марија Пилар Љоп Куенка, нагласила дека членовите на Сенатот ја препознале важноста на пристапувањето на Северна Македонија во членството во НАТО и затоа со задоволство ги презеле сите пандемиски мерки за да обезбедат електронско гласање за да го затворат процесот на ратификација по што следуваше и формалниот прием на земјата за членка во алијансата.


Претседателката Куенка потенцирала и дека Шпанија продолжува силно да ја поддржува Северна Македонија и на европскиот пат и дека се препознаени постигнувањата и резултатите за подобрување на институционалниот систем во земјата, што е особено важно при интеграцијата во ЕУ.

„Преку договорот од Преспа и преку севкупната ваша домашна и меѓународна политика вие сте пример за моќта и важноста на дијалогот и кога е во прашање водење успешен дијалог, можеме да учиме од вас“, порачала Куенка.

Во рамките на посетата на Сенатот на Кралството Шпанија, премиерот Заев и делегацијата ја посетиле и историската библиотека на Сенатот, каде што се изложени географски карти на Европа од 17 век, на кои е презентиран поширокиот географски регион Македонија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Хоџа: Погрешни се тезите дека ќе може сѐ и сешто да се легализира

Објавено пред

Од Владата оценуваат дека по вчерашното усвојување на законот за утврдување на правниот статус на бесправно изградените објекти во законодавниот дом, ќе се реши урбанистичкото дивеење.

„Прогрешна е тезата дека ќе може сѐ и сешто во секое подрачје да се легализира“, нагласи владиниот портпарол Мухамед Хоџа додавајќи дека во законот е точно прецизирано каде и кои објекти ќе може да бидат легализирани.

„За да се легализира во заштитно подрачје, треба да се добие согласност од надлежниот орган, министерство или друга институција дека градбата не го загрозува тоа подрачје, така што невозможно ќе биде лесно да се легализира секој објект во овие делови. Законот е усогласен и со опозицијата, при што се прифатени и неколку нивни амандмани и се вметнати во него. Со законот се спречува урбаното дивеење со тоа што се зголемува цената за легализација за плус 50 отсто од основните комуналии, со што се одвраќаат од намерата сите што мислат да градат нелегално“, изјави Хоџа.

„Има многу државни објекти кои од разни причини не се запишани во катастар. Со овој закон тоа се овозможува“, оценија портпаролите на владата на денешната прес-конференција.

Прикажи повеќе...

Македонија

Арсовски: Идентитетот и јазикот не смее да бидат предмет на преговори

Објавено пред

Владата смета дека одвојувањето на Албанија и Северна Македонија не е во ничиј интерес и дека непринципиелноста од страна на Европската Унија може да има безбедносни последици за целиот регион. Двете земји треба да одат заедно во процесот на интеграција на Западен Балкан и да си помагаат, изјави на денешната прес-конференција владиниот портпарол, Душко Арсовски.

Според него, друга алтернатива, освен европската иднина на Северна Македонија и на цел Западен Балкан, не постои.

„Нашата аспирација е Северна Македонија да стане земја членка во Европската Унија. Македонскиот јазик и македонскиот идентитет наметнати како прашања од Бугарија воопшто не смее да бидат тема на разговорите и ангажманот на Брисел, Северна Македонија единствено така ќе продолжи да разговара за својата европска иднина. Премиерот Заев на средбите во Брисел беше јасен – идентитетот и јазикот не смее во ниту случај да бидат предмет на преговори“, потенцира Арсовски.

Северна Македонија ги спроведе сите реформи, додаде владиниот портпарол и дообјасни дека нивната имплементација е предмет на неколку процеси за примена на европските стандарди дома.

Според Арсовски, исполнети се сите критериуми на ЕУ за отворање на процесот за членство.

„Северна Македонија заслужува како никој досега да биде членка на Унијата и има покажано европско однесување и вредности и дома и во регионот, но и со самата Унија и оваа Влада ќе опстои на тоа“, беше речено на редовната прес-конференција на владините портпароли во врска со актуелниот статус на нашата земја во однос на исполнувањето на условите за формалниот почеток на преговорите со ЕУ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 минути

Хоџа: Погрешни се тезите дека ќе може сѐ и сешто да се легализира

Од Владата оценуваат дека по вчерашното усвојување на законот за утврдување на правниот статус на бесправно изградените објекти во законодавниот...

Свет2 часа

Погребана младата наставничка од Казањ, која со своето тело заштити дете од разулавениот убиец

Роднините, пријателите и учениците денеска ја испратија на вечно почивање Елвира Игнатиева (26), наставничка по англиски јазик, која загина во...

Македонија3 часа

Царовска: Жално е што нашите ученици не се подготвени за предизвиците што ги носи новото време

Министерката за образование, Мила Царовска, смета дека реформите што треба да се спроведат во образованито не се избрзани, туку дури...

Свет4 часа

Израел по бомбардирањето: Тел Авив во урнатини, децата сами на улица

Судирите меѓу израелските и палестинските сили продолжија утрово, а по ескалацијата на насилството и крвавите конфликти, Израел прогласи вонредна состојба...

Македонија5 часа

Македонскиот војник заразен од коронавирус во Африка со посебни протоколи пренесен на Инфективната клиника

Рано утрово во земјата пристигна 55-годишниот македонски потполковник позитивен на коронавирусот и суспектен на јужноафриканскиот сој, објави на социјалните мрежи...

Европа6 часа

Германски виролог: Оние што нема да се вакцинираат неминовно ќе се заразат

Германскиот виролог Кристијан Дрoстен очекува дека населението во Германија ќе добие имунитет против коронавирусот за една и пол година. Тоа,...

Европа6 часа

Тензиите од Блискиот Исток се префрлија во Германија, инциденти пред синагоги, запалени знамиња

Тензиите од Блискиот Исток се прелеаја во Германија, каде што се случија инциденти пред две синагоги. Во Бон синоќа неколку...

Свет7 часа

СЗО: Индискиот сој на коронавирусот откриен во 44 земји

Светската здравствена организација (СЗО) откри дека индискиот сој на коронавирусот што предизвика нагло зголемување на бројот на заболени во Индија...

Свет7 часа

(Видео) Ескалираат судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 убиени, меѓу нив и деца

Ескалира конфликтот меѓу Израел и Хамас. Од Тел Авив се слушаа сирени од раните утрински часови. Одекнаа и неколку експлозии....

Македонија19 часа

Во петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“

Овој петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. „Добивме уште една добра...

Македонија22 часа

Во Македонија 171 нов случај на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 171 нов случај на коронавирус, 26 лица починаа, а 409 оздравеа, соопшти...

Македонија23 часа

Државата треба да ѝ врати над 1,7 милион евра на Европската комисија, пари што ги проневерил ексфунционер од МИОА

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал поднесе обвинение против поранешниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација и...

Македонија1 ден

Од четврток забраната за движење ќе трае само по четири часа

Владата на денешната 69-та седница донесе одлука полицискиот час, од 13 мај, да почнува на полноќ, наместо од 23 часот...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Европските лидери добро ја разбираат нашата порака – идентитетот не е за преговори

Премиерот Зоран Заев денеска ги сумира резултатите од средбите кои во изминатите два дена нашата владина делегацијата ги оствари со...

Македонија1 ден

Во првата недела од мај 37 отсто е намален бројот на новозаразени и починати од Ковид-19

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во текот на минатата недела (од 3 до 9 мај) тестирани...

Македонија1 ден

Доцна вечерва пристигнува офицерот на АРМ, кој со корона се заразил во Африка

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, ја потврди информацијата дека припадник на АРМ е заразен од коронавирус во Централноафриканската Република. Потполковник...

Свет1 ден

Еден од напаѓачите го најавил масакрот во руското училиште носејќи маска со натпис „бог“

Најмалку 11 лица се убиени во вооружениот напад во средно училиште во рускиот град Казањ. Напаѓачите, според информациите објавени од...

Македонија1 ден

Министерството за здравство: Вчера се аплицирани 14.033 дози вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови во државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица...

Регион1 ден

Во Србија пораст на бројот на вакцинирани по ветувањето на Вучиќ од 25 евра

Корона-бројките во Србија продолжуваат да паѓаат и покажуваат помалку од 1.000 заразени втор ден по ред, а белградските медиуми тврдат...

Македонија1 ден

Владата денеска ќе одлучува за новите рестриктивни мерки

Владата денеска ќе ја одржи редовната 69-та седница со повеќе точки на дневниот ред, информираат владините служби. На седницата, која...

Досие