Контакт

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Заев не сака да се дознае вистината за убиствата кај Смилковско езеро

Објавено пред

Само човек без грам сочувство може да си поигрува со трагедиите на семејствата кои ги загубија своите најблиски кај Смилковското езеро, стои во денешното соопштение на опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

„Заев молчи и ја крие вистината за свирепото убиство кај Смилковско езеро, иако ја убедуваше јавноста и родителите дека знае кои се убијците. Заев и криминалниот картел кој го води, ја злоупотребија оваа несреќа за добивање политички поени. Додека на родителите им велеше дека постои поврзаност помеѓу убијците кои беа осудени и високи функционери на ДУИ, со Тиранската платформа се обврза дека ќе ги ослободи убијците од затвор. Заев тоа и го стори. Неполни шест месеци по преземањето на власт, случајот се врати во повторно судење, а убијците ослободени од затвор, без мерка притвор, беа пуштени од слобода да се бранат“, се наведува во партиското соопштение.

Од ВМРО-ДПМНЕ наведуваат дека криминалниот ум на Заев отишол и чекор понатаму, па откако посочил на поврзаноста на Невзет Бејта, со Фејзи Азири, сега вели дека Бејта и Азири разговарале за земјоделски субвенции од ни помалку ни повеќе, туку 450 евра.

„Заев и криминалниот картел кој го води, ја потценуваат интелигенцијата на народот, па мислат дека поминуваат лагите за полицајци кои сами се удираат од пајак возило или дека веќе осуден убиец, на денот кога го извршил убиството разговарал со потпретседател на партија за стотина евра земјоделски субвенции“, стои во соопштението.

Од опозициската партија велат дека според нив премиерот не сака да се дознае вистината.

„Заев се става во заштита на убијци и си поигрува со трагичната судбина на родителите на убиените. Во Република Македонија под власт на криминалниот клан на Заев веќе осудени убијци се пуштаат на слобода, десетина лекари, актери, режисери, архитекти и видни општествени дејци неосновано се влечат по притвори и судови, само затоа што се политички неистомисленици на Зоран Заев“, додаваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Оттаму сметаат дека правосудниот систем мора да се ослободи од стегите на криминалниот картел, со цел граѓаните да живеат во правна држава, каде законите ќе важат, а институциите ќе се почитуваат и нема да се злоупотребуваат.

Македонија

Османи: Венецијанската комисија не вели да се отфрли двојазичноста во судството, туку да се создадат капацитети

Објавено пред

Секој обид за еднострано поместување на балансот во македонско-албанските односи кој е постигнат со многу труд, со многу жртва од двете страни за денес да зборуваме за функционална мултиетничка демократска држава, комплетно ќе нѐ помести од патот на кој сме тргнале, истакна вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи на денешната прес-конференција на која зборуваше за заклучоците на Венецијанската комисија поврзани со Законот за употреба на јазиците.

„Венецијанската комисија вели дека има потешкотии во судството поради немање капацитети, но вели – да, можете да употребите двојазичност во банкнотите. И не можете Вие да отворите дебата за судството, а да не отворите дебата за банкнотите. Венецијанската комисија не вели да се отфрли двојазичноста во судството. Вели можеби во моментов нема капацитети, па Владата, односно државата да размисли дали можеби привремено да го одложи имплементирањето додека не се создадат капацитети“, рече вицепремиерот.

Османи пред новинарите нагласи дека секој обид кон најсензитивното прашање да се пристапи еднонасочно, буквално ја урива оската на која се држи балансот на македонско-албанските односи во државата.

„Мислам на ситуации македонските уставни судии да ги надгласуваат албанските уставни судии, дали Министерството за правда без согласност од целата Влада, дали Собранието без согласност и на претставниците на етничките заедници, дали кој било друг во државата ако се обиде на ваков начин да пристапи кон ова чувствително прашање“, кажа вицепремиерот и подвлече дека Охридскиот рамковен договор предвидува за клучни прашања да има согласност на сите етнички заедници, пред се, како што кажа, на двете етнички заедници.

Колку што ни е важен јазикот, толку ни е важна и правната држава, порача Османи коментирајќи ги одлуките на Венецијанската комисија.

„Го споделуваме ставот дека не смее ниту еден предмет да биде жртва на неизградени капацитети. Фокусот треба да ни биде во забрзана изградба на капацитети и во судството, и во администарцијата, притоа да најдеме начин како ниту еден предмет, од кој и да е тип, да не биде жртва на неизградени капацитети во судството. По однос на банкнотите ќе треба повторно да седнеме инклузивно и да видиме како да се спроведе овој заклучок на Венецијанската комисија“, рече вицепремиерот.

Прашан дали се заканува и како од позиција на вицепремиер кажува каква одлука треба да донесе Уставен суд, Османи се повика на интервју на претседателот Стево Пендаровски дека нема ниту еден закон, кој му забранува да коментира одлука на суд.

 

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Мицкоски: Мисијата на Свети Климент и денес живее вo секoј изгoвoрен или зaпишaн збoр

Објавено пред

Светиoт Климент Oхридски сo свoјaтa прoсветителскa дејнoст успеaл дa гo зaслужи местoтo вo великaните нa цивилизaцијaта и прoсветителствoто, вели во својата честитка по повод државниот и христијански празник, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

„Тoј сo злaтни букви јa зaпишaл и Мaкедoнијa кaкo земјa вo кoјa живеел, рaбoтел и делувaл и ние сме нa тoa oсoбенo гoрди. Негoвoтo делo денес живее вo секoј изгoвoрен или зaпишaн збoр не сaмo кaј нaрoдите кoи јa кoристaт aзбукaтa Кирилицa, туку и кaј сите oстaнaти слoвенски нaрoди и култури“, нагласува Мицкоски додавајќи дека фaкелoт нa писменoстa кoј гo зaпaлил Свети Климент Oхридски гo прoсветлил целиoт слoвенски свет.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ веле дека Свети Климент е доказ оти истрајноста успева, а пожртвуваноста носи резултати.

„Да се спротивставиме на декаденцијата, немањето на принципи и вредности. Заедно да се бориме против она што го мачи нашиот народ и знам дека така ќе успееме“, истакнува Мицкоски во пораката по повод денот посветен на чествувањето на Свети Климент Oхридски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Пендаровски: Делото на Свети Климент Охридски е од значење за севкупната европска култура

Објавено пред

Претседателот, Стево Пендаровски, по повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан и сите верници од православна вероисповед.

„Денот на патронот на Mакедонската православна црква има неизмерно духовно, културно и општествено значење. Чествувањето на Св. Климент Охридски како основоположник на Oхридската книжевна школа нема само национално значење. Неговото и делото на неговите учители, светите браќа Кирил и Методиј, ги надминува локалните и регионалните рамки и е од значење за севкупната европска култура. Затоа да го почитуваме и достојно да го продолжиме делото на Св. Климент Охридски, водени од неговиот хуманизам, трудољубивост и чесност“, нагласува Пендаровски во честитката.

Тој посакува верниците да го минат празникот во мир и радост, исполнети со љубов и грижа.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија37 минути

Османи: Венецијанската комисија не вели да се отфрли двојазичноста во судството, туку да се создадат капацитети

Секој обид за еднострано поместување на балансот во македонско-албанските односи кој е постигнат со многу труд, со многу жртва од...

Култура58 минути

Две престижни признанија за документарецот „Медена земја“ во Лос Анџелес

Документарецот „Медена земја“ освои две престижни признанија на 35. Интернационални документарни награди (ИДА), што се одржаа вчеравечер (7. декември) во...

Свет1 час

Оружје пронајдено кај демонстранти во Хонгконг, еден од нив имал и пиштол

Во полициска акција спроведена пред почетокот на денешните протести во Хонгконг, уапсени се 11 лица кај кои е пронајдено оружје....

Топ2 часа

Кривична против дилер од Арачиново во чиј автомобил бил пронајден хероин

Кумановската полиција поднесе кривична пријава против 27-годишник од скопското село Арачиново, откако во автомобил кој го управувал бил пронајден хероин....

Македонија4 часа

Пендаровски: Делото на Свети Климент Охридски е од значење за севкупната европска култура

Претседателот, Стево Пендаровски, по повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска...

Регион16 часа

(Видео) Разбојници барале 250.000 евра за Македонец киднапиран во Тирана, го спасила полицијата

Две лица се уапсени во Албанија под обвинение дека во главниот град Тирана, вчера киднапирале 23-годишен македонски државјанин. Според информациите...

Македонија20 часа

Полесно повредените македонски патници во автобуската несреќа во Србија се враќаат дома

Според последните информации добиени од болницата во Прокупље, каде беа згрижени 16 од вкупно 26 патници повредени откако се преврте...

Македонија20 часа

Полицијата разби криминални групи од Грчец и Арачиново – 12 приведени, запленети автомобили, оружје и дрога

Десет лица од скопските села Грчец и Арачиново се уапсени во големата полициска акција која започна денеска во пет часот...

Македонија23 часа

Заев: Законот за јазици ќе се ревидира согласно забелешките на Венецијанската комисија

Премиерот Зоран Заев најави ревидирање на Законот за јазици во согласност со забелешките на Венецијанската комисија. „Законот за јазици ќе...

Економија1 ден

Арсовска: Македонија ја нема на ранг листата на светски препознатливи брендови

Македонските брендови тешко се позиционираат, мала e застапеностa на нашите производи на глобалните пазари, a истото се должи генерално на...

Македонија1 ден

Сараево, Белград и Скопје меѓу најзагадените градови во светот

Сараево, Белград и Скопје изутринава се меѓу најзагадените градови во светот. Главниот град на Босна и Херцеговина, утрово е второрангиран...

Топ1 ден

Момче избодено со нож во Бутел, го нападнале група малолетници

Во Полициската станица Чаир, малолетник од Скопје пријавил дека синоќа околу 19.45 часот, на улицата „Александар Урдаревски“ бил физички нападнат...

Свет1 ден

Трамп тврди дека не користи личен мобилен поради безбедносни ризици

Американскиот претседател Доналд Трамп ги негира медиумите дека користи личен мобилен телефон за разговори и покрај предупредувања од безбедносите служби....

Свет1 ден

Голем пожар му се заканува на Сиднеј, се евакуира населението

Голем пожар што беснее околу 60 километри северно од Сиднеј, зафати 300.000 хектари и е невозможно да се контролира во...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Каде завршила ташната Луј Витон со 1.5 милиони евра?

„Власта и Русковска ја развлекуваат постапката за ‘Рекет’. Шест месеци откако е пријавен случајот се уште немаме одговори каде завршила...

Свет1 ден

Фејсбук казнет со четири милиони долари во Унгарија

Фејсбук ќе треба да плати казна од околу четири милиони долари, на Агенцијата за заштита на конкуренција во Унгарија поради...

Економија1 ден

Започна исплатата на МојДДВ – три милиони евра ќе им бидат исплатени на граѓаните

Од вчера започна поврат на дел од платеното ДДВ за месеците јули, август и септември кон граѓаните. Над сметките на...

Економија2 дена

(Видео) Деспотовски: Одговорноста за грантовите на Ласкова и на Анѓушев е моја, не избегав ни тогаш ни сега

На сите 320 фирми што досега добиле грантови од Фондот за иновации може да им се залепат етикети дека се...

Македонија2 дена

Одбиено барањето за апанажа на Катица Јанева

Членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата едногласно го одбија барањето за апанажа на поранешната специјална јавна...

Македонија2 дена

(Видео) Камчев: Филипче ми e пријател и немаше никакви бизнис-зделки со Боки 13

Бизнисменот Орце Камчев по судењето за „Рекет“, запрашан за врските меѓу него и министерот за здравство, Венко Филипче, не сакаше...

Досие