Контакт

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Институциите задолжени за борба со криминалот ги кршат законите

Објавено пред

Последните случувања на релација Русковска- Муареми покажуваат дека институциите надлежни за борба со криминалот го правеле токму спротивното. Меѓусебните обвинувања за прекршувања на законите даваат одговор зошто криминалот цвета во Македонија и зошто правосудството има само 8% доверба кај граѓаните, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

Но ова воопшто и не зачудува, ако се има предвид дека врхушката на власт е корумпирана до срж, кога владата ја водеше и сеуште ја управува амнестиран криминалец, кога клучните приоритети на власта се како да наместат некој тендер или јавна набавка, кога се прават милионски криминали со физибилити студии и слични други далавери.

Да имаше правна држава до сега за стотиците скандали и афери за оваа власт ќе имаше барем десетина разрешници. Но институциите наместо да го гонат криминалот на власта, тие го прикриваа и штитеа, па дури и биле злоупотребувани за лично богатење. Секаде врие од криминал и корупција, а системот целосно се распаѓа. Власта на СДСМ и ДУИ е свесна дека пропаѓа па се фрлила во тотална кражба. Им порачуваме дека ќе одговараат за секој криминал што го сториле и за секоја злоупотреба на функцијата која ја направиле, се вели во соопштението.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

СДСМ: Град Скопје да одговори, дали Илиевски согласно закон е поставен за директор на Зоолошката градина?

Објавено пред

Јавно објавени информации во медиуми отвораат сомнеж дали новиот В.Д. директор на Зоолошка градина, Драган Илиевски е назначен согласно узаконите, се вели во соопштението од СДСМ.

dobivaj vesti na viber

Од партијата прашуваат дали за оваа позиција бил распишан јавен оглас и дали Илиевски доаѓа од редот на вработените на оваа установа и кои биле критериумите што Илиевски ги испокнува за токму тој да биде назначен за вршител на должност директор на Зоолошката градина во Скопје?

Град Скопје и Данела Арсовска мора да дадат одговор на овие прашања, особено што оваа установа се најде во средиште на скандал со колење на животни на сопствениот имот.

Истовремено, за процесот на назначување треба да се вклучат и надлежните институции кои треба да проверат дали назначувањето на Илиевски е согласно законите, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Македонија

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози

Објавено пред

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На ГП Табановце времето на чекање за влез во државата е околу еден час. На ГП Богородица времето на чекање за излез од државата е од 30 до 40 минути. На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

dobivaj vesti na viber

Патниот правец Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица е отворен за сообраќај до 01.10.2022 за возила со вкупна маса до 3,5 тони.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони.

Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Прикажи повеќе...

Македонија

Денеска сончево и топло, утре попладне дожд и грмежи

Објавено пред

Денеска времето ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена, а попладне на места со зголемена облачност. Ќе дува слаб до умерен, на места повремено засилен северен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од 11 до 20, а максималната од 32 до 39 степени. УВ=8.

dobivaj vesti na viber

Во Скопје сончево со мала до умерена облачност и со умерен северен ветер. Минималната температура ќе биде околу 17, а максималната ќе достигне до 37 степени.

Утре ќе дува засилен североисточен ветер, што ќе предизвика благо опаѓање на дневната температура. Од утре во попладневните и вечерните часови ќе има развој на локална нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 минута

Израелскиот премиер по нападот: Операцијата ќе трае онолку колку што е потребно

Јаир Лапид, премиерот на Израел, зборуваше откако израелската армија изврши ракетни напади врз цели во Појасот Газа, при што беше...

Регион11 минута

Најмалку 11 лица загинаа во автобуска несреќа во Хрватска

Автобус со полски регистерски таблички излетал од патот на автопатот А4 во правец кон Загреб и според првичните информации има...

Свет16 минути

Воени вежби за можен кинески напад – Тајван подигна авиони и ги активира ракетните системи на островот

Тајванските власти утринава објавија дека во саботата во Тајванскиот теснец биле откриени голем број кинески авиони и воени бродови кои...

Свет21 минута

Се преврте чамец на Флорида, две лица се удавија

Најмалку две лица се удавија, а осум се извлечени од морето откако денеска се преврте чамец во близина на Флорида...

Свет12 часа

Гутереш: Невозможно е да се решат светските проблеми без дијалог меѓу САД и Кина

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, рече дека е невозможно да се решат горливите прашања, како што е глобалното затоплување,...

Македонија13 часа

Нови 739 позитивни случаи на коронавирус, починало едно лице

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Регион14 часа

Мал авион слета на автопат во Словенија

Помал авион принудно слетал на автопатот кај Брежје во правец кон Јесеница во Словенија, јавуваат словенечките медиуми. Како што соопштила...

Топ15 часа

Убиен маж, пронајден застрелан во автомобил во Скопје

Триесет и деветгодишен маж е пронајден мртов ноќеска во автомобил на самата крстосница помеѓу с. Радуша и с. Свиларе, Скопско....

Култура16 часа

Почина актерот Митко Апостоловски

Македонскиот актер Митко Апостоловски почина на 67-годишна возраст. „Денеска нѐ напушти доајенот на македонското глумиште, долгогодишниот член на НТБ, актерот со...

Топ20 часа

Уште 30 дена притвор за Габриел Бајрам, судот се сомнева на реална опасност од бегство

Додека Габриел Бајрам се жали на осумдневниот притвор, кривичен суд одлучи дека осомничениот за насилство треба да остане уште 30...

Свет21 час

Секој осми човек заразен со Ковид-19 има долготрајни симптоми

Еден од осум луѓе кои страдаат од коронавирусот развива барем еден долгорочен симптом на ковид, според една од најобемните студии...

Европа22 часа

Кина воведува санкции против Ненси Пелоси

Пекинг има намера да воведе санкции против претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, јавуваат медиумите во регионот. Санкциите...

Регион22 часа

Ќучук: Не се согласувам дека историјата е турната некаде под килим, прашањето е каде сака да биде Северна Македонија

„Историјата е составен дел на преговарачиот процес, таа не е турната под килим, напротив – заедничката историска комисија треба да...

Свет24 часа

Гром удри до Белата куќа, 4 лица во критична состојба

Четири лица се повредени откако гром удри во близина на Белата куќа во четвртокот вечерта, соопштија пожарникарите. Пожарникарите од округот...

Свет1 ден

Тајван: Кинеската армија повторно ја премина централната линија на теснецот

Министерството за одбрана на Тајван утринава соопшти дека неколку бродови и авиони на Народноослободителната војска на Кина повторно ја преминале...

Свет1 ден

Бајден: Мајмунските сипаници вонредна здравствена состојба во САД

Американскиот претседател Џозеф Бајден ја прогласи мајмунската сипаница за вонредна состојба за јавно здравје во САД. „Подготвени сме да го...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку 13 лица загинаа во пожар во ноќен клуб во Тајланд

Најмалку 13 лица загинаа, а 35 се повредени кога избувна пожар во ноќен клуб во Тајланд. Пожарот избувнал во 1...

Македонија2 дена

Ременски до Русковска: Ве победив на суд, сакале тоа да го признаете или не

„Обвинителке…, јас ве победив на суд, сакале вие тоа да го признаете или не!“ Ова ѝ го порача експратеничката Фросина...

Европа2 дена

(Фото) Му сврте грб на Путин, а сега се бори за животот

Поранешниот помошник на Владимир Путин, Анатолиј Чубаис, кој е хоспитализиран на Сардинија, делумно е парализиран и не може да ги...

Македонија2 дена

Управата за извршување на санкциите: Немало организирано учество на затворски полицајци на Илинден во Крушево

„Управата за извршување на санкциите со внимание ги проследи објавите на електронските медиуми, во кои партијата Левица бара од министерот...