Контакт

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ пред конечна одлука за референдумот – Секој да постапи по сопствен избор

Објавено пред

Секој граѓанин да постапи по свое убедување за референдумот на 30 септември, ова е пораката што јавноста најверојатно ќе ја слушне вечерва од седиштето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Раководството на партијата во текот на денот одржува средби со пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, а за попладнево се закажани состаноци на Извршниот и на Централниот комитет.

Неофицијално, пораките што партискиот лидер Мицкоски ги упати во говорот од протестниот марш во Кичево се насоките околу кои се движат размислувањата на мнозинството во ВМРО-ДПМНЕ.

„Кој е Христијан Мицкоски да му каже на народот што треба да прави? Да се обидува да го замајува со скапи маркетиншки трикови и странски пиар-советници, кој ми го дал мене ова право?“, рече Христијан Мицкоски на 3 септември од Кичево.

Сепак, дел од членството, актуелни и поранешни функционери на партијата, не ги следат официјалните партиски насоки. Членови на раководството на партијата јавно повикуваат да се излезе да се гласа на референдумот, а пратеникот Антонио Милошоски активно води кампања за бојкот.

Официјалниот став за референдумот ВМРО-ДПМНЕ досега повеќепати одложуваше да ѝ го соопшти на јавноста, иако е познато дека не се согласува со начинот на кој е формулирано референдумското прашање, како и дека се против на договорот со Грција. Овие ставови лидерот Мицкоски им ги соопштил и на странските дипломати што деновиве беа во посета на Македонија во знак на поддршка за референдумот. Мицкоски лично и на германската канцеларка Меркел ѝ кажал дека добиле навигација од средбите со граѓаните и конечената одлука за референдумот ќе ја соопштат неделава.

Македонија

Пациент со западнонилска треска хоспитализиран на Инфективна клиника

Објавено пред

Пациент заразен со западнонилска треска е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје.

Од Центарот за јавно здравје соопштија дека случајот на заразениот скопјанец бил лабораториски потврден во оваа здравствена институција.

Според информациите, станува збор за 66-годишен пациент кој е сместен во одделот за интензивна нега со воспаление на мозокот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Клиника Жан Митрев: Остануваме отворени за третман на новороденчиња и деца до 18 години

Објавено пред

Од клиниката Жан Митрев ја информираат јавноста дека таму непречено продолжуваат да се изведуваат сите услуги поврзани со вродените срцеви мани на новороденчиња и деца до 18 години.

„Во текот на вчерашниот ден е примено неонатално со телесна тежина од 1,2 килограми во нестабилна состојба, кое после 22 дена поминати на интензивна нега, е пренесено во нашата Клиника и во моментот се прават сите предоперативни анализи за да може да биде оперирано во текот на следната недела“, се наведува во соопштението на клиниката.

Во него се додава дека сите трудници кај кои е констатиран или ќе се констатира плод со вродени срцеви аномалии, како и досега, подлежат на бесплатни прегледи и се примаат во клиниката без никаков застој.

Прикажи повеќе...

Македонија

Заев до претседателот на ИХФ: Ракометот е спорт број 1 во земјава, благодарни сме што организираме светско првенство

Објавено пред

Премиерот Зоран Заев се сретна со претседателот на Светската ракометна федерација (ИХФ) Хасан Мустафа, кој беше придружуван од Живко Мукаетов, претседател на Македонската ракометна федерација (РФМ) и Филип Милошевски, генерален секретар на РФМ.

Како што информираат до владината прес-служба, на средбата Заев ги поздравил сите напори и вложувања што ги прави Ракометната федерација и потенцирал дека ракометот е спорт број еден во нашата држава.

„Светското првенство во ракомет во машка конкуренција до 19 години, кое се одржува во Скопје претставува вистинска афирмација и промоција не само на спортот, туку и на државата во светски рамки“, рекол премиерот Заев кој на присутните им честитал за организацијата на првенството.

Премиерот нагласил дека во иднина ќе се зголемува поддршката со цел дополнително развивање на ракометот и спортот во земјава, а со претседателот на ИХФ разговарал за искуствата од вложувањето во спортот и спортската инфраструктура, оценувајќи дека токму тоа е правецот кој ќе овозможи што поголем број на млади да спортуваат и да се занимаваат со ракомет.

Мустафа и Мукаетов ја поздравиле определбата на Владата за поддршка на спортот и се согласиле дека заеднички ќе работат на остварување на што поголеми резултати во ракометот и промоција на спортот воопшто.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

Пациент со западнонилска треска хоспитализиран на Инфективна клиника

Пациент заразен со западнонилска треска е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Од Центарот за јавно здравје соопштија...

Топ15 часа

Расветлено и второто убиство кај браната Турија – го застрелал, го ставил во резервоар за гориво и го фрлил во водата

Полицијата соопшти детали за убиството на струмичанецот кој се водеше за исчезнат, а неговото тело потоа беше пронајдено во водите...

Македонија16 часа

(Видео) Рустеми: Ако чувствував влијание од Јанева за моето сведочење, ќе пријавев

Бурим Рустеми вели дека одговорил на сите прашања од обвинителството поврзани со случајот „Рекет”. Тој не сакаше да каже дали...

Топ18 часа

Загина 26-годишен тетовец на патот Гостивар-Тетово

Дваесет и шестгодишен жител на селото Топлица, Врапчиште, синоќа загинал во сообраќајна несреќа, откако изгубил контрола на возилото и излетал...

Македонија19 часа

Битолчанец го враќа сонцето од Кутлеш на шахтите

Битолчанец ги враќа отстранетите ѕвезди од Кутлеш на шахтите во градот кои беа отстранети според преспанскиот договор. Тој направил шаблон...

Свет20 часа

Трамп сака да го купи Гренланд

Претседателот Доналд Трамп сака да го купи Гренланд. За ваквата намера тој во повеќе наврати контактирал со данската влада, а...

Свет21 час

Северна Кореја повторно лансираше две ракети што паднаа во море

Северна Кореја повторно истрела две балистички ракети со краток дострел кон источниот брег на земјата, соопштија официјални лица на Сеул,...

Европа23 часа

Пронајден цртеж на Да Винчи што бил сoкриен 500 години под неговото ремек-дело

Откриен е цртеж на Леонардо да Винчи, сoкриен повеќе од 500 години под една од неговите најпознати слики „Богородица во...

Регион1 ден

Грција се бори со шумските пожари, гори на неколку острови

Грчките власти испратија засилувања на пожарникарите кои се борат со голем шумски пожар во природен резерват на островот Евија, додека...

Европа1 ден

Шест европски земји ќе подадат рака за спас на 147 мигранти

Премиерот на Италија Џузепе Конте изјави денеска дека шест европски земји сакаат да ги преземат 147 мигранти кои се блокирани...

Свет1 ден

Киев и ЕУ се лути, Русија им нуди државјанство на три милиони Украинци

Киев и ЕУ се лути, откако Русија им нуди државјанство на околу три милиони Украинци од регионот на границата со...

Свет1 ден

(Видео) Кремљ ќе ги одликува пилотите херои кои слетаа избегнувајќи јато птици

Кремљ ќе им додели државни одликувања на двајцата пилота кои успешно принудно слетаа со патнички авион во кој имало 233...

Свет1 ден

(Видео) По седумчасовна престрелка уапсен маж во Филаделфија кој рани шестмина полицајци

Американската полиција го уапси осомничниот за пукањето во северна Филаделфија, по седумчасовна престрелка во која се повредени шест полицајци. Станува...

Европа2 дена

Најголемата скулптура во светот поставена во Белгија

Најголемата скулптура во светот, како што ја нарекуваат, беше подигната во Белгија. 60-метри високиот челичен круг беше поставен во близина на...

Регион2 дена

Над 200.000 луѓе од Балканот минатата година се иселиле во ЕУ

Од Западен Балкан во земјите од ЕУ само минатата година се доселиле 228.000 луѓе, покажуваат податоците на „Евростат“. Од Србија...

Македонија2 дена

Поставени ознаки на спомениците на Александар Велики, Олимпија и Филип Втори

Tројазични табли на кои пишува дека споменикот е во чест на историска фигура која припаѓа на античката хеленска историја и...

Македонија2 дена

Фламинга и пингвини нови жители на скопската зоолошка

Во скопската зоолошка градина почна изградбата на живеалиште за фламинга и пингвини. Како што информираат од управата, ова живеалиште ќе...

Свет2 дена

Непалските власти ќе го наплаќаат спасувањето на планинари од Монт Еверест

Непалската влада објави нови правила за планинарите кои се искачуваат на Монт Еверест, кои уследуваат по низа несреќи што на...

Топ2 дена

Малолетничка од Хрватска почина во Куманово откако врз неа паднала статива на ракометен терен

Тринаесетгодишно девојче од Хрватска кое било на привремен престој во земјава почина во Куманово поради повреди што ги добила при...

Свет2 дена

(Видео) Руски авион принудно слета во поле, птици влегле во двата мотора

Руски патнички авион принудно слета на поле, во близина на аеродромот „Жуковски“, набрзо по полетувањето од Москва, откако птици влегле...

Досие