Контакт

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ лажеше, во администрацијата се вработени 128.722, а не 180.000 лица

Објавено пред

„Манчевски призна дека СДСМ години наназад свесно ја лажеле јавноста во врска со бројот на вработени во јавниот сектор. Бројот на вработени во јавната администрација е 128.722, а не 180.000 како што СДСМ ги лажеше граѓаните пред изборите“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на прес – конференцијата на Дамјан Манчевски.

dobivaj vesti na viber

Според партијата, Манчевски ги потона лагите на СДСМ. „Но, сепак не се надмина себе си и се обиде во вкупната бројка да ги вкалкулира и вработените во приватните агенции и трговски друштво, велејќи дека бројот на вработени е 139.000. Ова е спротивно на домашната и меѓународна методологија за пресметка на вработените во јавниот сектор. Манчевски тоа го знае и затоа тивко и во фуснота призна дека вистинската бројка е всушност 128.722 лица“, се вели во соопштението и се додава:

„Манчевски се фалеше со прераспоредување на 900 рамковно вработени лица, а не кажа што со 1600 лица кои преостануваат. Манчевски не кажа и дека во изминатиот период владата на ВМРО-ДПМНЕ прераспредели над 4000 лица, со што целосно се ипочитува Рамковниот договор. Тоа се правеше согласно закон, без фанфари, драми и пресконференции. Манчевски презентираше некомплетен извешатај. Во извештајот кој го презентираше Манчевски за првпат во историјата не е вклулчена годишната флуктуација на кадри во текот на годината. Односно бројот на нови вработувања и бројот на престаноци на работен однос.
Манчевски не го кажа ова поради фактот што по преземањето на власта СДСМ за само 6 месеци вработи скоро 13.000 лица. За сметка на тоа околу 10.000 лица си заминале од јавната администрација поради мобингот и невидените притисоци кои ги претрпувале од страна на новата власт“.

Опозицијата прашува зошто Манчевски прескокна да ја вклучи и оваа анализа во Извештајот? Зошто граѓаните не се информираат со вистинската состојба. „СДСМ ги сруши сите стандарди, со цел вработување на своите партиски послушници. Владата со новиот закон дрско го сруши мерит системот, кој го воспостави претходната влада тајно, шверцерски и без присуство на опозицијата. Со цел да создаде услови таканаречените шарени револуционери, без посебни квалификации да ги вработи. СДСМ не спроведува реформи. СДСМ го загрозува реформскиот процес. Сето ова ќе ја чини државата изгубени години во обид да се спроведе вистинската реформа на јавната администрација која ја започна Владата на ВМРО-ДПМНЕ, и која Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе ја продолжи, многу брзо, веднаш по следните избори“, се вели во соопштението.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Обвинетите за убиството на Тот имале грижа на совест и чувство на вина, сведочеше психијатарот Марцикиќ

Објавено пред

Дваесет и еден ден по убиството на ракометарот Денис Тот, сега обвинетите Анџело Ѓорѓиевски, Клементина Лефковска и Андреј Костовски имале грижа на совест и чувство на вина. Ова го констатира Александар Марцикиќ, психијатар, кој изработил вешт наод за нив. Тој ги опиша сите обвинети како психички здрави особи, со уредна интелигенција. Сите биле загрижени поради настанот, смртниот исход, реперкусиите, кривичната постапка и притворот. Но и покрај ова вештачење на докторот, тие на првото рочиште кажаа дека не гледаат вина кај себе за смртта на Тот.

dobivaj vesti na viber

„ При прегледот ниту еден од обвинетите не манифестираше било какви знаци на пасивна или активна агресивнсот, како што опишав кај нив беше актуелна психичката реакција на исходот од настанот и реперкусиите од нив, сите имаа слични манифестации, како грижа на совест, чувство на вина, видлива вознемиреност поради исходот од случувањето и кривичната постапка против нив, страв или анксиозност од самата постапка и последниците по нив, пред се, социјалните последици“, кажа докторот, говорејќи за вештиот наод изработен 28.04.2022.

Обвинетата Лефковска е единствената од тројцата која претходно имала психички проблеми и се лекувала. Психијатарот поосчи дека конзумацијата на алкохол придонела за обвинетата да биде похрабра во своите чекори. Тој опиша дека при конзумација на алкохол, обвинетата е склона кон конфликти и е поарогантна.

Адвокатот Бојан Василевски, бранител на обвинетата праша: „Кажувате во вештиот наод дека Клементина консумирала 2-3 жестоки пијалаци. Дали ако истата била трезна, ќе ги презела истите дејствија?“

„ Околу конзумирањето на алкохол, исказите на обвинетата не се поткрепени со други материјални докази, пред се мислам на лабораториско иследување на присуство и концентрација на алкохол во крвта. Моето толкување според нејзините искази се описни. Си дозволив да го коментирам овој податок, во склоп на обид да што по објективно ја опишам нејзината психичка реакција при самиот настан. Не можам да претпоставам како би реагирала доколку наводно немала алкохол во себе.

За обвинетиот Андреј Костовски, психијатарот Марцикиќ, кажа: „Не констатирав патолошка потреба за искривување на вистината. При самиот преглед обвинетиот Костовски немаше знаци за агресивно однесување“.

Прашања за вештото лице имаше првообвинетиот Анџело Ѓорѓиевски. Го интересираше како алкохолот можел да влијае врз неговите постапки, на што вештакот додаде: „Можел да влијае, не можам да кажам како зошто не знаеме колку имал испиено“. Наспроти толкувањето за Лефковска каде таа кажала дека испила 2-3 чаши алкохол, а се дава објаснување како влијаел на нејзе, психијатарот Марцикиќ тоа го нема направено за Ѓорѓиевски.

На 7 април, пред ноќен клуб во Градскиот парк во Скопје, обвинетите заеднички го лишиле од живот оштетениот Денис Тот, тврди скопското Обвинителство. По кратка расправија, сите тројца му нанеле повеќе удари и тешки телесни повреди од кои кај оштетениот најпрвин настанала коматозна состојба, а следниот ден починал.

Прикажи повеќе...

Македонија

Герасимовски: Секое дете треба да има можност да си го исполни својот сон

Објавено пред

Општина Центар ја прославува Детската недела, која почнува денеска. Во Паркот на франкофонијата, со музички изведби, детски претстави, спортски активности, ќе се претстават децата од градинките и учениците од сите основни училишта во општината.

dobivaj vesti na viber

Градоначалникот на општина Центар, Горан Герасимовски, пред децата ја истакна нивната важност како најдрагоцено богатство и иднина на секое општество.

„Секое дете и секој млад човек е важен фактор во општеството. Затоа е важно на секое дете да му се даде можноста да го оствари својот сон, но и аспирациите, да ги каже своите размислувања и дејствувања со цел да земе активна улога во општеството. Ние возрасните како ваши воспитувачи, наставници, родители имаме обврска да ве поттикнуваме и да ве насочуваме кон негување на вашите интереси и нивна реализација“, изјави Герасимовски во Паркот на франкофонијата.

Герасимовски исто така зборуваше за правата на децата според член 27 од Конвенцијата на Обединетите нации, како правата на образование, здравствена грижа, слобода на изразување на своите ставови, чувства и желби, правото на државјанство, право на игра и љубов и обврските на локалните самоуправи тоа да го обезбедат. Тој исто така зборуваше и за рано детектирање и спречување на сите форми на насилство, меѓу кои и булингот.

„Вие исто така мора да бидете заштитени од сите форми на насилно вклучувајќи го и булингот, кој е застапен од најрана возраст. Вашите воспитувачи, наставници и стручни лица во градинките и училиштата се ваши пријатели, доколку имате проблем, разговарајте со нив. Проблемите мора се споделуваат за да може да се решат. Воспитувачи, наставници, внимавајте на однесувањето на децата и учениците и бидете првиот детектор дека нешто се случува. Во училиштата и градинките мора да биде спречена секаква форма на насилство и на тоа постојано мора да се работи“, изјави Герасимовски.

За крај, им порача на децата да уживаат во детството, да си играат и да се дружат, да спортуваат и да внимаваат на животната средина.

„Слушајте ги вашите родители, баби и дедовци, бидете добри ученици. Ние секогаш ќе се радуваме на вашите успеси“, им порача Герасимовски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Тупанчески на првиот академски час: Не учете за оцена! Учете да научите! Учете за да знаете!

Објавено пред

Министерот за правда, Никола Тупанчески, се обрати на првиот академски час на Правниот факултет „Јустинијан Први“. На идните студенти им посака да имаат среќна и успешна година, да го искористат својот потенцијал, да бидат креативни.

dobivaj vesti na viber

„Старите Римјани рекле Festinа lente. Брзајте, но бавно, пополека – кон вашата цел, а тоа е кога ќе завршите со ова поглавје, еден ден да станете истакнати правници, адвокати, судии, обвинители, новинари, професори, политолози, па и политичари. Тоа ќе го постигнете само со учење. Не учете за оцена! Учете да научите! Учете за да знаете! Знаењето никој никогаш не може да ви го одземе! А многу бргу ќе дојде времето кога кормилото ќе дојде во ваши раце и знаењето ќе треба да го примените во пракса“, им порача министерот за правда Никола Тупанчески на идните студенти.

Оваа генерација студенти се разликува од претходните. Новиот стил на живеење, рече Тупанчески, а особено условите што се наметнаа во изминатите неколку години, доведоа до тоа студентите да бидат постојано присутни и активни на социјалните мрежи, па дури и дел од процесот на образование да го следат по видеоконференциски пат.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

Обвинетите за убиството на Тот имале грижа на совест и чувство на вина, сведочеше психијатарот Марцикиќ

Дваесет и еден ден по убиството на ракометарот Денис Тот, сега обвинетите Анџело Ѓорѓиевски, Клементина Лефковска и Андреј Костовски имале...

Македонија53 минути

Тупанчески на првиот академски час: Не учете за оцена! Учете да научите! Учете за да знаете!

Министерот за правда, Никола Тупанчески, се обрати на првиот академски час на Правниот факултет „Јустинијан Први“. На идните студенти им...

Економија58 минути

Бонус до 3.000 евра ќе добијат вработените во Германија поради инфлацијата

Вработените во Германија ќе може да добиваат регреси и премии до 3.000 евра годишно, без даноци и придонеси, за полесно...

Свет1 час

Захарова: Блинкен отворено и без двоумење рече дека имале мотиви да го уништат гасоводот

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, отворено изјави дека САД и НАТО имаат мотиви да ги нападнат гасоводите „Северен тек 1“...

Свет2 часа

Рамзан Кадиров ги испраќа своите малолетни синови во војна

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, најави дека тројца негови малолетни синови набргу ќе заминат на фронтот во Украина. „Тоа што...

Свет2 часа

Русија ќе го тестира новото оружје „Посејдон“, предупреди НАТО

Како што напредува војната во Украина, има сè повеќе информации за нов тип на оружје што го користат двете завојувани...

Економија3 часа

Меѓународната агенција за енергетика со совет до ЕУ: „Штедете гас“

Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) ја советува Европската унија да штеди гас за да се избегнат празните магацини и ризикот...

Свет4 часа

Си-ен-ен: Времето на Путин истекува и тој тоа го знае

Времето на рускиот претседател Владимир Путин истекува и тој тоа го знае. Во меѓувреме, неговиот бомбастичен настап продолжува – објавувајќи...

Македонија4 часа

Без струја утрово во скопски Карпош, граѓаните во страв дека рестрикциите се почнати

Жители на Карпош 1, 2, 3 и 4 утрово пријавуваат дека останале без струја. Речиси еден час траел прекинот, а...

Свет5 часа

Бројот на загинати од ураганот Јан се искачи на повеќе од 80, штетата е проценета на десетици милијарди евра

Бројот на загинати од ураганот Јан во САД се искачи на повеќе од 80 бидејќи жителите на Флорида и Јужна...

Свет5 часа

Саливан вети дополнителна американска поддршка за Украина

Американскиот советник за национална безбедност, Џејк Саливан, вчера во Истанбул се сретна со Андриј Јермак, шеф на кабинетот на украинскиот...

Свет5 часа

Руски гувернер: Половина од мобилизираните во регионот вратени дома, командантот разрешен

Командантот на руската област Хабаровск е сменет од должност кога половина од мобилизираните мажи биле испратени дома бидејќи не ги...

Европа6 часа

Карл Нехамер: Ако ЕУ не дејствува, самите ќе треба да се заштитиме од илегалната миграција

Сè додека ЕУ не презема ефективни мерки, ние мора сами да дејствуваме и затоа Австрија прави сè за да се заштити...

Свет6 часа

Поранешниот шеф на ЦИА, Дејвид Петреус, испрати предупредување до Русија

Соединетите Американски Држави и нивните сојузници ќе ги уништат руските војници и опремата во Украина и ќе ја потопат нејзината...

Свет6 часа

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити поради недостиг на чиста вода за пиење

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити откога болеста ненадејно се врати поради недостиг на гориво и чиста вода...

Регион15 часа

Петков го призна поразот, нема да коалицира со ГЕРБ на Борисов

Коалицијата ГЕРБ-СДС преводена од Бојко Борисов победи на предвремените парламентарни избори во Бугарија. Излезните анкети на бугарските агенции предвидуваат освојување на...

Топ17 часа

Девет земји меѓу кои и Македонија го поддржаа членството на Украина во НАТО, Зеленски им се заблагодари

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска на Твитер објави дека девет земји од Централна и Источна Европа го поддржуваат членството на...

Свет21 час

НАТО: Украинците го ослободија Лиман благодарение на храброста, но и на американското оружје

Украинското ослободување на градот Лиман докажува дека украинската армија напредува и може да ги потисне руските сили, изјави денеска за...

Македонија22 часа

ЛДП го предлага Пенов за нов министер за локална самоуправа

Централниот одбор на ЛДП на синоќешната седница ја разгледа оставката на министерот за локална самоуправа Горан Милевски, и го прифати...

Македонија1 ден

Радев: Бугарија е подготвена да го зголеми извозот на струја во Северна Македонија

Бугарија е главен извозник на струја во регионот и подготвени сме да го зголемиме извозот во Северна Македонија, изјави бугарскиот...