Контакт

Македонија

Во автобусите на ЈСП пораки „Разбери, прифати, сакај!“

Објавено пред

Во пресрет на Светскиот ден на свесност за аутизмот (2 Април), Град Скопје и ЈСП се вклучуваат во проектот „Сончогледи кон сонцето за видлива и невидлива попреченост“, во организација на здружението на граѓаните „Куќа на среќата“, кое има цел подигнување на свеста за лицата со попречености преку инклузивната лента што ја носат овие лица.

dobivaj vesti na viber

Во поголем дел од возилата од ЈСП „Скопје“ залепени се пораки „Разбери, прифати, сакај!“, кои укажуваат дека лицата што носат инклузивна лента се лица со попреченост и апелираат секој кон нив да биде трпелив, љубезен и подготвен да помогне.

Пораките се залепени на видно место во возилата во ЈСП, но и во сите културни институции во рамките на градот Скопје со цел сите посетители и корисници на јавниот превоз да ја прочитаат инклузивната порака за разбирање, прифаќање и сакање на лицата со различности, односно на лицата што се со видлива или невидлива попреченост.

„Доколку забележите лице што ја носи оваа лента на вратот, разберете дека ви испраќа порака, прифатете ги неговото однесување и потреба“, порачуваат од „Куќа на среќата“.

Град Скопје е отворен за соработка со сите организации и здруженија и е подготвен да даде помош и поддршка во согласност со расположливите можности и околности.

Во таа насока, во возилата на ЈСП „Скопје“ и на жичницата им е дозволен превоз на лица со попречености со куче придружник, а врши и организиран бесплатен превоз со специјални комбиња, лицата со попречености се ослободени од плаќање билет при користење јавен превоз.

Македонија

(Видео) Устамитова: За пет години изградивме 69 градинки, платите во детската заштита постојано растат

Објавено пред

Владата предводена од СДСМ е посветена на унапредување на системот на детска заштита и зголемување на опфатот на деца во градинките, рече денеска на прес-конференција, Елена Устамитова, претседателка на комисијата за труд и социјална политика на СДСМ.

dobivaj vesti na viber

Како што нагласи таа, за само пет години Владата предводена од СДСМ успеала да изгради, реконструира и догради 69 детски градинки низ целата држава, со што опфатот на деца во градинките се зголемил за 4.300 деца.

„До крајот на оваа година предвидено е отворање на 13 нови објекти на детски градинки со капацитет за 1.360 деца.

Од друга страна, за време на десетгодишното владеење на ВМРО-ДПМНЕ беа изградени или реконструирани само 45 детски градинки.

Денес во некои општини градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ не отвораат веќе изградени градники, а пример за тоа е градинката во Волково, во општина Ѓорче Петров“, обвини Устамитова.

Таа истакна дека Владата предводена од СДСМ инвестира и во зголемување на платите на персоналот во градинките.

„За пет години платите на негувателките и воспитувачките се зголемија за 21 отсто.

Со постигнатиот договор меѓу Владата и СОНК предвидено е рекордно зголемување на платите за 15 отсто од септември оваа година.

Истовремено, важно е да се напомене дека на вработените во градинките ќе им бидат исплатени платите за периодот додека тие штрајкуваа.

И додека растат платите во детската заштита расте и просечната плата која сега изнесува 31.080 денари со што се реализира едно клучно ветување за просечна плата од 500 евра“, посочи претставничката на СДСМ.

Прикажи повеќе...

Македонија

СДСМ: Mнозинството ќе ги искорити деловничките можости за да се усвои ребалансот на Буџетот

Објавено пред

Ребалансот на буџетот ќе се најде за многу скоро пред пратениците, јас не очекувам дека ќе биде блокиран, напротив ние како владејачко мнозинство сме подготвени да ги искористиме сите алатки и сите можности коишто ги дава Деловникот со цел да го донесеме и ребалансот и останатите закони, изјави денеска портпаролот на СДСМ, Дарко Каевски.

dobivaj vesti na viber

Тој нагласи дека во вакви услови кога државата се соочува со енергетска и економска криза, важно е да се носат суштински реформски закони, да се донесе и ребалансот и сето она што е во насока за подобар стандард на граѓаните.

„Очекувам дека ќе надвладее разумот и кај останатите пратеници коишто доаѓаат од опозицијата, впрочем ние секојдневно во ходниците на Собранието слушаме голем број на пратеници кои доаѓаат од редовите на опозицијата, од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, дека ова што се прави не е добро и дека треба да се заврши, да се донесат одлуките и да се помогне на граѓаните“, рече Кевски во однос на активната блокада на опозициската партија.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Каевски: Дали криминалецот Груевски е во постојан контакт со Данела Арсовска?

Објавено пред

Вчерашната пресуда за предметот ТНТ во кој осудени се Никола Груевски, Миле Јанакиески и Тони Трајковски уште еднаш потврди дека ВМРО-ДПМНЕ е криминална партија, рече на прес-конференција, портпаролот на СДСМ, Дарко Каевски.

dobivaj vesti na viber

Тој денеска посебно се задржа на ставот кој по објавувањето на пресудата, го објави поранешниот премиер во бегство, Груевски.

„Овој пат Груевски откри нови работи, односно дека тој бил во комуникација со актуелен градоначалник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ.

Дали Данела Арсовска е градоначалникот и контактот на Груевски со кој тој комуницира редовно?

Дали Груевски редвоно комуницира и со други градоначалници од редовите на ВМРО-ДПМНЕ“, запраша Каевски.

Според портпаролот, објавата на Груевски само го потврдува она што СДСМ го тврди, а тоа е дека ВМРО-ДПМНЕ, како што рече, и натаму е управувана од Будимпешта.

„Христијан Мицкоски е само извршител на Груевски. Затоа ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски не ги осудуваат и не се оградуваат од криминалите, туку напротив тие ги бранат криминалците во своите редови.

Заради нарачаките на Груевски, ВМРО-ДПМНЕ во време на криза го блокира Собранието, работи на штета на интересите на граѓаните и државата“, обвини Каевски.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа3 часа

Британска министерка: Мора и Молдавија да ја опремиме со модерно оружје, амбициите на Путин не запираат

Лиз Трас, британската министерка за надворешни работи, откри дека Велика Британија започнала разговори со своите меѓународни сојузници за испраќање модерно...

Европа4 часа

Москва ги стави Каспаров и Ходорковски на списокот на странски агенти

Поранешниот светски шампион во шах, Гари Каспаров и олигархот Михаил Ходорковски, двајца противници на рускиот претседател Владимир Путин во егзил,...

Европа5 часа

(Видео) Торнадо во Германија, околу 50 лица се повредени

Најмалку 50 лица, од кои 10 потешко, се повредени во торнадо што мина низ неколку места во западна Германија. Според досега...

Регион6 часа

Лажните дојави за бомби во Србија стигнале од странство, на листата се и земји од Африка

Во последните неколку недели имаше низа извештаи за поставени бомби низ Србија, а и евакуации поради анонимните закани. Српското МВР...

Европа16 часа

Русија: Целосно го зазедовме „Азовстал“, се предадоа и последните украински милитанти

Русија објави дека целосно ја зазела територијата на фабриката за челик „Азовстал“, во која беа позиционирани последните украински бранители на...

Македонија17 часа

Архиепископот Стефан и српскиот патријарх ќе служат литургија и во Скопје на Денот на сесловенските просветители

Со радост му соопштуваме на верниот народ дека од 23 до 24 мај 2022 година во посета на Македонската православна...

Економија18 часа

Владата го утврди ребалансот на буџетот: „Кратење на непродуктивните трошоци за заштита на стандардот на граѓаните“

Владата на денешната 47. седница го усвои предлогот за изменување и дополнување на буџетот за 2022 година. „Предлогот за ребаланс...

Македонија19 часа

(Видео) Петков бара да се свика Советот за национална безбедност поради преговорите со Македонија

Бугарскиот премиер Кирил Петков во видеообраќање го повика претседателот на државата Румен Радев да го свика Консултативниот совет за национална...

Европа19 часа

(Видео) Зеленски објави снимка од проектил кој погоди зграда, загинале 11 лица

11 лица загинале по гранатирањето на местото Лозова во украинскиот регион Харков, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски. На снимката се...

Македонија23 часа

Пресуда за уривањето на „Космос“: Груевски доби девет години затвор, Јанакиески три, а Трајковски четири

Судиите Огнен Ставрев и Осман Шабани донесоа осудителни пресуди за сите обвинети за случајот познат како „ТНТ“, за уривањето на...

Европа1 ден

(Видео) Командант на Азов: Добивме наредба да престанеме да го браниме Мариупол

Командантот на украинскиот полк од Азов, Денис Прокопенко, се обрати до јавноста и рече дека во Азов добиле наредба да...

Европа1 ден

Шојгу: Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на проширувањето на НАТО

Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на зајакнувањето на НАТО и очекуваното проширување...

Македонија1 ден

(Видео) Вработените во градинките ќе добијат цели плати за периодот на штрајкот

Министерството за труд и социјална политика и СОНК ги потпишаа измените и дополнувањата на Колективниот договор со којшто се регулира...

Македонија1 ден

Комисијата за односи со верските заедници: Ги подржуваме мудрите чекори во црковната дипломатија

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи со особена внимателност ги следи актуелните случувања околу меѓународната активност на...

Македонија1 ден

Вархеји ја повика Софија во јуни да даде согласност за старт на преговорите со Скопје

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Оливер Вархеји очекува Софија во рок од три недели да се согласи за почеток...

Македонија1 ден

Петровска од Софија: Новата безбедносна реалност во Европа повикува на сплотеност

Новата безбедносна реалност на европскиот континент повикува на сплотеност и соработка, а нашата безбедност лежи во колективната безбедност на нашите...

Европа1 ден

Дипломат на ЕУ: Русија не може да биде запрена, а нема договор за ембаргото на руската нафта и гас

Неуспехот на земјите членки на Европската Унија да се договорат за ембарго на руската нафта покажува дека блокот ги достигнува...

Европа1 ден

(Видео) „Њујорк тајмс“: Имаме докази дека Русите убивале затвореници во Буча

„Њујорк тајмс“ објави нови видеа за кои тврдат дека докажуваат дека руските сили убиле најмалку осум украински затвореници на 4...

Европа1 ден

Шолц: Интеграцијата на Северна Македонија, БиХ, Црна Гора, Србија, Албанија и Косово е во наш интерес

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека ќе отпатува на Западен Балкан пред состанокот на Европскиот совет следниот месец, носејќи ја...

Регион1 ден

Шарл Мишел денеска доаѓа во Босна и Херцеговина

Мишел доаѓа во Сараево во рамките на посетата на регионот, вчера беше во Србија каде што се сретна со претседателот...