Контакт

Македонија

Во Велес се градат станови за социјално загрозени семејства

Објавено пред

Зграда во Велес ќе овозможи дом на 29 семејства од социјално ранливите категории граѓани, известува Министерството за транспорт и врски.

Од таму дообјаснуваат дека рокот на изградба е мај 2022 година, а вредноста на договорот е речиси 42 милиона денари.

Според министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, и генералниот директор на АД за стопанисување со станбен и деловен простор, Кристијан Трајковски, објектот е уште една потврда за грижата на државата за решавање на станбеното прашање на лицата на кои им е најпотребно.

„Во моментот во објектите од овој тип се работи на 650 станбени единици. Годинава, во буџетот на Министерството беа предвидени 134 милиони денари за реализација на овие проекти. Минатогодишните средства за оваа намена беа целосно искористени, што е исклучително добар пример и потврда за успешно менаџирање на работите од страна на генералниот директор Трајковски и воопшто на АДИССДП“, рече Бочварски.

Според Трајковски, завршени се постапките за уште 3 социјални згради, а во тек е избор на изедувач на објект од ваков тип во Дебар.

На прашањето дали се размислува за обезбедување станови за привремено сместување семејства што немаат каде да се сместат бидејќи нивните станови или куќи биле опожарени, Трајковски одговори дека веќе имало вакви случаи и на тие лица.

Преку распределба од страна на Комисијата за станбени прашања им било овозможено привремено сместување во објектите со кои стопанисува Друштвото.

„Сите лица што се соочиле со несреќа од ваков тип треба да се обратат до подрачните единици на претпријатието, каде што нашите вработени ќе ги упатат како да го остварат ова право“, рече Трајковски. Посочувајќи дека грижата за социјално ранливите категории граѓани е приоритетна за Друштвото, рече дека во моментот заедно со Министерството за транспорт и врски се работи на ново законско решение. Со него се предвидува полесен начин за откуп на социјалните станови опфатени со претходниот проект Ф/П 1340, како и на општествените станови ,и тоа во насока на пониски каматна стапки и поголем број рати за отплата.

Македонија

Мисајловски: Владејачкото мнозинство денес ги одби сите предлог-закони што ги доставивме

Објавено пред

Владејачкото мнозинство денес ги одби сите предлог-закони што ги доставивме како пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ меѓу кои и за основно образование, за здравствена заштита, за служба во армија и за тутун, соопшти потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски.

„Владејачкото мнозинство денес ги обди предлог-законите што ги доставивме како пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ меѓу кои се :

-Законот за основно образование со кој бараме предметот ИСТОРИЈАТА да биде посебен предмет.

-Законот за здравствена заштита со кој се предвидува рефундирање на разликата во цената помеѓу приватното и државното здравство на граѓаните кои се лекувале од Ковид-19 во приватните болници. Дополнително, предложивме оние кои нема да можат да бидат примени во државна установа, да можат да отидат во приватна болница, каде ќе бидат лечени по цени, исти како и во државното здравство. Исто така, предложивме граѓаните со хронични и останати болести, кои повеќе од 60 дена се на листа на чекање за некоја операција или друга здравствена, дијагностичка и интервентна услуга во државното здравство, да можат да отидат во приватна болница, а услугата да ја платат по цена како во државното здравство.

-Предлог-законот за служба во армијата за поголеми поволности, поголема опремнина, како и подобри услови за пензионирање.

-Законот за тутун да им се помогне на тутунарите веднаш, односно додека не се откупи целиот тутун произведен во Македонија да не смее да се врши увоз од други земји“,  соопшти Мисајловски на социјалните мрежи.

Прикажи повеќе...

Македонија

Постковид-пациенти ќе се рехабилитираат во Центарот за белодробни заболувања во Отешево

Објавено пред

ЈЗУ Специјализираната болница за превенција, лекување и рехабилитација на белодробни заболувања Отешево подготви дел наменет за пациенти за пост ковид рехабилитација. Оваа болница е единствена од ваков вид во државата за пулмонална и физикална рехабилитација која постои и работи 40 години. Оваа болница е воздушна бања, односно е сместена помеѓу двата национални паркови Галичица и Пелистер, покрај Преспанското Езеро.

„ Голем дел од пациентите кои имале ковид се соочуваат со потешкотии во дишењето и движењето и истите полесно би се надминале со стручна помош, односно со респираторни и физикални вежби. Резултатите од оваа рехабилитација имаат голем бенефит врз здравјето на овие болни и оваа рехабилитација претставува важен сегмент во здравствениот систем. Процесот на рехабилитација во оваа институција се спроведува согласно најновите протоколи и програми за постковид-рехабилитација“, соопшти Министерството за здравство.

Како што се наведува, тимот е составен од специјалист по физикална медицина, специјалист по интерна медицина, супспецијалист пулмолог и физиотерапевти. Секој пациент ќе добие индивидуален пристап во зависност од неговата состојба. Рехабилитацијата трае различно во зависност од здравствената состојба на пациентот, со цел да се подобри респираторната функција, да се воспостави побрза вертикализација и враќање во нормалниот живот.

„Најчестите симптоми на кои се жалат постковид-пациентите се отежнатото дишење, мускулната слабост, изнемоштеност, болки во коските и мускулите, а со тоа и нарушен квалитет на живот. Овие пациенти имаат потреба од функционални физички и респираторни вежби. Тимот за физикална рехабилитација преку примена на соодветни мерења и тестирања врши проценка на пулмоналниот и физичкиот статус на болниот, мерење на срцева фреквенција, мерење на гасни анализи пред и по физичката активност. Според овие резултати тимот составува соодветен програм со кој го води пациентот низ процесот на рехабилитација“, објаснуваат од министерството.

Како водечки сегмент е респираторната рехабилитација со вклучување на вежби за дишење, вежби во природа и прошетки покрај езеро во придружба на физиотерапевт, специфични вежби, апарати за физикална терапија за зајакнување на мускулна маса на болниот. Целта е да се намалат респираторните потешкотии, да се ублажат симптомите,да се контролира анксиозноста, да се намалат компликациите и на крај да се подобри квалитетот на животот.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Отворен зелениот покрив на Домот на градежници

Објавено пред

Градот Скопје во соработка со УНДП го уреди вториот зелен покрив во строгиот центар на градот – покривот на Домот на културата „Кочо Рацин“, попознат како Домот на градежници. Според проектот, на површина од речиси 400 квадратни метри се засадени над 30 различни видови садници – дрвја, средно и ниско зеленило кое е функционално распоредено, има тревна површина и вертикално зеленило на ѕидовите, а поставени се и клупи и канделабри.

Ова ново зелено катче денеска и официјално го отворија за посетители градоначалникот Петре Шилегов, постојаната претставничка на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП), Нарине Сахакјан, заменик-амбасадорот на Холандија во нашата земја, Роберт Декер, градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ и претседателката на Советот на Град Скопје, Љубица Јанчева.

„ По фантастичното искуство што го имавме со отворањето на зелениот покрив на Градскиот трговски центар ова е втора ваква површина што како јавен простор ја ставаме на користење за граѓаните. Таа се наоѓа во Малиот ринг, онаму каде што и тоа како ни е потребно зеленило. Постарите генерации скопјани се сеќаваат дека токму на овој простор се наоѓало летно кино, а граѓаните од околината можеле да уживаат во кинопретстави. Тоа е всушност и идејата на Градот, на оваа површина во текот на летниот период да организираме мини отворено кино, таканаречено немо кино во кое со слушалки ќе се гледа претставата, за да не пречиме на соседството. Ем ќе ги вратиме спомените, ем ќе го облагородиме овој простор“, рече градоначалникот Шилегов.

Проектот за изградба за зелениот покрив на Домот на градежници е финансиран од буџетот на Град Скопје во вредност од околу 18,5 милиони денари, а имплементиран е во соработка и со поддршка на УНДП.

Според постојаната претставничка на УНДП, Нарине Сахакјан, сè повеќе луѓе во светот живеат во градовите, тоа создава голем притисок врз животната средина и отвора предизвици за локалната самоуправа, па затоа УНДП секогаш се обидува да помогне.

„Поканете што повеќе луѓе да го посетат овој простор, да организираат настани, да дојдат со семејствата особено во овој период на ковид кога сите сакаме да излеземе на отворено“, рече Сахакјан.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Дипломат од руската амбасада во Македонија прогласен за непожелна личност

Министерството за надворешни работи одлучи да прогласи еден дипломат од руската амбасада за непожелна личност и тој треба да ја...

Македонија2 часа

Џамбаски го критикува хрватскиот претседател поради Македонија: „Тој зазема страна во спорот, ова е антибугарска кампања“

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски остро го критикуваше хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, кој, како што рече, ја обвини Софија за мешање...

Топ3 часа

Тешка сообраќајна несреќа синоќа во Скопје, неколку лица завршија во болница

Синоќа во 23:50 часот, десетина минути пред почетокот на полицискиот час, во Скопје се случила тешка сообраќајна несреќа на  крстосницата кај...

Македонија5 часа

Пристигна нова пратка од 9.360 дози вакцини на „Фајзер“

Министерството за здравство соопшти дека вчера во нашата земја стигнаа 9.360 дози вакцини од производителот „Фајзер“. „Од нив 4.680 се...

Свет5 часа

(Видео) Израел го гранатираше Либан, поради одмазда истрела 22 гранати

Израелската армија ја гранатираше територијата на Либан како одмазда за истрелувањето на неколку ракети од нејзината територија кон Израел. Шест...

Македонија5 часа

Пендаровски и бугарскиот претседател заедно ќе заминат во Рим на чествувањето на Кирил и Методиј

Претседателот Стево Пендаровски и бугарскиот претседател Румен Радев заеднички ќе оддадат почит на делото на светите браќа Кирил и Методиј...

Свет6 часа

Денеска во Брисел вонреден состанок на ЕУ за конфликтот во Газа

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ денеска во Брисел ќе одржат вонреден состанок на кој ќе биде...

Свет6 часа

Во налет на циклонот во Индија загинаа најмалку 21 човек, исчезнати се 96 луѓе

Најмалку 21 човек загинаа, а 96 се водат за исчезнати во голем удар на циклон во западна Индија, носејќи им...

Свет6 часа

Израел ја уништи единствената лабораторија за испитување коронавирус во Газа

Со денови се интензивираат судирите меѓу Израел и Палестина, а во еден од нападите на Појасот Газа израелските сили ја...

Свет6 часа

Испалени над 90 ракети од Појасот Газа кон Израел

Во текот на ноќта од Појасот Газа беа истрелани околу 90 ракети кон Израел, објави израелската армија. Се наведува дека...

Регион19 часа

Лидерите на Западен Балкан со заедничка декларација: Итен почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Декларацијата усвоена од лидерите на Процесот „Брдо – Бриони“ на самитот укажува на важноста од брзото проширување на ЕУ за...

Македонија20 часа

Хрватскиот претседател: Членка на ЕУ навлегува во интимниот простор на Северна Македонија

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, најави дека ќе се спротивстави на условите што ги поставува Бугарија за почеток на преговорите...

Македонија20 часа

Заев: Следните парламентарни избори ќе се одржат во 2024 година, нема да има предвремени

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека предвремени парламентарни избори нема да има и дека следните ќе се...

Европа20 часа

ЕМА: Вакцината на „Фајзер“ може да се чува во обичен ладилник до еден месец

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача да се продолжи времето на чување на вакцините на „Фајзер/Бионтек“ на стандардни температури во...

Македонија23 часа

Денеска се регистрирани 27 нови случаи на Ковид-19, починати се 19 лица

Министерството за здравство информира дек во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а регистрирани се 27 нови случаи на...

Економија1 ден

Oд полноќ се намалува цената на еуросупер БС-95 и на мазутот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Свет1 ден

Индија почна со дистрибуција на свој лек против коронавирус

Индија почна со дистрибуција на нов, домашен лек за лекување на симптомите од Ковид-19. Властите го одобрија лекот 2-ДГ, кој...

Македонија1 ден

Захариева: Властите во Македонија ќе направат сѐ што можат Бугарите таму да се сѐ помалку

И Европа и ние ќе го следиме пописот во РСМ и очекуваме да се спроведе според сите европски стандарди и...

Свет1 ден

(Видео) Тврдат дека Израел фрлил забранета бомба врз Газа, од која се топи човечко месо

На социјалните мрежи се шири видео со ракетирање на Појасот Газа, за кое се тврди дека е доказ дека Израел...

Свет1 ден

СЗО: Животниот век на работниците загрозен по пандемијата на коронавирусот

Премногу долгото работно време е смртоносно за стотици илјади луѓе во светот и ова е тренд што може да се...

Досие