Контакт

Македонија

Во земјата се лекуваат 869 лица заразени од Ковид-19, во Скопје за 24 часа хоспитализирани 48 лица

Објавено пред

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците во земјата е пријавено дека се лекуваат вкупно 869 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот.

Според Министерството за здравство (МЗ) во болницата во Битола се хоспитализирани 76 пациенти позитивни и суспектни на Ковид-19. Во болницата во Штип се хоспитализирани 60 пациенти.

На инфективното одделение во Тетово има 38 пациенти, во Велес се лекуваат 68 болни, а во Куманово 143 пациенти позитивни и суспектни на Ковид-19.
Во ковид-центарот во Охрид има хоспитализирано 100 пациенти, во Прилеп – 112, во ковид-центарот во Гостивар – 36, а во Струга – 16 болни.
Во болницата во Струмица хоспитализирани се 68 пациенти, во Кочани – 34, во Кичево – 23, Кавадарци – 69, а во Гевгелија – 26 лица позитивни и суспектни на коронавирусот.

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот што се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците во земјата е 1.537 и има речиси 300 празни болнички кревети во ковид-центрите, објави МЗ.

Од таму додаваат дека сите одделенија на клиничките болници располагаат со болнички места до кои има довод на кислород.

Што се однесува до состојбата со новозаразени од Ковид-19 во Скопје, од ресорното Министерство истакнуваат дека во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје се хоспитализрани 48 нови пациенти поради компликации од коронавирусот.

Вкупно 668 лица сомнителни и потврдени на Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град.

Во последното деноноќие на интерните и на хируршките клиники имало 30 приеми.

Во ковид-центарот во ГОБ „8 Септември“ имало 7 примени пациенти и 6 биле примени на Инфективната клиника во текот на вчерашниот ден. Во Козле бил примен еден нов болен, а четири пациенти биле примени на Клиниката за детски болести.

Во изминатите 24 часа дома биле пуштени 24 оздравени пациенти.

Во моментот во ковид-центрите на интерните и на хируршките клиники се лекуваат 319 пациенти.

Во ГОБ „8 Септември“ има вкупно 136 болни, на Клиниката за инфективни болести лежат 146 пациенти, а на Иститутот за белодробни заболувања кај децата во Козле има 37 пациенти. На Клиниката за детски болести има 19 деца позитивни на коронавирусот, а на ГАК има 11 позитивни пациентки.

Вкупно 668 пациенти потврдени и сомнителни на Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во болниците во главниот град.

Голем дел од пациентите е на кислородна поддршка, информираат од МЗ и додаваат дека сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и може да згрижат пациенти што имат потреба од кислородна поддршка.

Македонија

(Видео) Пресуди за „Трезор“: Мијалков осуден на 8 години затвор, а бегалецот Грујевски на 15 години

Објавено пред

Првообвинетиот и ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков е осуден на осум години казна затвор во случајот „Трезор“.

Во отсуство поради бегство, пресуда е донесена и за поранешниот началник на Петтата управа во МВР, Горан Грујевски, кој доби 15 години затвор.

На второобвинетиот, како и поранешниот шеф на неговиот кабинет, Тони Јакимовски, изречена му е казна затвор од пет години. На поранешниот помошник-министер во МВР, Небојша Стајковиќ, судот му изрече затвор во траење од пет години.

„Судот се убеди дека обвинетите ги сториле кривичните дела кои им се ставаат на товар. Умислено ги сториле кривичните дела, а договорите биле склучени во корист на ФИНЗИ ДООЕЛ Скопје. Сведокот Јордан Камчев ги потврди околностите дека бил сопственик на ФИНЗИИ ДОО Сад, кој кажа дека Жарко Луковски сакал да ја презеле и да работи со компанијата, па ја затворил пред 10 години. Обвинетиот Сашо Мијалков ги потврди блиските релации кои ги имал со Јордан Камчев. Судот ја ценеше и одбраната на другите обвинети“, рече судијката Џенета Бектовиќ.

Четворицата се прогласени за виновни, бидејќи судот цени дека тројцата го сториле кривичното дело злоупотреба на службената положба и овластувања, а Тони Јакимовски е осуден за помагање.

Според обвинението, во овој случај се злоупотребени над 860 илјади евра.

„Сите заедно ја искористиле службената положба и овластување. Тони Јакимовски им помогнал и прибавиле имотна корист и нанеле имотна штета на буџетот на РМ. За да набават опрема за потребите на УБК/МВР, прво, второ и третообвинетиот оствариле состанок со претставниците на ГАМА во Обединето кралство и набавиле опрема за потребите на УБК. Во текот на подготовките за набавка на опремата, одлучиле опремата да ја набават преку фирмата ФИНЗИ ДООЕЛ Скопје. Договорено било набавката да се изврши преку ова лице, кое Жарко Луковски и Сашо Мијалков го користеле за реализација на зделки. Обвинетите Сашо Мијалков и Горан Грујевски, усно наложиле на Ѓоко Поповски да започне со постапка за набавка на опрема од ФИНЗИ ДООЕЛ Скопје. Тој изготвил покана, а од ФИНЗИ ДООЕЛ Скопје испратиле понуда. Од страна на службите на УБК е изготвен договор од УБК/МВР за купување на опремата. Потоа, склучен е договор за купопродажба. Иако немало потреба за одржување на телекомуникациската опрема, било направен допис до МВР дека е потребно да се одржува набавената опрема и тоа да продолжи да го прави ФИНЗИ ДООЕЛ Скопје. Доставена е покана до фирмата, а тие доставиле понуда со спецификација за временски период од две години. Помеѓу МВР и ФИНЗИ е склучен договор за извршување на услуги, за да му се плаќа авансен паушал“, рече судијката Бектовиќ.

Во завршниот збор, Обвинителството истакна дека наместо МВР да направи директна набавка на електронско-комуникациска опрема за потребите на Петтата управа при УБК од фирмата ГАМА од Велика Британија, како најекономичен начин, тие договориле набавката да се изврши преку друга фирма – посредник Финзи ДООЕЛ Скопје, со што успеале да злоупотребат средства од буџетот на државата.

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, обвинет во случајот „Трезор”, според неговата одбрана, во јули 2010 година во Лондон не договарал набавка на опрема за потребите на УБК. Адвокат Љупчо Шврговски, во своите завршни зборови, му предложи на судот да донесе ослободителна пресуда за неговиот клиент, тврдејќи дека јавните обвинители не го докажале обвинението.

Случајот „Трезор“ го води судијката Џенета Бектовиќ, а застапник на обвинението е ОЈО за организиран криминал, кое го презема предметот од поранешното СЈО.

Прикажи повеќе...

Македонија

Кунгуловски: Бразилскиот и јужноафриканскиот сој, доколку влезат во Македонија, најверојатно нема да станат доминантни

Објавено пред

Бидејќи во Македонија е доминантен британскиот сој (можеби над 98-99 % од сите новозаразени), а бразилскиот и јужноафриканскиот сој се пренесуваат еднакво бргу или побавно од британскиот, доколку тие сега влезат и се детектираат во Македонија, најверојатно нема да станат доминантни бидејќи ќе бидат само капка во морето со британскиот сој, вели д-р Горан Кунгуловски, кој работи во Лабораторијата за генетика и персонализирана медицина како дел од „Жан Митрев клиник“.

Тој појаснува дека за некој сој да стане доминантен треба многу побргу да се пренесува од сојот што тековно циркулира во популацијата, во случајов кај нас е британскиот. Кунгуловски вели дека бразилскиот и јужноафриканскиот ги немаат тие својства.

Како сој се дефинира тип на вирус што се разликува од изворниот според акумулација на мутации што водат до промена на неговите биолошки особини (на пример, зголемена преносливост, зголемена смртност, избегнување на имунолошкиот систем и слично).

Соевите како британскиот, јужноафриканскиот и бразилскиот се дефинирани од десетици мутации според кои се разликуваат од изворниот вухански сој, но фокусот е ставен само на 2-3 од нив.

N501Y-мутацијата води до зголемена преносливост на SARS-CoV-2. Ја има во британскиот, јужноафриканскиот и во бразилскиот сој.

Е484К-мутацијата води до зголемена имуноевазивност (избегнување на имунолошкиот систем). Ја има кај јужноафриканскиот и бразилскиот сој.

Бидејќи во Македонија е доминантен британскиот сој (можеби над 98-99 % од сите новозаразени), а бразилскиот и јужноафриканскиот се пренесуваат еднакво бргу или побавно од британскиот, доколку тие сега влезат и се детектираат во Македонија, најверојатно нема да станат доминантни бидејќи ќе бидат само капка во морето со британскиот сој.

За некој сој да стане доминантен, треба многу побргу да се пренесува од сојот што тековно циркулира во популацијата (во случајов кај нас е британскиот). Во случајот бразилскиот и јужноафриканскиот ги немаат тие својства.

Среќа во несреќа, засега“, напиша д-р- Кунгуловски на „Фејсбук“.

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги повлече сите амандмани на Законот за државјанството

Објавено пред

Свесни за недостигот на искрена желба за брзо решение, но и за критичниот момент во кој се наоѓаат Македонија, граѓаните и стопанството, ќе ги повлечеме сите амандмани на Законот за државјанството сѐ со цел конечно да се изгласа петтиот пакет-мерки за помош на граѓаните и стопанството, најави координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски.

„Дури и во вакви моменти, кога над 55 илјади граѓани останаа без работа и едвај врзуваат крај со крај, кога македонската економија е на колена и илјадници компании се затворија, Заев и СДСМ без око да им трепне покажуваат огромна неодговорност и негрижа за граѓаните и стопанството. Од друга страна, бидејќи Владата до предлагачот достави негативно мислење, а со недели Зоран Заев и други официјални лица на СДСМ даваат изјави за неприфаќање на текстот на законот, кој е во процедура, ги повикуваме веднаш да го стават на комисија бидејќи нема деловнички пречки, односно нема амандмани, да ја продолжат пленарната седница и да се гласа за овој закон“, рече Мицевски.

Истовремено, додаде тој, ја повикуваме коалицијата „Алтернатива/Алијансата за Албанците“ да ги повлече амандманите од петтиот пакет-мерки за да може компаниите и граѓаните да ги добијат и онака недоволните и задоцнети средства како помош за справување со последиците од ковид-пандемијата.

„Неодговорното однесување на Заев и власта редно е да престане. Македонските граѓани и македонската економија немаат време за чекање, немаат време за игри и пазарења на Заев, ним им е потребна помош веднаш, без одлагање. На крајот, како одговорни пратеници од оваа говорница уште еднаш апелираме до парламентарното мнозинство веднаш да се одржат и да продолжат со работа матичните комисии, каде што се наоѓаат законите од петтиот пакет-мерки, а потоа во текот на денот или најдоцна утре да се одржат и пленарните седници на кои би се гласало по овие точки“, рече Мицевски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

(Видео) Пресуди за „Трезор“: Мијалков осуден на 8 години затвор, а бегалецот Грујевски на 15 години

Првообвинетиот и ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков е осуден на осум години казна затвор во случајот „Трезор“. Во отсуство поради...

Европа1 час

ЕУ: Ковид-пасошите ќе важат за сите вакцини, а и за граѓаните од трети земји

Дигиталните т.н. зелени сертификати, кои треба да станат оперативни во ЕУ до почетокот на летото, ќе бидат издавани за сите...

Македонија2 часа

Цените за лекување од Ковид-19 во приватните болници ќе се ограничат на 5.000 евра

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку социјалните мрежи најави дека на денешната владина седница на дневен ред ќе бидат измените...

Топ3 часа

Во „хамер“ на тетовски дилер пронајдени 100 пакувања кокаин

Во вечерните часови на 12 април, на паркинг од фирма во тетовското село Порој, полицијата го уапсила 31-годишниот дилер А....

Европа3 часа

(Видео) Славење на британските улици, земјата излезе од четиримесечна блокада

Граѓаните на Велика Британија уживаа во своето прво ноќно излегување по неколку месеци. Со оглед на успешниот процес на имунизација,...

Свет4 часа

СЗО: Ова не е ситуација во која сакаме да бидеме

Светската здравствена организација предупредува дека пандемијата на коронавирусот расте експоненцијално. Светската организација претходно објави дека се очекува зголемување на бројот...

Македонија4 часа

Денеска се очекува пресуда за предметот „Трезор“

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да биде изречена пресудата за предметот „Трезор“, кој се однесува на злоупотреба...

Свет4 часа

(Видео) Во САД убиен млад црнец – полицајката мислела дека користи пиштол за електрошокови, а не вистински

Фатално пукање во Минеаполис во кое 20-годишен црнец го загуби животот се чини дека се случило откако пиштолот случајно пукнал...

Регион5 часа

Фајон: Неодговорното однесување на премиерот на Словенија може да доведе до нова војна на Балканот

Коментирајќи го наводното постоење нон-пејпер на словенечкиот премиер Јанез Јанша, европратеничката Тања Фајон рече дека неодговорното однесување во врска со...

Европа5 часа

Словенија загрижена: Луѓето намерно се заразуваат со коронавирус за да може полесно да патуваат

Словенија е загрижена поради опасен тренд што се шири меѓу луѓето со намерно инфицирање со коронавирусот со цел да стекнат...

Свет6 часа

(Видео) Пукање во американско училиште, едно лице убиено, а еден полицаец е ранет

Ученик, кој отворил оган во средно училиште во Ноксвил, Тенеси, беше убиен, а неколку лица, вклучувајќи и полицаец, беа повредени...

Регион18 часа

(Видео) Суспендирани двајца полицајци кои во Мостар претепаа момче поради кршење на мерките

Главна тема во БиХ деновиве е видеото снимено во Мостар на кое се гледа како двајца полицајци брутално тепаат момче....

Свет19 часа

Директорот на СЗО: Контрола над пандемијата е можна за неколку месеци, ако се почитуваат мерките

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, денес изјави дека проблемот со пандемијата на Ковид-19 сè уште не...

Топ21 час

Од автомобил паркиран зад полициска станица украл службени легитимации и картичка за влез во МВР

Скопското основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 47-годишник, кој на 28 март извршил тешка кражба во близина на полициската станица...

Македонија21 час

34 починати и 193 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, а регистрирани се 193 нови случаи...

Свет23 часа

Експертите посочуваат дека ни доаѓа нов супер коронавирус, комбинација од 18 мутации

Нов супер сој на коронавирусот во Бразил е комбинација од 18 мутации вклучувајќи ги таканаречените соеви на Бразил, Велика Британија...

Македонија1 ден

Нови 30 дена притвор за Камчев

Основниот кривичен суд Скопје му го продолжи притворот за дополнителни 30 дена на бизнисменот Јордан Камчев. „Кривичниот совет при Основниот...

Свет1 ден

Вакцината на „Фајзер“ помалку ефикасна кај јужноафриканскиот сој, покажува израелска студија

Јужноафриканскиот сој на коронавирус може да ја избегне заштитата обезбедена од вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ до одреден степен, открива...

Македонија1 ден

Ќе се ограничат цените за лекување пациенти од коронавирус во приватните болници

До Владата ќе биде поднесе предлог за измена на законот со кој ќе се ограничи сумата за лекување пациенти од...

Македонија1 ден

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тој рече дека вакцините, кои...

Досие