Контакт

Македонија

„Го сакам Водно“: Заев го банализира проблемот со гасоводот, не е свесен за какво уништување се согласил

Објавено пред

Граѓанска иницијатива „Го сакам Водно“ преку соопштение реагира на изјавите на премиерот Зоран Заев во врска со гасоводот низ Парк-шумата Водно.

Како што наведуваат од „Го сакам Водно“, премиерот во телевизиско интервју вчера изјавил дека се решава комплетно делот на Скопје каде што граѓаните треба да знаат дека секое дрво 10 пати повеќе ќе се обнови, дека делот каде што поминува гасоводот низ Парк-шумата Водно е со нискостеблеста шума, дека само тој дел од изградбата е закочен. Додал дека станува збор за намалeни параметри од 25 на 10 метри и сето тоа ќе биде обновено како шума која ќе биде исечена за коридорот, дека секоја цевка гас штеди илјадници дрва и од Шар Планина, и од Скопска Црна Гора и од Водно зашто гасификацијата значи можност за енергент за греење и дека гасификацијата само во тој дел е застаната.

На ваквите изјави на премиерот, од граѓанската иницијатива велат дека гасоводот што е планиран да се гради низ Парк-шумата Водно нема никаква поврзаност со гасификацијата на Скопје.

„Се работи за магистрална делница, која е наменета гасот што е пристигнат до Скопје пред повеќе од 20 години, да го однесе до Косово, Тетово, Гостивар, а потоа и до Кичево. Гасоводот само поминува низ Водно и оваа делница не го решава Скопје“, се наведува во соопштението.

Понатаму, од „Го сакам Водно“ велат дека заштитено подрачје, како што е Парк-шумата Водно, каде што живеат ретки, ендемски и загрозени видови, не смее да се банализира и не може да се сведе на ниво „за секое исечено дрво, ќе насадиме 10“.

„Вакви изјави укажуваат на големо непознавање за функционирањето на еден екосистем и навистина мора да се стави крај на ваквото несоодветно и крајно симплифицирано гледање на природата со целиот жив свет во неа и нејзиното значење. Гасоводот минува низ 4 километри шума, високостеблеста, а делот што се смета за нискостеблеста е густа шума од дрвја високи околу 2 метра“, велат од граѓанската иницијатива.

Додаваат и дека изградбата на гасоводот не е закочена само во овој дел на Водно, туку на должина од речиси 50 километри од оваа делница поради неразрешени имотно-правни односи и незавршен процес на експропријација. Исто така, оттаму констатираат дека пошумување на трасата на гасоводот нема да има зашто врз неа не смее да се садат дрвја, што значи ќе остане гола до крајот на својата употреба, а со тоа и фрагментацијата на хабитатот.

„Заедно со нас граѓаните не е дојдено до заеднички прифатливо решение и ние сѐ уште чекаме на термините на вицепремиерот Кочо Анѓушев за заедничко разгледување на трасата, каде што би се увидело колку шума навистина би се исекла и уништила. Јавно го каниме и премиерот да ни се придружи затоа што очигледно е зафатен и можеби досега немал време да се качи на Водно и да се увери за какво уништување се согласил“, се наведува во соопштението на „Го сакам Водно“.

Од иницијативата, во однос на изјавата на Заев, понатаму додаваат дека секоја цевка низ која минува гас би значела штедење илјадници дрвја, само во случај кога гасот би се користел за греење онаму каде што сега се користат дрва, а тоа се главно домаќинствата.

„Примерот со Скопје не ја потврдува оваа заштеда на дрва со носење на гасот пред повеќе од 20 години до градот. За конверзија и приклучување на домаќинствата кон гасоводната мрежа потребни се значителни финансии, кои во најголем број случаи оние што се греат на дрва ги немаат. Случајот за Тетово и Гостивар е ист. Под претпоставка да се изгради целата делница годинава, домаќинствата што користат дрва за греење во Скопје, Тетово и во Гостивар нема да преминат на гас во догледно време, некои никогаш, и нема да се заштедат илјадници дрва од Шар Планина и од Скопска Црна Гора. За Водно штетата ќе биде поголема, со тоа што ќе се уништат шуми за изградба на гасоводот, а за другите што се сечат за греење гасот што минува низ овие цевки нема ништо да значи зашто само поминува на својот пат кон Косово, Тетово, Гостивар, Кичево“, констатираат од граѓанската иницијатива „Го сакам Водно“.

Македонија

Кривична за стружанец кој градел објект за домување без одобрение

Објавено пред

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против Н.И.(49) од струшкото село Мислодежда поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело бесправно градење.

Како што велат од МВР, тој на улицата Мислешевски пат во Струга почнал да гради објект за домување, без претходно добиено одобрение за градба.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Поддршка од Шведска за европските интеграции и демократските процеси во земјава

Објавено пред

Премиерот Зоран Заев, заедно со вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, денеска во Стокхолм се сретна со Стефан Лофвен, премиер на Кралството Шведска.

На средбата е изразена поддршка за европските интеграции  и констатирано е дека нашата земја направи видлив реформски прогрес во делот на правосудството, борбата против корупцијата, добрососедските односи и дека тоа треба да биде вреднувано со исчекор во евроинтеграциите.

Порачано е дека Република Северна Македонија може да смета на поддршката од Кралството Шведска и во иднина.

Премиерот Заев и вицепремиерката Шекеринска се заблагодарија на премиерот Лофвен и на Кралството Шведска за постојаната поддршка на демократските процеси и на сите клучни политички процеси за напредокот на земјава.

„Работиме на реформите и понатаму со став дека европските перспективи за нас како држава немаат алтернатива. Во очекување сме и на заокружување на НАТО-интеграциите. На нашата држава, како и на Западен Балкан и на Европа им се потребни стабилност, просперитет и развој. Потребна им е одржливост. Тоа се процеси во коишто Шведска дава водечки придонес, за што сме благодарни“, рече меѓу другото премиерот Зоран Заев, на средбата со шведскиот премиер Стефан Лофвен.

Прикажи повеќе...

Македонија

Активисти на средба со Пендаровски: Над 25.000 луѓе починаа досега поради загадениот воздух

Објавено пред

Над 25.000 наши граѓани починале прерано изминативе осум години поради загадениот воздух што го дишеме, институциите не ни функционираат, живееме со затворени прозорци поради токсичниот чад што се шири и ни го зема здивот, порачаа претставници на здружени граѓански организации и иницијативи на средбата со претседателот Пендаровски.

Како што велат од таму, претседателот е последната надеж во долгиот синџир институции до кои се обратиле во својата долгогодишна борба за правото на здрава животна средина.

„Се соочивме со некоординираноста и недоволна активност на централната власт како во повикувањето на локалната самоуправа да ги спроведе активностите доделени со децентрализацијата така и во исполнување и спроведување на законските одредби на централно ниво. Немањето поддршка од МВР ја поткопа довербата дека е сојузник во решавањето на проблемот“, се наведува во соопштението на „О2 иницијатива“.

На средбата со претседателот претставниците на здруженијата изнеле неколку барања и очекувања:

– официјализирање на кризaта со загадениот воздух и прогласување вонредна состојба;

– загадувањето и климатските промени да се третираат и класифицираат како закана и ризик за националната безбедност и да преминат од еколошки во безбедносен проблем;

– претседателот како адвокат на граѓаните и потписник на буџетот да влијае врз значително зголемување на расходите за заштита на животната средина и намалување на загадувањето;

– решавање на проблемот со увозот на отпад и немањето потребна контрола при влезот во нашата држава;

– Шар Планина да се прогласи за национален парк во најитен можен рок бидејќи процесoт трае повеќе од 20 години, а уништувањето продолжува;

– да престане изградбата на мини хидроцентрали, кои имаат негативно влијание врз реките;

– РЕК „Битола“, најголемиот индустриски загадувач, да добие А-дозвола за усогласување со оперативен план до крајот на годинава;

– формирање фонд за животна средина, како предизборно ветување на СДСМ во владината програма;

– носење на законот за комунална полиција и утврдување на причините за застојот;

– утврдување дали постои недозволена продажба на старите хемикалии од кругот на ОХИС.

Здруженијата информираат дека претседателот Пендаровски покажал отвореност за нивните барања, но велат дека доколку во најкраток рок нема конкретни резултати, како граѓански активисти ќе ги искористат сите демократски права во борбата за заштита на уставно загарантираното право на здрава животна средина.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ19 минути

Изгоре маж во импровизирана барака во Тетово

Безживотно машко тело е пронајдено изгорено рано утрово по пожар што зафати импровизирана дрвена барака на улицата Љубо Божиновски-Пиш. Пожарот...

Македонија48 минути

Активисти на средба со Пендаровски: Над 25.000 луѓе починаа досега поради загадениот воздух

Над 25.000 наши граѓани починале прерано изминативе осум години поради загадениот воздух што го дишеме, институциите не ни функционираат, живееме...

Македонија1 час

(Видео) Богдановиќ: Што уште да направам, да се самозапалам ли за да реагира некој за „Никофон“

Градоначалникот на Центар, Саша Богдановиќ, ги демантира тврдењата на Обвинителството дека Општината не доставила доволно документација за случајот за катна...

Естрада2 часа

Балашевиќ имаше срцев удар, откажан концертот во Крагуевац

Музичарот Ѓорѓе Балашевиќ (66) го откажа распродадениот концерт во Крагуевац поради здравствени проблеми. Неговата ќерка Беба Балашевиќ ги објави вестите...

Македонија2 часа

Дескоска: Гласот на судството го слушаме само кога треба да се поделат пари

Министерката за правда, Рената Дескоска, на прес-конференција ја повика антикорупциската комисија да го испита имотот на судиите и обвинителите како...

Македонија4 часа

Антикорупциската го затвори предметот против Мицкоски за хидроцентралите

По кратка постапка, за само пет минути, Антикорупциската комисија го затвори предметот против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој се...

Македонија4 часа

(Видео) Царовска: Речиси 700 фантоми, кои немаат документи, ќе добијат граѓански статус

Околу 700 лица, од кои повеќето деца, немаат извод од Матичната книга на родените и не се запишани никаде во...

Македонија4 часа

Антикорупционерите бараат одговорност од Анѓушев поради судир на интереси

На дневен ред на седницата на антикорупциската комисија се два предмета поврзани со вицепремиерот Кочо Анѓушев – едниот поврзан со...

Македонија5 часа

Мајката на Пино: Го убиле и го оставиле животните да го јадат

Да не бевте вие, немаше да бидеме тука. Тие четири коски што останаа и тие немаше да се најдат. Моето...

Европа5 часа

Снежна бура во Франција: еден загинат, 300.000 дома останаа без струја, сообраќајот во колапс

Железничкиот сообраќај е во колапс, а 300.000 домаќинства останаа без електрична енергија поради ненадејната снежна бура во југоисточна Франција. Едно...

Свет5 часа

Полската полиција евакуира училиште и зграда по пронаоѓањето експлозив во стан

Според полското радио РМФ ФМ, една 11-катна зграда и блиското училиште во полскиот град Плок биле евакуирани кога полицајците откриле...

Свет6 часа

Австралиска авиокомпанија постави нов рекорд за најдолг комерцијален лет

Австралиската компанија „Кантас“ го урна светскиот рекорд за најдолг непрекинат комерцијален лет во историјата. Растојанието од Лондон до Сиднеј (17.800...

Регион7 часа

Поради говор на омраза, исклучени осум члена на ХДЗ во Хрватска

Судот на честа за Градскиот комитет на Загреб синоќа донесе одлука од партијата ХДЗ да исклучи осум члена поради говор...

Свет8 часа

Иранскиот врховен водач помилува 3.500 затвореници

Иранскиот врховен водач, ајатолахот Али Хамнеи, помилува илјадници затвореници вклучувајќи 32 активисти и други обвинети за загрозување на безбедноста. Веб-страницата...

Свет8 часа

(Видео) Крвав напад во САД: Убиени двајца ученици, 16-годишниот напаѓач си пукал во главата

Двајца ученици загинаа во нападот што се случи вчера во средното училиште „Саугус“ во калифорнискиот град Санта Кларита.Напаѓачот е 16-годишен...

Македонија20 часа

Заев: Мицотакис ќе се бори да добиеме датум за преговори

Премиерот Зоран Заев во рамките на Самитот во Солун попладнево се сретна со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис. По средбата, Заев...

Македонија22 часа

(Видео) Мицкоски до наставниците: Заев не ви додава, туку ви одзема од платите кои чесно ги заработувате

„Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја...

Култура22 часа

Дорфулија од „Медена земја“ меѓу десетте најатрактивни европски локации за филм

Дорфулија од „Медена земја“ се најде меѓу десетте најатрактивни европски локации за филм. Изборот за најдобра локација сè уште трае...

Економија23 часа

Собранието изгласа минималната плата да биде 14.500 денари

Со 59 гласови ЗА, пратениците попладнево ги изгласаа измените во Законот за минимална плата, со што дадоа зелено светло таа...

Регион23 часа

Хан: Вучиќ ми кажа дека е демотивиран по блокадата на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Европскиот комесар за проширување во заминување, Јоханес Хан, вели дека српскиот претседател Александар Вучиќ му кажал дека по блокирањето на...

Досие