Контакт

Македонија

Град Скопје објави јавен повик за стипендии за средношколци со попречености

Објавено пред

Град Скопје ги потсетува граѓаните дека е во тек реализацијата на проектот „Стипендирање средношколци со попречености, ученици во средните училишта на град Скопје“, со цел подигање на квалитетот на образованието на оваа категорија ученици.

Врз основа на условите и критериумите утврдени со Правилникот за доделување стипендии на средношколци со попречености, ученици во средните училишта на град Скопје, ќе се стипендираат 25 ученици со попречености од средните училишта на град Скопје.

Право на стипендија имаат кандидати што учат во средните училишта на град Скопје, а кои ги исполнуваат следниве услови: да се ученици со попречености кои имаат наод и мислење за видот и степенот на попреченоста во психичкиот или физичкиот развој и специфичните потреби, издаден од надлежна установа, согласно Правилникот за оцена на специфичните потреби на лицата со пречки во физичкиот или психичкиот развој, да се државјани на Република Cеверна Македонија, да се жители на Скопје, да се редовни ученици во средно училиште на град Скопје, да се редовни ученици од I година, кои во текот на основното образование имаат постигнат минимален просечен успех од 3,00, да се редовни ученици од II до IV година, кои во текот на средното образование имаат постигнато минимален просечен успех од 3,00, да не се корисници на стипендија од друга институција, претпријатие или друга организација во учебната 2020/2021 година, да немаат повторувано година во текот на своето образование, освен поради здравствени причини.

Висината на стипендијата за еден ученик ќе изнесува 3.000 денари месечно (нето-износ)  во времетраење од 9 (девет) месеци за учебната 2020/2021 година.

Во постапката за доделување стипендии од Програмата за активностите на Град Скопје од областа на средното образование за 2020 година, во изборот ќе влезат апликанти средношколци, кои врз основа на критериумите ќе обезбедат најмалку 60 бода од вкупно 100.

Пријавите треба да се достават до Град Скопје преку пошта на адреса: бул. „Илинден“ бр. 82, 1000 Скопје или во архивата на Град Скопје (барака 16), најдоцна до 24.9.2020 година до 19 часот.

Македонија

Првиот академски час на дел од факултетите на УКИМ ќе се одвива онлајн

Објавено пред

Утре на факултетите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје доаѓа уште една генерација студенти, со што се означува почетокот на новата академска 2020/2021 година.

Негувајќи ја традицијата за свечен пречек на новите академски граѓани, факултетите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје организираат први академски часови.

Во таа насока, ректорот на УКИМ проф. д-р Никола Јанкуловски ќе присуствува на првите академски часови на студентите на:
· Правниот факултет „Јустинијан Први“, кој ќе се одржи на отворено на платото пред Факултетот, со почеток во 11, 00 часот, и на
· Филозофскиот факултет кој ќе се одржи на отворено на платото на Факултетот, со почеток во 12, 30 часот.

Од правниот факултет информираат дека настанот се организира согласно применливите протоколи, а ќе биде емитуван во живо преку Facebook страницата на Правниот факултет и преку ZOOM платформата.

Ректорот Јанкуловски, исто така, ќе се обрати онлајн и на првиот академски час на студентите на Економскиот факултет.

Инаку, првиот час и наставата во оваа академска година на дел од факултетите на УКИМ ќе се одвива целосно онлајн, но на дел од факултетите поради природата на наставните содржини и на методите на нивното изучување, наставата ќе се одвива хибридно, и онлајн и со физичко присуство.

Обраќајќи им се на студентите на овие факултети, ректорот Никола Јанкуловски, симболично со порака ќе им се обрати на сите новозапишани студенти на факултетите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Митева: Царовска да поднесе оставка ако учебната година не почне утре

Објавено пред

На ден пред официјалниот старт на училишната година, образованието кое е клуч за креирање и одржување на државата е се уште во фаза на тестирање, изјави Марија Митева од ВМРО-ДПМНЕ.

Таа вели дека родителите, учениците и наставниците се најзасегнати, а Синдикатот за образование наука и култура алармира за бројни недостатоци додека надлежните бараат трпение.

ВМРО-ДПМНЕ порачува дека министерката Мила Царовска треба да си поднесе оствка од функцијата доколку учебната година не започне утре.

Од опозициската партија прашуваат дали цел овој месец ќе помине во неуспешни обиди и адаптација, додека се презентира нова современа и нормална настава, но и дали Министерството за образование и наука може да состави план за квалитетна учебна година за сите чинители во образовниот процес. ВМРО-ДПМНЕ прашува и дали Министерството за образование и наука признава дека платформата, која не убедуваа дека е најдоброто решение не е добра, не е функционална и се пренасочуваат кон друга.

„Реакциите стигнуваат и од студентите, велат мобилната верзија не е воопшто функционална. Промоцијата за користење на платформата на 5 наставни јазици за жал не ги вклучува ромите и ромскиот јазик, за чие прашање јавноста чека писмен одговор од Министерството за образование и наука. Јавните прашања се безбројни, а одговори се помалку. Дополнително, во време кога постојат бесплатни оперативни системи, бесплатни мрежни сервиси, бесплатна замена за Офис програми, Владата предводена од СДСМ финансира софтверски лиценци, но залудно“, изјави Митева.

 

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Царовска: Најважно е сите да соработуваме за да имаме успешна училишна година

Објавено пред

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, го посети општинското основно училиште „Кирил и Методиј” во Тетово, каде наставата ќе се одвива со физичко присуство од прво до трето одделение, а во погорните одделенија со настава од далечина.

„Ако заедно се соочуваме со предизвиците, тие полесно се надминуваат. Ова се покажува и во училиштето ’Кирил и Методиј’ каде соработката на локалната самоуправа и училиштето, како и целосното вложување на наставниците резултираат со подготвеност за старт на училишната година на двата начини. Видовме дека се почитуваат мерките и протоколите за безбедно одвивање на наставата, направено е обележување на патеките, набавени се топломери а клупите се поставени на пропишаното растојание. Наставниците се вклучени во тестирањето на онлајн платформата“, изјави министерката Царовска.

Градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, истакна дека соработката на сите нивоа ќе биде клучна за одвивањето на наставата во услови на пандемија.

„Сите сме свесни дека ова е чувствителен период, школска година што не личи на други. Сите мора да бидеме солидарни и со разбирање во целиот овој процес“, рече Арифи.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион48 минути

Албанија го одложи почетокот на училишната година

Албанија го одложи за ноември почетокот на училишната година, откако бројот на заразени со коронавирус во еден ден се зголеми...

Свет57 минути

Меркел: Пандемијата е трка на долги стази, пред нас е тешко време

Германската канцеларка Ангела Меркел апелира граѓаните да се придржуваат до епидемиолошките мерки за спречување на ширењето на коронавирусот. „Во моментов...

Топ1 час

Приведена дилерка на кокаин во Тетово

Полицијата приведе 45-годишна жена од Теотово, осомничена за продажба на кокаин. Според информациите од МВР, таа ја криела и ја...

Свет2 часа

Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании: Го зголемуваме производството на вакцини со невидена брзина

Фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании за да соработуваат во производството на вакцина против...

Македонија3 часа

Филипче на средба со медицинските сестри кои дадоа отказ од Инфективна – се обидел да ги убеди да останат

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово се сретнал со трите медицински сестри од Инфективната клиника кои дадоа отказ. Според објавата...

Свет4 часа

ЕУ со предупредување до Турција: Сите опции се на маса

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, предурпеди дека сите опции се на маса во одбрана на интересите на ЕУ ако...

Свет4 часа

(Видео) Хаотична прва дебата меѓу Трамп и Бајден

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот противкандидат, поранешниот потпретседател и сенатор Џо Бајден, синоќа ја имаа првата од трите дебати...

Свет4 часа

Премиерот на Ерменија: За конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение

Премиерот на Ерменија, Никол Пашињан изјави дека за конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение. Пашињан за телевизијата Русија 1 рекол...

Свет18 часа

Кремљ: Путин планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус

Рускиот претседател, Владимир Путин, планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус, рече неговиот портпарол. „Путин планира да се...

Македонија19 часа

Алаѓозовски и Поповски именувани за национални координатори во Владата

Владата на денешната седница ги именува поранешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски и поранешниот министер без ресор задолжен за комуникации,...

Македонија19 часа

Игротеките почнуваат со работа

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на игротеките. „Владата го усвои протоколот за работа на игротеките во...

Македонија19 часа

Владата одобри целоднeвна настава во училиштата

По препорака на Комисијата за заразни болести, Владата на денешната седница одобри целодневна настава во училиштата. „Одобрена е организацијата на...

Македонија22 часа

(Видео) Потпишан етичкиот кодекс, функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

На седница на Владата денеска беше потпишан кодексот за етичко однесување на носителите на јавни функции. По тој повод, заменик-претседателот...

Свет22 часа

(Видео) Војската на Нагорно-Карабах соборила два азербејџански хеликоптера

Војската на Нагорно-Карабах собори два азербејџански хеликоптера користејќи ракети „земја-воздух“ – „игла“, објави прес-секретарот за ерменското Министерство за одбрана, Шушан...

Македонија23 часа

Осум починати и 112 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Македонија24 часа

(Видео) Фетаи ќе бара затворски казни за сите обвинети во „Насилство во Центар“

Обвинителката Фатиме Фетаи ќе бара затворска казна за Миле Јанакиески и другите обвинети со жалба во апелација откако Кривичниот суд...

Македонија24 часа

Царовска: Место да ја бојкотираат онлајн-наставата, родителите, градоначалниците и директорите да седнат и да се договорат

Бојкот на онлајн-наставата нема да им донесе ништо добро на децата, рече денес министерката за образование и наука, Мила Царовска....

Македонија24 часа

(Видео) Затворска казна за Груевски, а условна за Јанакиески и за извршителите во „Насилство во Центар“

Судот изрече казна затвор од 1 година и 6 месеци за Никола Груевски, а за Миле Јанакиески условна казна од...

Македонија1 ден

Илјадници ученици и денес не може да се приклучат за онлајн-учење, Царовска повикува на трпение

Фијаско и на генералната проба, Националната платформа за онлајн-учење и денес паѓа. Илјадници ученици, наставници и родители и утрово не...

Свет1 ден

(Видео) Гори цивилен автобус погоден од азербејџански дрон

Ерменскиот министер за одбрана објави на „Твитер“ дека гори цивилен автобус, погоден од азербејџански дрон. In #Vardenis which is located...

Досие