Контакт

Македонија

Град Скопје: Поднесени над 2.200 барања за субвенции за клими, има средства за уште 3.000

Објавено пред

Од почетокот на отворањето на јавниот повик за субвенции за инвертери поднесени се 2.249 апликации, а остануваат средства за уште речиси 3.000 барања.

Град Скопје ги потсетува граѓаните од сите скопски општини дека е во тек јавниот повик за доделување субвенции за инвертер клима-уреди за затоплување на домаќинствата, каде што граѓаните може да аплицираат онлајн.

Повикот ги опфаќа граѓаните што купиле инвертер од 1.1.2020 година до завршувањето на повикот на 30.11.2020 година или до денот на исцрпување на средствата.

На граѓаните ќе им бидат целосно надоместени трошоците за набавка на инвертер-уред, но не поголема од 62.000 денари во нето-износ.

Сите информации за повикот, како и формуларите за електронското пријавување, се објавени на следниот линк: https://www.surveymonkey.com/r/gradskopje-inverter2020©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Димитров: Во ова клучно време за интеграција во ЕУ, важна е поддршката од нашите билатерални партнери

Објавено пред

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска оствари работна средба со амбасадорката на Швајцарија во Северна Македонија, Сибил Зутер Техада.
На средбата беа разменети мислења за севкупните билатерални односи помеѓу Република Северна Македонија и Швајцарија, кои низ годините се карактеризираат со искрено пријателство и разбирање.

Вицепремиерот Димитров истакна дека високо ја цени континуираната поддршка што Швајцарија ја дава во процесот на нашите европските интеграции, при што изрази задоволство што голем дел од проектите финансирани досега од страна на Швајцарија ги поддржуваат приоритетите на Владата во процесот на пристапување во ЕУ.

„Во ова клучно време во процесот на интеграција во ЕУ, од исклучителна важност е поддршката од нашите билатерални партнери. Врвен приоритет на Владата и на нашите билатерлни партнери во периодот кој следи останува остварувањето на реформските приоритети. Очекувам билатерлната развојна соработка помеѓу двете земји да се движи во иста насока, имајќи ја предвид тесната корелација на двата процеси”- потенцираше Димитров. Во овој контекст тој изрази надеж дека ќе се интензивира соработката помеѓу амбасадата на Швајцарија и Секретаријатот за европски прашања, како институција задолжена за координација на странската помош во земјава во наредниот период.

Амбасадорката Техада додаде дека програма за развој на Швајцарија во наредниот периодот ќе претставува континуитет на досегашната и ќе се фокусира на поддршка на реформите за исполнување на европските стандарди во земјата, градењето на социјално-инклузивна демократија, како и пазарна економија, истовремено обезбедувајќи одржливо управување со природните ресурси и истата е во корелација со националните развојни политики и стратегии.

Прикажи повеќе...

Македонија

Маричиќ очекува поддршка од Германија за креирање Кривичен законик по европски модел

Објавено пред

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, денеска се сретна со амбасадорката на Сојузна Република Германија, Анке Холштајн.

Министерот за правда се заблагодари за поддршката од Сојузна Република Германија дадена за подготовката на законите во казнено-правната област и експертската помош во реформите во правосудството.

Воедно, министерот Маричиќ истакна дека смета на поддршката на Сојузна Република Германија за креирање на Кривичен законик по европски модел.

Во однос на евроинтеграциските процеси на земјава, министерот Маричиќ истакна дека очекува за време на германското претседавање со ЕУ да се одржи првата меѓувладина конференција и отворање на Поглавјето 23 и дополни дека Берлинскиот процес непречено ќе се одвива.

Прикажи повеќе...

Македонија

Ахмети – Цакај: Заедно сме на вистинскиот пат

Објавено пред

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, денеска во Собранието оствари средба со министерот за надворешни работи на Република Албанија, Гент Цакај, кој престојува во официјална посета на нашата земја.

Ахмети за време на средбата со Цакај рече дека Северна Македонија и Албанија негуваат добрососедски односи и дека такви ќе останат засекогаш.

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, му пренесе на министерот за надворешни работи на Република Албанија, Цакај, дека во наредниот период партнерството и соработката меѓу нашите две земји ќе се прошири во функција на мирот, стабилноста и регионалниот просперитет за да се исполнат нашите цели за заедничка стратешка интеграција во Европската Унија.

Ахмети и Цакај разговараа и за договорот во Вашингтон меѓу Република Косово и Република Србија. Тие оценија дека оваа одлука е чекор кон конечниот договор за меѓусебно признавање на двете земји. Ахмети и Цакај исто така разменија мислења и за други политички теми во земјата и регионот, се наведува во соопштението.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Откриен случај на детска проституција, макро била 20-годишна велешанка

СВР Велес поднесе кривична пријава против Н.Д.(20) од Велес поради детска проституција. Во периодот од 4.7. до 13.7.2020 девојката во...

Култура2 часа

„Браќа Манаки“ ќе се одржи само еден ден во Битола и нема да има повеќе од 80 гости

Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ нема да се одржи во својата реална форма, но достојно ќе биде одбележан...

Економија4 часа

Светската банка: Закрепнувањето на глобалната економија ќе трае пет години

Глобалното економско закрепнување од кризата предизвикана од пандемијата може да трае до пет години, изјави денеска главната економистка на Светската...

Македонија4 часа

Седуммина починати и 186 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија седум лица починaа од коронавирус, а потврдени се 186 нови случаи од 1.674 теста,...

Македонија4 часа

ЗНМ повикува на транспарентна и непристрасна истрага за рекламирањето на партиите на последните избори

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) реагира на објавата на Основното jавно oбвинителство во која информираат дека е отворена истрага...

Македонија5 часа

(Видео) Костадинов: Односите со Бугарија ги градиме во духот на договорот за добрососедство

Македонскиот јазик e признат од целиот свет, односите со Бугарија ги градиме во духот на договорот за добрососедство, изјави портпаролот...

Македонија5 часа

Владата: Потребата на родителите да не одат на работа е беспредметна

Обезбедена е целосна грижа и доволно места за децата во градинките, единствен логичен чекор е родителите да се вратат на...

Македонија6 часа

Целиот тим на ракометниот клуб Голден арт КЛ7 во изолација поради коронавирус

Ракометниот клуб Голден арт КЛ7 ги информира целокупната спортска јавноста и надлежните институции дека по натпреварот од второто коло на...

Македонија7 часа

(Видео) Ќе се гради пругата кон Бугарија

Новиот министер за транспорт и врски, Благој Бочварски, најави изградба на пруга на Коридорот 8, односно пругата до Бугарија. Тој...

Македонија8 часа

Засилени контроли во Скопје – за еден ден казнети 379 возачи

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија...

Регион8 часа

Нова одлука во Србија – сите што се враќаат во земјата мора да се пријават во здравствениот систем

Од утре, од 18 часот, во Србија стапува во сила нова одлука – сите државјани на Србија што ќе се...

Свет8 часа

Се затвора џамијата „Ал-Акса“ во Ерусалим поради коронавирусот

Третото најсвето исламско место во светот, ерусалимската џамија „Ал-Акса“ во Израел, од петок ќе биде затворена поради зголемување на бројот...

Свет9 часа

Трамп го нарече докторот збунет, а тој му одговори: Маската ме штити повеќе од вакцина

Дури и ако вакцината против коронавирусот е одобрена во наредните недели, тешко дека ќе биде широко достапна за јавноста до...

Свет10 часа

Богатите земји откупиле повеќе од половина од потенцијалната вакцина против коронавирус

Богатите нации, вклучувајќи ги САД, Велика Британија и Јапонија, веќе откупија повеќе од половина од дозите на потенцијалната вакцина против...

Свет10 часа

СЗО: Дури во 2022 година светот може да размислува за враќање на животот пред Ковид-19

Дури во 2022 година светот може да почне да размислува за враќање на животот пред Ковид-19, рече д-р Соумја Сваминатан,...

Свет22 часа

Брејвик побара условно ослободување

Масовниот убиец Андерс Брејвик побара условно пуштање на слобода, изјави денеска неговиот адвокат Оејстеин Сторвик, за норвешкиот дневник „ВГ“. Брејвик...

Свет23 часа

Границите на Унгарија остануваат затворени

Унгарските граници остануваат затворени, а маските за лице задолжителни во кината, театрите и социјалните институции, со цел спречување на ширењето...

Свет23 часа

(Видео) Полицаец во САД застрелан од автомобил – пред два дена беа застрелани и други двајца

Американски сојузен полицаец е застрелан пред судницата во Феникс, Аризона, во напад од автомобил, пренесуваат американските медиуми. Офицерот го преживеал...

Македонија1 ден

Нови 163 заболени и седум починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.721 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Заев на средба со грчката претседателка: Подготвени сме за интензивирање на соработката во согласност со договорот од Преспа

Премиерот Зоран Заев, во рамките на дводневната работна посета на Грција, денеска оствари средба со претседателката на Република Грција, Катерина...

Досие