Контакт

Македонија

Град Скопје помогна во чистењето на Клиничкиот центар

Објавено пред

Градот Скопје во координација со јавните градски претпријатија спроведе акција за чистење на Клиничкиот центар „Мајка Тереза” во Скопје. Во рамките на оваа акција, екипите на јавните градски претпријатија во самиот склоп на комплексот ги метеа и ги миеја пешачките патеки, улиците и паркинзите, ги расчистуваа јавните површини од отпадоци, ги чистеа шахтите, сливниците и канализациската мрежа, ги кастреа гранките на дрвјата и го чистеа зеленилото.

Град Скопје соопшти дека иако нема обврска на чистење во рамките на Клиничкиот центар, сепак хигиената е врвен приоритет на градот, па затоа реши повторно да се вклучи и помогне во чистењето, а кога станува збор за здравјето на граѓаните, Град Скопје секогаш ќе стои на располагање со својата помош. Исто така, се повикуваат граѓаните совесно да ја оддржуваат и се грижат за хигиената во градот и да се вклучат во сите активности што ќе придонесат за почисто Скопје.

Македонија

Николовски бара поддршка од текстилците: Минимална плата од 20.000 денари и недела – неработен ден за сите

Објавено пред

Бараме поддршка од текстилците, за да обезбедиме минимална плата од 20.000 денари и недела да биде неработен ден за сите, изјави од Штип, генералниот секретар на СДСМ и ностел на листата во ИЕ 3, Љупчо Николовски. Тој додаде дека ВМРО-ДПМНЕ носи опасност и поништување на се што досега било постигнато.

„Се обврзуваме, тука од Штип, од градот којшто навистина е познат по заштитата на работничките права, дека ќе продолжи растот на минималната плата. До крајот на следниот мандат таа ќе достигне 20.000 денари, предвидуваме раст од 40 проценти. Она што го предизвикавме во овој период, раст на платите во сите сектори, доведе и до зголемување на просечната плата, таа ќе продолжи да расте до 34.000 денари. Особено ме радува што беше прифатен нашиот концепот кој ќе биде воведен веднаш по формирањето на новата политичка влада во август, а тоа е концептот недела неработен ден. Многу малку време употребуваме за нашите семејства, навистина недела треба да е ден за семејството, ден за нашите најблиски и тоа им го должиме на работничките, на работниците“, рече Николовски.

Тој побара поддршка од работниците.

Прикажи повеќе...

Македонија

Ибрахим во Охрид: Во следниот мандат очекувајте уште поголем економски развој

Објавено пред

Елиминирајќи ги поделбите и омразата, ставивме крај на поларизацијата и почнавме да градиме општество во кое секој граѓанин ќе се почуствува рамноправен, рече на трибина во Охрид, претседателот на Партијата за движење на Турците (ТХП), Енес Ибрахим, кој исто така е и кандидат за пратеник во петтата изборна единица на коалицијата „Можеме“.

„Од земја која е скарана со своите соседи, прераснавме во земја која е респектирана членка на сојузот НАТО. Со дисциплина и заедничка посветена работа верувам дека со брзи чекори ќе се движиме и кон влезот на Европската Унија. Тоа го умееме и можеме“, порача Ибрахим.

Во своето излагање тој истакна и дека во следните 4 години акцентот ќе биде ставен на економскиот развој.

Објаснувајќи ги проектираните економски политики и планови кои се наоѓаат во изборната програма на ТХП, која е интегрирана и во програмата на коалицијата „Можеме“, претседателот на паријата нагласи дека ТХП пред своите гласачи излегува со конкретни решенија и во доменот на културата и образованието.

Прикажи повеќе...

Македонија

Казнети 422 лица за неносење маска

Објавено пред

Полицијата казнила 422 лица за неносење заштитна маска во текот на изминатото деноноќие.

„Во текот на изминатото деноноќие (09/10.07.2020 година) на територијата на Република Северна Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 422 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид -19“, се наведува во соопштението.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион16 минути

(Видео) Солзавец и димни бомби на протестите во Грција

Грчката полиција синоќа употреби солзавец за да ги растера демонстрантите кои се собрале пред Парламентот за да изразат незадоволство од...

Свет57 минути

СЗО: Итно е потребно понатамошно истражување за пренoс на коронавирусот преку воздух

Светската здравствена организација (СЗО) објави нови насоки за коронавирусот кои признаваат некои извештаи за пренесување на вирусот преку воздух, но...

Македонија2 часа

Италија забрани влез за граѓани од Македонија и уште 12 земји

Италија ги затвори своите граници за 13 земји, вклучително и за Македонија, сметајќи ги за најризични места за ширење на...

Македонија2 часа

Хоспитализирани се 412 заразени лица во земјата

Во моментов низ болниците во земјава, хоспитализирани се 412 лица кои се позитивни на ковид-19. На Инфективната клиника вкупно се...

Македонија2 часа

Мицкоски: Се обврзуваме на минимална плата од 18.000 денари која ќе расте со просечната

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа посочи дека до крајот на мандатот на владата на ВМРО-ДПМНЕ минималната плата ќе стигне...

Македонија13 часа

(Интервју) Најчевска: Уставниот суд носи скандалозни одлуки

За скандалозните одлуки на Уставниот суд, довербата во институциите, за максималното почитување на човековите права, заложбите за истополови бракови, декриминализација...

Македонија14 часа

Заев најави укинување на министрите без ресор и отворање агенции и директорати

Ќе градиме уште поотчетна и потранспарентна влада која ќе работи за народот, за унапредување на правата на сите граѓани, порача...

Македонија16 часа

Бојан Јовановски пријави 40 функционери и бизнисмени: „Ќе ме спречат само ако посегнат по мојот живот“

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски преку писмо соопшти дека кривично ќе гони 40-ина функционери и бизнисмени порди злоупотреба на...

Македонија16 часа

Косово бара да се преиспита одлуката за влез во земјава со негативен тест

Косовскиот министер за здравство, Арменд Земај, побара од Македонија да ја преиспита одлуката за задолжителни тестови за влез на косовските...

Македонија17 часа

Турски државјани врзале чаршав и преку прозорец избегале од државен карантин во Скопје

Двајца државјани на Турција синоќа избегале од државен карантин во Скопје, со чаршав кој бил врзан како импровизирано јаже. Од...

Топ18 часа

Скопјанец ја нападнал со секира својата сопруга додека спиела, а потоа бил пронајден мртов

Шеесет и едногодишен маж од Скопско утрово со секира ја нападнал својата сопруга додека таа спиела во семејниот дом во...

Македонија19 часа

168 новозаразени и тројца починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на...

Свет20 часа

Директорот на СЗО предупредува: Се забрзува ширењето на вирусот

Пандемијата на коронавирусот сè уште забрзува, а повеќето земји и натаму не успеваат да ја стават под контрола, предупреди директорот...

Регион20 часа

Србија воведува нови рестрикции поради коронавирусот, најстрого ќе биде во Белград

Во Србија, која веќе два дена е потресена од големи немири, донесени се нови мерки за превенција од коронавирусот. Како...

Регион22 часа

Без гушкање и бакнување, дозволен е само бакнеж на младенците – Хрватска воведува нови правила за свадби

Директорот на хрватскиот Институт за јавно здравје, Крунослав Чапак, истакна дека свадбите нема да бидат забранети и откри кои ќе...

Свет23 часа

(Видео) „Победата дојде“ – во болницата во Бергамо нема пациенти со Ковид-19 во одделот за интензивна нега

Во болницата „Папата Јован“ во Бергамо, Италија, нема повеќе пациенти со коронавирус на одделот за интензивна нега, и тоа 137...

Регион23 часа

(Видео) Полицијата нападнала две новинарки на протестот во Белград

Две новинарки на порталот „Нова.рс“ вчера биле нападнати од страна на полицијата на протестот во Белград. Порталот објави дека новинарката...

Топ23 часа

Комбе со 50 мигранти се превртело на патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во вечерните часови на 8 јули на регионалниот пат Валандово – Струмица, пред крстосницата за село Раборци, се превртело комбе...

Македонија24 часа

Глоба за угостителски објект, на иста маса седеле четири лица што не биле од исто семејство

Обвинителството предложи глоби за угостителски објект во Скопје и за управителот на правното лице поради непочитување на мерките за заштита...

Регион1 ден

Брнабиќ: Ова се најнасилни протести досега

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, рече дека протестите од изминатите два дена во Белград се најнасилните протести досега, но рече...

Досие