Контакт

Македонија

Движењето Беса: Речиси еден месец целата политичка сцена е во хаос а власта се држи на стаклени нозе

Објавено пред

Сведоци сме дека во овој период секој неуспех, корупција, несреќа и друга девијантна акција во нашето општество, актуелната власт се обидуваше да го прикрие наводно со добивање на датум за почеток на преговорите со ЕУ. Движењето Беса, преку своите конзистентни политики во овој период молчеше, не затоа што немавме за што да зборуваме, туку бевме убедени дека нема да има датум за преговори, им дозволивме на владините експоненти со помош на некои политичари да го претстават нивниот филм дека Северна Македонија ќе добие датум за почеток на преговори со ЕУ, велат од таму.

Според движењето Беса, недобивањето датум од страна на ЕУ уште еднаш докажува дека оваа власт е делегитимирана и дека политичкото дејствување на движењето Беса да не седи во власт со партии и експоненти кои криминалот и корупцијата сакат да ги покријаат со евроинтеграциите, заробувањето на државата и тенденциите за претворање во хибриден режим се доволен доказ, како што потенцираат, дека што побрзо земјата треба да оди на предвремени избори и легитимитетот да се врати кај народот и оттаму да изникне новиот политички легитимитет на избраното мнозинство од страна на граѓаните со што ќе го свртат евроинтегративниот курс на земјата, не само во декларативна форма, туку и на дело и со конкретни чекори.

„Убедени сме дека покрај ветото од страна на Бугарија, неодамнешните настани во државното собрание, формата на притисок врз пратениците и сите оние кои не мислат исто како владата се дополнителна причина ЕУ да ја изгуби вербата дека оваа влада може да биде достоен партнер за преговори. За жал, како што за време на режимот Груевски-ДУИ граѓаните беа поделени на патриоти и предавници, така и денес оваа власт се обидува да ги подели на про-еу и анти-еу, што и во тој режим, па и во овој режим служи само за покривање на криминалот, корупцијата, неуспехот и неспособноста на власта“, велат од Беса.

Движењето Беса уште еднаш ги потврдува политичките ставови, како што велат од таму дека Северна Македонија има итна потреба од реконфигурирање на политичката сцена со тоа што ќе се дозволи доаѓање на политички сили кои ќе бидат подготвени да работат во овие димензии: политичките пазарења да ги заменат со долгорочни политички стратегии, бескомпромисна борба против криминалот и корупцијата, како и целосно обелоденување на неодамнешните случаи кои се идентификувани како несреќи, економско закрепнување со отстранување на бариерите за странските инвеститори кои бегаат од Северна Македонија бидејќи некој бара финанциски придобивки, надворешна политика заснована на целосно партнерство и постојан дијалог со сите страни кои сакаат да помогнат во интеграцијата на земјата во ЕУ.

Од Беса повторуваат дека единствената опција на Северна Македонија е интеграција во ЕУ. Таква интеграција, велат, може да се направи само со нова влада, со целосен легитимитет од народот, посветена на длабоки реформи и со врвен приоритет во борбата против криминалот и корупцијата.

Македонија

Арсовска: Ветинг за директорите на јавните претпријатија

Објавено пред

Град Скопје започна постапка на ветинг за поставените директори на јавни претпријатија, нагласи скопската градоначалничка Данела Арсовска.

„Ќе има нулта толеранција за корупцијата. Ова е системска мерка за елиминирање на можностите за корупција во рамки на градот и спречување на каков било судир на интереси. Денеска овој процес започна со директорите на јавните претпријатија, а ќе продолжи со раководителите на секторите“, посочи градоначалничката.

Секој од директорите веќе пополнил анкетен лист до државната Комисија за спречување на корупција и потпишал изјавата за непостоење на судир на интереси во нивната работа.

Според Арсовска, овој процес ќе биде пракса за секое лице кое аплицира за позиција или унапредување.

„Град Скопје на овој начин започна активно да работи на подобрување на интегритетот на локалната самоуправа. Ова е строг процес на проверка за да се утврди соодветноста за вработување или унапредување на работната позиција“, додава градоначалничката на која спроведувањето на процесот на ветинг ѝ беше едно од предизборните ветувања.

Прикажи повеќе...

Македонија

Бухова: Зечевиќ не се тестирал за ковид на 19 јануари

Објавено пред

По тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ дека генералниот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ, позитивен на Ковид-19, без маска го ширел вирусот на Водици во Охрид, директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат Ирина Сотирова – Бухова објасни дека тој не се тестирал на 19 јануари.

Имено, според опозициската партија, тој официјално бил позитивен на корона од 20 јануари, што би значело дека требало да се тестира на 19 јануари, за да добие позитивен тест ден подоцна.

„Зечевиќ не е во системот на тестирани лица на 19 јануари. Законот е јасен и важи за сите, самоизолација од моментот на тестирањето“, вели директорката Сотирова-Бухова.

Секретарот Зечевиќ, неколкупати досега јавно кажа дека се тестирал на 20 јануари, по прославата на Водици во Охрид.

ВМРО-ДПМНЕ, пак, побараа институциите да постапат за однесувањето на Зечевиќ, a на Бухова ѝ порачаа да се однесува како што прилега на позицијата која ја држи и да го покаже резултатот од тестирањето на Зечевиќ. Од партијата воедно повикуваат случајот да не се затскрива, со како што велат, фингиран случај против градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков.

Тој се тестирал за Ковид-19 за да оди на зимување и без да се самоизолира додека го чека резултатот, како што пропишува Уредбата од 2020 година која сè уште е на сила, излегол на прославата на Водици, одел в црква и имал низа состаноци, а попладнето ги добил резултатите во кои стоело дека е позитивен на Ковид-19.

Следниот ден, направил уште еден тест во истата лабораторија и резултатот бил негативен па затоа барал да му се укине одредената изолација по позитивниот тест.

Државниот санитарен инспекторат соопшти дека градоначалникот не смеел да шета откако се тестирал туку требало да се самоизолира додека го добие резултатот, а по резултатот добил и решение за изолација, кое како што самиот изјави, го почитувал.

МВР го разгледува случајот со градоначалникот за да се утврди каква казна му следува.

Прикажи повеќе...

Македонија

МЗШВ: Јавните повици се поништени поради правично доделување на земја, се подготвуваат нови

Објавено пред

Министерствотo за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) најостро ги демантира сите информации изнесени од Цветан Трипуновски од ВМРО-ДПМНЕ, во врска со поништувањето на Јавните повици за доделување на државно земјоделско земјиште под закуп.

Министерството информира дека Јавните повици за доделување на државно земјоделско земјиште под закуп, се поништени поради неправилности во постапката, а со цел правично, транспарентно и законито доделување на државно земјоделско земјиште.

„Јавниот повик 01/21 е поништен од причина што мнозинството од членовите на Комисијата утврдиле дека дел од членовите на Комисијата работеле без потребениот кворум за работа пропишан со правилникот за работа на Комисијата. Четворица од членовите на Комисијата веќе имаат доставени изјави до архивата на МЗШВ, дека не биле известени ниту за јавното отворање на понудите, ниту за тековното работење на Комисијата за овој јавен повик.

Јавниот повик 04/21 е поништен поради тоа што членовите на Комисијата процениле дека во јавниот повик недостига нагласен документ со кој ќе се утврди староста на насадот за којшто се доставени поднудите, што би можело да доведе до злуопотреба на постапката.

Од овие причини, а согласно Законот за земјоделско земјиште, но и заради транспарентна, законита и правична распределба на државното земјоделско земјиште под закуп, овие два јавни повици се поништени пред стапување во функција на актуелниот министер Љупчо Николовски. Актуелниот министер Николовски, неселективно ќе преземе соодветни чекори за иницирање на одговорност на службените лица коишто со своите постапки придонеле за неправилности во постапките. МЗШВ најтраснапрентно ги извести понудувачите на јавните повици за поништувањето, на законски начин пропишан со Законот за општа управна постапка преку објавување на известувањето во два дневни весници и во Службен весник на РСМ. На никој начин со актите на министерството не се ограничува правото на надомест на штета доколку кој било земјоделец има претпрено каква било штета од поништувањето и ако тоа го докаже во соодветна судска постапка“, се наведува во соопштението.

Од ресорното министерство нагласуваат дека во најбрз можен рок ќе бидат објавени нови Јавни повици за истите региони.

Земјоделците кои аплицирале на поништените јавни повици, ќе имаат можност повторно со истите елаборати, да аплицираат за истите земјоделски површини.

Од МЗШВ воедно апелираат земјоделците да не потпаѓаат под, како што велат, манипулативни изјави.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Вкупно 22 починати и 718 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.044 теста, а регистрирани се 718 нови случаи на...

Македонија2 часа

(Видео) Премиерот Ковачевски во Софија пречекан со највисоки почести

Со највисоки државнички почести и церемонија што се одржа попладнево на плоштадот Александар Невски во Софија, бугарскиот премиер Кирил Петков...

Македонија4 часа

(Видео) Митрески: Предвремени избори нема да има

За укинување на техничка Влада потребен е консензус, предвремени избори нема да има, ВМРО-ДПМНЕ прави театар изјави на денешната прес-конференција...

Македонија5 часа

Османи за БТВ: Резултати се очекуваат и од Македонија и од Бугарија

Резултати се очекуваат и од Северна Македонија и од Бугарија, рече министерот за надворешни работи Бујар Османи во ексклузивно интервју...

Економија6 часа

Повторно поскапување – од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените...

Македонија6 часа

Мицевски: Поднесовме предлог за укинување на техничката Влада

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ до Собранието денес поднесе предлог на Законот за изменување и...

Македонија7 часа

Работна група од македонски и бугарски експерти ќе работи на железничкото поврзување

Владата го прифати усогласениот текст на Меморандумот за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република...

Свет7 часа

Бродови и авиони во базите на НАТО – алијансата испраќа дополнителни сили во Источна Европа

Сојузниците на НАТО денеска ја ставија својата армија на подготвеност и ќе испратат дополнителни бродови и борбени авиони во нивните...

Македонија8 часа

Зимското одржување на патиштата оваа сезона ќе чини осум милиони евра

Државните институции склучиле договори за јавни набавки со приватни фирми за механизација, работници, сол и ризла за одржување на улиците...

Свет8 часа

Тедрос: Светот е во клучна пресвртница, земјите мора да работат заедно

Во екот на уривањето на рекордите на новозаразени луѓе во светот, СЗО ги повика сите земји да работат заедно за...

Македонија8 часа

(Видео) Јанакиески спроведен на судење со полициско возило

На патерици, легнат во полициско возило, Миле Јанакиески е земен од дома со судска наредба и спроведен на судење. Денеска...

Свет9 часа

По САД и Британија повлекува дел од персоналот во амбасадата во Киев

Велика Британија почна да го повлекува персоналот од амбасадата во Украина поради предупредувањата за руската инвазија. Според извештајот, официјалните лица...

Свет9 часа

Kазнети 3.600 долари зашто на една минута го напуштиле карантинот

Тајванските здравствени власти казнија индонезиски рибари со 3.610 долари затоа што ги напуштиле хотелските соби за време на карантин за...

Свет10 часа

СЗО најавува крај на пандемијата во Европа

Сојот омикрон на коронавирус, кој би можел да зарази 60 отсто од Европејците до март, започна нова фаза на пандемијата...

Македонија21 час

Локализиран пожарот во „Жито Битола“

Локализиран е пожарот што избувна околу 17 часот во „Жито Битола“. Пожарникарите остануваат на терен, до целосно гасење на огнот....

Македонија23 часа

Нови 1.424 случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 5.604 тестови, а регистрирани се 1.424...

Свет1 ден

НАТО испраќа се’ повеќе оружје во Украина

Во последните денови, членките на НАТО испраќаат оружје и воен персонал во Украина, како и во блиските европски земји, во...

Македонија1 ден

„Преговорите ги диктира Софија, ова е пазар дипломатија“ – опозицијата со критики за начинот на кој Владата преговара со Бугарија

Остри критики за начинот на којшто се водат преговорите со Бугарија упатија говорниците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на трибината насловена „Заштита...

Економија1 ден

Ковачевски: Сите работници кои работат во недела мора да добиваат најмалку 50 отсто повисока дневница

„Денешната посета на „Дура Аутомотив Системс“ е одлична можност да се види како изгледа примената на законското решение „Недела неработен...

Топ1 ден

Прегазен малолетник на улица во Тетово, возачот избегал

Седумнаесетгодишно момче било прегазено од автомобил вчера на улицата Благоја Тоска во Тетово. Возачот кој управувал со возилото избегал од местото,...

Досие