Контакт

Македонија

Димитров: Северна Македонија ги испорача барањата на ЕУ

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, се обрати пред младите дипломати од земјите од регионот, учесници на Регионалната школа за дипломатија. Говорејќи на тематскиот панел: „Дипломатските искуства и научените лекции од преговорите за договорот од Преспа и меѓународните перспективи“, министерот Димитров се осврна на предизвиците во процесот на преговори и придобивките од постигнатиот договор со Грција. Посочи дека на финалниот договор му претходеле многу предизвици за чие надминување било потребно трпение, мудрост, храброст и визионерство од двете страни.

На младите дипломати министерот Димитров им ја пренесе пораката дека една од главните задачи на дипломатијата е да ги премостува разликите меѓу земјите.

Министерот Димитров истакна дека, затворајќи ги сите отворени прашања со соседите, Северна Македонија ги покажа својата зрелост и кредибилност, го испорача она што ЕУ го бараше и затоа оправдано очекува и Европската Унија соодветно да ги валоризира тие постигнувања и идната седмица да донесе позитивна одлука за почнување на пристапните преговори.

„Се натпреваруваме со времето. Колку подолго не обезбедуваме европски начин на живеење, толку повеќе младите таленти и нашата идна генерација ќе нè напуштаат барајќи ја Европа зад границите на регионот. Aко не се фокусираме на градење посилни институции за да има правда во нашите општества, ако не се фокусираме на инвестирање во образованието, регионот ќе заостанува во споредба со другите во Европа. За да се намали економскиот јаз, мора да се фокусираме на прашањата што се важни и да имаме конструктивен олимписки натпревар на реформи во регионот за да направиме скок што е толку неопходен“, рече Димитров.

Регионалната школа за дипломатија е прва школа од ваков вид што се одржува во Скопје од 6 до 9 октомври 2019 година и на која учествуваат 15 дипломати од земјите од регионот (опфатени со берлинскиот процес), а ја коорганизира МНР во соработка со Фондацијата „Фридрих Еберт“ – Скопје, со поддршка од Федералната канцеларија за надворешни работи во Германија. Таа претставува можност да се разговара за прашања што се битни за регионалната соработка, а посебно младинската компонента на таа соработка. Нас повеќе тематски панел-дискусии ќе дискутираат многубројни европски и национални експерти, како и креатори на политики, истражувачи и претставници од невладини организации.

На панел-дискусијата, покрај Димитров, учествуваа и амбасадорот на Делегацијата на ЕУ во земјата, Самуел Жбогар, и професорката од Универзитетот во Атина, Марилена Копа.

Македонија

Пендаровски му го предаде мандатот на Заев за составување нова влада

Објавено пред

Претседателот на државата, Стево Пендаровски напладне во Вилата Водно му го предаде мандатот за составување нова влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Церемонијата се случи откако Заев, во име на коалицијата ‘Можеме’, која има освоено најголем број пратенички мандати во Собранието, го информирал вчера претседателот Пендаровски за преговорите со повеќе партии за обезбедување на неопходното мнозинство во Собранието за избор на влада.

„Чест и одговорност ми е што согласно Уставот како предводник на СДСМ и коалицијата „Можеме“ денеска од страна на претседателот Пендаровски го добивам мандатот за нова демократска, европска влада со институции коишто подобро ќе им служат на граѓаните“, рече Заев. Тој најави дека во рок од 20 дена ќе изготват програма и ќе направат обид за составување на стабилна влада.

Прикажи повеќе...

Македонија

Браќа од Битола обвинети за ширење на детска порнографија, собирале интимни снимки од малолетнички

Објавено пред

Битолското јавно обвинителство поднесе обвинение против двајца браќа од Битола на возраст од 51 и 52 години, од кои едниот се товари за продолжено кривично дело – прикажување порнографски материјал на дете, додека двајцата како соизвршители сториле и кривично дело – производство и дистрибуција на детска порнографија.

Првиот обвинет, во периодот од јули до септември 2016 година злоупотребил девојче кое тогаш било на возраст од 13 години, за изработување на слики со порнографска содржина.

Преку фејсбук-профил со друго име во повеќе наврати комуницирал со девојчето, преку лажни онлајн адреси физички лоцирани во Нов Јужен Велс, Австралија, каде обвинетиот престојувал од 30 март 2016.

Притоа го убедил девојчето, за кое знаел дека е малолетно и нема навршено 14 години, да направи интимни видео клипови со порнографска содржина.

Откако девојчето му ги испратило снимките, во зимата 2017 година тој овие видеа со детска порнографија ги прикажал на друго девојче кое не наполнило 14 години, испраќајќи и ги од истиот фејсбук профил во порака.

Во периодот меѓу 9 септември 2010 година и 30 март 2016 година, во Битола, обвинетите браќа, како соизвршители, преку компјутерски систем набавиле и поседувале над 8.000 слики и видеа со содржина на детска порнографија, сочувани на хард диск и ДВД-а кои биле пронајдени и одземени при претрес на нивната куќа.

Фотографии со детска порнографија биле пронајдени и при проверка на нивните мобилни телефони.

Еден од обвинетите во текот на истражната постапка подолго време бил недостапен за органите на прогонот, па неговото присуство во текот на постапката било обезбедено во постапка за екстрадиција со помош на Интерпол и надлежните органи на Грција.

Дел од доказите во прилог на обвинителниот акт биле обезбедени преку инструментите на меѓународна правна помош од Австралија.

Надлежниот јавен обвинител до Основниот суд Битола доставил и предлог за продолжување на мерката притвор за првиот обвинет, кој се наоѓа во притвор откако бил уапсен во Грција и екстрадиран во земјава.

Како основ за продолжување на притворот се наведува опасност од бегство, можност за влијание врз сведоците, како и можност да го повтори делото кое му се става на товар.​

Прикажи повеќе...

Македонија

УХМР најавува за викендов невреме со пороен дожд и грмежи

Објавено пред

За време на викендот времето ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи ќе биде на повеќе места, а локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пообилен дожд (над 10 литри за 3 часа), засилен ветер и појава на град.

Локален пороен дожд и грмежи во попладневните часови ќе има и од понеделник, соопшти УХМР.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

Пендаровски му го предаде мандатот на Заев за составување нова влада

Претседателот на државата, Стево Пендаровски напладне во Вилата Водно му го предаде мандатот за составување нова влада на лидерот на...

Македонија31 минута

Браќа од Битола обвинети за ширење на детска порнографија, собирале интимни снимки од малолетнички

Битолското јавно обвинителство поднесе обвинение против двајца браќа од Битола на возраст од 51 и 52 години, од кои едниот...

Топ45 минути

Обвинение за скопјанец што организирал фудбалски турнир на кој имало 100 луѓе во публика

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје денеска поднесе предлози за издавање казнени налози против вкупно 17 лица...

Економија2 часа

Граѓаните ќе добијат обесштетување од Еуростандард банка по 20 дена во вредност до 30 илјади евра

Фондот за осигурување на депозити согласно Решението на гувернерот на Народна банка за укинување на дозволата за основање и работа...

Свет3 часа

Лекот РЛФ-100 покажува позитивни резултати кај тешко заболените од коронавирус

Швајцарската компанија и нејзиниот американски партнер објавија дека нивниот лек РЛФ-100 (авиптадил) покажува позитивни резултати кај пациенти со коронавирус, кои...

Македонија3 часа

Поради семејни причини, Џафери не закажа за денеска собраниска седница

Претседавачот со конститутивната седница, Талат Џафери, се премисли и не го закажа продолжението на седницата и покрај најавите во дел...

Европа3 часа

Грција и Франција со рекорден број новозаразени од коронавирус

Грчката влада соопшти дека во изминатите 24 часа се регистрирани 262 нови случаја на коронавирус, што е најголем дневен број...

Свет4 часа

Стотици луѓе починале од лажни информации за коронавирусот

Во првите три месеци од оваа година најмалку 800 луѓе во светот починале поради дезинформации за коронавирусот, објавија научниците. Според...

Македонија4 часа

Деветнаесет години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Денеска, се одбележуваат 19 години од потпишувањето на Рамковниот договор, со кој беше ставен крај на неколкумесечниот конфликт во земјата...

Свет15 часа

Најмалку 800 луѓе во светот умреле поради дезинформации во врска со ковид-19

Најмалку 800 луѓе во светот починале поради дезинформации врзани за коронавирусот во првите три месеци од оваа година, тврдат научниците....

Свет17 часа

(Видео) Најмалку тројца загинати и шестмина повредени во тешка железничка несреќа во Шкотска

Најмалку три лица, вклучително и возачот на возот, загинаа во железничка несреќа што се случи во Шкотска, откако патнички воз...

Македонија17 часа

Градинките добија протокол за работа – се прилагодуваат групите согласно насоките

Министерството за труд и социјална политика информира дека на денешниот состанок со Комисијата за заразни болести и претставници на Министерството...

Економија19 часа

Бежоска: НБРМ ќе побара стечајна постапка за „Еуростандард банка“

Стечајна постапка за „Еуростандард банка“ ќе побара Народната банка од судот, најави гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска. Таа кажа дека се направени...

Македонија20 часа

МВР го расчисти случајот со авотмобилот што изгоре во Ново Лисиче

Истрагата на МВР за инцидентот, во кој автомобил целосно изгоре во Ново Лисиче, покажала дека се работи за несреќен случај,...

Македонија22 часа

Регистрирани 139 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Охрид

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на...

Македонија22 часа

Пендаровски утре ќе му го врачи мандатот на Заев

Претседателот Стево Пендаровски, утре, во 12 часот, мандатот за состав на новата влада ќе му го довери на Зоран Заев,...

Македонија22 часа

Села и Гаши нема да дојдат на средбата на албанските партии што ја организира Ахмети

Алијансата за Албанците и Алтернативата нема да дојдат на средбата на партиите од албанскиот политички блок, која треба да се...

Македонија24 часа

Адеми предлага децата да одат на училиште, се разгледуваат три модели за настава

Комисијата за заразни болести размислува, а Министерството за образование и наука се противи наставата во новата учебна година да се...

Македонија24 часа

Засега нема воведување на ПЦР-тестови за граѓаните што транзитираат низ Македонија

Засега нема одлука за воведување ПЦР-тестови за граѓаните што транзитираат низ Македонија. На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести...

Македонија1 ден

Сведоштво на прилепчанка што го победи коронавирусот: „Моето лекување беше едно од потешките“

Седумдесетгодишната Виолета Мирчевска од Прилеп тринеделната битка со коронавирусот ја поминала емотивно и стресно, но голема мотивација ѝ било семејството, кое...

Досие