Контакт

Македонија

ДКСК: Богдановиќ не кажал дека планот е под мораториум пред продажбата на земјиштето кај „Холидеј ин“

Објавено пред

Државната комисија за спречување корупција (ДКСК) утврдила дека градоначалникот на Центар, Саша Богдановиќ, пред продажбата на земјиштето кај хотелот „Холидеј ин“ издал извод од планот во кој не назначил дека планот е под мораториум и дека постои ризик да претрпи измени. Изводот од планот го издал поради наводно решавање на имотно-правни односи, но на истиот извод се повикало Министерството за транспорт и врски при продажбата на земјиштето. Претседателката на Државната комисија за спречување на корупцијата, Билјана Иваноска, укажува дека градоначалникот и Советот на Општина Центар треба да се придржуваат на стандардите и нормативите со кои се обезбедува зголемување на степенот на хуманоста на живеењето.

„Продажбата ја извршило Министерството за транспорт и врски врз основа на извод од ДУП, кој не се применува, во согласност со одлука донесена од Општина Центар за запирање на спроведувањето. Изводот од планот го издал градоначалникот на општината за наводно решавање имотно-правни односи. Во барањето на подносителот е наведено дека изводот од ДУП е потребен за дооформување на парцелата. Изводот издаден од градоначалникот не содржи известување или напомена дека планот за кој се издава е под мораториум и може да претрпи некакви измени при негова ревизија“, рече претседателката Ивановска.

Парцелата била продадена врз основа на позитивно мислење од државниот правобранител, кој до Министерството за транспорт и врски испратил мислење, во кое вели дека нема правни пречки да се изврши продажбата на земјиштето. Исто така, државниот правобранител во дописот што го доставил до ДКСК истакнал дека градежното земјиште е отуѓено врз основа на важечки детален урбанистички план од 2012 година и укажува дека како прилог на документацијата е доставен и изводот од ДУП издаден од градоначалникот на општина Центар.

„Речиси 625 квадратни метри од земјиштето е на семејство што почнало процес на денационализација во 2013 година, но поради измени во Законот за денационализацијата од декември 2010 година, според кои се дозволува располагање со имот што е предмет на денационализација, земјиштето е продадено пред да биде завршен процесот на денационализација. Пред оваа измена постоела апсолутна забрана за располагање со имотот предмет на денационализација, без никакви дополнителни услови, со што се заштитувал имотот кој е предмет на денационализација, се заштитувале правата на сопствениците или нивните наследници, се овозможувало остварување на целта на законот, а тоа е враќање на имотот на сопствениците, односно наследниците. Наведената измена сметаме дека не е во согласност со Уставот според кој граѓаните се еднакви пред Уставот и законите, а правото е една од темелните вредности на уставниот поредок“, рече претседателката Ивановска.

ДКСК ќе испрати барање до Уставниот суд да изврши оценка на членот 64 од Законот за денационализацијата, а понатаму укажува дека поради фактот дека земјиштето е продадено во време на мораториум кога ДУП се ревидира и може да претрпи одредени измени, постои реален ризик на влијанија од сопствениците на тоа земјиште врз натамошната постапка од ревидирање и донесување ДУП од страна на Советот на Општината.

„Со оглед на големиот интерес на јавноста и сензитивноста на ова прашање, ДКСК ќе поведе иницијативи за преоценка на законските решенија со кои се овозможува системска, односно законска корупција и ќе ја следи судбината на оваа парцела со решенијата што ќе бидат предложени во идниот детален урбанистички план“, рече претседателката Ивановска.

Министерството за транспорт и врски во октомври 2018 година по цена од 19.200 денари за квадратен метар продаде земјиште од 9.048 квадратни метри спроти хотелот „Холидеј ин“. Вкупната површина на парцелата изнесува 13.653 квадратни метри, од кои 4.605 се приватна сопственост, а 9048 квадрати се сопственост на државата. Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, две години тврди дека земјиштето е легално продадено.

На парцелата, според ДУП, кој е стопиран, беше предвидена изградба на шеесеткатници.

Градоначалникот Богдановиќ, кој рече дека нема да дозволи да се изградат шеесеткатници, не е достапен за објаснување зошто во издадениот извод од планот не назначил дека тој е под мораториум.

Македонија

Градоначалникот на Бутел негативен на коронавирусот

Објавено пред

Градоначалникот на Бутел, Велимир Смилевски, преку „Фејсбук“ соопшти дека добил негативни резултати на тестовите за Ковид-19.

„Сакам да ве информирам дека двата теста, кои ми беа направени преку брис и преку крв, се негативни и не чувствувам никакви симптоми.

Додека не ги добијам официјалните препораки од епидемиолозите од Институтот за јавно здравје, останувам во самоизолација и ќе го почитувам препорачаниот рок за самоизалоција“, напиша Смилевски.

Тој ги повикува граѓаните да ги почитуваат мерките и препораките во борбата против коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Директорот на финансиската полиција негативен на Ковид-19

Објавено пред

Директорот на финансиската полиција, Арафат Муареми, е негативен на коронавирус, објави тој на својот фејсбук-профил. Тој вели дека според препораките на епидемиолозите, до 9 јуни ќе остане во самоизолација.

„Сакам да ви искажам бескрајна благодарност за пораките и за грижата што ја добив од ваша страна по вчерашното објавување на веста.

На сите оние што во овој момент се борат против вирусот им посакувам брзо закрепнување, а до сите други сакам да упатам апел за строго почитување на мерките и препораките од надлежните институции“, напиша Муареми на „Фејсбук“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Алијансата за Албанците: ДУИ ги злоупотребува администраторите како жив штит за политички интереси

Објавено пред

Алијансата за Албанците ја обвини ДУИ дека пред избори се фали со новиот закон за администраторите.

„Речиси две децении на власт, а на ДУИ дури сега само пред изборите ѝ текна да се фали со новиот закон за администраторите?!
Ја потсетуваме владејачката партија дека многу студии од невладини организации зборуваат за централизирана администрација што им служи на владејачките партии за заштита на партиските интереси. Партија како вас, која прави сè за да ужива во власта со злоупотреба на работната сила што за вас се преведува само како глас и ништо друго!

Имаме преоптоварена администрација во која има луѓе што со години немаат ниту едно напредување во кариерата, а во истата администрација има и други луѓе што напредуваат за половина година со помош на партијата. Сè уште се соочуваме со етничка дискриминација затоа што, за жал, немаме ниту соодветна застапеност!

Граѓаните се презаситени од вашите предизборни приказни, на кои вие само им ги менувате насловите.

Наместо да се пофали, ДУИ треба да се срами што по сите овие години на власт, денес пред изборите излегува и зборува за правата што вработените во овој сектор би требало одамна да ги имаат.

Оваа одлука е во продолжение на политичките одлуки од изборен интерес и историјата докажа дека ДУИ не е во состојба да направи реформи и да ги спроведува законите што се појавуваат само на хартија. Со ДУИ на власт овој закон ќе продолжи да ја доживува истата судбина.

На нашата администрација ѝ се потребни радикални реформи, кои ќе придонесат за демократија и нормално функционирање на земјата, се наведува во соопштението на партијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион9 часа

Црна Гора прогласи крај на епидемијата

Националното координативно тело за заразни болести, по предлог на Институтот за јавно здравје, прогласи крај на епидемијата на Ковид-19 во...

Свет10 часа

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да стави крај на протестите

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да ги угасне протестите во САД, поради смртта на Афроамериканецот Џорџ...

Свет11 час

Путин: На напад со конвенционално оружје Русија ќе возврати со нуклеарно

Рускиот претседател, Владимир Путин, донесе уредба со која се утврдува дека руската војска може да употреби нуклеарно оружје како одговор...

Македонија11 час

Не се 67 новозаболени, туку 76 – покажуваат новите бројки на Министерството за здравство

Од Министерството за здравство информираат дека бројот на новозаболени е 76, а не како што претходно беше објавено дека се...

Македонија13 часа

Од денес во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија поради позитивен колега странец

Шеесетина полицајци, кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради постојаната опасност од нов мигрантски бран, од денес се во...

Македонија14 часа

Случај „Рекет“: Навреди и критики кон Русковска и Камчеви во завршните зборови на Јанева

Со критики и навредливи зборови за Орце и Ана Камчеви, обвинетата Катица Јанева ги даде своите завршни зборови во судот...

Македонија15 часа

На 18 јуни пресуда за случајот „Рекет“

За две недели, односно на 18 јуни судот ќе ја изрече пресудата за случајот „Рекет“ во кој обвинети се Бојан...

Македонија15 часа

Бухова: Завршени се 100 од 485 тестови на вработени во конфекциските фабрики во Штип

Директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат Ирина Бухова вели дека будно се следи состојбата со кластерите на новозаразени од...

Регион18 часа

Цело одделение во Марибор во карантин, еден ученик позитивен на коронавирус

Сите ученици од една паралелка од трето одделение во основно училиште во Марибор, Словенија, се во 14-дневен карантин, откако на...

Македонија18 часа

Портпаролката на СДСМ во самоизолација

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, е во самоизолација затоа што имала средба со директорката на УЈП, Сања Лукаревска, која е...

Регион19 часа

Црна Гора 28 дена без нови случаи, исполнети се условите за крај на епидемијата

Во Црна Гора се исполнети условите за прогласување крај на епидемијата на коронавирус, изјавил Сенад Бегиќ, помошник-директор на Институтот за...

Свет20 часа

(Видео) Четворица полицајци ранети во пукање во Сент Луис, во Бафало возило влета во полициски кордон

Насилните протести во САД продолжија откако минатата недела во полициско апсење беше убиен Џорџ Флојд, а Би-би-си јавува дека имало...

Свет20 часа

Чешка на 15 јуни ги отвора границите за 29 земји

Чешката влада соопшти дека од 15 јуни на граѓаните на таа земја ќе им биде дозволено да патуваат во 29...

Спорт21 час

Барселона криела дека во тимот има заразени со коронавирусот

Шпанците се подготвуваа за ре-старт на сезоната, која беше прекината поради пандемијата на вирусот Ковид-19. Клубовите пред три недели добија...

Европа21 час

Во Шпанија првпат од март нема нови смртни случаи од коронавирус

Во Шпанија во последните 24 часа не се пријавени смртни случаи од коронавирус, првпат од март, соопштија здравствените власти на...

Свет21 час

(Видео) Трамп најави дека ќе испрати илјадници тешко вооружени војници на улиците

Претседателот на САД, Доналд Трамп, се закани дека ќе испрати војска на улиците за да ги задуши граѓанските немири во...

Свет1 ден

(Видео) Се огласи братот на Џорџ Флојд: Тој беше џин со нежно срце, немаше да поддржи насилни протести

Теренс Флојд, помладиот брат на Џорџ Флојд, се обидува да ја смири ситуацијата по жестоките и масовни портести кои избувнаа...

Свет1 ден

СЗО: Нема докази дека коронавирусот сега е послаб

Нема докази дека коронавирусот ја сменил формата на пренесување или дека се променила тежината на болеста што ја предизвикува, велат...

Македонија1 ден

Судниците и просториите во зградата на Кривичниот суд се подготвуваат за продолжување на судењата

Основниот кривичен суд Скопје, по добивање на одлуката на Судскиот совет за судење на сите насрочени судења, која беше објавена...

Македонија2 дена

Филипче: Бројки како вчерашните и денешните очекуваме и во следните неколку дена

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека се очекува бројката на новодијагностицирани од Ковид-19 и во следниве 2-3 дена да...

Досие