Контакт

Македонија

ДСЗИ: Болните од Ковид-19 да не прифаќаат домашно лекување ако за тоа немаат потврда од матичен лекар и документ за терапија

Објавено пред

Од Државниот здравствен и санитарен инспекторат (ДСЗИ) апелираат до граѓаните што се позитивни на Ковид-19 да не прифаќаат лекување во домашни услови ако за тоа не се изјасни матичниот лекар и задолжително да побараат пишан документ за терапијата и начинот на лекување.

Директорката на Инспекторатот, Ирина Бухова, вели дека апелот го упатуваат со цел да ги заштитат граѓаните и нивното здравје.

Од Инспекторатот известуваат дека добиле претставка од здравствен работник за починато лице инфицирано со Ковид-19, кое, по утврдената дијагноза од матичен лекар, по 14 дена од инфекцијата, дошло во ковид-центар во многу лоша здравствена состојба и починало само неколку часа по приемот.

Блиски роднини на починатото лице дале податок дека сега веќе починатото лице било лекувано седум дена во домашни услови со инфузиона терапија и ги навеле точните називи на лековите што му биле давани, а ги посочил во писмен допис и здравствениот работник што извршил прием на пациентката каде што таа починала.

Според сите законски прописи, испектори од ДСЗИ, веднаш по преставката на здравствениот работник, излегле на терен и утврдиле дека матичниот лекар на пациентката ѝ препишал само таблетарна антибиотска терапија, пациентката потоа никогаш не побарала преглед или совет од матичниот лекар и дека не е познато кој, на сега веќе починатата, ѝ давал терапија и притоа не оставил никаков пишан документ или извештај.

Од тие причини ДСЗИ случајот го пријави во Министерството за внатрешни работи.

Македонија

Арсовска: Модернизацијa и квалитетни услови во училиштата за образование во 21 век

Објавено пред

Унапредување на условите на образовните институции кои ќе бидат безбедни за сите деца, родители и вработени како приоритет во работењето на секоја градска и локална самоуправа. Условите за работа во училиштата ќе овозможуваат квалитетен образовен, воспитен и социјален процес за нашите деца. Образовните институции во Скопје ќе бидат и места за поддршка на различностите, соработката и соживотот, најави на денешната прес конференција кандидатката за градоначалник на Скопје, Данела Арсовска.

Како иден градоначалник на град Скопје, Арсовска најави изградба на модерна образовна инфраструктура и современи услови за учење. Модернизацијата на сите училишта ќе биде согласно ЕУ стандардите, со цел подобрување на условите за учење и креирање образование во Скопје за 21-виот век!

“Општина Аеродром конечно ќе ја добие долго ветуваната нова гимназија во оваа општина. Ова училиште ќе овозможи доволно капацитети во пресрет на големата заинтересираност и потреба токму во овој дел на Скопје. Нашата цел е да ја подобриме пристапноста на учениците од сите делови на градот до квалитетни училишта и да ги унапредиме условите во кои учат учениците, а со тоа и квалитетот на воспитно-образовниот процес. Предвидено е и изградба на нов објект за средното училиште Браќа Миладиновци, како и за средното училиште Лазар Танев. Со изградбата ќе се обезбеди современа квалитетна настава и услови за квалитетно стручно образование”, најави Арсовска.

Програмата на Арсовска за Образование за 21 век вклучува и нова градска библиотека лоцирана во општина Аеродром, опремена со најмодерна техничко-технолошка опрема, а дополнително градот ќе работи и на модернизација и реконструкција на постоечката градска библиотека „Браќа Миладиновци“.

Според оваа програма планирано е создавање еднакви можности за сите и инвестиции и во наставниот кадар.

“Ќе обезбедиме еднакви можности за образование за сите, но и силни инвестиции во наставниот кадар. Новата градска власт ќе преземе активности за финансиска поддршка на надарените и талентирани ученици. Ќе го финансираме настапот на научни и спортски олимпијади на средношколците и младите од градот Скопје. Градот ќе овозможи финансиска поддршка на средношколците во социјален ризик во вид на стипендија која ќе им помогне да го продолжат својот образовен процес. Поддршка ќе следи и за средношколците со попречености”, истакна Арсовска.

Изградба на мултифункционални игралишта во сите средни училишта и опрема и реквизити за деца со попречености, процес кој ќе го менаџираат стручни кадри во училишните спортски сали како би биле подостапни и за децата со попречености, ќе спроведе Арсовска.

“Со цел обезбедување квалитетно образование за нашите деца следејќи го екот на дигитализација, ќе отпочнеме со процес на квалитетна дигитализација на средните училишта преку унапредување на наставниот процес и следење на модерните технологии преку набавка на информатичка опрема и спроведување соодветна обука за наставниот кадар. Градот Скопје ќе продолжи со опремување на стручните училишта со современи нагледни средства за изведување на практичната настава и поддршка на отворање реални училишни компании во средните стручни училишта за практична настава”, потенцираше Арсовска.

Во образовната програма на Арсовска, Градот Скопје активно ќе креира подобри услови за создавање нови идеи и концепти за развој на модерно образование, “ наша обврска е да создадеме подобри услови за новите генерации”, заклучи кандидатката за градоначалник на Скопје.

Прикажи повеќе...

Македонија

Кај нас има 400 Авганистанци со привремен претстој, седуммина заминаа во Португалија

Објавено пред

Северна Македонија во моментов дава прибежиште на 407 граѓани од Авганистан, информираат од Владата.

Тие овде ја добиваат целата потребна поддршка додека не се обезбеди трансфер до нивната крајна дестинација. Трошоците за престојот се покриени од меѓународните организации.

„Четворица возрасни и три деца изутрината од Меѓународниот аеродром Скопје преку Истанбул, заминаа за Португалија како нивно трајно одредиште“, се наведува во владиното соопштение.

Станува збор за вработени во меѓународни организации и нивни семејства на кои во изминатиот период нашата земја им обезбеди привремено засолниште во рамки на меѓународната хуманитарна операција за помош на продемократското население во Авганистан кое, како што нагласуваат од Владата, е под закана на новата талибанска власт во земјата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Казнети 23 лица за неносење маски

Објавено пред

Во текот на изминатото деноноќие, за мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 23 прекршоци, соопшти МВР.

На сила се уште е мерката за задолжително носење на заштитна маска во јавниот превоз и на затворено.

Мерката за носење на заштитна маска на отворено е укината.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

Кај нас има 400 Авганистанци со привремен претстој, седуммина заминаа во Португалија

Северна Македонија во моментов дава прибежиште на 407 граѓани од Авганистан, информираат од Владата. Тие овде ја добиваат целата потребна...

Македонија2 часа

Шилегов: Мерките што ги преземаме против загадувањето во Скопје даваат резултати

Загадувањето веќе не е топ-тема во Скопје како што беше во изминатите неколку години. Тоа е факт и тоа е...

Македонија2 часа

Зимското сметање на времето почнува в недела, вечерта пред локалните избори

Зимското сметање на времето годинава почнува в недела на 31 октомври во 3 часот по полноќ со поместување на времето...

Свет2 часа

(Видео) Двајца загинаа, а четворица повредени во пукање во трговски центар во САД

Две лица загинаа, а четворица, од кои еден полицаец, се повредени во пукотница во трговски центар во градот Бојси, во...

Македонија3 часа

Во моментот активни над 6.100 случаи на коронавирус во Македонија

Бројот на заразени со коронавирус изнесува 6.187 лица, и бележи зголемување во однос на претходната недела. Според епидемиолошки анализи во...

Свет4 часа

ЕМА ја одобри вакцината на „Модерна“ како трета доза

Европската агенција за лекови (ЕМА) ја одобри вакцината на „Модерна“ против Ковид-19 како трета доза за лица над 18 години....

Регион19 часа

Рама: Ако Западен Балкан не може во ЕУ, нека дојде ЕУ на Балканот

Влезот на Западен Балкан во Европската Унија се чини дека е привремено замрзнат, но ако регионот не може да се...

Македонија19 часа

11 починати лица, 135 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени 1.514 тестирања,...

Македонија22 часа

Баравме лекари за да се стави вода во апаратот за кислород, сведочи семејството на 22-годишникот што почина од корона

Семејството на 22-годишното момче од Битола, кое почина како последица на коронавирусот, преку писмо се обрати од министерот за здравство,...

Свет22 часа

ОН: Толку високо ниво на јаглероден диоксид на Земјата имало пред дури 3 милиони години

Концентрацијата на стакленички гасови во атмосферата повторно достигна рекордно ниво, се вели во денешниот извештај на ОН. Концентрацијата на јаглероден...

Македонија24 часа

Антикорупциската сѐ уште чека одговори од Обвинителството за ДУП-от кај „Холидеј ин“ и тендерот на ДИК

Обвинителството сѐ уште не ѝ одговорило на антикорупциската комисија по иницијативите за кривична одговорност во однос на лицата што учествувале во детаљниот...

Топ1 ден

Тешка сообраќајна незгода во Битола помеѓу автомобил и мотор управуван од дете

Две малолетни деца се повредени во сообраќајната несреќа во Битола што се случи помеѓу автомобил и мопед. Едното од децата...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачки: Во злосторничката група полицајци директно вмешани луѓе на Спасовски

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека полицајци на Заев и Спасовски договарале малтретирање граѓани за изборната кампања. Од партијата објавија докази дека група...

Свет1 ден

Ранетиот режисер открива детали за трагедијата на снимањето

Алек Болдвин вежбал да вади револвер од футролата по што го вперил во камерата за време на пробата на снимањето...

Свет1 ден

Колумбискиот наркобос не користел телефон и соработувал со криминалци од Балканот

Колумбискиот главен наркобос Даиро Антонио Усуга, познат по прекарот Отониел, кој беше уапсен вчера, е поврзан со балкански трговци со...

Свет1 ден

Тедрос: Пандемијата нема да се доведе до крај додека не заврши во целиот свет

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аденон Гебрјесус, изјави дека пандемијата на Ковид-19 е далеку од завршена. „Ги имаме...

Регион2 дена

Словенечкиот премиер и министерот за одбрана добија писма со смртна закана

Словенечкиот премиер Јанез Јанша добил пратка со закана за смрт за нему и неговото семејство, а слична закана добил и...

Регион2 дена

Ердоган протерува десет амбасадори

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе протера десет западни амбасадори, меѓу кои седум членки на НАТО. Во...

Македонија2 дена

16 починати и 227 новозаболени од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.595 тестирањe,...

Топ2 дена

Тела на починати мигранти пронајдени во гевгелиско

Тела на две починати лица, најверојатно мигранти, вчера биле пронајдени на местото викано „Јаворица“, атар на с.Миравци, гевгелиско. По овластување...

Досие