Контакт

Македонија

Ескобар: Зборувавме со Франција што е можно побрзо да почнат преговорите на Македонија со ЕУ

Објавено пред

Заменик-помошникот на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар, зборувал со Франција за пристапните преговори на Северна Македонија со Европската Унија, која од први јануари го презеде шестмесечното претседателство со Унијата.

„Ставивме јасно до знаење дека ние веруваме дека членството во ЕУ за сите држави од Западниот Балкан е од суштинско значење за сите нас. Веруваме дека тие се дел од Европа, веруваме дека како што ги исполнуваат условите со затворање на поглавјата треба да бидат сè повеќе интегрирани во ЕУ и мислиме дека тоа ќе биде решение за сите држави. Секоја држава што влегла во ЕУ станала подемократска, попросперитетна и постабилна“, изјави тој за Гласот на Америка на македонски јазик.

Тој рече дека верува оти ЕУ не ја разочарала Северна Македонија бидејќи и натаму продолжува да ѝ помага.

„Верувам дека ќе постигнеме соодветен договор за многу кус временски период. Ќе работиме на тоа“, кажа тој.

Ескобар смета дека шест месеци, како што најави бугарскиот премиер Кирил Петков за решавање на спорот со Северна Македонија, се доволни да се решат проблемите, иако нагласи дека постои фрустрација меѓу европските партнери оти процесот не се одвива брзо.

Тој, исто така, рече дека САД остануваат на позицијата дека Северна Македонија и Албанија не треба да се одвојуваат во процесот на пристапување во ЕУ.

 

Македонија

Маричиќ: Се надевам дека Франција ќе ја промени динамиката за приближување на Западен Балкан кон ЕУ

Објавено пред

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ денес со видео обраќање учествуваше на Амбасадорската тркалезна маса насловена „Пристапувањето на Западен Балкан кон ЕУ: долга, (не)завршена приказна – одржливост на македонскиот надворешно-политички курс“, во кое даде свое видување за евроинтеграцискиот пат на нашата земја и потенцираше на важноста и улогата на Секретаријатот за европски прашања во рамки на пристапниот процес на земјава во Унијата.

Во видео изјавата Маричиќ кажа дека Северна Македонија бележи значаен напредок во спроведувањето на реформите и тоа во последните пет години, што е нотирано и во извештаите на ЕУ за напредокот на земјата, при што изрази очекување дека во претстојниот период на француското претседавање дека прашањето на европската перспектива на Западниот Балкан ќе остане меѓу приоритетите, но овој пат и со реален исход: почеток на преговорите со Северна Македонија, и секако со Албанија.

„Важно е за нас одлуката за отпочнување на преговорите да биде донесена што поскоро, зашто резултатот од одлуката ќе има позитивно влијание врз политичките процеси, ќе значи дополнителен поттик за реформската агенда, резултатите, и генерално врз оптимизмот во општеството и на граѓаните, кои секако дека легитимно покажуваат сомнеж во остварливоста на нашата цел, членство во Унијата зашто долго време сме затворени во чекалната. Затоа сме уверени дека што поскоро почнат преговорите, тоа ќе биде подобро и за нас и за ЕУ“, рече Маричиќ.

Вицепремиерот во своето обраќање пред претседателот Пендаровски и амбасадорите ги претстави и приоритетите на кои ќе се фокусира во претстојниот период. Тој посочи дека ќе се заложи лично за спроведување на агендата Европа дома и поширокиот аспект на Националната програма за усвојување на правото на ЕУ (НПАА) и на тој начин ќе се исцртува траекторијата за нашето членство во ЕУ.

„Ќе сторам сè за целосна апсорпција на сите европски средства кои ни се алоцирани, како и за имплементација на сите билатерални договори за помош кои земјата ги има на располагање, ќе продолжиме со јакнењето на ИПА структурата затоа што ја разбираме важноста на секоја помош од Унијата, но и важно ни е добрите кадри да останат во институцијата и токму таа ИПА структура да биде доволно мотивирана, да не оди во приватниот или консултантскиот сектор, но да остане во државните институции и да ни помогне да имаме подобра искористеност и подобри резултати во спроведувањето на помошта од Европската Унија“, рече Маричиќ.

Тој најави и консолидација на ЕУ координативниот механизам и формирање на преговарачките структури во краток рок за да се обезбеди фокус на спроведувањето и организација на институциите согласно процесот на преговарање, за на тој начин да се изврши и позитивен ,,притисок“ врз институциите.

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Градоналаниците од ВМРО-ДПМНЕ сè уште ги санираат и плаќаат сметките на нивните претходници од СДСМ

Објавено пред

Градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ уште ги санираат штетите и плаќаат сметките за скапо јадење на нивните претходници од СДСМ, велат од опозициската партија.

Оттаму додаваат дека градоначалниците од СДСМ кога ги напуштале општините се погрижиле нив да ги остават со празни каси, или дури и сметки во минус, но и многу побарувања за плаќање на скапите јадења со кои се гоштевале низ рестораните.

„ Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ во сите скопски општини ги исчистија дивите депонии и хаосот кој го оставија нивните претходници. Градоначалникот на Битола го продолжи проектот за изградба на стадионот, кој беше почнат уште во време на ВМРО-ДПМНЕ, а СДСМ 4 години не го направи. Во Охрид се почнаа нови улици, во Илинден ново училиште. Во секоја нова општина се почна со проекти.

Но ако граѓаните се прашуваат со што друго беа соочени градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ тоа се скапите сметки како таа што  ја направил командирот на скопската пожарна нарачувајќи телешки бифтеци, медалјони и скапи нарачки како фрути ди маре од 8.600 денари порција. Како изговор за ова скапо гоштевање е дека правеле прослава за скалата која ја купија дупло поскапо од тоа што ја купи Град Загреб“, се вели во соопштението.

Вакви енормни сметки, како што велат, се правеле по ексклузивни ресторани и за време на изборите.

„ На 22 октомври Љубица Јанчева, тогашен претседател на Советот на Град Скопје, потрошила 39.700 денари за едно јадење во ексклузивен локал на Кејот на Вардар. Овие и многу други сметки кои се плаќани со пари на скопјани и граѓаните на другите општини се дел од проблемите со кои се соочија градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ. Времето на криминал и јадење на скапи јадења на сметка на народот заврши“, порачаа од ВМРО-ДПМНЕ.

Прикажи повеќе...

Македонија

Николовски од Белград: Иницијативата „Отворен Балкан“ економски го унапредува целиот регион

Објавено пред

Придобивките од иницијативата „Отворен Балкан“ се видливи, тоа што е потпишано веќе се спроведува, нема заджување на камионите на граница, се крати времето на чекање, се кратат административните и царинските процедури, за само 24 часа македонските производи се на српскиот пазар, изјави министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, кој заедно со министрите за земјоделство на Србија, Албанија и Република Српска, го посетија царинскиот терминал „Делизе“ во Белград, Република Србија.

„ Се уверивме дека она што е потпишано веќе е спроведено. Нема задржување повеќе на камионите на граница, се крати времето на чекање, се кратат административните и царинските процедури. Особено е важно што направивме поголем чекор а тоа е меѓусебното признавање на сертификатите и не се земаат повторно мостри и не се прават повторно анализи, а тоа е особено добро за бизнис-климата на целиот регион“, изјави министерот Николовски.

Тој посочи дека за македонските компании е особено важно што земјоделските производи нема да се расипуваат бидејќи нема да се чека на границите. Со овие забрзани процедури трите земји потписнички на иницијативата „Отворен Балкан“ ќе си помогнат најмногу, особено поради тоашто вкупната трговска размена е околу 300 милиони евра само во делот на земјоделските производи.

Министерот Николовски потенцираше дека за Македонија, Србија и Албанија од особено значење ќе биде и другите земји од регионот да се приклучат кон иницијативата „Отворен Балкан“, бидејќи овие иницијативи го движат и економски го унапредуваат целиот регион.

Инаку, денешната посета на министерот Николовски на царинскиот терминал во Белград е во рамки на одржувањето на саемот „Агро Белград“, каде што министерот Николовски ќе го посети и македонскиот штанд. Се работи за специјализиран саемско-конференциски настан посветен на овоштарството, лозарството и градинарството.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ3 часа

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа3 часа

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија5 часа

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа5 часа

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Европа6 часа

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при...

Македонија19 часа

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Македонија19 часа

Се намалува периодот на карантин на седум дена

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство...

Македонија22 часа

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија22 часа

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Топ23 часа

(Видео) Разбиена криминална група, запленетa марихуана вредна 50.000 евра

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал денеска донело наредба за истрага против три лица за кои постои сомнение дека...

Македонија1 ден

Преку снимки од надзорните камери околу мостот Гоце Делчев ќе се расветлуваат причините за несреќата

Обвинител од скопското основно јавно обвинителство извршил увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа...

Топ1 ден

Пешак прегазен пред мостот Гоце Делчев

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска, нешто по 11 часот, во центарот на Скопје. Пешак бил прегазен во близина на...

Македонија1 ден

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Дополнување на дневниот ред, со точка за предлог-закон за изменување на Законот за Владата на Република Македонија по скратена постапка,...

Топ1 ден

Фатална сообраќајка во Лисиче – загина возач, а тешко повредена е неговата 15-годишна ќерка

Дежурен обвинител од скопското Основно јавно обвинителство извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа што се случила синоќа околу...

Македонија1 ден

Лекарската комора бара промени на казнената регулатива на Фондот

Лекарската комора остро реагира на наплатата на изречените казни за матичните лекари од страна на Фондот за здравствено осигурување. Оттаму...

Свет1 ден

Италијанските болници одбиваат да лекуваат невакцинирани пациенти, новинари снимиле со скриена камера

Италијанските болници одбиваат да ги лекуваат и оперираат невакцинираните и оние кои не биле заразени. Откако минатата недела во емисијата...

Македонија1 ден

Загадениот воздух предизвикува над 30.000 предвремени смртни случаи во Западен Балкан

Загадувањето на воздухот во Западен Балкан предизвикува голем број предвремени смртни случаи, а последиците вклучуваат пократок животен век и влошување...

Свет1 ден

Русија почна големи поморски вежби во Арктикот

Руски воени бродови денеска влегоа во Баренцовото Море за да вежбаат заштита на главната рута на бродскиот сообраќај на Арктикот,...

Свет1 ден

Холандија ги олабавува мерките и покрај силниот бран на инфекции – кафулињата и рестораните ќе работат до 22 часот

Холандија од денеска отвора ресторани, театри, музеи и кина и покрај силниот бран на инфекции со варијантата омикрон на коронавирусот,...

Свет1 ден

СЗО: Бројот на заразени со Ковид-19 во светот надмина 350 милиони

Вкупниот број на потврдени случаи со Ковид-19 ширум светот надмина 350 милиони, додека бројот на починати надмина 5,6 милиони, соопшти...

Досие