Контакт

Македонија

Заев од Дебрца: Влогот во инфраструктурата е влог во развојот

Објавено пред

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денес го започна караванот на „Најдоброто за мојата општина“ од Белчишта во Општина Дебрца.

„Градиме за нашиот народ – асфалт наместо кал. Затоа се обврзуваме да донесеме водовод и канализација онаму каде што нема, а онаму каде што има редовно да го одржуваме и унапредуваме. Ќе продолжат и инвестициите во атмосферска канализација, како и реконструкција на улиците во општините, локалните и полски патишта“, најави Заев.

Покажавме, рече Заев, дека има пари во државата и да растат платите и да се инвестира во капитални проекти.

„Има пари во државата оти сега тие не одат на споменици, на барок, на палми, жални врби и криминални тендери. Денес секој денар од Буџетот се троши рационално, во проекти кои носат придобивки за граѓаните“, нагласи претседателот на СДСМ.

Оцени дека во овие четири години како никогаш досега се инвестирало во патната и комуналната инфраструктура насекаде низ државата. Кога ги димензиониравме инвестициите, додаде Заев сериозно внимававме на рамномерниот развој, вложувавме повеќе и финансиравме повеќе проекти во руралните и општините кои цела деценија беа заборавени.

„И тука во Дебарца се инвестираше во такви проекти кои го олеснуваат животот на граѓаните, а општината ја прават поразвиена. Пробиени се и асфалтирани улици и локални патишта, поставени се водоводи, а преку ТАВ програмата ја финансираме изградбата на фекална канализација со пречистителна станица во село Лешани. Она што е најважен проект за вашата општина, а е проект на државата е секако автопатот Кичево – Охрид кој ќе донесе неограничени можности за развој и буквално ќе ја промени социјално економската карта на Дебрца“, потенцира Заев од Дебарца.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Арсовска се заложи против градење на Водно: Таму нема да се закова ни шајка

Објавено пред

Независната кандидатка за градоначалник на Град Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, денеска се сретна со граѓанското здружение „Го сакам Водно“, веднаш по нивниот повик преку кој од кандидатите за градоначалник на Скопје побараа гаранција дека ќе работат за заштита на планината.

На средбата Арсовска ги ислуша сугестиите и истакна дека за Водно не смее да има компромиси и дека решенијата ќе се креираат заеднички преку формирање на работен комитет од здруженијата, со професори и експерти кои ќе работат на сеопфатна заштита на Водно.

„Ќе се залагам за заштита на просторот со Закон и ќе го решам проблемот со појавување на нови градби на парк шумата, без да дозволам да се закова дури и една шајка. Во исто време проектот за Водно – зелен штит на Скопје ќе вклучува и пошумување со 100.000 садници автохтони видови дрвја годишно. Се предвидува и 24-часовна лупа на Водно, односно постојана грижа за парк шумата. Ќе има 24-часовна патрола на редари кои ќе се грижат за заштита на шумското и природно богатство како и за безбедноста на планинарите при несакани ситуации, повреда или слично”, посочи Арсовска.

На крајот од средбата, таа се обврза на заедничка соработка и континуирана комуникација со цел Водно да продолжи да биде зелена заштита за Скопје и скопјани.

Прикажи повеќе...

Македонија

СДСМ: Зошто Арсовска крие дека била менаџер на фирма за продажба на автобуси?

Објавено пред

Градската организација на СДСМ бара од кандидатката за градоначалник на Скопје, Данела Арсовска, која вети 250 нови автобуси, да одговори зошто во нејзината биографија не се споменува дека била менаџер на фирма што се занимавала токму со продажба на автобуси во Македонија.

„Арсовска ја менаџирала фирмата ТЕМ МК, која во 2008 се занимавала со продажба на автобуси и нудела на продажба турски автобуси во Македонија. ТЕМ МК била семејната фирма што се трансформирала во ‘Ројал груп’, со седиште во салата ‘Расадник’, а во обете фирми сопственици биле Арсовска и татко ѝ“, посочуваат од СДСМ.

Од таму укажуваат и дека во целиот тек од кампањата, кога ветува 250 нови екоавтобуси, Арсовска промовира и рекламира еден од, како што велат, најскапите кинески електрични автобуси од 18 метри од кинеската фирма BYD.

„Арсовска рекламира кинески автобуси, а Македонско-кинеската стопанска комора се наоѓа на иста адреса со организации и фирми поврзани со неа и татко ѝ“, посочуваат од СДСМ.

Врз основа на ваквите сознанија, од партијата ја повикуваат кандидатката за градоначалник да одговори на неколку прашања за кои сметаат дека се во интерес на јавноста.

„Дали Арсовска била успешен или неуспешен менаџер на фирма за продажба на автобуси во 2008? Дали нејзиното рекламирање електрични кинески автобуси во кампањата има врска со Македонско-кинеската стопанска комора, која е на иста адреса со нејзини приватни и семејни правни лица? До кога Арсовска ќе бега од новинарите и ќе ги крие пипалата на семејниот бизнис ‘октопод’, кој ја упропастил скопската сала ‘Расадник’ – изградена од Град Скопје со пари на скопјани?“, прашуваат од градската организација на СДСМ.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Ковачки: Припадниците на единицата „Тигар“ се користат во политички цели

Објавено пред

Македонската јавност треба да знае дека од страна на министерот Оливер Спасовски, директорот на БЈБ и помошник- директорот во одделот за криминалистичка полиција, Оливер Лукароски, се врши класична злоупотреба на специјалната единица на МВР – „Тигар“ во партиски цели, обвини денеска Драган Ковачки, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

„Деновиве гледаме енормно и несразмерно присуство на полицијата и на нејзините специјални единици во градовите во кои има втор круг избори. Под плаштот на наводни акции за апсење дилери на дрога или опасни лица, Спасовски прави класична злоупотреба на специјалните единици и шири страв кај народот“, посочи Ковачки, кој додаде дека специјалната единица „Тигар“ е наменета за борба против терористички активности, а не за спроведување и штитење на, како што рече, партиските активности на Заев и Спасовски.

Претставникот на ВМРО-ДПМНЕ побара безбедносните служби да работат во интерес на граѓаните и порача дека секоја злоупотреба ќе биде процесирана веднаш по промената на власта.

„Немојте да си играте и да одите по паметот на давениците Заев и Спасовски. Знаеме дека некои од вас се уценети со вашите позиции, но и со прикривање дејства од страна на Спасовски за кои сте лично одговорни. Ги повикуваме чесните полициски службеници да постапуваат во согласност со законските овластувања. Знаеме дека морате да спроведувате наредби од вашите претпоставени, но верувајте дека одговорност за тие раководни структури што прават злоупотреби ќе има веднаш по промената на власта“, порача Ковачки, кој го повика народот масовно и референдумски да излезе на изборите в недела.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Седуммина починати и 436 новозаразени од коронавирус во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.732 тестирања, а регистрирани се 436 нови случаи на...

Македонија5 часа

Седумнаесетгодишна пациентка почина од коронавирус

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби утрово од коронавирус почина 17-годишна пациентка од село Сопотиница, Демир Хисар. Според...

Македонија6 часа

Борисов: Гарантирам дека нема да преговараме со Северна Македонија додека бугарското малцинство не биде во Уставот

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов истакна дека нема да има преговори со Северна Македонија додека бугарското малцинство не биде внесено...

Македонија6 часа

Арсовска: Срамно е што моето семејство станува цел на црната кампања

Ниската црна кампања на Заев и Шилегов го допре дното инволвирајќи го моето најтесно семејство, реагира независната кандидатка за градоначалничка...

Македонија6 часа

(Видео) Петровска: И сопругот на Данела Арсовска има бугарска лична карта

СДСМ објави дека и сопругот на кандидатката за градоначалничка на Скопје поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, има бугарска лична карта....

Македонија6 часа

ВМРО-ДПМНЕ има мнозинство во Советот на Град Скопје, рече Митева

Парламентарната опозиција во македонското собрание согласно бројот на освоени гласови на претстојните локални избори има апсолутно мнозинство во Советот на...

Македонија7 часа

Судење за „Плацови на Водно“ – сведок кажуваше како се купувале плацовите и становите на Груевски

Александар Ивановски-Теранова, во својство на сведок во случајот „Плацови на Водно”, посочуваше како биле купувани плацовите, но и становите на...

Забава9 часа

Пиштолот на Алек Болдвин испукал оловен проектил, вели шерифот

Револверот „колт“ со калибар 45, користен на сетот на филмот „’Рѓа“, не бил темелно проверен пред да му го дадат...

Македонија9 часа

Лични карти ќе можат да се подигнат и во сабота и недела

Во пресрет на одржување на вториот круг од локалните избори, што ќе се одржи в недела, на 31 октомври 2021...

Свет10 часа

Рекордни 48 милиони внатрешно раселени лица во светот

Бројот на внатрешно раселените лица поради конфликтот ширум светот достигна 48 милиони на крајот на 2020 година, што е највисока...

Регион10 часа

Во Србија сè поголем број деца заразени со Ковид-19, на респиратор приклучени и бебиња

Уште 64 лица починаа од инфекција со коронавирус во Србија вчера. Истиот ден шест деца биле приклучени на респиратор и...

Европа11 час

(Видео) Ураганот продолжува да ја уништува Сицилија, драматични сцени од поплави

Југот на Италија се подготвува за уште два дена разорни дождови и поплави, додека реткиот медитерански ураган наречен Медикен го...

Свет22 часа

(Видео) Тројца ракувале со пиштолот со кој пукаше Болдвин – пронајден смртоносниот куршум

Полицијата тврди дека поседува куршум испукан од пиштолот што го користел актерот Алек Болдвин кога случајно ја застрела и уби...

Македонија1 ден

Регистрирани нови 444 случаи на Ковид-19, починале осум луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.210 тестирања,...

Свет1 ден

Шпанија ќе им ги врати парите на граѓаните казнети за прекршување на карантинот

На сите шпански државјани што беа казнети поради прекршување на мерките за време на минатогодишното тримесечно заклучување ќе им бидат...

Македонија1 ден

(Видео) Петровска: Данела Арсовска има и бугарска лична карта

Данела Арсовска, освен бугарско државјанство, има и бугарска лична карта, издадена во 2017 година, тврди пратеничката од СДСМ, Славјанка Петровска....

Македонија1 ден

(Видео) „Името го добив по дедо ми Дане“ – Арсовска тврди дека не го менувала своето име и нема бугарско државјанство

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, и денеска на прес-конференција ги негира обвинувањата дека поседува...

Македонија1 ден

Италија забрани туристички патувања за нашите државјани, Данска ги олесни ковид-правилата за влез

Со најновата одлука на италијанските власти Република Северна Македонија се преместува од листата Д во листата Е, со што не...

Свет1 ден

Два процента од богатството на Илон Маск ќе го реши гладот ​​во светот

Мала група исклучително богати поединци може да помогнат во справувањето со гладот ​​во светот само со мал дел од нивното...

Регион1 ден

САД размислуваат за укинување на визите за Бугарија

Бугарија е една од земјите за кои американскиот министер за внатрешна  безбедност, Алехандро Мајоркас, изјави дека САД размислуваат да ги...

Досие