Контакт

Македонија

Заев: Постои подготвеност за унифицирње на ДДВ на храна од 10 отсто во угостителските објкети

Објавено пред

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, синоќа оствари средба со претставници на угостителството од Скопје, на која беше разговарано за актуелната состојба во земјава со посебен акцент на угостителскиот сектор, реалните потреби, сугестии и идеи за подобрување на истите.

На средбата се разговараше за предлози од страна на угостителите кои би имале големо значење за овој сектор и би придонеле за негово подобро функционирање.

Изедначување на работното време до 1 часот по полноќ за сите 365 дена во годината, воведување интервентна полиција која ќе обезбедува ред во ноќниот живот, особено пред поголемите локали, при продажба на храна, нивелирањето на ДДВ да е со 10 отсто, унифициран правилник за тераси и продажба на цигари во локалот по цена која тие ќе ја одредат се дел од предлозите на кои угостителите дадоа посебен осврт.

Угостителите покажаа задоволство од донесеното решение за ЗАМП и предложија одредување паушал кој би се плаќал на почетокот на година во насока на заштита од нанесување штета од вработени во угостителските објекти, решение што би било уредено со Законот за прекршоци.

Од страна на Заев беше посочено дека барањата на угостителите се прифатливи и ќе бидат внесени во изборната програма на СДСМ и дополнително понуди решенија на проблеми со кои се соочува овој сектор во нашата држава, а тоа е недостигот на работна сила поради одливот во други земји.

Претседателот на СДСМ предложи носење законски решенија кои ќе значат создавање можности преку внес на работна сила од надвор по примерот на многу европски земји.

Заев изрази подготвеност и за изедначување на ДДВ-то за храна во угостителските објекти од 10% .

Средбата на претседателот Заев и претставниците на угостителскиот сектор беше оценета како позитивна.

Македонија

Шкријељ: Градинка за 120 деца во Ресен

Објавено пред

Ресен добива градинка за 120 деца. Вкупната вредност на зафатот е 22,4 милиони денари, во кои Министерството за труд и социјална политика учествува со 20,8 милиони денари. Средствата се обезбедени со поддршка на Светска банка.

Дополнителната заменик-министерка за труд и социјална политика, Санела Шкријељ, и градоначалникот на Ресен, Живко Гошаревски, направија увид во адаптацијата на градинката.

„Се грижиме за најмладите. Децата се нашата иднина. И во оваа градинка тие ќе учат и ќе го осознаваат светот, ќе се социјализираат и ќе се развиваат во љубопитни и истрајни личности. Градинките не се места каде децата само се згрижуваат, јадат и спијат и затоа е навистина важно секое дете да има еднакви можности за старт во живот. Обврска на институциите од централната и од локалната власт е тоа да им го овозможиме“, рече дополнителната заменик-министерка Шкријељ.

Градоначалникот на Ресен Гошаревски изрази задоволство што и оваа градинка е во програмата на Министерството. Со тоа што се отвораат нови места за опфат на деца, многу им се помага на семејствата каде родителите работат.
Шкријељ и Гошаревски го посетија и Дневниот центар за лица со интелектуална и телесна попреченост. Во моментов го користат осум лица, за кои е обезбеден превоз, престој и храна, како и помош за корисниците и семејствата.

„Социјалните сервиси, како што е овој дневен центар, треба да ги следат индивидуалните потреби на секое дете и неговото семејство, и да бидат мост со другите системи на поддршка. Само така, можеме да обезбедиме целосно вклучување на лицата со попреченост во општеството и да создадеме едно општество за сите“, нагласи Шкријељ.

За корисниците на Центарот се реализира воспитно-образовна работа преку прилагодени програмски содржини.

Прикажи повеќе...

Македонија

Расте бројот на заразени со грип, досега тројца починати

Објавено пред

Од Институтот за јавно здравје информираат дека расте активноста на грипот во државата, евидентирани се вкупно 5.660 новозаболени лица од сите градови во државата, што претставува 74-процентно зголемување. Лабораториски е докажано присуство на инфлуенца тип А и Б. Повеќето од заболените лица припаѓаат на возрасната категорија од 15 до 64-годишна возраст.

„Сите индикатори укажуваат на зголемена активност на вирусот на грип. За овој период од годината е очекувано да имаме тренд на пораст на заболени од грип и овој тренд ќе продолжи во наредната една-две недели по што очекуваме да се стабилизира и да почне да опаѓа бројот на новозаболени“, рече д-р Гордана Кузмановска од Институтот за јавно здравје.

Инаку, досега се регистрирани вкупно три смртни случаи од грип, од кои едно 14-годишно девојче и двајца мажи на возраст од 50 и 85-годишна возраст. Тројцата починати биле невакцинирани, биле лекувани со антиретровирусна терапија и имале многубројни коморбидитети.

„Комисијата за заразни болести редовно ја следи состојбата со грипот во државата и во согласност со стручните препораки забранети се посетите на хоспитализирани пациенти во јавните здравствени установи со цел да се спречи натамошно ширење на грипот. Исто така, Комисијата ја следи состојбата со новозаболени деца во училиштата и во зависност од процените ќе предлага нови мерки и препораки во согласност со состојбата на терен“, велат од Министерството за здравство.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Арсовски: Шекеринска вмешана во сомнителен тендер, каде што постои сомнеж за проневера на 250.000 евра

Објавено пред

Радмила Шекеринска е вмешана уште во еден сомнителен тендер, каде што постои сомнеж за проневера на буџетот од над 250.000 евра, обвини Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

Имено, рече тој, Радмила Шекеринска како министер во Министерството за одбрана преку јавна набавка набавила две тешки машини „грејдери“ за потребите на Армијата на Република Македонија во вредност од 464.853 евра, односно една машина од овие „грејдери“ има вредност од 232.426 евра.

„Машините се набавени од српската компанија ‘Корковадо’, инаку се работи за машини од кинеско производство, како што реков, за потребите на Армијата на Република Македонија. Ова не би било ништо спорно доколку истата машина од истата компанија ‘Корковадо’ во Србија, по неколку месеци, не ѝ била продадена преку јавна набавка на српска институција во вредност од 108.000 евра, односно за половина сума помалку од онаа што ја платила Радмила Шекеринска. Значи, една машина ‘грејдер’, модел ‘ГР 1605’ во Србија чини 108.000 евра, а Радмила Шекеринска во Македонија го набавува за 232.426 евра“, рече Арсовски.

Според него, очигледна е разликата од 132.000 евра од машина или вкупно 264.000 евра за двете машини, кои никој не знае каде завршиле.

„Со ова Радмила Шекеринска го има оштетено буџетот на Република Македонија повеќе од 250.000 евра. Прашањето е, ако се знае дека Радмила Шекеринска има сериозни бизнис-релации во Србија, поточно во Белград, преку свој близок од потесното семејство, каде завршиле овие над 250.000 евра разлика во тендерот што се на некој начин проневерени? Дали овие над 250.000 евра завршиле во нечиј џеб? Ова мора да се дознае и јавноста ги чека овие одговори од Радмила Шекеринска“, рече Арсовски.

Тој рече дека Јавното обвинителство треба да отвори случај по овој сомнеж и да го истражи до крај.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

(Видео) Кокаинот од Колумбија бил скриен во банани, приведени се четири лица

МВР соопшти детали за запленетиот килограм кокаин по потекло од Колумбија, кој беше запленет во полициска акција во селото Крушопек...

Македонија5 часа

Јовановски до Русковска: Не се дери, ти ги знаеме гласовните способности

Половина час пред судот, првообвинетиот за „Рекет“, Бојан Јовановски, образложува зошто треба да му биде заменета мерката притвор со домашен....

Македонија5 часа

Димишков: Сакаа да ме искористат како адвокат за мојата сестра судијка да биде изземена од предметот

Судењето за „Рекет“ продолжува со сослушување на сведоците на Бојан Јовановски – Боки 13. Адвокатот Васил Димишков, брат на судијката...

Македонија6 часа

ОЈО проверува дали има неправилности при поништувањето на решенијата на Наќе Чулев

Основното јавно обвинителство ќе проверува дали има неправилности при поништувањето на решенијата донесени од техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе...

Македонија6 часа

Заев и Ципрас добитници на меѓународна награда за мир за преспанскиот договор

Поранешните премиери на Северна Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, се годинешни добитници на меѓународната награда за...

Регион6 часа

(Видео) Пријава за Јосипа Лисац поради лоша изведба на хрватската химна

Адвокатот Бошко Жупановиќ поднесе пријава против хрватската пејачка Јосипа Лисац за нејзината изведба на хрватската химна на инаугурацијата на новоизбраниот,...

Европа7 часа

Детали за масакрот во Германија – напаѓачот бил екстремен десничар

Германскиот весник „Билд“ објави дека напаѓачот, кој во градот Ханау во Германија синоќа со огнено оружје уби девет луѓе, е...

Свет7 часа

Трамп му понудил помилување на Асанж под еден услов

Американскиот претседател, Доналд Трамп, му понудил помилување на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, ако каже дека Русија немала врска со...

Економија8 часа

Пад на побарувачката за нови автомобили во Европа

Измената на даночниот систем во некои земји, нешто послабата глобална економија и неизвесноста поврзана со брегзитот доведе до пад на...

Свет8 часа

Трамп го назначи амбасадорот Гренел за шеф на американското разузнавање

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го назначи Ричард Гренел, американски амбасадор во Германија и специјален пратеник за Србија и Косово, за...

Спорт18 часа

Аталанта го живее сонот со „уништувањето“ на Валенсија, Ред бул кошмар за Мурињо и Тотенхем (видео)

Аталанта пишува историја за своите фанови. Клубот од Бергамо во својот прв настап во Лигата на шампиони успеа да стигне...

Свет20 часа

(Видео) Пациентка свири виолина за време на операција на мозокот

Хирурзите во болницата „Кингс колеџ“ во Лондон отстраниле тумор од мозокот на една жена која во текот на операцијата свирела...

Регион20 часа

Црногорски државјанин евакуиран од Хубеи

Црногорски државјанин денеска беше евакуиран од провинцијата Хубеи во Кина, каде што се појави коронавирусот, со специјален лет на Владата...

Регион21 час

Државниот обвинител на Хрватска даде оставка поради членство во масонска ложа

Главниот државен обвинител на Хрватска, Дражен Јелениќ, поднесе оставка поради членство во масонска ложа. „Се појавија инсинуации во врска со...

Топ22 часа

Полициска акција за заплена на кокаин во Сарај

Полицијата врши претреси на повеќе локации во Крушопек, село во општина Сарај, по добиени сознанија за трговија со кокаин. „Министерството...

Македонија23 часа

Владата: Решенијата на Чулев се поништени законски

Владата ја демантира изјавата на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев дека одлуката за поништување на решенијата и наредбите...

Македонија24 часа

(Видео) Обвинет во „Монструм“: Тодоровски ми даде да потпишам изјава, но не ме малтретирал

Обвинетиот во „Монструм“ Хаки Азири на денешното рочиште рече дека никогаш не кажал дека бил под тортура од ексдиректорот на...

Топ1 ден

Вработен во ПИОМ подигал пари од пензија на почината жена

СВР Тетово поднесе кривична пријава против С.М.(45) од с.Вејце, тетовско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба...

Македонија1 ден

(Видео) Чулев го обвини Спасовски за фалсификат, поништил 124 решенија во МВР, без одлука на Владата

Премиерот Оливер Спасовски со фалсификат во „Службен весник“ поништил 124 решенија за распоредување во МВР оти за нив немало одлука...

Македонија1 ден

„Телеком“ презел безбедносни мерки за повиците од непознати дестинации

„Македонски телеком“ ја информира јавноста дека во текот на денешниот ден се регистрирани повици од непознати дестинации кон наши корисници,...

Досие