Контакт

Македонија

Заев: СДСМ е партија на прогресот, кревавме плати додека ја враќавме слободата

Објавено пред

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, се обрати на 24-тиот конгрес на партијата, на кој треба и официјално да бидат објавени носителите на листи и кандидати за претстојните парламентарни избори на 12 април. Тој ја претстави програмата со име „Можеме уште повеќе, уште подобро“, која се темели на пет столба:

  • Нови работни места и повисоки плати
  • Грижа за сите
  • Ред, дисциплина и правда
  • Сите за екодржава
  • Ние сме за НАТО, одиме во ЕУ

„Две и пол години СДСМ ја предводи власта. Толку време напредуваме на секое поле, правиме пресврт на подобро. Во 2016 најавивме концепт со кој парите ги враќаме назад кај граѓаните. Денес, тој концепт е целосно исполнет“, рече Заев образложувајќи дека ја укинале радиодифузната такса, ги намалиле трошоците за адвокатски, нотарски и за извршителски услуги, ги намалиле казните за физичките лица, ги зголемиле социјалната помош и субвенциите за земјоделците.

Тој го спомена и законот за Јавното обвинителство, кој треба да го зајакне капацитетот на правната држава.

„Предметите ќе имаат завршница, а политичарите остануваат настрана од судиите и обвинителите. Ќе нема веќе скриени амнестии. Некому ова не му се допаѓаше, но оние што се за правда надгласаа со две тритини во Собранието. Сега правосудството е на ред да испорача правда, без да се соочува со политички или други притисоци“, рече Заев.

Тој рече дека нивната програма нуди повисок економски раст и одговорни институции, воведување ред, правда и дисциплина, иновативна, зелена и дигитализирана држава, во која ќе се цени трудот на секој поединец, држава во која младите ќе останат тука.

„Кревавме плати додека ја враќавме слободата“, рече партискот лидер, кој истакна дека веќе нема медиуми што рабодат под диктат.

„Парите одат кај народот, а не во стиропор-фасади, жални врби и галии. Државата од изолација и стагнација ја донесовме на патот на евроинтеграциите. Денес, нашата убава земја, Северна Македонија, е 30-та земја членка на НАТО и е на чекор пред почнување преговори со ЕУ“, нагласи Заев.

Лидерот на СДСМ вети 100.000 нови работни места и повисоки плати за сите. Притоа рече дека минималната плата ќе биде 300 евра, а просечната 600 евра до крајот на мандатот. Пензиите ќе пораснат до 21 процент до крајот на мандатот. До 2024 година ќе има бесплатна зелена нафта за сите земјоделци, вети Заев.

Тој рече и дека ќе вложува во инфраструктурата, а социјално ранливите ќе бидат згрижени. Речиси 34.000 домаќинства, според Заев, ќе примаат социјална парична помош, а 65.000 деца детски додаток.

До 2024 година, вети Заев, ќе се реконструираат сите студентски домови. Тој ја најави изградбата на новиот клинички центар и уште неколку регионални.

Повторно најави прочистување во правосудството преку разрешување судии кои намерно ќе застаруваат предмети и ја најави ревизијата на судските предмети по случаен избор.

„Ако направивме правична држава, ќе обезбедиме и правда“, рече тој.

До крајот на мандатот, вели Заев, планирани се да се отворат 80 проценти од поглавјата на ЕУ.

„Со отворањето на поглавјата Северна Македонија има пристап од 2 милијарди евра за инвестиции, иновации, нови работни места, за патишта, за здрав живот…“

Тој рече дека ќе се воведат повисоки казни за загадувачите – и за фабриките, и за фирмите и за граѓаните, кои несовесно загадуваат.

„Воедно, ќе ги субвенционираме домаќинствата да користат алтернативни начини на затоплување“, рече Заев.

Тој на својот опонент Христијан Мицкоски му порача дека сè уште се држи до старата режимска политика, тој е извшрител на Груевски и е против евроинтеграциите.

„Со ваква политика тој ќе остане во минатото затоа што за ваква политика нема гласови, нема иднина. Самиот тој знае дека го чека пораз, па затоа побегна од соочување во Четвртата изборна единица, исто како и неговиот шеф. За овој кукавички потег ќе има казна на 12 април бидејќи – ‘од мене можеш да бегаш, но од волјата на граѓаните не’“, му порача Заев на Мицкоски.

Во моментот се одвива затворениот дел на конгресот, на кој речиси 700 делегати ќе ги разгледуваат предлозите за носители на листи во шесте изборни единици и кандидатите за пратениципо што повторно ќе се обрати Заев пред јавноста за да ги соопшти резултатите.

Македонија

Тимоние на последна средба со Заев: За државата е важно да има конструктивност од сите политички субјекти

Објавено пред

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со францускиот амбасадор Кристијан Тимоние, кој го завршува својот мандат во земјава.

Како што информираат од владината прес-служба, Заев на средбата изразил благодарност до амбасадорот Тимоние, за неговата посветена и принципиелна работа во насока на развој на демократските и европските вредности во нашата држава.

„Покажавме дека имаме капацитети да носиме одлуки со кои државата оди напред. Станавме членка на НАТО, добивме одлука за почеток на преговорите со ЕУ и ја очекуваме меѓувладината седница за отпочнување на преговорите, ја зацврстивме меѓуетничката кохезија дома, ги развиваме и понатаму добрососедските односи, што го покажа посетата на Атина каде што зборувавме за економија и соработка на бизнисите. Сега сме силно посветени на борбата со криминалот и корупцијата и владеењето на правото, што е потребно во европските интеграции, но и за нашите граѓани, кои очекуваат да ги обезбедиме европските стандарди дома“, посочил премиерот.

На средбата била изразена и заедничка согласност дека конструктивноста од страна на сите политички субјекти е важен фактор во развојот на државата.

Разговарано било и за можностите за развој на билатералната соработка, посебно во економијата, здравството, зелената енергија, дигитализацијата и било констатирано дека има услови за интензивирање на соработката.

Прикажи повеќе...

Македонија

Казна за Рудникот САСА – ќе плати 65 илјади евра поради истекувањето јаловина

Објавено пред

Откако при направениот увид и констатиран прекршок водостопанскиот инспектор на Државниот инспекторат за животна средина предложи постапка за посредување согласно законот, правниот субјект Рудник САСА и Државниот инспекторат за животна средина склучија спогодба за плаќање глоба со задолжување за спроведување на девет мерки, во посредство на Комисијата за спогодување на Министерството за животна средина и просторно планирање, соопшти Министерството за животна средина и просторно планирање.

За сторениот прекршок истекување на јаловишен материјал од Рудникот САСА во Каменичка Река, што се случи на 14 овој месец, согласно ова спогодба Рудникот САСА е задолжен да ги исчисти деловите од речното корито на река Каменица од јаловишен материјал и истиот да го однесе на депонијата за јаловиште со која располага рудникот, врз основа на претходно обезбедена согласност, дозвола од МЖСПП.

Треба да се изврши интервентно чистење на талогот на јаловината од бунарската зона на Каменица со цел да се спречи понатамошно загадување на подземните води со кои се снабдуваат бунарите за водоснабдување на дел од населението од општина Македонска Каменица, а потоа да се продолжи со чистење на речното корито на реката и да се исчисти зафатот од талогот на мала хидроелектрана која е под јаловиште бр. 4 со цел ставање во функција на зафатот на вода за производство на електрична енергија.

Исто така, требад да го стабилизира објектот јаловишна брана бр.4 и однесениот материјал јаловишен песок да го замени со соодветен материјал со исти или повисоки јакосни карактеристики. Санацијата на јаловишната брана да биде според техничко решение изработено од Рудник САСА на основа на документација обезбедена согласно закон.

„Треба да се отстрани геосинтетичката облога во делот на конктактите каде потпира хидројаловипшната брана бр.4 за да не дојде до недозволена контактна филтарација,да се предвидат дополнителни мерки за оперирање со хидројаловиштето, пред сè зголемување на должината на плажата од јаловишна кал со кое ќе се минимизира можноста од повторна контактна филтрација, да се предвиди времено решение доколку има испуштање на заматена вода низ преливен колектор поради сигурност на браната при што заматената вода да биде задржана во постоен резервоар и со пумпна станица да биде вратена во технолошкиот процес и да се постапи согласно член 198 од Законот за води т.е. според препораките од Годишниот извештај за анализа и стабилност на брани изработен со елаборат за анализа и стабилност на брана за 2019 г, кој треба да биде одобрен согласно член 195 од Законот за води“, се вели во соопштението.

Покрај тоа за правното лице Рудник САСА е изречена глоба во висина од 50 000 евра, а за одговорното лице глоба во висина од 15 000 евра во денарска противвредност.

Прикажи повеќе...

Македонија

Полициски синдикат: Нападот врз полицајци е напад и врз државата, мора да се заострат казните

Објавено пред

Македонскиот полициски синдикат најостро го осудува вчерашниот настан, кога група дрвокрадци ја нападнале полициската патрола од пет полициски службеници кај селото Степанци, во општина Чашка, при што со полициските службеници се здобиле со повреди.

„Македонскиот полициски синдикат во континуитет работи и сериозно се залага за тоа да се документираат и да се профилираат сите напади врз полициските службеници при вршење на работните задачи и притоа да се идентификуваат евентуално системски недостатоци, во контекст на отстранување недостатоци во системот на заштита на нашите колеги“, се наведува во соопштението.

Од полицискиот синдикат велат дека трендот на напади врз полициски службеници само затоа што професионално си ги извршуваат работните обврски и задачи, спроведувајќи го законот, мора да запре.

„Стоиме цврсто на ставот дека секој напад врз полициски службеник, односно какво било девијантно однесување кон пред луѓето, кои секојдневно се грижат за безбедноста, редот и мирот во нашата држава, на индиректен начин претставува напад врз Република Северна Македионија“, стои во соопштението.

Од синдикатот воедно ги повикуваат правосудните органи да почнат да ги процесуираат нападите врз полициските службеници во најбрз можен временски рок, а притоа паралелно да се заостри казнената политика, со цел елиминирање на појавата на напади врз полициски службеници.

Преку соопштението исто така се охрабруваат полициските службеници да ги пријават сите вербални или физички напади врз нив и да не потклекнуваат на какви било притисоци.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

Казна за Рудникот САСА – ќе плати 65 илјади евра поради истекувањето јаловина

Откако при направениот увид и констатиран прекршок водостопанскиот инспектор на Државниот инспекторат за животна средина предложи постапка за посредување согласно...

Свет35 минути

(Видео) Ковид-19 создал мутација којашто е уште позаразна

Резултатите од една нова студија покажуваат дека Ковид-19 создал нова мутација која се чини дека е уште позаразна, а експертите...

Македонија1 час

Николовски ќе бара мотивациско писмо од директорите за да спречи корупција

Вицепремиерот Љупчо Николовски бара од граѓаните да не очекуваат чудо за брзо време бидејќи проблемот со корупцијата во Македонија постои...

Македонија2 часа

Маричиќ не поддржува бирање државен јавен обвинител со политички договор

Не веруваме дека е добар начин на избор на обвинител со политички договор меѓу партиите, рече министерот за правда, Бојан...

Регион2 часа

(Видео) Во Србија се урна воен авион „Миг 21“

Авионот на српската армија „Миг 21“ се урна утрово при извршување на редовна задача за летање во селото Брасина, во...

Македонија2 часа

(Видео) Пендаровски го пречека словенечкиот претседател Борут Пахор

Денеска во претседателскиот кабинет во „Вила Водно“ претседателот Стево Пендаровски на церемонија со највисоки државни и воени почести го пречека...

Свет3 часа

Водечкиот германски епидемиолог предупредува: Пандемијата допрва ќе почне

Водечкиот германски епидемиолог Кристијан Дростен во својот говор на Светската здравствена конференција во Берлин предупреди на предвременото славење на успехот...

Свет3 часа

Трамп: Бајден ќе ја уништи Флорида, мојот план ќе го уништи вирусот

Како дел од предизборната кампања, американскиот претседател, Доналд Трамп, ги посети Северна Каролина и Флорида, некои од државите каде што...

Свет3 часа

Бројот на заболени од Ковид-19 во САД надмина 7 милиони

Бројот на заболени со коронавирус во САД вчера надмина седум милиони, што е повеќе од 20 проценти од вкупниот број...

Македонија3 часа

Заев: Бруталноста од полициски службеници врз граѓани Роми е за најсилна осуда

Премиерот Зоран Заев го осуди вчерашниот инцидент, во кој полицајци брутално тепаат Роми. Според него, таквото однесување е срамно за...

Регион3 часа

Албански претседател: Косово гарант за безбедноста на Балканот

Претседателот на Албанија, Илир Мета, на 75. заседание на ООН изјави дека членството на Косово во ООН би било корисно...

Свет17 часа

Гутереш: Вирусот се шири во сите правци, потфрли заедничката соработка

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, денеска изјави дека светот не успеал да соработува во борбата против пандемијата на Ковид-19....

Топ18 часа

(Видео) Во Визбегово пронајдена мини лабораторија за масло од канабис, уапсени три лица

Попладнево, околу 15 часот, Единицата за недозволена трговија со дрога извршила претреси во скопско Визбегово, при што пронајдена била мини...

Европа19 часа

Додека Навални закрепнуваше во Берлин, во Русија му го заплениле станот

Сметките на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални се замрзнати, а неговиот стан во Москва е одземен додека тој во болница во...

Македонија20 часа

Двајца починати и 152 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаја на...

Македонија21 час

Владата ќе го разгледа барањето за продложување на породилното отсуство

Владата ќе ги разгледа барањата на родителите кои предлагаат времено продолжување на породилното отсуство за месец или два и ќе...

Свет22 часа

Ниту едно вакцинирано лице во Москва немало компликации

Не се забележани компликации кај ниту едно од 3.000 лица кои биле вакцинирани против коронавирусот во Москва како дел од...

Македонија23 часа

Врховниот суд ја потврди 4-годишната казна за Сеад Кочан

Врховниот суд ја потврди 4,8-годишната казна на Сеад Кочан за случајот „Труст“, која од Апелација му ја намали од изречените...

Македонија23 часа

Рангелова: Ја докажав правдата и слободно можам да се пресметам со тие кои ме обвинуваа

Експратеничката Даниела Рангелова, која е ослободена во предметот „Насилство во Центар“, по судењето, на сведоците кои лажно сведочеле против неа...

Македонија1 ден

Царовска на средба со наставниците: Важно е наставата да почне и покрај сите предизвици

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, и заменик-министерот Арафат Шабани со градоначалникот на Кисела Вода, Филип Темелковски, и претседателот...

Досие