Контакт

Македонија

„Здравствен дом Скопје“ повикува на штрајк за достоинствена плата на Први мај

Објавено пред

Јавната здравствена установа „Здравствен дом Скопје“ најавува протест за достоинствена плата на 1 мај. Синдикалната организација на ЈЗУ „Здравствен дом Скопје“ , Самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална работа и Сојузот на синдикати на Македонија го повикаа членството на 1 мај да излезе на протест.

dobivaj vesti na viber

„Повик до сите колеги и колешки од сите останати здравствени установи да ни се придружат на големиот синдикален протест за исполнување на барањата поднесени од ССМ и Самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална работа до надлежното Министерство. Овој пат заборавете на излети и скари, имаме побитни работи за решавање на нашата егзистенција. Немојте за еден ден да ги ризикувате останатите денови и можности за покачување на платите кои се енормно ниски поради големите поскапувања. Размислете убаво дали треба да излеземе сите заедно компактни и сплотени и да се избориме за нашите права или ќе одите по излети, на скари и пијанки“, стои во повикот.

Синдикатите повикуваат на компактност, единственост и лично присуство за остварување на барањата наместо да се чека некој друг да ја заврши работата за потоа да се негодува и да се демонстрира незадоволство.

Протестот ќе се одржи вo недела на Први мај. Собирот ќе биде во 12.00 часот пред Сојузот на синдикати на Македонија проти големиот паркинг кај Градскиот трговски центар.

Сојузот на синдикати на Македонија пред три дена ги повика на протест на Први мај, Денот на трудот, сите работници за усогласување на платите со минималната плата.

Македонија

Ковачевски повторно воздржан за случајот со Џафери: „Во Собранието се кажуваат многу работи“

Објавено пред

Нема коментар ниту осуда од премиерот Димитар Ковачевски за пцостите искажани од собранискиот спикер Талат Џафери.

dobivaj vesti na viber

Ковачевски останува на ставот дека од снимката не се гледа кој со кого зборува. За него, тоа е доволна причина за да не дава субјективно мислење.

Единствено што посочи во однос на снимката на која се слушаат навредливи зборови е: „Во Собранието се кажуваат многу работи“.

Прашан дали ќе ги осуди пцостите, Ковачевски одговори: „Тоа е снимка на која не се гледа кој со кого зборува. Јас во Собранието имам поминато долго време. Во Собранието се кажуваат многу работи. Дел сме биле сведоци преку малите екрани. Да се дава оценка за нешто што не се гледа, бидејќи јас не сум бил таму… Најдобар одговор може да дадат тие кои биле во салата“.

Новинарите укажуваа дека аудио-снимки на кои не се гледа кој со кого зборува се користени и во низа судски предмети како што се покренатите од СЈО за кои има пресуди.

Премиерот, пак, тврди дека пресудите не се врз основа на телефонските разговори.

„Еднаш зборував и за таква работа. Судот пресудува врз основа на материјални докази. Тие кои се осудени, тие за кои има случаи, судот ги води врз основа на закони. Пресуда не се носи врз основа на телефонски разговори, туку врз основа на релевантни документи“, посочи Ковачевски.

Дали има одговорност, според него, треба да одреди Собранието.

„Собранието има етички кодекс на однесување, соодветни комисии каде се разгледува однесувањето на пратениците. Колку што знам дел од пратениците имаат инцијативи во таква насока. Би повикал на следење на процедурата. Да не заборавиме, Собранието е посебна законодавна власт во државата. Претседател на Влада не може да спроведува процедура во Собрание. Се надевам дека согласно сите наводи и докази дека ќе биде испочитувана процедурата и соодветно ќе бидат донесени одлуки во надлежност на Собранието. Мора да ја видиме дисциплинската постапка и да видиме како пратениците ќе постапат“, додаде Ковачевски.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Амир Дестанов, кој на натпреварот по математика на „Кенгур 2022“ освои трето место, на прием кај Пендаровски

Објавено пред

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Амир Дестанов, ученик во ООУ „Браќа Рамиз и Хамид“, Шуто Оризари кој на натпреварот по математика на „Кенгур 2022“ освои трето место и е вклучен во активностите на „Дневниот центар за деца на улица“.

dobivaj vesti na viber

Пендаровски беше запознат со исклучително тешкото детство на Амир и со суровите услови на живот кои ги искусил од најмала возраст. Импресиониран од успесите и посветеноста на Амир, претседателот Пендаровски му го честиташе 3-то место на математичкиот натпревар и му посака светла иднина и безгрижни тинејџерски денови.

На средбата Пендаровски го охрабри Амир да продолжи со посветеноста во образовниот процес за да  ги постигне своите цели за подобра иднина.

На средбата присуствуваа и наставничката по математика на Амир и претставници на дневниот центар, со кои се разговараше за постигнатиот успех на осмоодделенецот, како и за предизвиците и условите за работа на „Дневниот центар за деца на улица“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Протест поради 18-месечната затворска казна што ја доби возач кој прегази битолчанец

Објавено пред

За 18-те месеци затвор што ги доби возачот кој го прегази и усмрти битолчанецот Оливер Петровски ќе има и протест. Семејството на загинатиот смета дека пресудата е срамна. Бара поддршка од сите, со цел да се изрази револт и да се побара правда. Протестот има мото „Стоп за неказнивоста за убијците со возила“.

dobivaj vesti na viber

„Имајќи ја предвид срамната пресуда на судијката во Основниот суд Битола, Татјана Петровска, која убиецот на брат ми го казни со срамни 18 месеци затвор, за сообраќајката во која загина брат ми, а за која немаше никаква вина, ве повикувам сите заедно да излеземе на мирен протест во сабота, на 21 мај на плоштадот Магнолија во Битола (кај споменикот на Филип Втори), во 12 часот, и да го изразиме нашиот револт со поворка до Основниот суд во Битола“, се вели во најавата за протестот.

Бојан Петровски, брат на загинатиот Оливер, посочува дека протестот е за да се побара правда и за сите убиени во сообраќајки.

„Да побараме правда за Оли, но да побараме правда и за сите убиени во сообраќајки бидејќи сведоци сме дека во последните неколку години убијците во возила, згаснувајќи многу животи со своето бесно возење, поминуваат неказнето, или со прениски казни, изречени од страна на корумпираната судска власт во ‘нашата држава’“, вели Петровски.

Ова не е прв протест поради изречени судски казни за возачи кои усмртиле пешаци. Претходно, протест имаше и во Скопје пред кривичниот суд по пресудата за сообраќајката кај „Сити мол“, каде младата Викторија Николова го изгуби животот, а Леонид Даов беше повреден. Во овој случај возачот доби казна од три години.

За прегазувањето на 25-годишниот битолчанец кој управувал електричен тротинет обвинетиот 21-годишен возач на „фолксваген туран“ добил казна затвор од 18 месеци.

Несреќата се случи во месец јули 2020 година, а пресудата е донесена пред неколку денови. За семејството за трагично загинатиот Оли Петровски кој тргна, но не стигна на работа, казната е ниска. Неговиот брат Бојан Петровски посочи дека државата го убила Оли по вторпат.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Ковачевски повторно воздржан за случајот со Џафери: „Во Собранието се кажуваат многу работи“

Нема коментар ниту осуда од премиерот Димитар Ковачевски за пцостите искажани од собранискиот спикер Талат Џафери. Ковачевски останува на ставот...

Европа1 час

Полска: Ќе им помогнеме на Шведска и Финска доколку некој ги нападне

Полска ќе им помогне на Шведска и Финска доколку бидат нападнати уште пред да станат членки на НАТО, изјави денеска...

Македонија3 часа

Архиескопот Стефан во Белград: Денешниот чин е лек со кој се залечува раната на телото на црквата

Ѝ благодариме на СПЦ што ја поздрави одлуката на Вселенската патријаршија, рече архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан во...

Регион3 часа

Младиот човек чие тело беше пронајдено во Дунав е Матеј Периш, позната е и причината за смртта

Младиот човек чие тело е пронајдено во Дунав е Матеј Периш. Според српски „Телеграф“, ДНК анализата докажала дека се работи...

Македонија5 часа

Град Скопје со поддршка на 116 проекти oд 13,5 милиони денари за спортот и образованието

Градот Скопје донесе одлука за поддршка на програми, проекти, активности и манифестации во областа на спортот од интерес за Град...

Македонија5 часа

СДСМ: Обезбедивме историски најголемо покачување на платите во образованието

Во време на светска економска и енергетска криза постигнавме договор за зголемување на платите во образованието во висина од 15...

Македонија6 часа

ЕУ ги повика Бугарија и Македонија да најдат решение

Европските претставници од сите групи на ЕУ ги повикаа Бугарија и Северна Македонија да најдат решение за билатералните разлики, објави...

Свет6 часа

ОН: Светот би можел да се соочи со глад што ќе трае со години

Руската инвазија на Украина може да предизвика глобален недостиг на храна во наредните месеци, предупредија Обединетите нации. Генералниот секретар Антонио...

Свет7 часа

(Видео) Буш: Инвазијата на Ирак беше неоправдана… грешка, мислев на инвазијата на Украина

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш ја нарече инвазијата на Ирак брутална и неоправдана, а потоа се поправи велејќи дека всушност...

Македонија8 часа

МПЦ и СПЦ на заедничка литургија во Белград

Поглаварот на Српската православна црква Порфириј доцна синоќа го пречека македонскиот – господин господин Стефан и тројца највозрасни митрополити. Тие...

Свет17 часа

Позната листата со барања на Турција, ниедно не е поврзано со Русија

Заканата на Турција да го блокира пристапот на Финска и Шведска во НАТО нема никаква врска со Русија, пренесува „Раша...

Регион18 часа

Генчовска: Нашиот став нема да се промени, не сме на фудбалски натпревар

Ставот на Бугарија за почеток на преговорите меѓу Македонија и ЕУ е јасен и не може да се менува на...

Свет20 часа

Русите објавија дека имаат ново моќно ласерско оружје и дека тоа е веќе во Украина

Русија денеска откри дека користи нова генерација моќно ласерско оружје за палење дронови во Украина. Исто така, објави дека распоредува...

Македонија20 часа

Ковачевски – Макрон: Нема време за губење

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, имаше телефонски разговор со францускиот претседател Емануел Макрон, кому му ја честита победата на претседателските...

Македонија21 час

Владата го овласти амбасадорот Талески да изрази согласност за приемот на Шведска и Финска во НАТО

Владата донесе одлука да го овласти постојаниот претставник на нашата земја во НАТО, амбасадорот Дане Талески, да даде согласност за...

Регион1 ден

„Блиц“: Објавена фотографија од маицата пронајдена на телото во Дунав, иста таква имал и Матеј Периш

Тело на засега непознат млад маж е пронајдено утрово во Дунав кај Ада Хуја во Белград, јави српската агенција „Танјуг“,...

Економија1 ден

Бензините поскапуваат за два и пол денари, цената на дизелот останува иста

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија1 ден

ЕУ е во заложништво, Македонија има шанса која нема да постои во наредните години, Османи со критики до Бугарија

„Во заложништво е најуспешната политика на Европската Унија, а тоа е политиката на проширување“. Ова е ставот на министерот за...

Економија1 ден

Ковачевски-Брнабиќ: Силната регионалната соработка е основа за забрзан економски развој

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ. Премиерот...

Европа1 ден

Русија: Во „Азовстал“ се предадоа околу 1.000 украински борци, меѓу нив и припадници на „Азов“

Речиси 1.000 украински борци скриени во фабриката за челик „Азовстал“ во Мариупол се предале, соопшти руското Министерство за одбрана. Руското...