Контакт

Македонија

Имплементација на препораките на ГРЕКО во Законот за Јавното обвинителство

Објавено пред

Работната група ги детектира слабостите на актуелниот Закон за Јавното обвинителство. Повеќето од нив се однесуваат на дисциплинската постапка, разрешувањето на јавните обвинители, поставеноста на јавнообвинтелска мрежа, надлежностите, но и значењето на принципите на хиерархија и субординација.

dobivaj vesti na viber

Во нацртот на текстот на одредбите со кои се уредува дисциплинската одговорност на јавните обвинители направен е напор за надминување на сите дектирани аномалии преку користење компаративни искуства и практики на некои европски земји, кои се имаат покажано како добри решенија, како и преку имплементација на меѓународните препораки и стандарди (на ЕУ, ГРЕКО, Советот на Европа итн.).

Со измените се предлага:

– покрај актуелната поделба на лесна и тешка дисциплинска повреда, воведување уште една, по својата тежина, средна категорија повреди;

– дополнување на листата на основи за дисциплинска одговорност на јавните обвинители и нивно степенување во согласност со тежината на повредата;

– формално подобрување на дисциплинската постапка и воведување рокови за сите нејзини фази;

– зајакнување на улогата на Советот на јавните обвинители на РСМ предвидувајќи можност за иницијатива на утврдување на одговорност на јавните обвинители за сторена дисциплинска повреда;

– зголемување на репертоарот на дисциплински мерки, кои може да бидат изречени за секоја категорија дисциплинска повреда и

– воведување евиденција за изречени дисциплински мерки и рокови за нивно бришење.

Во однос на дисциплинските мерки отворено е прашањето дали разрешувањето на јавните обвинители треба да останe како дел од листата на дисциплински мерки или целосно да се издвои како посебна категорија, посебен институт. Компаративното право ги познава и двете опции.

Покрај одредбите за дисциплинска одговорност, во текот на работењето на работната група се отворија прашања и беа разгледани предлози, што се однесуваат на надлежноста, статусот и организацијата на обвинителствата.

Во периодот што следува се очекува работата група да продожи со својата работа и дискусии со зголемен интензитет, каде што акцентот ќе биде ставен на овие и други прашања и во соодветен период ќе изготви и достави нацрт-одредби и за друг делови/одредби од законот.

Од формирањето на работната група досега се одржани девет работни состаноци. Покрај членовите на работната група, редовно беа поканети и информирани и претставници на амбасади во земјата, проекти и други релеванти организации, од кои со редовно учество и поддршка во досегашното работење може да се истакнат проектот Rule of Law и Мисијата на ОБСЕ во Скопје, соопштуваат од Министерството за правда.

Македонија

Николовски: ВМРО-ДПМНЕ нема предвидено реформи во земјоделието

Објавено пред

Во делот на програмата во земјоделието ВМРО-ДПМНЕ нема предвидено никакви реформи, тоа што гледаме е само продолжување на политиките на СДСМ, а земјоделците не знаат што да очекуваат за моделот на субвенционирање, зелена нафта и многу други мерки и политики кои успешно се реализираа во изминатите години, рече пратеникот на СДСМ Љупчо Николовски од собраниската говорница.

dobivaj vesti na viber

-Кога зборуваме за програмата, нема ништо ново, нема нови реформи, продолжување на досегашните политики. Сите политики кои претходно СДСМ ги спроведуваше. Вклучување на Агро советот во креирање политики, нови мерки за активните земјоделци, можностите коишто ги дава ИПАРД, новите мерки за жените земјоделки кои прв пат 2019 година беа спроведени, за младите, дополнителни плаќања за стратешките култури и други работи кои веќе беа имплементирани. Нема ништо ново. Но од друга страна земјоделците не знаат што да очекуваат, треба да слушнат што ќе се случува со мерките кои беа успешно реализирани. Дали ќе остане истиот модел на субвенционирање и авансната исплата на субвенции? Дали ќе имаат зелена нафта, дали ќе продолжи интервентниот фонд, дали ќе се враќа персоналниот данок, дали ќе продолжи исплатата на субвенциите за тутунарите и новите субвенции за регистрирани земјоделци? Дали ќе има гарантирана цена за Смедеревката и многу нови мерки од минатиот период кои се спроведуваа, рече Николовски.

Во врска со предлогот на заменици министри, Николовски нагласи дека има едни исти кадри, стари кадри, едни со едно образование во сосема друг ресор, континуитетот на поставување ВД директори.

-Имаме четири нови министерства, четири нови министри, четири нови заменици министри, секретарки, државни секретари, иако велеа ќе се намалува бројот на министри, ќе се кратат овие трошења, сега се зголемуваат порача пратеникот на СДСМ Љупчо Николовски.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Скршени двете раце на командирот на штипската пожарна: Пропаднав во дупка, изгубив контрола и почнав да паѓам

Објавено пред

При гаснење на пожарот во старата штипска депонија, брзајќи да спречи проширување на огнот преку тревата кон блиската борова шума, командирот на штипските пожарникари Благој Ренџов паднал низ карпест дол и ги скршил двете раце.

dobivaj vesti na viber

„Веднаш се упативме со колегите кон депонијата и почнвме со гасење. Видов дека е запалена сува трева и оди кон борова шума. Да не ја зафати шумата се обидев да се симнам низ долот, кој беше со карпи, стрмен дел и во еден момент со левата нога пропаднав во дупка и изгубив контрола и почнав да паѓам. При паѓањето наидов на карпа и инстиктивно наместо да удрам со главата, во карпата ги ставив рацете. Почувствував силна болка, притрчаа моите колеги, ме подигнаа и тогаш увидов дека имам силни болки во рацете. Повикавме возило и бев транспортиран во Штипската болница“, вели командирот Благој Ренџов.

Наидов на карпа и инстиктивно наместо да удрам со главата, во карпата ги ставив рацете, раскажа командирот

Како што вели, спречиле уште еден шумски пожар а во боровата шума имало и штала со 250 овци.

„Ја спасивме и шталата и боровата шума да не настане уште еден голем пожар“, додава тој.

 

Посочува и дека на десната рака му е скршена шаката и малиот прст, а не левата рака има пукната коска.

Во сабтата со скршена рака завршил и пожарникарот Дарко Петрушев, член на Доброволното противпожарно друштво Свети Николе.

Прикажи повеќе...

Македонија

Тошковски тврди дека не крие имот, Јанушев вели дека не постои никакво подарено земјиште туку имало погрешно внесени податоци

Објавено пред

Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски и генералниот секретар на Владата Игор Јанушев тврдат дека не кријат имот, по обвинувањата на портпаролката на СДСМ Богданка Кузеска која рече дека имотот кој му бил подарен на Јанушев, вреден 325.000 евра, е составен дел од зграда во најстрогиот дел од центарот на Скопје каде имот има и министерот за внатрешни работи Панче Тошковски.

dobivaj vesti na viber

„Во однос на обвинувањата изнесени од Богданка Кузеска од СДСМ, сакам јавно да ги демантирам и да ја информирам јавноста дека уште на 04.07.2024 година, во законски утврдениот рок, до Државната комисија за спречување на корупцијата доставив изјава за имотна состојба. Сите податоци за мојот имот се јавно достапни на следниот линк: https://registar.dksk.mk/appointed-person/22221. Одговорно тврдам дека надвор од она што е наведено во изјавата за имотната состојба не поседувам ништо друго“, напиша Тошковски на неговиот Фејсбук профил.

Министерот ги повикува институциите детално да го проверат неговиот имот, но и имотот на секој актуелен и поранешен функционер, особено на оние кои целиот свој живот се на товар на државниот буџет.

И Јанушев се огласи на Фејсбук велејќи дека не постои никакво подарено земјиште туку има погрешно внесени податоци за што веќе е направена и корекција од негова страна.

„Ве пуштав да се излизгате… прво да изнесе лаги еден сдсовски сателит и советник на криминалното СЈО, во исто време шарен револуционер и познат лажен патриот, па потоа да се надоврзе една пара партиска структура и на крај да излезе изворот на таквите дезинформации, партијата која ја води неврохирургот на Заеви или како што во СДС го викаат малиот на Зоки, Венко Филипче. Па да ви одговорам по ред. Прво, СДС вели дека имотот на анкетниот лист е енормно зголемен. Тоа не е вистина и е комплетна лага. Не само што не е зголемен, туку е и двојно помал доколку се направи споредба со тој од 2017. година. Второ, не постои никакво подарено земјиште…има погрешно внесени податоци за што веќе е направена и корекција од моја страна. Истиот имот кој во моментов го поседувам, го поседував и во минатото и доколку било што беше проблематично владата на СДС и ДУИ имаше и повеќе од доволно време да постапува. Трето, 7 години бандитите на ДУИ и СДС беа на власт. 7 години водеа политички процес и хајка врз мене и тоа за непостоечки случај за набавка на автобуси, и кога можеа за тоа да водат случај, што мислите колку пати ќе бев затворен доколку е вистина она што сега го говорат?“, напиша Јанушев.

Според Јанушев, СДСМ ги фаќа страв затоа што секојдневно се откриваат нови злоупотреби и ќе треба да одговараат.

Kузсеска претходно обвини дека  Тошковски во зградата која е дел од шемата за поклонетиот имот на Јанушев имал имот од над 200 квадрати, стан од 146 метри кавдратни и деловни простории од 46 метри квадратни. Таа прапа како се поврзани подарокот на Јанушев од 325.000 евра и имотот на министерот Тошковски, како и каков заеднички бизнис имале двајцата.

Антикорупциската комисија отвори предмет за проверка на имотот на генералниот секретар на Владата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија46 минути

(Видео) Скршени двете раце на командирот на штипската пожарна: Пропаднав во дупка, изгубив контрола и почнав да паѓам

При гаснење на пожарот во старата штипска депонија, брзајќи да спречи проширување на огнот преку тревата кон блиската борова шума,...

Македонија2 часа

Тошковски тврди дека не крие имот, Јанушев вели дека не постои никакво подарено земјиште туку имало погрешно внесени податоци

Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски и генералниот секретар на Владата Игор Јанушев тврдат дека не кријат имот, по обвинувањата...

Македонија3 часа

(Видео) „Немојте да го разочарате народот“ – За Мицкоски заменик-министрите се нови лица во политиката, кои може да донесат нова енергија

Наследивме опљачкана држава, но ќе победиме и ќе донесеме подобри денови за граѓаните, истакна премиерот Христијан Мицкоски, еден месец по...

Свет5 часа

„Те следам, малечка“: првата порака на Бајден до Камала Харис по повлекувањето од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден ѝ се обрати на Камала Харис преку конференциски повик за време на нејзиниот состанок со персоналот...

Топ5 часа

Џип со странски таблички усмрти велосипедист во Тетово, возачот побегнал

Шеесет и седумгодишен маж од Џепчиште, кој управувал велосипед, загина кога во него се забил џип со швајцарски регистерски ознаки...

Македонија6 часа

(Видео) Кузеска: Панче Тошковски и Игор Јанушев имаат станови во поклонетиот имот на Јанушев

Скандалот со подарокот од 325.000 евра за генералниот секретар на Владата, Игор Јанушев добива нови димензии, истакна на денешната прес-конференција...

Македонија6 часа

Од Скопје до Софија ќе се стигнува за два и пол часа, до Нова година готов експресниот пат Ранковце – Крива Паланка

Експресниот пат Ранковце – Крива Паланка, место наесен, како што најави претходната влада, ќе биде готов до Нова година. Денес,...

Македонија7 часа

Состојбата со издавање лични документи се стабилизира, управните служби ќе нудат брзи и квалитетни услуги, вели Тошковски

Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, денеска, беше во посета на Одделот за граѓански работи, каде што одржа работен состанок...

Топ8 часа

Запленети возила, цигари, облека: Царинската управа спречи обиди за шверцување разна стока

Во текот на минатата седмица царинските службеници спречија повеќе обиди за шверцување разна стока, при што привремено се задржани цигари,...

Свет9 часа

Осуммина повредени од удар на гром, три деца се во животна опасност во Германија

Осум лица се повредени во удар на гром за време на силното невреме што вчера го погоди Делменхорст во Долна...

Македонија9 часа

Собранието ќе избира заменик-министри; „Влен“: Нашите кандидати се без дамка на корупција

Собранието, денеска, ќе ја одржи 11. седница, на која треба да бидат изгласани заменик-министрите во Владата за комплетирање на владиниот...

Македонија9 часа

(Видео) Активни пожарите на Серта и Огражден: гори во Кумановско, Велешко, Штипско, Битолско, Охридско

Регионалниот ЦУК Куманово, известува дека околу 12:00 часот започнат е пожар во атар на с.Алгуња, Маало Голиновци. Со пожарот е...

Македонија1 ден

Таравари нема да се слика со акцелераторот во „8 Септември“ пред да се пушти во употреба, како што правеа Филипче и Сали

Најмалку шест месеци ќе требаат за да биде ставен во употреба акцелераторот во ГОБ „8 Септември“  за зрачна терапија на...

Македонија1 ден

Најголема плата во Владата зема Мицкоски – 2.280 евра, а најмалата министерска плата е 1.880 евра, објавени платите на премиерот и министрите

Владата ги објави платите на претседателот на Владата и на министрите. Највисока нето-плата зема претседателот на Владата, Христијан Мицкоски –...

Македонија1 ден

Таравари: Вработувања во здравството ќе има, но покачување плати, да бидам искрен, тешко до крајот на годинава

Министерот за здравство, Арбен Таравари, ќе преговара со синдикатите за нивните барања за нови колективни договори во здравството, но она...

Македонија1 ден

Пандов: Затвореници влегуваат и излегуваат кога сакаат, седум години не е направена контрола

По моето назначување на функцијата, од повеќе страни дојдоа до мене информации дека во затворот „Скопје“ секојдневно отсуствуваат поголем број...

Македонија1 ден

Лоши хигиенски услови во кујните, храна со поминат рок: уништени 8,7 тони небезбедна храна по спроведените вонредни контроли во Дојран, Охрид, Струга и во Преспа

Инспекциски тимови на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) минатата недела (од 16 до 19 јули) спровеле вонредни заселени контроли...

Свет1 ден

„Тајм“ објави нова насловна по повлекувањето на Бајден, ѝ ја посвети на Камала

Магазинот „Тајм“ објави нова насловна страница по повлекувањето н Џо Бајден од трката за претседател на САД. Се чини дека...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и функционерите на СДСМ се шетаа со хеликоптерот, а резултат од патувањата беше блокада на Македонија на сите полиња

Додека СДСМ беше на власт, а Зоран Заев премиер тој низ Македонија се возеше со хеликоптер. Истото го правеше и...

Свет1 ден

Зеленски: Ние сме му благодарни на Бајден и ја почитуваме неговата тешка, но силна одлука

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека Украина ја почитува тешката, но силна одлука на американскиот претседател Џозеф Бајден да...