Контакт

Македонија

(Интервју) Арбен Таравари: Уставот ни е крпен, треба да се направи устав што ќе биде прифатлив

Објавено пред

Алијанса за Албанците ќе учествува на лидерската средба што ја свика премиерот Димитар Ковачевски со лидерите на парламентарните партии, а која треба да се одржи в понеделник во македонскиот парламент. Одлуката во интервју за „Макфакс“ ја потврди в.д. претседателот на партијата Арбен Таравари.

dobivaj vesti na viber

„Ја прифативме лидерската средба со Ковачевски, имавме заеднички став дека треба да се оди. Ќе одиме, ова е битен момент за државата. Ние ќе бидеме во ЕУ, но дали ќе бидеме до 2030 или до 2050 година зависи од нас и затоа треба да се катализираме и како политички субјекти да помогнеме што побргу да влеземе во ЕУ“, вели Таравари во интервјуто.

Оценува дека во моментов од помош може да ни е и руската агресија врз Украина, која, како што додава, може да го забрза евроинтегративниот процес. Затоа порачува дека сега не е моментот за делба меѓу политичките партии сè додека трае скрининг-процесот.

„Не би сакал некој да ме нарекува по бројот на личната карта или по некој процент. Албанскиот јазик во Уставот се нарекува  јазик којшто го зборуваат над 20 проценти од населението и кој што е поразличен од македонскиот. Што пречи ако во Уставот стои: официјални јазици во Mакедонија се македонскиот и албанскиот јазик. Но некој сака да направи конспирација“, додава Таравари.

Според него, Уставот е крпен и, како што додава, треба да се седне и да се направи устав што ќе биде прифатлив.

„Нека си стои Бадентер додека ни треба, кога нема да ни треба ќе направиме граѓански устав“, вели Таравари.

Дали се подготвува нова т.н Тиранска платформа, дали Алијанса за Албанците е подготвена да седне во Влада, зошто најавениот сет на мерки пред отворањето на Уставот се чува во тајност, во интервју за „Макфакс“ одговара в.д. претседателот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари.

Македонија

(Видео) Јас можам да се туркам и на рацете: кочанчанец го продава својот инвалиден скутер, парите ќе ги намени за лекување на Лео

Објавено пред

Кочаначанецот Благојчо Ѓоргиев реши да го проддаде неговиот скутер за хендикепирани и покрај здравствениот проблем, а парите како што вели, сака да ги донира за лекување за младиот Леонид Индов, кој е во Виена.

dobivaj vesti na viber

На социјалната мрежа Фејсбук, Ѓоргиев појаснува дека скутерот го добил како подарок од свој пријател од Белгија.

„Кој ќе уплати 30.000 денари на сметка на Леонид, минимум 30.000 денари, слободно нека дојде да го земе скутерот, ако му треба, нему или на некој близок. Нека го земе скутерот, јас ќе се туркам во инвалидна собна количка. Фала му на Бога, можам и со рацете да се туркам“, додава Ѓоргиев.

Упати апел до политичарите кои како што вели земаат по 2.000 евра плата.

„Само од вашите пари, по 1.000 евра да одвоите, тоа се 120.000 евра пари, и ќе го завршите проблемот и лекувањето со малиот Лео. Но тешко дека сакате да го направите тоа“, истакнува Ѓоргиев.

Прикажи повеќе...

Македонија

Убиството во Блаце можно е да е поврзано со пожарот во Чаир

Објавено пред

Скопското обвинителство изврши увид на лице место во близина на Блаце, каде вчера беше пронајдено безживотно тело на маж со прострелни рани.

dobivaj vesti na viber

При увидот подигнати се траги кои ќе бидат предмет на вештачење. Издадена е наредба за обдукција на телото на починатиот, а јавниот обвинител даде насоки да се извршат проверки и да се преземат дејствија за обезбедување на докази.

Од Обвинителството информираа дека се проверува поврзаност на убиството со пожарот во угостителскиот објект во Чаир. Во вториот случај, подигнати се траги од лице место, обезбедени се снимки од видео надзор. Според првичните сознанија, пожарот бил подметнат.

Прикажи повеќе...

Македонија

Вчерашното убиство е продолжение на крвавата нарко пресметка, силата на криминалните кланови е од Спасовски, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Објавено пред

„Дали СДС си ги чита срамните соопштенија пред да ги пушти, или ја оставиле партијата на деца кои глумат партија.

dobivaj vesti na viber

Убиството кое се случи вчера е продолжение на крвавата нарко пресметка на клановите чии грозоморни убиства започнаа во времето кога Оливер Спасовски беше министер за внатрешни работи.

Таквата сила на тие кланови доаѓа поради фактот што Спасовски, Заев и Ковачевски го ставија МВР на услуга на криминалците, а со помош на нарко клановите ДУИ и СДС добиваше гласови на неколку последователни изборни циклуси“, истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Застреланиот, како што појаснуваат од оваа партија, го нашол братот полицаец чие име се спомнува во структурата на фирмата која продава јаглен на ЕСМ и РЕК Битола.

„А, јавна тајна е дека ЕСМ и РЕК се златните рудници каде црпи пари врвот на СДС и ДУИ.

Срамно е и се граничи со лудост да се пушта соопштенија каде СДС го обвинува Тошковски за расветлување на убиство кога се знае дека тие нарко кланови претходно се пушкараа среде Скопје, се убиваа и брутално егзекутираа, а во исто време седеа во скутот на Спасовски“, велат од партијата на Мицкоски.

За сите други прашања, според нив, СДС нека се обрати до нивниот заменски министер во МВР Бојмацалиев, кој веројатно, како што пишуваат, не е зафатен со свечен пречек на пасоши или пак со долг сервилен разговор со неговиот шеф во сенка Оливер Спасовски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

(Видео) Јас можам да се туркам и на рацете: кочанчанец го продава својот инвалиден скутер, парите ќе ги намени за лекување на Лео

Кочаначанецот Благојчо Ѓоргиев реши да го проддаде неговиот скутер за хендикепирани и покрај здравствениот проблем, а парите како што вели,...

Македонија29 минути

Убиството во Блаце можно е да е поврзано со пожарот во Чаир

Скопското обвинителство изврши увид на лице место во близина на Блаце, каде вчера беше пронајдено безживотно тело на маж со...

Македонија33 минути

Вчерашното убиство е продолжение на крвавата нарко пресметка, силата на криминалните кланови е од Спасовски, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„Дали СДС си ги чита срамните соопштенија пред да ги пушти, или ја оставиле партијата на деца кои глумат партија....

Свет57 минути

Гутереш: Нуклеарна сенка над човештвото

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш денеска изјави дека нуклеарната сенка повторно се надвила над човештвото, додавајќи дека ризикот...

Регион1 час

Мицотакис: Грција е против испраќање европски или НАТО сили во Украина

„За Грција не станува збор за испраќање европски или НАТО сили во Украина“, изјави грчкиот премиер Киријакос Мицотакис по конференцијата...

Свет1 час

Добил писмо со неидентификуван бел прав: смртна закана за синот на Трамп?

Властите истражуваат откако Доналд Трамп Јуниор, најстариот син на поранешниот американски претседател, вчера отворил писмо со неидентификуван бел прав во...

Македонија2 часа

СДСМ: Убиство и запалено кафуле во еден ден, Тошковски и кадрите на Мицкоски покажуваат голема некадарност во водењето на МВР

Убиство и запалено кафуле во Скопје само за неколку часа, велат од СДСМ. „Министерот и началникот на СВР Скопје, кадри...

Свет2 часа

Бајден: Израел се согласи на прекин на огнот за Рамазан, ризикува да ја загуби поддршката од светот

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека Израел се согласил да ги прекине воените активности во Појасот Газа за време на...

Топ14 часа

Уште едно убиство во Македонија: 56-годишен маж застрелан во близина на патот кон Горно Блаце

Убиство се случи попладнево на локалниот пат од Долно кон Горно Блаце. Според првичните информации од полицијата, убиениот бил најден...

Македонија15 часа

(Видео) Османи прв собра 10.000 потписи за претседател: „Веста ме најде во домашен амбиент“

Кандидатот за претседател од редовите на ДУИ и актуелен шеф на МНР, Бујар Османи,  преку видео порака објави дека собрал...

Македонија16 часа

Според грчкиот министер „преспанскиот“ за пасошите мора да се почитува, а меморандумите во Грција ќе бидат ратификувани кога ќе им дојде времето

Грчкиот министер за надворешни работи, Јоргос Герапетритис, се осврна на Преспанскиот договор, одговарајќи на прашање на СИРИЗА за ратификување на трите...

Свет17 часа

Унгарија најпосле и’ дозволи на Шведска да влезе во НАТО

По речиси две години, Унгарија најпосле ја ратификуваше одлуката за влез на Шведска во НАТО. Одлуката денеска ја донесе унгарскиот...

Регион18 часа

Извештај на ЕБОР: На Западен Балкан ќе му бидат потребни помеѓу 40 и 70 години за да го достигне животниот стандард на ЕУ

Стандардот на живеење во Западен Балкан сè уште е значително понизок од оној во Европската унија и би можеле да...

Топ18 часа

Ја малтретирале малолетната ќерка: кривична за двајцата родители од Скопје

На 24.2.2024 во Полициската станица Бит-пазар бил извршен службен разговор со Е. М. (42) и Ф. М. (37), двајцата од...

Македонија19 часа

(Видео) Петковиќ: За извршителите и судиите што не ги бришат застарените долгови чаре се кривични пријави

Кривична пријава за злоупотреба на службената положба и овластувањето против извршителите и судиите што не носат одлуки за бришење на...

Македонија19 часа

Нема вина кај лекарите за случајот на Веапоска според вештачењето побарано од одбраната на обвинетите

Во Основниот суд во Струга продолжи расправата во судскиот процес против тројцата струшки лекари, гинекологот Мухамед Асани, неговиот син, доктор...

Македонија21 час

„Пред неколку години четвртина бурек со јогурт беше 50, сега е 120 денари“, Мицкоски со одговор до СДСМ за просечната плата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска беше на теренска посета на увид на градежни активности во општина Гази Баба, каде...

Економија21 час

Се намалуваат цените на бензинот и дизелот

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Северна Македонија (РКЕ) донесе одлука...

Свет23 часа

(Видео) Хаос во Брисел: земјоделците палат гуми, пробиена полициската блокада

Земјоделците запалија купишта стари гуми во Брисел во знак на протест барајќи акција од ЕУ за прашањата од евтините цени...

Македонија24 часа

Спречен шверц на апарати за игри на среќа на царинската филијала во Гевгелија

Девет апарати за игри на среќа, како и 405 делови за одржување, се запленети кога увозник се обидел да ги...